X
تبلیغات
پوست زیبا
پوست زیبا
اموزش ارایش خلیجی . ارایش لبنانی
نوشته شده در تاريخ ۸/۹/۱۳۸۷ - ۱۹:۰۲ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
محققان دریافته اند استفاده از «سولاریوم» یا همان تخت ها و اتاق های برنزه هم، می تواند همین حکم را برای برخی افراد داشته باشد، یعنی برای این عده اعتیادآور باشد.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است اندیشه این تحقیق از آنجا به ذهن یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه واشینگتن رسید که آنها می دیدند برخی افراد علی رغم هشدارهای جدی پزشکان و متخصصان پوست، در مورد خطر بروز سرطان پوست بر اثر قرار گرفتن در زیر اشعه ماورای بنفش برای برنزه شدن، باز هم اصرار داشتند که از این ابزار برای زیبا نشان دادن پوست و ظاهر خود استفاده کنند.

این محققان برای بررسی این افراد، که همگی دانشجویان کالج واشینگتن بودند، ابتدا طی سوال هایی، میزان استفاده آنها را از تخت های برنزه سوال کردند. آیا آنها هر روز به این موضوع فکر می کنند؟ آیا خود را ناچار به برنزه کردن خودشان می بینند؟ و این که آیا به طور مرتب خود را برنزه می کنند یا خیر.

بررسی ها نشان داد 76 درصد از دختران پرسش شونده در این مطالعه و 59 درصد از پسران، پاسخشان این بود که خود را ناچار به استفاده از تخت های برنزه می بینند. این درصدها، با آماری که می گوید بیشتر مشتریان مراکز برنزه را خانم ها تشکیل می دهند، مطابقت دارد. البته میزان آقایان هم، این طور که پیداست، چندان پایین نیست.

در مرحله بعد از آنها آزمونی به عمل آمد که به نام «آزمون اختلالات مرتبط با مواد» معروف است. این آزمون نشان می دهد که فرد تا چه اندازه به یک رفتار خاص وابستگی پیدا کرده است.

جمع بندی آزمون ها و پاسخ های افراد مشخص کرد آنها که به طور مرتب برای برنزه کردن خودشان مراجعه می کنند، امتیاز بالاتری هم در آزمون تعیین وابستگی گرفته اند، یعنی این افراد به این رفتارشان به نوعی معتاد شده اند.

این محققان می گویند احتمالا علت این اعتیاد آن است که به دلایل زمینه ای مثل شخصیت یا تربیت خانوادگی، قرار گرفتن در زیر نور ماورای بنفش یا هر تلاش دیگری برای زیباتر نشان دادن خود، باعث ترشح هورمون آندورفین در این افراد می شود. هورمونی که نوعی ضد درد درونی است و موجب می شود فرد احساس بهتری داشته باشد و قدرت او برای تحمل استرس و تنش ها بیشتر شود. ترشح این هورمون احتمالا مسؤول اعتیاد افراد به برنزه کردن بوده است.
با این حال، طبق نظر متخصصان پوست، طیف ماورای بنفش نور خورشید یا هر منبع نوری دیگری، باعث تمایل سلول های پوست به سمت سرطانی شدن می شود و باید به طور جدی از آن احتراز کرد. در مواردی که مجبوریم زیر این نور باشیم، توصیه می شود از کرم های ضد آفتاب استفاده کنیم.

نتیجه این گزارش این است که افرادی که نمی توانند این رفتار خود را کنترل کنند، بهتر است به فکر مراجعه به یک روان درمانگر هم باشند، قبل از این که ناچار شوند برای تشخیص و درمان سرطان پوست، به پزشک مراجعه کنند.

این مطالعه در آخرین شماره نشریه «آکادمی بیماری های پوست آمریکا» منتشر شده است.

نوشته شده در تاريخ ۸/۹/۱۳۸۷ - ۱۹:۰۰ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
حدود یک دهه پیش، وقتی بحث لایه ازن و سوراخ‌های آن موضوع روز بود، CFC (یک نوع گاز گلخانه ای) به‌عنوان یکی از دشمنان اصلی این لایه معرفی می‌شد. تا آن زمان از این گاز به عنوان خنک‌کننده در بیشتر سیستم‌های سرمایشی مثل یخچال‌ها و انواع کولرهای گازی استفاده می‌کردند.

تلاش دوستداران محیط‌ زیست باعث شد تا در عرض چند سال، این گاز از چرخه صنعت حذف شود. اما بدن انسان و بعضی جانداران دیگر،‌ از مایع خنک‌کننده‌ای استفاده می‌كند که به‌‌رغم بوی گاه نامطلوب‌اش، هیچ آسیبی به طبیعت وارد نمی‌کند.

خودتان را گرمایی می‌دانید یا سرمایی؟ جوابتان هرچه باشد، فرق چندانی نمی‌کند چون از لحاظ علمی، بدن انسان اصولا گرمایی است. دمای بدن انسان حتی اگر به بیش از 10 درجه سانتی‌گراد پایین‌تر از دمای معمول آن ( 37 درجه) برسد، باز هم امکان جان سالم به‌در بردن وجود دارد، اما بیشتر از 3 درجه تب، فعالیت‌های مغز را دچار مشکل می‌کند.

پزشکان 43 درجه سانتی‌گراد را حد بالای دمای قابل تحمل برای اعضای داخلی بدن می‌دانند. این حساسیت به گرما، اهمیت زیاد و حیاتی وجود یک سیستم خنک‌کننده داخلی را برای بدن انسان نشان می‌دهد؛ سیستمی که هم گرمای ناشی از سوخت و ساز داخلی و هم گرمای جذب‌شده از محیط را دفع کند.
در بسیاری از حیوانات، وظیفه تهویه و خنک کردن بدن، بیشتر بر عهده موها و پرهای سطح بدن آنهاست، اما برای انسانی که دیگر در مقایسه با سایر پستانداران موی چندانی برایش باقی نمانده، خالق طبیعت، سیستم هوشمندانه‌ای را تعبیه کرده است؛
تعریق.

شاید اغراق به نظر برسد، اما در کنار مواردی مثبت (مانند خون)، عرق - این مایع نه‌چندان دوست‌داشتنی که همه به دنبال خلاص‌شدن از دست آن هستند - را می‌شود جزء مایعات حیاتی بدن انسان بدانیم.

در دمای متعادل و بدون فعالیت بدنی خاص، ما عرق نمی‌کنیم چراکه گرمای اضافی ناشی از سوخت ‌و ساز مواد غذایی در بدن، از طریق مویرگ‌های سطحی پوست دفع می‌شود. تبخیر آب از سلول‌های پوست هم کمی به خنک شدن بدن کمک می‌کند.

اما وقتی بدن از وضعیت آرام خارج می‌شود و شروع به فعالیت می‌کنیم، گرمای تولیدشده در عضلات، بیشتر از آن است که از طریق هوا جذب شود. مشابه این وضعیت، وقتی است كه دمای هوا از حدود 32 درجه سانتی‌گراد بالاتر برود؛ در این حالت پوست به‌جای دفع گرما، شروع به جذب گرما می‌کند.

در این مواقع آژیر خطر در مغز به صدا درمی‌آید. به فرمان مغز، شیر غدد عرق‌ساز باز شده و جریان عرق به نجات ما می‌آید. تبخیر عرق، گرمای پوست را می‌گیرد و باعث خنک ‌شدن بدن می‌شود.

عوامل موثر بر الگوی عرق کردن را در مطلب بعدی بیان می کنیم.

نوشته شده در تاريخ ۸/۹/۱۳۸۷ - ۱۸:۵۹ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

مردها معمولا بیشتر از زن‌ها در مقابل تغییرات دمایی مقاوم هستند، اما نه برای همیشه. از 60 سالگی به بعد، در هر دو جنس مقدار تعریق کم می‌شود. برای همین است که در مواقع گرم سال، افراد مسن در معرض خطر بیشتری قرار می‌گیرند.
همچنین احساسات و حالات رفتاری(مانند خجالت، عصبانیت، ترس و...) هم به ‌شدت در مقدار عرق کردن یک فرد تاثیر دارند.

گرم‌ شدن زمین


بالا گرفتن بحث‌های مربوط به گرم شدن زمین، این سؤال را برای بعضی‌ها به‌وجود آورد که در صورت بالا رفتن دائمی دمای محیط زندگی، آیا سیستم خنک‌کننده بدن انسان باز هم می‌تواند به‌ خوبی کار کند؟ تحقیقات نشان می‌دهد که در چنین شرایطی هم سیستم تعریق به‌نوعی خود را با اوضاع سازگار می‌کند.

این امر در ورزشکارانی که در هوای گرم تمرین می‌کنند، دیده شده است. در این افراد، بعد از چند روز تمرین، بدن با تنظیم مقدار نمک دفع‌ شده از طریق عرق، دوباره دمای مناسب را برای خودش به‌وجود می‌آورد.


زیر پوست سرد


خوب تیتر زدن اصولا کار سختی است، اما وقتی قرار است درباره موضوع ناخوشایندی مثل عرق تیتر بزنی، قضیه تبدیل می‌شود به چیزی شبیه قند مکرر. کلمه «عرق» با توجه به معانی و کاربردهای مختلف آن، عمدتا در زبان ما بار معنایی مثبتی ندارد. اگر در ادبیات فارسی هم بگردیم، شاید تنها نوع قابل قبول عرق (به معنی ترشح بدن)، عرق جبینی باشد که با کدیمین همراه شده باشد.

یکی از انواع مذموم عرق در فرهنگ ایرانی، عرق سرد است. این عرق معمولا نشانه شرمساری و خجالت به‌حساب می‌آید. این عقیده چندان بیراه نیست، اما بیایید کمی علمی‌تر به ماجرا نگاه کنیم.

تركیب وصفی «عرق سرد» دچار نوعی تناقض است. به‌ طور معمول، گرما عامل اصلی تعریق است اما عرق سرد- که بیشتر در شب‌ها ترشح می‌شود و ما هنگام بیدار شدن متوجه آن می‌شویم- نشانه مسائل  دیگری به جز گرماست.

در منابع پزشکی، 54 علت را برای ترشح عرق سرد ذکر کرده اند. اما شاید رایج‌ترین دلیل این حالت، استرس و نگرانی است. ربط دادن عرق سرد به ندامت و سرافکندگی هم به همین جا برمی‌گردد.

بعضی وقت‌ها، حتی درگیری‌های ذهنی و مشکلات روزمره هم می‌توانند زمینه‌ای برای بروز عرق سرد باشند. پس اگر شب‌ها خیس و لرزان از خواب بلند می‌شوید، بررسی کنید كه چقدر درگیر فشارهای روانی و مسائل اضطراب‌زا هستید.


به‌جز دلایل روانی، بیماری‌ها و مشکلات جسمی زیادی هم وجود دارند که عرق سرد از نشانه‌های آنهاست. بیماری‌های عفونی مانند آنفلوآنزا از این جمله هستند. در این مواقع، عرق سرد با تب ‌و لرز همراه می‌شود. این حالت را بیشتر ما هنگام  گلودردهای چرکی تجربه کرده‌ایم. دردهای شدید، به ‌خصوص حملات میگرنی هم می‌توانند باعث عرق سرد شوند.

شوک دریازدگی، اختلالات هورمونی، یائسگی و اختلالات سیستم ایمنی از دیگر عوامل ایجاد عرق سرد هستند. در موارد نادر، عرق سرد ممکن است نشانه مالاریا یا هوچکین (نوعی سرطان غدد لنفاوی) باشد.

اما علاوه ‌بر آنچه گفته شد، گاهی عرق سرد علامت یک فوریت پزشکی است و ممکن است نشانه گرفتگی شدید قلب یا عروق یا همان سکته خودمان باشد. پس اگر سابقه درد سینه داشته‌اید، به همراه ترشح عرق سرد به پزشک مراجعه کنید. بعضی دیگر از مشکلات عروقی مانند فشار خون پایین یا خونریزی داخلی هم گاه با عرق سرد خودشان را نشان می‌دهند.

به طور كلی عرق سرد نشانه ی چیز خوبی نیست. به همین دلیل پزشكان می‌گویند در صورت بروز این حالت و تداوم آن، انجام معاینات دقیق لازم است.


