X
تبلیغات
جديدترين نکات پيوند مو
پوست زیبا
اموزش ارایش خلیجی . ارایش لبنانی
نوشته شده در تاريخ ۶/۸/۱۳۸۸ - ۰۱:۰۱ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

پيوند مو در ميان آقاياني که طاسي سر را تجربه کرده‌اند، مثل جراحي بيني در ميان خانم‌ها طرفدار دارد.

درباره تازه‌ترين نکاتي که بايد قبل و بعد از پيوند مو بدانيد، دکتر محمدعلي نيلفروش‌زاده، متخصص پوست و مو و رييس مرکز تحقيقات پوست و سالک، توضيح مي دهند:

آقاي دکتر! چه روش ‌‌هاي جديدي براي جراحي پيوند مو وجود دارد؟
با پيشرفت‌هاي علمي جديد، داشتن موهاي طبيعي و قابل رشد براي افراد دچار طاسي امكان پذير شده است. در اين روش يك نوار از موهاي دايمي پشت سر برداشته مي‌شود و سپس با استفاده از روش‌هاي خاصي به قطعات ميكروگرافت (حاوي 1 تا 3 مو) و ميني گرافت (حاوي 3 تا 8 مو) تقسيم مي‌شود. اين قطعات در نواحي بدون مو يا كم موي جلوي سر كاشته مي‌شوند. پيوند ميكروگرافت مي‌تواند موجب ايجاد خط موي كاملا طبيعي در جلوي سر شود.

معمولا چند تار مو در سر کاشته مي‌شود؟
بسته به شدت طاسي سر، از 1000 تا 4000 يا بيشتر تار مو كاشته مي‌شود تا تراكم مناسبي از موها در اين ناحيه ايجاد شود. در صورت طاسي شديد ممكن است بيش از يك جلسه براي ايجاد پوشش مناسب موها لازم باشد. موهاي پيوند شده اغلب طي 18 تا 22 هفته پس از عمل، شروع به رشد كرده و در تمام طول عمر به رشد خود ادامه مي‌دهند.

استفاده از كاشت مو به وسيله ليزر CO2 يا Er تا Yag موفقيت چنداني نداشته است. همچنين كاشت مو به روش پانچ گرافت و استفاده از روش كاشت اتوماتيك توسط دستگاه كاشت مو (سيستم بازگرداني خودکار مو) امروزه در دنيا كنار گذاشته شده و همچنين توسط انجمن تخصصي پوست و وزارت بهداشت به دليل مشكلات فراواني مطرود گشته است.

در حال حاضر، استفاده از چه روش‌هايي براي پيوند مو در جهان رايج ‌تر است؟
در حال حاضر استفاده از اسليت گرافت و پيوند مو به روش فوليكولاريونيت رايج است كه در اين روش مي‌توانيم تراكم مناسب و ظاهر بسيار زيبا و طبيعي از موهاي سر را داشته باشيم. روش F.U.E هم براي افرادي كه پشت مو (donor) مناسبي ندارند، به ‌صورت محدود كاربرد دارد.

به چه دليل انجمن متخصصان پوست ايران، استفاده از دستگاه كاشت مو را ممنوع اعلام كرده است؟
به‌خاطر خطرات آن. انجمن متخصصان پوست ايران طي نامه شماره 751485/پ مورخ 18/12/81 در مورد دستگاه Omni graft ساخت كارخانه Medicaenot فرانسه (AHRS) درخواست ممنوعيت استفاده از اين دستگاه را به دليل زيان‌آور بودن براي افرادي كه تحت عمل پيوند قرار مي‌گيرند، ارائه داده است و به دنبال آن به دعوت اداره كل تجهيزات پزشكي وزارت بهداشت، يک كميته تخصصي متشكل از متخصصان پوست،‌ جراحي پلاستيك و ENT تشكيل شده و اين كميته تخصصي هم نظريه انجمن متخصصان پوست را تاييد کرده است.

اين كميته، علل عمده اي كه براي غير علمي بودن اين دستگاه (AHRS) ذكر كرده، عبارت است از: احتمال انتقال بيماري‌ها و ايجاد تخريب در Donor و گيرنده و استفاده از مكانيزم قديمي و مطرود شده پانچ گرافت.

البته در سال 2002 ، ESHRS در لندن (يكي از پزشكان فرانسوي كه جزو شركت سازنده دستگاه است)،‌ مقاله‌اي ارايه داد كه مورد مخالفت تمامي اعضا و متخصصان كشورهاي ديگر قرار گرفت و ايشان نتواست پاسخ سوالات مختلف مطرح شده را بدهد. يكي از ايرادات عمده مطرح شده اين بود كه مكانيسم دستگاه طوري است كه 30 تا 50 درصد فوليكول‌هاي موي قسمت دهنده ي مو را از بين مي‌برد و بقيه دستگاه همان دستگاه پانچ قديمي است كه همه جراحان كاشت مو به دليل اسكارهاي (جاي زخم) ناحيه گيرنده ي مو، چند سالي است كه آن را كنار گذاشته‌اند و كسي هم خريدار آن نيست، زيرا نه بيمار راضي است و نه پزشك راضي مي‌شود كه با آن كار كند و حتي الان سازندگان دستگاه اعلام كرده‌اند اين دستگاه براي آموزش كاشت مو و براي افراد مبتدي و تازه‌كار خوب است. خلاصه در هيچ كشور پيشرفته دنيا توفيقي نداشته است.