کمتر، بهتر نیست


در هوای گرم و زیر آفتاب سوزان، کمتر پوشیدن الزاما به خنک شدن بیشتر منجر نمی‌شود. در یک تحقیق نظامی، گروهی از داوطلبان روی جعبه‌های چوبی در صحرای کالیفرنیا نشانده شدند، در حالی که بعضی لباس معمولی خاکی‌رنگ نظامی پوشیده بودند، بعضی پیراهن آستین کوتاه و شلوار کوتاه و بعضی تقریبا برهنه بودند.

سربازان نیمه برهنه 30 درصد بیشتر از بقیه عرق می‌کردند. با توجه به سکون و عدم فعالیت افراد، این نتیجه نشان می‌دهد پوست برهنه ممکن است بیشتر گرما را جذب کند.

نوشته شده در تاريخ ۸/۹/۱۳۸۷ - ۱۸:۵۸ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

متخصصان پوست معتقدند مصرف متناسب و متعادل برنج می‌ تواند در حفظ سلامت پوست مؤثر باشد.

دختر بزرگم می‌ گه: مادر، اگر می ‌خوای بازم برنج بخوری و به حرف دكتر گوش ندی، به ما بگو كه دیگر دكتر نبریمت.

شوهرم می ‌گه: حاج خانم، دیگه از من و شما گذشته كه همپای بچه‌ها بشینیم و پلو خورش بخوریم.

 اما احساسم می ‌گه برنج نباید چیز بدی باشه. من همیشه دنبال اثبات این ماجرا برای خودم و اطرافیانم بودم. البته نه به دلیل اینكه خیلی پلو را دوست دارم و نمی ‌توانم از طعم و عطر دلپذیرش بگذرم. بلكه احساس می ‌كنم كه این نعمت خدا اگر همپای نان مقدس نباشد، كمتر از آن نیست...

اگر شما هم اهل كتاب و مجله باشید یا از رایانه و اینترنت سر در بیاورید، می‌ توانید یك بار كلمه Rice یا همان برنج را در گوگل جستجو كنید و تعداد زیادی از صفحات اینترنتی مواجه شوید كه به نوعی درباره برنج به خصوص خواص تغذیه‌ای آن صحبت كرده‌اند. اما اگر كمی هوشیاری به خرج دهید و كلمه skin یا پوست را نیز با آن همراه كنید، وضعیت كاملاً فرق خواهد كرد. تعداد مقالات كمتر شده ولی موضوع بسیار جالب می ‌شود. شما در این مقالات به كرات كلمه‌ای با نام Rice skin oil پیدا می‌ كنید. معنای دقیق این كلمه، روغن برنج البته مخصوص پوست است. شاید بگویید روغنی كه روی برنج می ‌ریزیم چه خاصیت متفاوتی با سایر روغن‌ها دارد؟ البته كه هیچ فرقی ندارد اما منظور از این روغن، روغنی است كه از خود برنج تهیه می ‌شود، یعنی همان عصاره خالص برنج.

روغن برنج

یکی از فرآورده های مهم استخراجی از سبوس برنج، روغن آن است. روغن برنج بخشی از نیازهای غذایی کشورهای آسیایی مانند: چین، ژاپن و هند را تأمین می کند. (کشورما، تاکنون تجهیزات، علم وتخصص لازم را برای استخراج، تصفیه و تحقیقات تولید این روغن، در دسترس نداشته است.) این روغن مواد مختلفی را در خود جای داده است. یكی از مهمترین و شناخته شده‌ ترین این مواد همان ویتامین E است. این ویتامین همانگونه كه می ‌دانید، ویتامین محلول در چربی است و امروزه به عنوان یك آنتی ‌اكسیدان بسیار قوی در جهان علم مطرح شده است. خاصیت آنتی اكسیدان ویتامین E، خواصی نظیر ضد پیری و ضد چروك را برای این ویتامین ارزشمند توجیه می ‌كند. جالب اینكه این ویتامین خاصیت ضد سرطان بسیار مؤثری دارد و از این رو بسیاری از پزشكان مصرف آن را برای تمامی افراد مسن و میانسال ضروری می ‌دانند.

ماده فعال دیگری كه در روغن برنج خودنمایی می ‌كند، اریزانول است. این چربی فعال، امروزه به یكی از پركاربردترین داروهای كاهش دهنده كلسترول خون تبدیل شده است. جالب اینكه برنج یكی از اصلی‌ترین منابع این ماده محسوب می‌ شود. سایر اسیدهای چرب اشباع شده و نشده مانند فیتواسترول‌ها، توكوترینول‌ها، توكوفرول‌ها و اسكواس‌ها نیز به گونه‌ای در دانه‌های بلورین برنج جمع شده و توازن را به طور كامل برقرار كرده و برنج را به یكی از موادغذایی بسیار ارزشمند و مفید برای كاهش كلسترول خون، افزایش توازن هموستاز خون و ضد سرطان تبدیل كرده است.


روغن برنج در خدمت پوست


آنچه كمتر مورد توجه قرار می‌ گیرد خواص برنج و روغن آن برای پوست است. اگر شما تا به حال از این روغن برای تمیز كردن پوست صورت‌تان بهره برده باشید ، حتماً متوجه شده‌اید كه خاصیت پاك‌كنندگی این روغن نقره فام، بسیار بالاست. اما این تنها قسمت كوچكی از قضیه است، چرا كه جنس چرب این روغن باعث می ‌شود كه برنج خاصیت لایه ‌برداری متوسط داشته باشد. این بدان معناست كه اسیدهای چرب موجود در روغن برنج به سلول‌های شاخی و مرده سطح پوست متصل شده و آنها را به آرامی از روی پوست برمی‌ دارد. این امر باعث می‌ شود پس از ماساژ ملایم صورت با روغن برنج، پوست شما كاملاً صاف و نرم و براق شود.


روغن برنج و جوانی پوست


خاصیت دیگر روغن برنج، تغذیه پوست است. آنها كه پوست خشك و چروك خورده‌ای دارند، بیشترین استفاده را از این منبع غنی اسیدهای چرب می‌ برند. اگر یك شب،  پوست‌تان را با برنج تنها بگذارید متوجه خواهید شد كه اسیدهای چرب و آمینه بسیار ارزشمندی كه به وفور در این روغن یافت می‌ شوند، آرام آرام از لایه‌های سطحی پوست شما عبور كرده و به اعماق پوست وارد می ‌شوند.

از این رو است كه مصرف طولانی مدت روغن برنج به صورت شبانه، روی صورت به افزایش خاصیت ارتجاعی و جوانی پوست و كاهش خط و خطوط پوست كمك قابل توجهی می‌ كند.

برنج و مو


دیگر عاملی كه در برنج باعث شده آن را یك حامی بزرگ برای پوست و موهایمان بدانیم، وجود مقادیر قابل توجه ویتامین B در برنج است. آنهایی كه به سبب تلخی روزگار یا ارث و میراث گذشتگان و یا فقر غذایی به ریزش مو مبتلا و به مطب پزشكان رفته‌اند، خوب می ‌دانند كه اولین دارویی كه هر پزشكی پس از كند و كاو درباره علت بیماری برای آنها تجویز می ‌كند، ویتامین‌های گروه B و به خصوص5 B است چرا كه این ویتامین خاصیت عجیبی در تحریك سوخت و ساز سلول‌های زنده و فعال پیاز مو دارد، یعنی همان چیزی كه یك موی فعال برای زیستن و رشد كردن به آن نیاز دارد.


ترمیم پوست با برنج


اما كاربرد ویتامین B تنها به ریزش مو محدود نمی ‌شود. این ویتامین در مواردی كه فرد تحت عمل جراحی قرار می ‌گیرد بسیار مفید است، چرا كه تجویز خوراكی و موضعی آن ترمیم پوست را سرعت می ‌بخشد. این امر باعث شده افرادی كه اقدام به لایه ‌برداری، میكرودرم ابریژنیا و لیزر درمانی می ‌كنند، برای اینكه پوست‌شان زودتر ترمیم شود از كرم‌های موضعی با عنوان ب پانتنول یا دكس پانتنول استفاده كنند كه حاوی ویتامین5 B است. جالب آنكه این ویتامین به مقدار بسیار زیادی در برنج یافت می‌ شود و خود گویای این موضوع است كه چرا برنج تا این حد برای پوست ما مفید است. خیلی‌ها تصور می‌ كنند برای اینكه پروتئین بدن‌شان تأمین شود باید گوشت بخورند. این طرز فكر كه غذای گوشت‌دار غذای مقوی است در میان بسیاری از افراد جا افتاده است.

ولی درواقع اینطور نیست، چرا كه پروتئین در گیاهان نیز درصد قابل توجهی از وزن آنها را تشكیل می ‌دهد و در بسیاری از مواقع می ‌توانند جایگزین مناسبی برای گوشت و منابع حیوانی باشد، به خصوص كه منابع حیوانی معمولاً با داشتن كلسترول بالا برای افراد مسن و بیماران قلبی، چندان مناسب نیست. یكی از این گیاهان، برنج است. پروتئین درصد بالایی از وزن خالص برنج را تشكیل می ‌دهد و این رقم به حدود 11 درصد می ‌رسد و در صورت همراهی برنج با حبوبات مثل لوبیا و عدس به تنهایی و بدون مصرف گوشت، نیاز روزانه پروتئین فرد را تأمین می‌ كند. اما پوست ما نیز به شدت به این پروتئین نیازمند است چون  ساختمان اصلی لایه خارجی و كراتینی پوست، از پروتئین تشكیل شده و در صورتی كه این لایه دچار آسیب شود، پوست بدون محافظ مانده و بسیار آسیب ‌پذیر می ‌شود. این ‌است كه مصرف پروتئین، یكی از اصول محافظت از پوست محسوب می ‌شود و چه پروتئینی بهتر از برنج كه خواص بی‌ شمار آن در سطور بالا از نظرگذشت

نوشته شده در تاريخ ۸/۹/۱۳۸۷ - ۱۸:۵۵ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

بعضی اوقات افرادی كه مشكل تعرق دارند ممكن است متوجه نباشند كه بوی بدن آنها دیگران را اذیت می‌كند. به غیراز باكتری‌ها، دلایل مختلف دیگری نیزدر این امر دخیل هستند، مانند:

- در بعضی موارد غدد عرقی بیش فعال شده‌اند.

- مواد سمی یا مواد گیاهی از قبیل الكل، سم آرسنیك، سم سیانید یا كشیدن سیگار، گاهی باعث این مسئله می‌شوند.

- عفونت‌هایی از قبیل عفونت‌های ریوی، عفونت‌های پوستی، عفونت‌های مهبل، بیماری‌های مقاربتی یا عفونت مجاری اداری نیز می‌توانند باعث بروز این بوی نا مطبوع شوند.

نكاتی كه باید برای پیشگیری رعایت كرد عبارتند از:

رعایت كردن نظافت شخصی، استحمام روزانه و تعویض روزانه لباس‌ها. همچنین جنس لباس‌هایی كه به تن می‌كنیم در كم كردن تعرق نقش بسزایی دارند. لباس‌های نخی معمولا سریع عرق و بوی بد را جذب می‌كنند.
- دقت در نوع تغذیه به كاهش میزان بوی بدن كمك می‌كند. مثلا از خوردن بعضی از غذاهای تند با ادویه جاتی مانند كاری، زیره و سیر خودداری كنید. كمبود روی در بدن مشكل تعرق را افزایش می‌دهد، به این دلیل كه این ماده به دفع سموم بدن كمك می‌كند. نوشیدن میزان كافی آب و مایعات، غدد ترشح‌كننده اِكرین را فعال می‌سازد كه باعث رقیق‌تر شدن عرق آپوكرین می‌شود.

- استفاده از اسپری و دئودورانت فقط بوی بد را می‌پوشاند و گاهی سبب افزایش بوی بد بدن می‌شود. در انتخاب دئودورانت هم توجه كنید از نوعی انتخاب كنید كه حاوی روی و آلومینیوم باشد، زیرا كه این مواد باكتری‌هایی كه مسبب بوی بد بدن هستند را كاهش می‌دهند.

درمان های خانگی برای رفع بوی بد عرق:

1)استحمام كنید. سپس آب شلغم را بگیرید به این صورت كه شلغم را رنده كنید و داخل یك پارچه ی نازک ریخته و فشار دهید و عصاره به دست آمده را با یك قاشق چایخوری به زیر بغل‌هایتان بمالید و ماساژ دهید.

2) استفاده از جوش شیرین بوی بد زیر بغل و پاهای شما را كاهش می‌دهد.

3) چند لیمو ترش را در دست خود كم كم فشار دهید تا نرم شود. سپس از وسط به دو نیم كنید و به زیر بغل‌هایتان بمالید تا هسته‌های آن خارج شود. سپس حمام كنید. اگر زیر بغل شما موهای زائد دارد، یك روز قبل از این كار آن موها را از بین ببرید تا اسید لیموها بوی بدن شما را از بین ببرد.

4) هر روز به حمام بروید و بعد از آن به زیر بغل‌هایتان پودر بزنید. این كار علاوه بر اینكه بوی بدن را می‌گیرد، پوستتان را نیز سفید می‌كند.

5) روغن زیتون، آب پرتقال، آب لیمو و گریپ فروت هم موادی هستند كه شما می‌توانید استفاده كنید. توجه داشته باشید كه افشره آنها باید تازه باشد. زیر بازوهایتان یا هر قسمتی از بدن كه لازم است را پودر بزنید. جوش شیرین را به افشره اضافه كنید و به زیر بغل خود بمالید، سپس با روغن زیتون پاك كنید. بوی بدن شما از بین خواهد رفت.

اگر شما گوشت و مرغ می‌خورید و با مشكل بوی بد بدن مواجه هستید، رژیم غذایی خود را عوض كنید. مصرف گوشت و مرغ را كاهش دهید و خود را به خوردن سبزیجات عادت دهید. این توصیه‌های غذایی هم كمك می‌كند:

- هر روز ناشتا قبل از صبحانه 500 میلی گرم پودر جوانه ‌گندم را در آب حل كرده و بنوشید. اگر سوپر ماركت‌های اطراف خانه شما جوانه گندم تازه دارد، می‌توانید از جوانه گندم تازه استفاده كنید. توجه داشته باشید محلول جوانه را با معده خالی و با آب معدنی بنوشید. كلروفیل بوی بدن را به صورت چشمگیر كم می‌كند یا كاملا از بین می‌برد.

- اگر كشمكش‌های عصبی باعث می‌شود كه شما تعرقتان افزایش یابد و این نیز باعث می‌شود كه بوی بدنتان زیاد شود، چای سبز بنوشید. یك قاشق چایخوری چای سبز خشك یا 2 عدد چای كیسه‌ای را در یك فنجان آب بریزید و بگذارید به مدت 10 دقیقه خیس بخورد و كم كم در طول روز آن را بنوشید. این چای به شما كمك می‌كند آرامش پیدا كنید و دیگر عرق نكنید.

نوشته شده در تاريخ ۶/۹/۱۳۸۷ - ۱۵:۳۶ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
محلول گیاهی پاک‌کننده صورت

پاک کننده گندم و عسل

مواد لازم:


عسل 30 گرم
بادام آسیاب شده 40 گرم
پوست پرتقال 20 گرم
روغن جوانه گندم 30 میلی‌لیتر

طرز تهیه:


عسل را با روغن جوانه گندم مخلوط کنید. سپس بادام آسیاب شده را به آن بیافزایید.

پرتقال درشت و پوست کلفتی را به دو نیم کرده، تمام محتویات آن را خارج کنید و سپس با آب داغ به خوبی بشویید.

بعد از این که خوب خشک شد، آن را رنده کرده و روی کاغذ روغنی در هوای آزاد به مدت یک روز خشک کنید.

سپس آن را آسیاب کرده و به مخلوط قبلی اضافه نمایید.

آن را روی پنبه مرطوب یا لیف ریخته، جهت تمیز کردن پوست از قسمت پایین گردن شروع کرده و با حرکات ملایم و دورانی به طرف صورت و پیشانی بکشید.

این عمل شبیه پیلینگ یا لایه‌برداری سطحی است.

این محلول هم زمان با از بین بردن سلول‌های مرده پوست به آن طراوت می‌بخشد.

در نهایت محل را با آب فراوان شستشو دهید.

نوشته شده در تاريخ ۶/۹/۱۳۸۷ - ۱۵:۳۵ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

جراحی‌های زیبایی، اگرچه روز به روز رواج بیشتری می‌یابند، اما همچنان پرسش‌ برانگیزند.


با وجود داشتن تعرفه‌های دولتی، هنوز تعرفه خصوصی برای آنها در نظر گرفته نشده است و حتی شركت‌های بیمه هم كمك هزینه‌ای برای این نوع جراحی‌ها در نظر نگرفته و در صورت همراهی جراحی زیبایی با جراحی ترمیمی هم هزینه‌های مربوط به جراحی ترمیمی را نیز تقبل نمی‌كنند.

به گفته كارشناسان، تصویب تعرفه‌های مشخص برای جراحی‌های زیبایی، می‌تواند تأثیر بسیار مثبتی در سر و سامان دادن به بازار نامتعادل جراحی‌های زیبایی كه به شكل خصوصی انجام می‌شود، داشته باشد.
دكتر عبدالجلیل كلانتر هرمزی- فوق تخصص جراحی پلاستیك و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی- در این زمینه، می‌گوید: "جراحی پلاستیك به پنج دسته، جراحی جمجمه، فك و صورت-  جراحی دست و میكروسكوپی- جراحی سوختگی، جراحی ترمیمی و جراحی زیبایی تقسیم می‌شود كه برای همه بخش‌ها به‌جز، جراحی زیبایی، تعرفه در نظر گرفته شده است."

وی در ادامه با اشاره به این موضوع كه جراحی‌های زیبایی هم تعرفه دولتی دارد، اما تعرفه خصوصی برای آن در نظر گرفته نشده است، می‌گوید: "تعرفه‌های دولتی مصوب وزارت بهداشت كه بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی آن را رعایت می‌كنند، از این لحاظ كه در سطح دانشگاه انجام می‌شود، استانداردهای لازم را داراست اما در بخش خصوصی، تعرفه‌ها با توجه به تجهیزات و امكانات مركزی كه جراحی در آن انجام می‌شود و میزان تخصص جراح، تفاوت‌هایی را در برمی‌گیرد، بنابراین تعرفه مشخصی ندارد."

وی در ادامه به مراكزی كه جراحی پلاستیك و زیبایی پوستی انجام می‌دهند اشاره كرده و می‌گوید: "بیمارستان پانزده خرداد كه وابسته به دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی است، بیمارستان حضرت فاطمه(س)  وابسته به دانشگاه علوم پزشكی ایران و بخش جراحی پلاستیك بیمارستان امام خمینی، وابسته به دانشگاه علوم پزشكی تهران و نیز بیمارستان‌های دانشگاه‌های علوم پزشكی اصفهان، مشهد، شیراز، تبریز و اهواز در شهرستان‌ها مراكزی هستند كه جراحی زیبایی را بر ئاساس تعرفه‌های دولتی انجام می‌دهند، اما نكته‌ای كه در رابطه با این بیمارستان‌ها وجود دارد، آموزشی بودن آنهاست، یعنی فردی كه برای دریافت خدمات درمانی به این مراكز مراجعه می‌كند باید آگاه باشد كه بخشی از فعالیت‌های پزشكی كه در این مراكز انجام می‌شود، برای آموزش دستیاران بوده و اگر به این مسئله تمایل ندارند، باید به مراكز جراحی پلاستیك و زیبایی خصوصی مراجعه كنند."

دكتر سارا قربانی- فوق‌ تخصص جراحی پلاستیك-  نیز با اشاره به عدم وجود تعرفه مشخص در بخش خصوصی، می‌گوید: ما تعرفه مشخصی در بخش خصوصی نداریم و میزان تعرفه را هم وسعت عمل جراحی و نوع عمل جراحی تعیین می‌كند، حتی ممكن است دو بیمار مختلف كه عمل‌های به ظاهر مشابه‌ای دارند، بسته به تغییری كه در عضو مورد جراحی صورت می‌گیرد، هزینه‌های مختلفی داشته باشند."

وی تأكید می‌كند از آنجا كه عمل‌های زیبایی به هیچ عنوان تحت بیمه قرار نمی‌گیرند، معمولاً  هزینه بالاتری برای بیمار نسبت به سایر جراحی‌های پلاستیك دربردارند.

دكتر قربانی در زمینه رضایت یا عدم رضایت بیماران از این تعرفه‌ها نیز می‌گوید: "به هر حال هرگز نظارت دقیقی در تعیین نرخ تعرفه‌ها وجود نداشته است، چرا كه بخش خصوصی گستردگی زیادی دارد و بعضاً امكانات و تجهیزات در هر یك از مراكز، متفاوت است و شكل معمول قضیه هم به این ترتیب است كه تا زمانی كه متقاضی برای خدمتی وجود داشته باشد، تعرفه‌ها با توجه به میزان متقاضی تعیین می‌شود."

به گفته وی، به‌خصوص در جراحی‌‌های زیبایی، اصل مورد نظر بیماران، اعتماد به پزشك است و اگر بیماران، جراحی را كه انتخاب می‌كنند از میان افراد متخصص برگزینند، كمتر با بی‌عدالتی مواجه خواهند شد.

دكتر نور احمد لطیفی، فوق تخصص جراحی ترمیمی و دانشیار دانشگاه علوم پزشكی ایران نیز ضمن تأیید عدم نظارت كافی بر تعرفه‌ها، می‌گوید: "برای روشن شدن مطلب بهتر است به این نكته توجه كنیم كه تعرفه‌ها باید بر اساس هزینه‌ها و درآمدهای موجود در جامعه شكل بگیرد، اما از آنجایی كه ایجاد چنین نظمی در جامعه مستلزم نظارت كافی است و این نظارت در حال حاضر به شكل كامل اعمال نمی‌شود، با بی‌نظمی در این زمینه مواجهیم."

به گفته دكتر لطیفی، چیزی كه در كتاب به‌عنوان تعرفه دولتی آمده است بسیار كم است و از سوی دیگر تعرفه‌های خصوصی هم وجود دارد كه بسیار زیاد است. وی ادامه می‌دهد: "نكته جالبی كه در این میان وجود دارد، این است كه به شكل معمول، اساتید دانشگاه و متخصصان سرآمد جراحی زیبایی معمولاً براساس تعرفه‌ها عمل می‌كنند یا هزینه‌ای كه برای جراحی‌های زیبایی در نظر می‌گیرند بسیار متعادل است، اما هزینه‌های سرسام‌آور معمولاً از سوی افراد تازه فارغ‌التحصیل یا غیر متخصصی وضع می‌شود كه به شكل كلی تخصص كافی برای انجام این نوع جراحی‌ها را هم ندارند."

دكتر قربانی در تحلیل نقش غیر متخصص‌ها در ایجاد آشفتگی در بازار تعرفه‌های جراحی زیبایی، می‌گوید: وضع تعرفه‌های بسیار بالا از سوی افراد غیرمتخصص، راهی برای مطرح شدن بیشتر تلقی می‌شود و در واقع این افراد سعی می‌كنند تا از راه نجومی كردن دستمزدهای جراحی، اعتماد بیشتری در بیماران ایجاد كنند."

این در حالی است كه دكتر كلانتر هرمزی، نقش مردم را در انتخاب جراح مناسب، چنین بیان می‌كند: "این مردم هستند كه با تحلیل مناسب اطلاعات، باید انتخاب عاقلانه‌ای داشته باشند، به این مفهوم كه ما نمی‌توانیم، افراد را مجبور به كاری‌ كنیم، بلكه تنها می‌توانیم در آگاه سازی آنها از وجود افراد غیر متخصص كه شاید كمتر از  5 درصد جامعه پزشكی را تشكیل دهند، سهیم باشیم، در غیر این صورت، این خود بیماران هستند كه باید بدون توجه به عنوان‌های ظاهری روی تابلوها و علی‌الخصوص، عنوان‌هایی كه در پیك‌ها و روزنامه‌ها به عنوان تبلیغات مطرح می‌شود، تصمیم‌گیری كنند."

به گفته رئیس انجمن جراحان پلاستیك، بیمار باید بداند، نرخ جراحی نزد افرادی که تخصص بیشتر و امكانات و تجهیزات پیشرفته‌تر و مدرن‌تر دارند، بالاتر از سایر جراحان است، اما در نهایت انتخاب با بیمار است تا كدام گزینه را برگزیند.

نوشته شده در تاريخ ۶/۹/۱۳۸۷ - ۱۵:۳۴ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

زگیل تكثیر غیر سرطانى سلول هاى پوست است كه توسط عفونت‌های ناشی از ویروس‌های خانواده پاپیلوما ویروس(HPV) ایجاد می شود. زگیل در كودكان بیشتر از بزرگسالان شایع است، اما مى تواند در هر سنى بروز كند.