در حقيقت، يکي از پيشرفت‌هاي جديد در زمينه ي كاشت مو اين بوده كه در ناحيه دهنده ي مو، از روش‌هاي ميكروسكوپي و تهيه F.U استفاده مي‌شود و در ناحيه كاشت مو، موها با دقت و ظرافت توسط اسيلت كاشته مي‌شوند و اين روشي است كه تمامي متخصصان ماهر اين رشته انجام مي‌دهند و نتايج بسيار خوب و رضايت بخشي داشته است.

به‌ طور کلي، پيوند مو را در مورد چه كساني مي‌توان انجام داد؟
هر فردي كه دچار ريزش دايمي موها باشد، مي‌تواند عمل پيوند مو را انجام دهد.

در طاسي موي مردانه در مردان و زنان، و در افرادي كه داراي اسكارهاي (جوشگاه) فاقد مو در سر هستند، و در مواردي براي ايجاد پوشش مناسب در برخي نواحي ابرو يا ريش از اين روش پيوند مو مي‌توان استفاده كرد.

روش‌هاي پيوند مو معمولا 3 تا 6 ساعت طول مي‌كشند. در اين روش از بي‌حسي موضعي استفاده مي‌شود و بيمار هوشيار است، ولي چون داروي آرام بخش ملايم دريافت مي‌كند، احساس راحتي مي‌كند.

عمل پيوند مو درد دارد؟
معمولا بيمار طي عمل، دردي احساس نمي‌كند و يا دردش خيلي کم است. پس از عمل، يك بانداژ توري‌شكل روي سرش قرار داده مي‌شود تا مانع جابجايي گرافت شود. روز پس از عمل نيز پانسمان تعويض و بانداژ برداشته مي‌شود.

ناحيه پشت سر كه موها از آنجا برداشته مي‌شوند، بخيه زده مي‌شود و بين 7 تا 12 روز پس از عمل، بخيه ها كشيده مي‌شوند و بهبودي، كامل مي شود.

پس از عمل جراحي پيوند مو، چه مراقبت‌هايي لازم است؟
بيمار پس از عمل، يك داوري مسكن ملايم دريافت مي‌كند. طي 2 تا 3 روز پس از عمل، بيمار بايد در وضعيت 45 درجه بخوابد تا احتمال تورم پس از عمل كمتر شود. روي هر كدام از گرافت‌ها، دلمه‌اي بسته مي‌شود كه حداكثر طي 10 تا 14 روز پس از عمل مي‌افتد.

ممكن است تعدادي از موهاي پيوند شده در ابتدا ريزش داشته باشند، ولي چون پياز مو زنده و سالم است پس از طي يك دوره سكون 3 تا 4 ماهه، شروع به رشد مي‌كنند و تا ماه هشتم رويش موها كامل مي‌شود و چون موهاي پيوند شده تحت تاثير آنزيم 5 آلفا ردوكتاز نيستند، به هيچ وجه تا آخر عمر ريزش ندارند.

اين عمل چه عوارضي دارد؟
عوارض پس از عمل پيوند مو بسيار نادر است. ممكن است احساس كرختي خفيفي در ناحيه دهنده يا گيرنده مو وجود داشته باشد كه طي 2 تا 8 ماه پس از عمل كاملا بر طرف مي‌شود. عفونت خفيفي ممكن است در ناحيه گيرنده مو ايجاد شود كه به راحتي با تجويز آنتي بيوتيك قابل درمان است. محل برداشتن مو در پشت سر كوچك است و به راحتي با موهاي اطراف پوشانده مي‌شود. موهاي گرافت شده در جلوي سر، هيچ گونه اسكار يا زخمي بر جاي نمي‌گذارند و پس از رويش موهاي پيوند شده، كاملا پوشانده مي‌شوند.

تا چند روز پس از عمل ممكن است ناحيه پيشاني و اطراف چشم ورم کند كه ظرف مدت چند روز از بين مي رود.

در بعضي بيماران، 4 تا 6 ماه پس از عمل بر اثر پديده تلوژن افلوويوم، موهاي قبلي بيمار ريزش موقت پيدا مي‌كنند. در تعداد زيادي از بيماران، 6 تا 8 ماه پس از عمل كاشت مو، ريزش مو قطع شده و حتي بعضي موهاي نازك قبلي بيمار، ضخيم‌تر مي‌شوند.‌ لذا بسياري از جراحان كاشت مو معتقدند كه در صورت داشتن شرايط ،‌ عمل كاشت مو هر چه زودتر انجام شود.

تهيه مصاحبه : دکتر شکوفه شجاعي

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن مي باشد.