زگیل‌ها (برآمدگی‌های كوچك پوستی ناشی از آلودگی به ویروس‌های پاپیلوما) ممكن است در هر جای بدن ظهور كنند؛ مثلا روی پوست نقاط مختلف بدن مثلا دست ‌پا یا صورت، روی اندام تناسلی و حتی درون دهان.

زگیل‌ها بسیار مسری هستند و  با تماس پوستی به راحتی منتقل می‌شوند، یعنی می‌توانند از یک قسمت به سایر نقاط بدن و نیز سایر افراد سرایت كنند.

به دلیل تنوع انواع ویروس‌هاى پاپیلوما (بیش از 60 نوع) انواع زگیل وجود دارد.

زگیل دردناك نیست، مگر اینكه بر روى پا ایجاد شود. در اكثر موارد، زگیل در مدت زمان طولانى به تدریج از بین مى رود و نیازى به درمان ندارد.


انواع شایع زگیل


انواع شایع زگیل شامل موارد زیر است:

زگیل معمولى: این زگیل در اطراف ناخن ها و در پشت دست ظاهر مى شود. معمولاً داراى سطحى زبر بوده و رنگ آن زرد مایل به خاكسترى یا قهوه اى است.

زگیل پا: در كف پا ایجاد مى‌شود و بر روى آن نقاط سیاه دیده مى‌شود كه همان رگ‌هاى خونى است كه زمانى آن را تغذیه مى‌نمودند. دسته‌هاى زگیل كف پایى، "موزائیك" نامیده مى شوند. این زگیل‌ها مى‌توانند دردناك باشند.

زگیل مسطح: زگیل هاى كوچك صافى هستند كه گاه در دسته هاى صد تایى دیده مى‌شوند و اغلب در صورت كودكان به وجود مى آیند.

زگیل تناسلى: در ناحیه تناسلى به وجود مى آید و گاه از طریق رابطه جنسى منتقل مى‌شود. این نوع زگیل بر خلاف سایر انواع زگیل، سطح نرمى دارد.

زگیل نخى: این نوع زگیل، كوچك، دراز و باریك است و معمولاً بر روى پلك‌ها، صورت و گردن دیده مى‌شود.

محلول‌های موضعی ضد زگیل در داروخانه‌ها وجود دارد كه بدون نسخه قابل تهیه هستند. توجه داشته باشید كه این محلول‌ها را هرگز نباید برای زگیل‌های روی صورت یا اندام تناسلی به كار برد. برای درمان زگیل در این مناطق بدن با پزشكتان مشورت كنید.

درمان زگیل:


زگیل‌ها در بسیاری از موارد خود به خود ناپدید می‌شوند، ولی در برخی افراد نیاز به درمان دارند. زگیل در كودكان غالباً بدون درمان ناپدید مى‌شود.

درمان زگیل بستگى به عوامل چندگانه زیر دارد:

مدت زمانى كه زگیل روى پوست ظاهر شده است

محل زگیل

نوع زگیل

شدت زگیل

درمان مى‌تواند شامل موارد زیر باشد:

كاربرد اسید سالیسیلیك و اسید لاكتیك (كه محل زگیل را نرم مى كنند)

سرما درمانى با نیتروژن مایع

استفاده از جریان الكتریكى براى از بین بردن زگیل

ایمنی‌درمانی

جراحى با لیزر

درمان زگیل‌های كف پایی  


زگیل‌های كف پایی ناشی از عفونت ویروسی پوست كف پا هستند.

این زگیل‌ها در نتیجه راه رفتن با پای برهنه در مكان‌هایی مانند دوش‌های عمومی یا رختكن‌ها به افراد منتقل می‌شوند.

زگیل كف‌پایی ممكن است مانند پینه به نظر برسد، اما به طور معمول دانه‌های سیاهی – كه مویرگ‌های خونی هستند- درون زگیل مشاهده می‌شود كه پینه‌ها آنها را ندارند.

زگیل كف‌پایی ممكن است به خصوص هنگام راه رفتن باعث درد و ناراحتی شود. انجمن جراحان ارتوپدی آمریكا می‌گوید در صورتی كه زگیل كف‌پایی باعث درد شدید شود باید به پزشك مراجعه كنید.

درمان معمول این نوع زگیل شامل برداشتن آن با جراحی به همراه مقداری از پوست حاشیه آن و كاربرد داروی موضعی و پانسمان است.

پزشك شما ممكن است استفاده از اسید سالیسیلیك را- به صورت مایع یا برچسب- برای كاستن و نهایتا حذف زگیل پیشنهاد كند.

نوشته شده در تاريخ ۶/۹/۱۳۸۷ - ۱۵:۳۳ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

تب‌خال، برجستگی‌هایی قرمزرنگ یا تاول‌هایی ارغوانی‌رنگ است كه معمولاً روی لب‌ها یا اطراف دهان بروز می‌كند.

تب خال که ناشی از ویروس هرپس سیمپلكس(Herpes Simplex Virus) است، می‌تواند به سایر نقاط بدن یا سایر افراد سرایت كند. همچنین می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد، اما تب‌خال را می‌توان درمان كرد.

اگر علائم شما شدید است و دچار سوزش و خارش لب و تحریك دهان، درد در اطراف دهان، یا تاول‌های كوچك روی دهان كه می‌تركند هستید، استفاده از داروهایی مانند رنگ یدوكسوریدین یا داروی ضد ویروسی آسیكلوویر می‌تواند به شما تسكین دهد.

تب‌خال ممكن است برای مدت‌های طولانی پنهان باقی بماند، و برخی افراد ممكن است در اولین سرایت ویروس بیماری، علائمی نشان ندهند.

هوای سرد، آفتاب داغ و تضعیف دستگاه ایمنی ممكن است به بروز مكرر تب خال در فرد منجر شود.

پیشگیری از تب‌خال در کودکان  


عوامل معینی ممكن است كودكان را به تب‌خال حساس‌تر كنند از جمله استرس و قرار گرفتن زیاد در معرض نور آفتاب.

اگر سیستم ایمنی كودك شما به علت بیماری یا عارضه دیگری ضعیف شده‌ باشد، با احتمال بیشتری ممكن است به تب‌خال مبتلا شود.

شما می‌توانید با فراهم آوردن یك رژیم غذایی سالم و متعادل و خواب كافی برای كودك‌تان از بروز تبخال در او پیشگیری كنید.

اگر كودك‌تان گرایش به تب‌خال زدن دارد، قبلاً از خارج شدن از خانه به پوستش كرم ضد آفتاب بزنید تا احتمال ابتلا به تب‌خال كاهش یابد.

نوشته شده در تاريخ ۶/۹/۱۳۸۷ - ۱۵:۲۸ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

چند روز پیش، خبر هشدار محققان اروپایی در رابطه با وجود سرب در مارك‌های مشهوری از رُژ لب منتشر شد.

با این اوصاف و با توجه به مصرف فراگیر لوازم آرایشی در ایران، متخصصان داخلی عقیده دارند، آنچه در مصرف لوازم آرایشی دارای اهمیت بیشتر است، استفاده از محصولات استانداردی است كه مجوز وزارت بهداشت را دارند و با این استدلال، استفاده از مارك‌های معروف همچنان بهتر از استفاده از مارك‌های بی‌نام و نشان است.

دكتر كامران بلیغی، عضو هیأت علمی پوست دانشگاه علوم پزشكی تهران، با اشاره به نظارت وزارت بهداشت برلوازم آرایشی- بهداشتی می‌گوید: خبرهایی نظیر خبر اخیر مبنی بر وجود سرب بیشتر از حد مجاز در رژ لب‌های معروف و شناخته شده بین‌المللی، می‌تواند به دلایل تجاری هم اتفاق بیفتد؛ چرا كه هر از گاهی، رقابت بین تولیدكنندگان بزرگ محصولات آرایشی، نتیجه‌ای در راستای بدبین كردن افراد به ماركی خاص را در بردارد.

وی ادامه می‌دهد: به ‌نظر نمی‌رسد در رابطه با لوازم آرایشی موجود در بازار كه برچسب تأیید وزارت بهداشت را دارند، اعم از اینكه ایرانی یا خارجی باشند، مشكلی وجود داشته باشد و به صرف یك مطالعه، نمی‌توان افراد را بدبین كرد؛ اما مشكلی كه وجود دارد و تهدیدی برای سلامت نیز به شمار می‌آید، استفاده از لوازم آرایش غیر استاندارد، بدون مجوز یا تاریخ مصرف گذشته‌ای است كه در بسیاری از موارد به شكل قاچاق وارد ایران می‌شود.

بلیغی می‌افزاید: مواد آرایشی كه تأییدیه وزارت بهداشت را ندارند، اغلب ارزان قیمت هستند و با توجه به رواج استفاده از لوازم آرایش، به‌ خصوص در سنین پایین تر، از آنجا كه قیمت محصول آرایشی یكی از ملاك‌های گزینش در این سنین به شمار می‌آید، استفاده از محصولات متفرقه می‌تواند خطرناك باشد.


مراقب آلرژی باشید


در حالی كه بیشتر متخصصان پوست، عارضه خاصی به جز واكنش‌های آلرژیك را در اثر استفاده از لوازم آرایشی مجاز برنمی شمرند و تنها محدودیت مصرف را به افرادی كه استفاده از این محصولات، سبب قرمزی، خشكی و پوسته ریزی در پوست آنها می‌شود، توصیه می‌كنند،

دكتر غلامحسین غفارپور، مدیر گروه پوست دانشگاه علوم پزشكی ایران می‌افزاید: استفاده از لوازم آرایشی دارای تأییدیه وزارت بهداشت، چه داخلی و چه خارجی باشد، در برخی موارد به نفع پوست است و آن مواردی است كه این محصولات با پوست افراد سازگاری داشته باشند.
وی همچنین در توضیح معنای سازگاری می‌گوید: سازگاری به این معناست كه استفاده از یك محصول آرایشی، باعث قرمزی، خشكی یا پوسته ریزی و تحریك پوست نشود وگرنه استفاده از محصولاتی نظیر كرم‌های مرطوب‌كننده كه سبب لطافت پوست می‌شوند یا كرم پودرهایی كه رنگین بوده و خاصیت ضد آفتاب هم دارند، به نفع پوست است.


رژ لب‌های فاقد ائوزین بهترند


دكتر زهره تهرانچی، متخصص پوست و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، معتقد است كه عارضه خاصی به جز واكنش‌های آلرژیك به ندرت ممكن است اتفاق بیفتد و آلرژی هم كه وجود دارد، معمولا در رابطه با ماده ائوزین موجود در رژ لب‌های قرمز با ماندگاری بالاست كه آن هم در تركیبات محصول قابل رویت است و در صورت وجود آلرژی به این ماده، مصرف‌كنندگان می‌توانند از رژ لب‌های فاقد ائوزین استفاده كنند.

دكتر زهرا حلاجی، متخصص پوست و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران، نیز با تأیید محصولات دارای مجوز، در رابطه با محدودیت‌های احتمالی، به جوان‌هایی كه پوست‌های چرب و جوش‌دار دارند اشاره كرده و می‌گوید: استفاده از محصولات آرایشی در هر فردی باید متناسب با نوع پوست همان فرد باشد، چرا كه استفاده از انواع نامناسب لوازم آرایشی، به‌خصوص در جوان‌هایی كه جوش صورت هم دارند، باعث افزایش التهابات خواهد شد.

وی همچنین به سوء تفاهم رایجی كه در زمینه استفاده از رژ لب برای از بین بردن خشكی لب‌ها در زمستان وجود دارد، اشاره كرده ومی گوید: استفاده از رژ لب برای از بین بردن خشكی لب‌ها در زمستان، اصلا جواب نمی‌دهد، چرا كه ممكن است این خشكی‌ها در اثر اگزما ایجاد شده باشد، لذا بهترین درمان استفاده از چرب‌كننده‌هایی نظیر ویتامین A یا A+D خواهد بود. 

نوشته شده در تاريخ ۵/۹/۱۳۸۷ - ۱۵:۳۱ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
سرب بر لب

جهان امروز، جهان دگرگوني هاست؛ بسياري از مفاهيم جا افتاده ي قديمي، ديگر کاربرد گذشته را ندارند.

به‌عنوان مثال ضرب‌المثل «هر چقدر پول بدهي، آش مي‌خوري» هم، در دنياي اين روزها ممكن است درست از آب درنيايد. در اين آشفته بازار تجارت، صرفه‌هاي اقتصادي، شرکت‌هاي بزرگ و نام آور را نيز به جايي مي‌کشاند که با وجود معروفيت، اجناس بي‌کيفيت يا حتي مضري را روانه بازار مي‌کنند.

اجناسي كه مشتري‌ها به اعتماد نام‌ها و مارک‌ها به سراغ آنها مي‌روند و حتي پول زيادي هم بابت آن پرداخت مي‌كنند، اما كسي تضمين‌كننده سلامت و كيفيت آن‌ها نيست. در نهايت، اگر هم مشکلي در اين محصولات وجود داشته باشد، هر چقدر علمي هم باشد، به واسطه قدرتمندي شرکت‌هاي بزرگ تجاري، اين دانشمندان هستند که مجبور به عقب نشيني مي‌شوند و مصرف کنندگان از همه جا بي‌خبر نيز بهاي آن را مي‌پردازند.

اين بار موضوع چالش، محصول پُر مصرفي براي خانم‌ها يعني رُژ لب است. همين چند روز قبل، محققان در رابطه با وجود سرب در مارک‌هاي مشهوري از رژ لب به مصرف کنندگان هشدار دادند. با اين‌حال و با وجود مستندات علمي، شرکت‌هاي بزرگ و قدرتمند توليد کننده لوازم آرايش، زير بار نرفته و وجود سرب در رژ لب‌ها را خطرناک نمي‌دانند.

قضيه از آنجا شروع شد که گروهي از محققان بي‌طرف در 33 نمونه از رُژ لب‌هاي مارک دار و معروف، درصدي از سرب را يافتند که در ترکيبات هيچ کدام از آنها نامي از اين ماده برده نشده بود.

اين آلودگي در انواع قرمز رنگ برخي از مارک‌ها بيشتر بوده و ساير محصولات نيز تا حدودي سرب در خود داشته‌اند. البته، از آنجا که بسياري از اين مارک‌هاي معروف در رقابت با يکديگر قرار دارند، آزمايش‌ها براي تعيين درصد سلامت محصولات آرايشي در آزمايشگاه‌هاي کاملا مستقل صورت گرفت. با‌اين‌حال، نتايج تحقيق حاکي از آن بود که ميزان سرب موجود در اين محصولات 3 برابر بيشتر از مقدار مجاز تعيين شده است.


چرا استفاده از سرب را محدود نمي کنند


نتايج فوق اين سؤال را به وجود مي‌آورد که چرا اداره غذا و داروي ايالات متحده هيچ نوع محدوديتي براي استفاده از سرب در رژ لب‌ها وضع نکرده است؟ در حالي که محققان مدعي معتقدند، سرب به کار برده شده در اين محصولات بايد به همان ميزان استانداردي باشد كه براي آب نبات‌ها وضع شده، چرا كه رُژ لب هم از سوي خانم‌هاي مصرف کننده بلعيده شده و وارد دستگاه گوارش مي‌شود و بنابراين خطر برابري را هم براي مصرف‌کنندگان در بر دارد.

از سوي ديگر، يك مطالعه ديگر که مارک‌ها را از روي قيمت و سلامتشان بررسي کرده، نشان دهنده اين واقعيت ناخوشايند است که مارک‌هاي ارزان‌تري نظير Revlon مقدار بسيار کمتري از سرب را در برابر مارک‌هاي گران‌تر و خاص‌تر مثل Dior دارند. اوضاع در مورد ساير مارک‌هاي معروف و گران ديگر هم کمابيش به همين شکل است.

در پايان بررسي‌هاي انجام شده، اقلام زير به‌عنوان پُرسرب‌ترين انواع رژ لب‌ها معرفي شدند؛ با اين توضيح كه ppm، واحدي براي اندازه گيري آلودگي‌هاي موجود در مواد بوده و سازمان غذا و داروي آمريكا، ميزانppmت 1/0 سرب در آب نبات‌ها را مجاز مي‌داند:

- رژ لب قرمز پُر رنگ L'Oreal با نام تجاري L’Oreal Colour Riche True Red داراي ppmت 65/0 سرب

- رژ لب شرابي کلاسيک L'Oreal با نام تجاري L’Oreal Colour Riche Classic Wine حاويppmت 58/0 سرب

- رژ لب قرمزپررنگ Cover Girl با نام تجاري Cover Girl Incredifull Lipcolor Maximum Red حاويppmت 56/0 سرب

- رژ لب قرمز Dior با نام تجاري Dior Addict Positive Red حاوي ppmت 21/0 سرب


تهديدات سربي


سرب ماده‌اي سمي است که مهم‌ترين اثرش را بر سامانه اعصاب مي‌گذارد. آلودگي سرب در دراز مدت، سبب کاهش يادگيري، دشواري در زبان آموزي و ايجاد اختلالات رفتاري در افراد مي‌شود.
مصرف مقادير سمي سرب، همچنين باعث کاهش بهره هوشي(IQ) شده و پرخاشگري را در افراد افزايش مي‌دهد.

زنان باردار و کودکان نيز از آسيب پذيرترين گروه‌ها در برابر آلودگي با سرب به‌‌شمارمي آيند، چراکه اين ماده به راحتي از جفت عبورکرده، وارد مغز جنين مي‌شود و از رشد و تکامل طبيعي آن جلوگيري مي‌کند.

از اين رو، گروه‌هاي طرفدار سلامت لوازم آرايشي، خواستار بازبيني فرمول محصولات آرايشي آزمايش شده و حذف سرب از ترکيبات اوليه رژ لب‌ها، توسط شرکت‌هاي توليد کننده شده‌اند. آنها همچنين خواستار وضع قوانين سخت گيرانه‌تر سازمان غذا و دارو(FDA) در حمايت از مصرف کنندگان خانگي لوازم آرايشي هستند.


توليدکنندگان کوتاه نمي‌آيند


در مقابل، گروه‌هاي صنفي توليدكننده و فروشنده لوازم آرايشي نيز در پاسخ به اين ادعاها و با هدف حمايت از شرکت‌هاي بزرگ توليد کننده لوازم آرايشي، بيانيه‌اي صادر کرده‌اند.

در اين بيانيه آمده است: «با وجود اهانت‌هاي پيوسته مدعيان در سال‌هاي اخير، حقيقت اين است كه سرب، ماده‌اي نيست که به شکل عمدي در محصولات آرايشي مورد استفاده قرار گرفته باشد و از ترکيبات آن به شمار آيد، بلکه ماده‌اي است که به شکل طبيعي در تمام محيط‌ها وجود دارد و همه افراد خواسته يا ناخواسته به شکل روزانه با خوردن، آشاميدن و حتي تنفس کردن، در معرض آن قراردارند.

از سويي ديگر، ميزان سربي که از طريق استفاده از رژ لب، وارد بدن خانم‌هاي مصرف کننده مي‌شود، هزار بار کمتر از ميزان سربي است که ممکن است از راه خوردن، نفس کشيدن و نوشيدن آب به بدن آنها وارد شود.»

در ادامه اين بيانيه تأكيد شده كه نه تنها سازمان غذا و داروي آمريکا (FDA)، ميزان معيني از سرب را براي بزرگسالان، کودکان و زنان باردار خطرناک اعلام کرده، بلکه انجمن عطر و لوازم آرايشي آمريكا نيز قوانين محدود کننده ديگري بر آن افزوده که به ميزان سرب موجود در رنگ‌هاي مصرفي براي رژ لب‌ها مربوط مي‌شود.

اين انجمن همچنين اعلام كرده كه بررسي‌هاي مداومي را براي کسب اطمينان از عدم ميزان خطرناک سرب در لوازم آرايشي در برنامه‌هاي معمول خود دارد که تمام محصولات ياد شده در گزارش طرفداران سلامت محصولات آرايشي، از آن سربلند بيرون آمده‌اند. با تمام اين اوصاف، کارخانه‌هاي لوازم آرايشي مدعي‌اند در تلاشند که ميزان سرب در محصولات خود را رفته رفته کاهش دهند و مي‌گويند در 10 سال گذشته نيز آلودگي‌ها و ناخالصي‌هاي موجود در اين محصولات از جمله سرب كاهش يافته است.

با اين‌ حال، تحقيقات محققان نشان داده است هنوز هم نمي‌توان از سلامت كامل اين محصولات اطمينان حاصل كرد.

نوشته شده در تاريخ ۵/۹/۱۳۸۷ - ۱۵:۳۱ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
پوستي نرم و بدون چروک

آيا مي‌ دانيد بهترين راهکار براي داشتن پوستي مرطوب اين است که روزانه به ميزان مناسبي آب بنوشيد؟

شما با خريد محصولاتي که داراي برچسب مرطوب ‌کنندگي هستند، فقط رطوبتي را براي پوستتان مهيا مي ‌کنيد که خود داراي آن است. رطوبت مورد نياز براي پوست شما بايد بيشتر از داخل بدن تأمين شود. بنابر‌اين به موارد زير توجه کنيد:

- نوشيدن 6 ليوان بزرگ و پر از آب، نياز بدن را که همان 5/1 ليتر در روز است، تأمين مي‌ کند.

- سعي کنيد که همه روزه فقط 2 تا 3 ليوان از نوشيدني‌هاي حاوي کربوهيدرات، چاي و قهوه استفاده نماييد. البته کمتر از اين ميزان هم توصيه مي‌ شود، زيرا اين مواد ادرار را زياد مي ‌کنند، در نتيجه باعث دفع آبي مي ‌شوند که مي‌ نوشيد.


با چروک مبارزه نکنيد، بلکه از ايجاد آن جلوگيري نماييد.


زماني که در معرض نور آفتاب و پرتو مضر آن قرار مي‌ گيريد، بايد اين ضرب‌المثل معروف را به ياد آوريد "ذره‌اي مراقبت بهتر از مداوايي پُر دردسر است". دوري از اين پرتو اولين راهکار براي جلوگيري از پيري زود‌رس و ايجاد چروک است. اين روش، ساده است و زيبايي پوست شما را به دنبال خواهد داشت.

نکاتي مهم جهت کاهش خطر پيري زودرس حاصل از پرتو آفتاب

1) از کرم‌هاي ضد ‌آفتاب با SPF بالا استفاده نماييد. اين کرم بايد پوست شما را از پرتو "يو وي آ (UVA)" و "يو وي بي (UVB)" محافظت نمايد و داراي اس پي اف 5 (SPF) يا بالاتر باشد.

2) بدون توجه به وضع آب و هوا از کرم ضدآفتاب استفاده کنيد. پرتو "يو وي آ" که بيشترين تأثير منفي را بر پوستتان اعمال مي‌ کند، هم در روزهاي ابري و هم آفتابي وجود دارد.

3) برنامه مراقبت از پوست و هر اقدامي که براي پوستتان انجام مي ‌دهيد، بايد با دقت فراوان صورت گيرد. کدام يک از سه ماده "اکس فوليانت"، "تونر" و "رتينول"( رتينول فعال ترين فرم ويتامين A مي باشد، که سبب کاهش عمق چروک هاي سطح پوست و بهبود کشساني آن مي شود.) واقعاً براي پوستتان مفيد است؟ قبل از مصرف اين مواد بايد دقت کنيد که مراقبت شخصي خودتان، مرحله نخست رسيدگي به پوست است. بهره‌گيري از برنامه‌اي مناسب و نيز دقت در مصرف موادي که از آنها مصرف مي ‌کنيد از اهميت زيادي برخوردار است.

4) از مواد آرايشي که داراي الکل و مواد معطر هستند، استفاده نکنيد. از آنهايي که داراي برچسب "بدون الکل" هستند استفاده کنيد. اين ماده باعث خشکي پوست مي‌ شود و در نهايت ايجاد جوش‌هاي زير ‌پوستي را تسريع مي ‌کند.

5) از دستمال‌هاي مخصوص آرايش براي پاک کردن پوستتان استفاده نماييد. دستمال کاغذي داراي فيبرهاي چوبي است و همين امر باعث صدمه به پوست مي ‌شود.

6) پوستتان را تميز نگاه داريد و به آرامي و با دقت به آرايش آن بپردازيد. ساييدن و کشيدن پوست از انعطاف آن مي‌ کاهد، در نتيجه به مرور زمان پوست آويزان مي ‌شود.

افرادي که داراي پوستي خشک هستند بهتر است که به توصيه‌هاي زير توجه کنند:

1) به جاي آب داغ، با آب ولرم استحمام کنيد. اغلب افراد مايل هستند حتي در تابستان هم با آب داغ و محيطي پر از بخار آب حمام کنند. آب داغ رطوبت پوست را از بين مي‌ برد. بهتر است که با آب ولرم اين کار را انجام دهيد ومدت زمان استحمام را کاهش دهيد. با توجه به بررسي‌هاي انجام شده بهترين مدت زمان استحمام بين 10 تا 15 دقيقه است.

2) از صابون‌هاي ملايم استفاده کنيد. سعي نماييد از صابون‌هاي ضد باکتري و معطر، کم‌تر استفاده کنيد. صورتتان را صبح‌ها با صابون نشوييد، شب‌ها بهترين زمان براي اين کار است.

3) تا زماني که هنوز پوستتان مرطوب است از کرم ‌هاي مرطوب‌ کننده استفاده کنيد. مي ‌توانيد اين راهکار را در مورد دست‌هايتان هم انجام دهيد. زماني که پوستتان هنوز نم‌ دار است توانايي جذب رطوبش بيش‌تر مي ‌شود.

4) مراقب لب‌هايتان باشيد. لب‌ها بسيار حساسند و معمولاً در معرض نور آفتاب قرار دارند. کرم ضدآفتاب مصرفي لب‌هايتان هم بايد حداقل داراي اس پي اف 15(SPF) باشد.

نوشته شده در تاريخ ۵/۹/۱۳۸۷ - ۱۵:۳۰ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
کرم زنبق

مواد لازم:


ریشه پودر شده زنبق....... 40 گرم

گلاب.........................  40 میلی‌لیتر

روغن هسته انگور........... 30 میلی‌لیتر

اوسرین......................  40 گرم


طرز تهیه:


پودر ریشه زنبق را به همراه گلاب در ظرفی شیشه‌ای، داخل ظرف آبجوشی قرار دهید و خوب مخلوط کنید. روغن هسته انگور را با اوسرین مخلوط کرده و به مواد قبلی اضافه کنید.

از زمان‌های بسیار قدیم، بانوان زیبا برای حفاظت از پوست خود از گل زنبق استفاده می‌کرده‌اند. شیر و صابون زنبق از همان زمان‌ها شناخته شده بود.

زنبق به دلیل داشتن ویتامین C، اسید سیلیس‌دار و مواد مرطوب کننده مناسب پوست باعث از بین رفتن لکه‌های قرمز روی پوست و شکنندگی آن می‌شود.

روغن هسته انگور حاوی مقادیر زیادی ویتامین E است که باعث تجدید و ترمیم پوست می‌شود.

نوشته شده در تاريخ ۵/۹/۱۳۸۷ - ۱۵:۳۰ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
تبخال چيست؟

تبخال ناشى از ويروس "هرپس سيمپلكس"(Herpes Simplex Virus) يا ويروس تبخال ساده است و عارضه اى واگيردار است.


احتمالاً بسيارى از شما تجربه ي زدن تبخال را داشته ايد: گوشه لبتان شروع به مورمور كردن مى كند و يك نقطه كوچك و سفت كه نمى توانيد آن را ببينيد، روى لبتان ظاهر مى شود.

پس از يكى دو روز تاول هاى قرمزرنگى روى لبتان به وجود مى‌آيد، اين همان تبخال معروف است كه احتمالاً موقع خواب پديدار شده است و راهى براى پنهان كردن يا برطرف كردن سريع آن وجود ندارد.

تبخال كاملاً با " آفت" - كه بعضى افراد آن را با تبخال اشتباه مي‌کنند - متفاوت است. آفت ها معمولاً مسرى نيستند و زخم هايى هستند كه بر روى بافت‌هاى نرم درون دهان به وجود مى آيند، جايى كه تبخال نمى‌زند.
تبخال بيمارى شايعى است، اگرچه نمى‌توان تبخال را معالجه كرد يا به كلى از آن پيشگيرى كرد، اما راه هايى وجود دارد كه مى تواند توالى بروز آن را كاهش دهد يا مدت بروز آن را محدود كند.


علائم و نشانه هاى تبخال


علائم و نشانه هاى تبخال اين موارد هستند:

تاول هاى كوچك و دردناك پُر از مايع كه روى منطقه برجسته، قرمز و دردناك پوستتان قرار دارند.

درد يا مورمور شدن كه اغلب يكى دو روز پيش از ظهور تاول‌ها احساس مي شود.

معمولاً 7 تا 10 روز طول مى‌كشد تا تبخال برطرف شود. تبخال معمولاً روى لب‌ها ظاهر مى شود. اما گاهى روى سوراخ هاى بينى، چانه يا انگشتان دست هم ديده مى‌شود. گرچه غير معمول است، اما ممكن است تبخال در داخل دهان هم بروز كند(اما تنها بر روى لثه ها يا كام سخت كه در سقف قرار دارد).

اگر زخمى روى بافت هاى نرم درون دهانتان ظاهر شود ممكن است آفت باشد، ولى مطمئناً تبخال نيست.

علائم تبخال ممكن است حداكثر تا 20 روز پس از قرار گرفتن در معرض ويروس ظاهر نشود و معمولاً 7 تا 10 روز طول مى‌كشد. تاول ها شكل مى‌گيرند، مى‌تركند و ترشح مى‌كنند. سپس كبره زردرنگى تشكيل مى شود و نهايتاً با ريختن آن، پوست صورتى رنگى در زير ظاهر مى‌شود و تبخال بدون گذاشتن جا بهبود مى يابد.


علل تبخال


گونه هاى معينى از ويروس هرپس باعث تبخال مى‌شود.

ويروس "هرپس سيمپلكس نوع ?" (HSV1) معمولاً در صورت، تبخال ايجاد مى‌كند. ويروس "هرپس سيمپلكس نوع ?" (HSV2) مسئول ايجاد تبخال هاى تناسلى است. با اين حال هر دو نوع ويروس مى توانند هم در ناحيه صورت و هم در دستگاه تناسلى تبخال ايجاد كنند.

زماني تبخال به شما سرايت مى‌كند كه با شخصى كه داراى ضايعه فعال است تماس بگيريد. استفاده مشترك از ظروف غذا، تيغ و حوله مى تواند باعث سرايت عفونت شود.

هنگامى كه يك بار به تبخال مبتلا مى‌شويد، ويروس در سلول‌هاى عصبى پوست‌تان نهفته باقى مى‌ماند و ممكن است دوباره به صورت عفونتى فعال در همان محل اول يا نزديك به آن ظاهر شود. در اين صورت ممكن است در محل قبلى، احساس خارش يا برآمدگى كنيد.

تب، قاعدگى، استرس و قرار گرفتن در معرض نور خورشيد ممكن است باعث عود تبخال شود.


چه وقت بايد به پزشك مراجعه كرد؟


تبخال‌ها عموماً بدون درمان بهبود مى‌يابند. اما در موارد زير بايد به پزشك مراجعه كنيد:

- دچار بيمارى ديگرى هستيد كه باعث اختلال دستگاه ايمنى شما شده است.

- تبخال هايى داريد كه پس از يك تا دو هفته به خودى خود بهبود نمى‌يابند.

- علائم بيمارى شديد است.

- عودهاى مكرر تبخال در شما رخ مى‌دهد.


عوارض تبخال


تبخال مسرى است. ويروس تبخال مى‌تواند از طريق پوست، از شخصى به شخص ديگر منتقل شود.

ويروس "هرپس سيمپلكس" مى تواند حتى زمانى كه تاول‌ها ظاهر نشده‌اند مسرى باشد، اما بيشترين خطر انتقال عفونت زمانى است كه تاول ها ظاهر مى‌شوند تا زمانى كه آنها كاملاً خشك مى‌شوند و كبره مى‌بندند.

اگر به تبخال مبتلا هستيد، از تماس با نوزادان، افراد مبتلا به اگزما (التهاب پوستى ناشى از آلرژى) يا افراد دچار اختلال دستگاه ايمنى مثل مبتلايان به سرطان، ايدز يا گيرنده پيوند عضو خوددارى كنيد.

عفونت تبخالى چشم كه باعث ايجاد جوشگاه بر روى قرنيه مى شود، يكى از علل مهم كورى است. اين عارضه نياز به درمان فورى پزشكى دارد.

درمان

تبخال عموماً بدون نياز به درمان پس از 7 تا 10 روز برطرف مى‌شود. اگر به حملات مكرر تبخالى دچار مى‌شويد، پزشكتان ممكن است داروهاى ضد ويروسى برايتان تجويز كند.

استفاده از دارو مى تواند طول دوره ابتلا به تبخال را كوتاه كند و درد شما را كاهش دهد.

پيشگيرى

براى اينكه از ابتلا به  تبخال پيشگيرى كنيد و يا نگذاريد تبخال به ساير نقاط بدنتان يا افراد ديگر منتقل شود، به توصيه هاى زير عمل كنيد:

*از بوسيدن يا تماس پوستى با افراد مبتلا به تبخال، در زمانى كه تاول روى پوست آنها وجود دارد خوددارى كنيد. ويروس مى تواند تا هنگامى كه ترشحات مرطوب در تاول وجود دارند، انتقال يابد.

* از وسائل مشترك استفاده نكنيد. وسائل غذاخورى، حوله ها و ساير چيزهاى شبيه به آنها مى تواند در صورت وجود تاول ها، باعث انتقال بيمارى شود.

*دست هايتان را تميز نگه داريد: اگر مبتلا به تبخال هستيد، قبل از لمس كردن افراد ديگر، دست هايتان را بشوييد.

*مراقب لمس كردن ساير نقاط بدنتان باشيد، به خصوص چشم ها و دستگاه تناسلى، به گسترش عفونت حساسند.

*از عوامل تحريك كننده بپرهيزيد. از جمله وضعيت هايى كه ظهور تبخال را تحريك مى كنند، قرار گرفتن بيش از حد در معرض نور خورشيد است.

*از كرم هاى ضدآفتاب استفاده كنيد. كرم ضدآفتاب را پيش از قرار گرفتن طولانى مدت زير آفتاب، چه در تابستان و چه در زمستان، روى لب ها و صورتتان بماليد تا از ظهور تبخال پيشگيرى کنيد.


مراقبت شخصى


تبخال معمولاً بدون درمان ناپديد مى‌شود. در طول مدتى كه تبخال وجود دارد، با رعايت نكات زير مى توانيد از ناراحتى رهايى يابيد:

استفاده از كرم ها: كرم هاى معمولى كه بدون نسخه پزشك به فروش مى رسند ممكن است راحتى شما را فراهم كنند، اما انتظار نداشته باشيد كه بهبودى را تسريع كنند.

استفاده از مسكن ها: از جمله آسپيرين، استامينوفن و ايبوپروفن براى تخفيف درد. به كودكان هيچ گاه آسپيرين ندهيد. آسپيرين مى تواند يك عارضه نادر و بالقوه كشنده را به نام نشانگان "راى" در كودك ايجاد كند.

استفاده از گرما يا سرما

اجازه بهبود به ضايعه بدهيد: از فشار دادن، كندن يا سوراخ كردن تاول‌ها بپرهيزيد.

نوشته شده در تاريخ ۵/۹/۱۳۸۷ - ۱۵:۲۹ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
مي‌ توان پوستي زيبا داشت

با پيشرفت روز افزون علم، محصولات جديدتر آرايشي به بازار خواهند آمد و به دنبال آن توصيه‌هاي جديدتري بازگو خواهد شد. بنابراين ارائه نظريه‌اي واحد براي بهبود و محافظت پوست بسيار مشکل است.


يک برنامه مناسب براي بهبود و محافظت پوست بسيار مشکل است. يک برنامه مناسب براي بهبود پوست خانم‌ها استفاده از محصولات مناسب و پيروي منظم از اصول روزانه است.

ابتدا بهتر است که برنامه غذايي مناسبي داشته باشيد و روش زندگي‌تان را تغيير دهيد، چون اين دو عامل در سلامت پوست بسيار مهم هستند. اين روزها اغلب افراد غذاهاي کنسرو شده و غير مغذي استفاده مي‌ کنند و وضعيت پوستشان برايشان مهم نيست. فراموش نکنيد که مصرف سبزي و ميوه، هنوز جزو بهترين راهکارها محسوب مي‌ شوند.
به ياد داشته باشيد که از غذاهاي مقوي استفاده کنيد. متخصصان معتقدند که روزي 8 ليوان آب بنوشيد، چون اين روش انعطاف پوست را افزايش مي دهد و آن را نرم مي ‌کند. در ضمن به جاي آب، از کافئين(قهوه و چاي) استفاده نکنيد، چون اين ماده آب بدن را کم مي ‌کند. بايد دقت کنيد آبي را که مي‌ نوشيد مستقيماً از شير آب تهيه نماييد و از سالم بودن آن مطمئن باشيد و يا بهتر است از آب معدني استفاده کنيد. نوشيدن آب در فواصل روز را به صورت عادت براي خود درآوريد.

نسبت به مواد آرايشي مصرفي خود حساس باشيد. سعي نماييد دو بار در ماه با مواد شوينده ملايم (مثل شامپوي بچه) شانه‌ها و دستمال‌هاي آرايشي پوست خود را بشوييد، چون در غير اين صورت حامل انواع ميکروب و باکتري‌ها خواهند بود.

سعي کنيد با مراقبت‌هاي مکرر، مانع نفوذ آلودگي محيط اطراف، به پوستتان شويد. شما مي ‌توانيد کار را با يک مرطوب کننده مناسب انجام دهيد. قبل از تهيه اين مواد به برچسب پشت آن دقت نماييد و مطمئن شويد که حاوي ويتامين A، C و E هستند، چون اين مواد مانع نفوذ آلودگي مي‌ شوند.

از يک برنامه ورزشي مناسب پيروي کنيد. ورزش‌هاي ائروبيک (هوازي) پوست را جوان و شاداب مي‌ کنند و جريان خون را در اين ناحيه افزايش مي ‌دهند.

در ضمن، عرق بدن باعث تحريک توليد ماده‌اي به نام "سبوم "(sebum) مي ‌شود که خود در ايجاد رطوبت طبيعي پوست مؤثر است.

يکي از متخصصان پوست توصيه مي ‌کند:

"نصف يک ليمو ترش را در يک فنجان ماست معمولي بريزيد. اين ترکيب را در يخچال نگه داري کنيد و به عنوان کرم قبل از خواب شب مصرف نماييد. در ضمن مي‌توانيد پس از 5 دقيقه از مصرف اين ماده، از يک کرم مرطوب کننده مناسب هم استفاده کنيد. اگر به طور مداوم و به مدت 3 تا 4 هفته اين کار را انجام دهيد پوستتان نرم تر شده و طراوت و درخشندگي خود را مجدداً پيدا مي ‌کند."

به طور جدي با اضطراب و تنش مقابله نماييد. اغلب جوش‌هاي پوستي در اثر نگراني ايجاد مي ‌شوند. در ضمن بيماري‌هاي مزمن ‌پوستي با تنش، تشديد مي‌ شوند.

بهتر است زماني را به خود اختصاص دهيد و به تفکر عميق يا عبادت بپردازيد تا آرام شويد. به علاوه، از ميزان کافي خوابتان آگاه باشيد.

براي جلوگيري از پف دور چشم و صورت بهتر است که به پشت بخوابيد تا مايعات زير ‌پوستی در اين قسمت تجمع نکنند.

براي جلوگيري از انتقال چربي موها به پوست بهتر است که قبل از خواب، از پيشاني بندهاي مناسب استفاده کنيد.

دقت نماييد که اضطراب زياد، نه تنها به پوستتان آسيب مي ‌رساند، بلکه سلامتي عمومي بدنتان را نيز تهديد مي ‌کند.

نوشته شده در تاريخ ۲۹/۸/۱۳۸۷ - ۲۳:۲۹ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
تعریق‌ بیش‌ از اندازه‌


شرح بیماری 


تعریق‌ یكی‌ از كارهای‌ طبیعی‌ بدن‌ است‌ كه‌ به‌ تنظیم‌ درجه‌ حرارت‌ بدن‌ كمك‌ می‌كند. اما تعریق‌ بیش‌ از اندازه‌ فایده‌ خاصی‌ ندارد و غالباً باعث‌ شرمساری‌ و مشكل‌ در ارتباطات‌ اجتماعی‌ می‌شود، زیرا عرق‌ زیاد باعث‌ بوی‌ بد یا خیس‌ شدن‌ و شوره ی‌ روی‌ لباس‌ می‌گردد. در موارد شدید، عرق‌ بسیار زیاد، كفش‌ و لباس‌ها را خراب‌ می‌كند.


علایم‌ شایع‌


ریزش‌ عرق‌ زیاد از ناحیه‌ زیر بغل‌، كف‌ پا و دست‌ و به‌ مقدار‌ كمتر از سایر نقاط‌ بدن‌

بوی‌ بد كه‌ در اثر وجود باكتری‌ها در عرق‌ ایجاد می‌شود.

علل‌

عوامل‌ ژنتیكی‌ ممكن‌ است‌ مؤثر باشند

استرس‌ یا اضطراب‌ مزمن‌

تب‌ و عفونت‌

سرطان‌، مثل‌ لنفوم‌

پُركاری‌ تیرویید

حمله‌ قلبی‌

یائسگی‌

بعضی‌ از داروها و موادمخدر

محدودیت‌ از موادمخدر

در مواردی‌ علت‌ ناشناخته‌ است‌.


عوامل تشدید كننده بیماری 


استرس‌

فعالیت سنگین‌ بدنی‌ در زمان ابتلا به این بیماری

هوای‌ گرم‌

پیشگیری‌

از وضعیت‌های‌ استرس‌زا حتی‌المقدور خلاصی‌ یابید.


عواقب‌ مورد انتظار


علایم‌ را می‌توان‌ با درمان‌ كنترل‌ نمود.


عوارض‌ احتمالی‌


پریشانی‌ روانی‌ در اثر شرمساری‌ در ارتباطات‌ اجتماعی‌

بثورات پوستی‌ ناشی‌ از مصرف‌ بوبرها یا ضد عرق‌ها

كم‌ آبی‌ بدن،‌ در صورتی‌ كه‌ دریافت‌ آب‌ برای‌ جبران مایعات‌ از دست‌ رفته‌ كافی‌ نباشد (به‌ ندرت‌).


درمان‌


درمان‌ بیماری‌ زمینه‌ساز

روان‌ درمانی‌ یا مشاوره‌، در صورتی‌ كه‌ استرس‌ عامل‌ مهمی‌ در بروز این‌ حالت‌ باشد.

مرتباً حمام‌ بگیرید.

لباس‌ خود را مرتباً عوض‌ كنید.

لباس‌های‌ گشاد و بافته‌ شده‌ از الیاف‌ طبیعی‌ مثل‌ نخ‌ بپوشید.

از محافظ‌ عرق‌ در زیر بغل‌ استفاده‌ نمایید.

از بوبرها و ضد عرق‌ها استفاده‌ كنید.

از پودرهای‌ خشك‌ كننده‌ استفاده‌ كنید.

جوراب‌های‌ نخی‌ بپوشید.

صندل‌ یا كفش‌ چرمی‌ پا كنید. از پوشیدن‌ كفش‌هایی‌ كه‌ با مواد مصنوعی‌ ساخته‌ شده‌اند خودداری‌ كنید.

امكان‌ دارد استفاده‌ از وسایل‌ الكتریكی‌ كه‌ موقتاً تعریق‌ كف‌ دست‌، زیر بغل‌ یا پاها را كم‌ می‌كنند توصیه‌ شود.

موی‌ زیر بغل‌ را بتراشید.

ندرتاً جراحی‌ برای‌ برداشتن‌ غدد عرق‌ یا قطع‌كردن‌ رشته‌های‌ عصبی‌ای‌ كه‌ به‌ مناطق‌ عمده‌ تعریق‌ می‌روند، انجام می شود.

داروها

آرام‌بخش‌ها یا داروهای‌ آنتی‌كولینرژیك‌ برای‌ كاهش‌ فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری.

در صورت‌ ابتلا به‌ آب‌ سیاه‌ چشم‌ یا بیماری‌ پروستات‌، از این‌ داروها استفاده‌ نكنید.

مالیدن‌ محلول‌های‌ مخصوص‌ برای‌ كاهش‌ تعریق‌، مثل‌ محلول‌ كلرید آلومینیوم‌.

داروهای‌ مسدودكننده‌ بتا آدرنرژیك‌ گاهی‌ ممكن‌ است‌ كمك‌كننده‌ باشند.


فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری 


محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد.


رژیم‌ غذایی‌


رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود. روزانه‌ حداقل‌ 8 لیوان‌ آب‌ بنوشید. در صورتی‌ كه‌ هوا گرم‌ باشد، حتی‌ بیشتر از این‌ هم‌ مایعات‌ بنوشید.


در چه شرایطی باید به پزشك مراجعه نمود؟


اگر تعریق‌ بیش‌ از حد باعث‌ بروز مشكلاتی‌ برای‌ شما در محل‌ كار یا در روابط‌ اجتماعی‌ شود.

نوشته شده در تاريخ ۲۹/۸/۱۳۸۷ - ۲۳:۲۹ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
 

خارش‌ زمستاني‌ عبارت‌ است‌ از پوست‌ بسيار خشك‌ كه‌ ترك‌ مي ‌خورد، شكاف‌ بر مي‌ دارد و ملتهب‌ مي‌ شود. اين‌ اختلال‌ در زمستان‌ شايع‌ است‌، مسري‌ نيست‌ و مي ‌تواند در درمان خانگی آرنج های پر چروك هر جاي‌ بدن‌ ظاهر شود، ولي‌ در اندام‌هاي‌ تحتاني‌ شايع‌تر است‌.


علايم‌ شايع‌


ممکن است ضايعاتي‌ با مشخصات‌ زير ظاهر شود:

- پلاك‌هايي‌ (لكه‌هايي‌ با برآمدگي‌ صاف‌) گرد به‌ اندازه 5-2 سانتيمتر به وجود مي آيند. پلاك‌ها گاهي‌ مثل‌ صفحات‌ صافي‌ روي‌ يكديگر انباشته‌ مي ‌شوند. آنها معمولاً لبه‌هاي‌ بسيار واضحي‌ دارند.

- پلاك‌ها باعث‌ خارش‌ و سوزش‌ مي‌ گردند.

- قرمزي‌ در ترك‌ها و شكاف‌هايي‌ كه‌ سطح‌ پلاك‌ را قطع‌ مي‌ كنند، بارزتر است‌.

- پلاك‌ها معمولاً نم‌ پس‌ نمي‌ دهند و پوسته‌ پوسته‌ نمي‌ شوند.


علل‌


ناكافي‌ بودن‌ چربي‌ روي‌ سطح‌ پوست‌ كه‌ اجازه‌ مي ‌دهد، آب‌ از طريق‌ پوست‌ تبخير شود. سلول‌هاي‌ پوست‌ چنان‌ كوچك‌ مي ‌شوند كه‌ جزاير سلولي‌ شروع‌ به‌ جدا شدن‌ مي‌ كنند و باعث‌ ايجاد ترك‌ و شكاف‌ مي ‌گردند.

چربي‌ پوست‌ با سالخوردگي‌، حمام‌ كردن‌ بيش‌ از حد و ماليدن‌ بيش‌ از حد پوست‌ كاهش‌ مي‌ يابد.

عوامل‌ افزايش‌ دهنده‌ خطر

محيط‌ داراي‌ رطوبت‌ كم،‌ به‌ ويژه‌ در منازلي‌ كه‌ در زمستان‌ با پنكه‌هاي‌ هواي‌ داغ‌ گرم‌ مي ‌شوند.


پيشگيري‌


از دست‌ رفتن‌ آب‌ از طريق‌ پوست‌ را كاهش‌ دهيد:

- تعداد و طول‌ مدت‌ حمام‌ كردن‌ يا دوش‌ گرفتن‌ را كاهش‌ دهيد.

- از آب‌ سرد استفاده‌ كنيد.

- درمصرف‌ صابون‌ صرفه‌ جويي‌ كنيد.

- پوست‌ را به‌ جاي‌ ماليدن‌، با نوازش‌ خشك‌ كنيد.

- قبل‌ از ملتهب‌ شدن‌ پوست‌ نواحي‌ خشك‌، از نرم ‌كننده‌هاي‌ پوست‌ (لاك‌ ـ هايدرين‌، اوسرين‌ و غيره‌) براي‌ پوست‌ خشك‌ استفاده‌ كنيد.

- در اتاق‌هاي‌ حاوي‌ هواي‌ بسيار خشك‌ از مرطوب‌ كننده‌هاي‌ اولتراسونيك (‌دستگاه هايي که رطوبت‌ هوا را افزايش‌ مي دهند) استفاده‌ كنيد.

- مرطوب‌ كننده‌ را هر روز تميز كنيد.


عواقب‌ مورد انتظار


معمولاً با درمان‌ علاج ‌پذير است‌. عود بیماري‌ شايع‌ است،‌ مگر اينكه‌ شرايط‌ محيطي‌ كنترل‌ گردد.


عوارض‌ احتمالي‌


عفونت‌ باكتريايي‌ ثانويه‌ در ناحيه‌ مبتلا

درمان‌

معمولاً آزمون‌هاي‌ تشخيصي‌ لازم‌ نيستند.

مهم ترين‌ جنبه‌ درمان‌، هيدراتاسيون‌ (مرطوب‌ كردن‌) و نرم‌ كردن‌ پوست‌ است‌.

از نرم‌ كننده‌ها استفاده‌ كنيد. هر روز از كرم‌ دست‌، 8-4 بار بر روي‌ دست‌ها و 2 بار در تنه‌ و اندام‌ها استفاده‌ كنيد. درصورت‌ امكان‌ بلافاصله‌ پس‌ از حمام‌ كردن‌ و درحالي‌ كه‌ پوست‌ مرطوب‌ است‌ آن‌ را به‌ كار بريد تا رطوبت‌ اضافي‌ قبل‌ از تبخير شدن‌ به‌ دام‌ افتد.

از مصرف‌ صابون‌هاي‌ پاك‌ كننده‌ خودداري‌ كنيد و در دوش‌ گرفتن‌ و حمام‌ كردن‌، از آب‌ داغ‌ استفاده‌ نكنيد.

وجود روغن‌ در آب‌ حمام مي‌ تواند كمك ‌كننده‌ باشد. ‌اين روش يکي از روش هاي ساده براي استفاده راحت از روغن هاي معطر است. روغن انتخابي تان را در ظرفي بريزيد و به آن آب اضافه کنيد و به مدت 20 دقيقه بجوشانيد و سپس آن را در وان حمام بريزيد. به اين ترتيب، روغن معطر از طريق پوست جذب بدنتان خواهد شد. چند قطره روغن براي اين کار کافي است. دائماً روغن و آب را به هم بزنيد، چون برخي از روغن هاي معطر نامحلول در آب هستند.

مرطوب‌ كننده‌ اتاق‌ خواب‌ يا مرطوب ‌كننده‌ مركزي‌ منزل‌، كمك ‌كننده‌ است‌.


داروها


- براي‌ ناراحتي‌ خفيف‌ مي ‌توانيد از نرم‌ كننده‌هاي‌ پوستي‌ بدون‌ نياز به‌ نسخه‌ مثل‌ روغن‌ معدني‌، كرم‌ سرد يا لوسيون نوزاد، لاك‌ هايدرين‌ يا اوسرين‌ استفاده‌ كنيد. اين نرم کننده ها با ايجاد لايه اي از چربي طبيعي در سطح پوست مانع تبخير آب مي شوند و درعين حال منافذ پوست را نمي بندند.

- براي‌ ناراحتي‌ شديد ممكن‌ است‌ كرم‌هاي‌ كورتيزوني‌ موضعي‌ توصيه‌ شوند.

فعاليت‌

محدوديتي‌ وجود ندارد. از مواجهه‌ طولاني‌ مدت‌ با محيط‌ خشك‌ خودداري‌ كنيد.


رژيم‌ غذايي‌


رژيم‌ غذاي‌ خاصي‌ ندارد.


در شرايط‌ زير به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نماييد:


- اگر خود يا عضوي‌ از خانواده‌تان‌ داراي‌ پوست‌ بسيار خشك‌ باشيد و با مراقبت‌ از خود، علائم‌ ظرف‌ يك‌ هفته‌ تسكين‌ نيابد.

- اگر پوست‌ خشك‌، ملتهب‌ شود.

نوشته شده در تاريخ ۲۹/۸/۱۳۸۷ - ۲۳:۲۸ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
پوست دست، فداي شستن ظرف!

از علل ايجاد اگزماي دست چه مي  دانيم؟

يكي از شايع‌ترين بيماري‌هاي خانم ها، اگزماي (درماتيت) دست است و به جرأت مي ‌توان گفت كمتر خانمي است كه مبتلا به اين عارضه نباشد. اين بيماري معمولاً در اثر تماس پوست با برخي مواد رخ مي ‌دهد كه در اين حالت به آن "اگزماي تماسي دست" اطلاق مي ‌شود.


اگزماي تماسي دست، به دو گروه كلي تقسيم مي ‌شود:


الف – اگزماي تماسي دست از نوع آلرژيك (حساسيتي):


در اين حالت، پوست نسبت به مواد خاصي حساسيت دارد. تماس با اين مواد باعث ظهور سلول هاي مخصوصي در پوست مي‌ شود. اين سلول ها، يك سري ملكول‌هاي تحريك كننده بافتي ترشح مي ‌كنند و به دنبال آن قرمزي، خارش و پوسته ريزي ظاهر مي شود. بيمار پوستش را مي‌ خاراند و با اين كار عفونت هم به اگزما اضافه مي‌ گردد و در نهايت پوست دست، خشك، خشن، ضخيم (مثل چرم) و داراي پوسته و ترك هاي دردناك مي شود. تخمين زده شده دو درصد افراد جامعه داراي اين نوع اگزماي تماسي هستند.

به طور كلي هر ماده اي مي تواند باعث بروز حساسيت تماسي در دست شود، ولي شايع‌تر از همه، برخي فلزات مثل نيكل و كروم، مواد آرايشي، برخي از گياهان مثل پيچك سمي، مواد پلاستيكي و گاهي داروهاي موضعي مثل كرم نئومايسين است.

نيكل و كروم در پوشش بسياري از وسايل فلزي روزمره مثل جواهرات بدلي، زيورآلات، ساعت، وسايل آشپزخانه و تعداد بي شماري لوازم ديگر وجود دارد و با اين حساب متوجه مي شويد كه پرهيز از تماس با اين فلزات چقدر مشكل است. ساير عوامل ذكر شده نيز به وفور در زندگي ما وجود دارد. لذا اجتناب از آنها خيلي مشكل و در حقيقت غير ممكن است. به اين دليل در تشخيص اين نوع اگزماي تماسي دست، بايد نهايت احتياط از جانب پزشك به عمل آيد و حتماً تشخيص با آزمايش‌هاي دقيق آزمايشگاهي (در حد امكان) تأييد شود، زيرا اين تشخيص دردسرهاي زيادي را براي بيمار به وجود مي ‌آورد و استرس‌هاي فراواني را به او وارد مي‌ كند. به هر حال مهم ترين قسمت درمان، پرهيز (تا حد امكان كامل) از ماده حساسيت زاست و اگر اين مورد خود رعايت شود، نه تنها نياز به درمان دارويي بسيار كاهش مي‌ يابد، بلكه گاهي بدون درمان دارويي هم فرد خود به خود بهبود مي ‌يابد.


ب – اگزماي تماسي دست از نوع تحريكي:


در اين حالت ماده مسئول باعث تحريك و آزار پوست و ايجاد اختلال و تخريب در ساختمان پوست مي ‌شود. اين نوع، شايع‌ترين علت اگزماي دست خانم ها را تشكيل مي ‌دهد. موادي كه بيشتر مسئول بروز اين حالت هستند، عبارتند از شوينده‌ها و دترژانت‌ها (مثل وايتكس و غيره)، مواد آرايشي، فرآورده‌هاي نفتي، سيمان، اسيدها و مواد قليايي.

شايان ذكر است كه هركس به مدت طولاني و زياد با آب و مواد پاك كننده سر و كار داشته باشد، خواه ناخواه مبتلا به اين عارضه مي‌ شود، لذا بروز آن در آشپزها، خانم هاي خانه‌ دار، مادراني كه بچه كوچك دارند (به دليل تعويض كهنه بچه) و شغل هاي خدماتي دور از انتظار نيست، مگر اين كه مراقبت و محافظت دقيق و مرتب از پوست به عمل آيد. در اينجا هم اصل كلي درمان، پرهيز از تماس مستقيم با مواد تحريك كننده است.


توصيه‌هاي كلي به خانم هاي خانه‌دار


1-سعي كنيد در طول روز حداكثر 3 بار دست هايتان به طور مستقيم با آب و صابون تماس داشته باشد. انجام اين كار در ابتدا مشكل است(به خصوص براي خانم هاي ايراني كه اكثراً تا حدي وسواس شستن دارند)، ولي با كمي تمرين و ظرف مدت كوتاهي اين مسئله جا مي‌ افتد؛ به طور مثال مي‌ توانيد کاري كنيد كه فقط موقع وضو گرفتن، دست با آب تماس مستقيم داشته باشد ( درضمن، آب ولرم بهتر است).

2-از آنجايي كه پوست افراد اگزمايي، معمولاً خشك است، استفاده مرتب از ِكِرم خيلي خوب است و توصيه مي ‌شود. در مورد نوع و مارك ِكِرم مصرفي حتماً با متخصص پوست مشورت كنيد و هيچگاه سرخود آن را از داروخانه نخريد. علت اين است كه شما مي‌خواهيد اين ِكِرم را روزانه مصرف كنيد و اگر آن ِكِرم به هر دليل مناسب پوست شما نباشد، بسيار مضر بوده و چه بسا مشكل دستتان را بدتر كند.

3-ارتباط خوردن مواد غذايي مختلف با اگزماي تماسي دست دقيقاً مشخص نيست. اگر فكر مي‌ كنيد رابطه‌اي بين بيماري شما و ماده غذايي خاصي وجود دارد، بهتر است حداقل براي 3ماه آن ماده غذايي خاص را از رژيم خود حذف و نتيجه را بررسي كنيد. البته گفتني است كه گاهي تماس دست با آن ماده غذايي هنگام خوردن، موجب بروز اگزما مي ‌شود، يعني ورود آنها به دستگاه گوارشي نقشي در ايجاد بيماري ندارد.

4-داشتن آرامش فكري و پرهيز از استرس در كليه مراحل زندگي و براي فردي (بيمار يا سالم ) بسيار مفيد است.

5-از مصرف بيش از اندازه مواد آرايشي، عطريات، اسپر‌ي‌هاي خوشبود كننده و سيگار حتي‌الامكان پرهيز كنيد.

6-براي كارهاي منزل حتماً از دستكش استفاده كنيد. دستكش، پوشش محافظتي است كه پوست گرانبهاي دست شما را از گزند مواد آسيب رسان خارجي حفظ مي‌ كند. ديده شده است كه خانم هاي خانه‌دار براي وسايل آشپزخانه و منزل، كاور (پوشش پلاستيكي) تهيه كرده و آنها را با دقت مي پوشانند، ولي در مورد پوست ارزشمند خود كه هديه خداوند است و جانشيني ندارد، اهمال مي ‌كنند و بهانه مي‌ گيرند كه با دستكش نمي توان كارهاي منزل را انجام داد يا ظرف ها خوب تميز نمي ‌شوند، ولي اين بهانه‌ها حتي اگر صحيح هم باشند، هيچ فايده‌اي به حال فرد ندارد. اگر دستكش به طور منظم و مرتب استفاده نشود، دير يا زود پوست خراب مي ‌شود و هيچ وقت به حال اول (حتي با درمان) برنمي‌ گردد. پس تا دير نشده به فكر باشيد.

7-صابون مورد مصرف بايد ملايم، خنثي يا چرب باشد. يك اشتباه رايج اين است كه فرد فكر مي‌ كند چون صابون را پزشك تجويز كرده است ، لذا حتماً بايد در هر بار شستن دست، صابون هم استفاده شود. اين فكر بسيار غلط است، زيرا حتي در مورد صابون طبي هم هر چقدر كمتر دست با آن تماس داشته باشد بهتر است و فقط وقتي كه واقعاً صابون لازم است بايد از صابون استفاده شود.

در حمام هم بهتر است از همين صابون‌ها استفاده شود.

نوشته شده در تاريخ ۲۹/۸/۱۳۸۷ - ۲۳:۲۷ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
ماسک تقویت‌کننده‌ دم‌اسب


مواد لازم:


چای دم‌اسب .......... 30 گرم

آب مقطر .............. یک چهارم لیتر

گلاب .................. 30 میلی لیتر

عسل .................  10 گرم


طرز تهیه:


چای دم اسب را با آب در ظرفی لعابی ریخته، بجوشانید و بگذارید به مدت 10 دقیقه با حرارت ملایم بجوشد. بعد از سرد شدن در ظرف با در بسته، آن را از صافی قهوه عبور دهید و باقیمانده گیاه را خوب فشار دهید تا عصاره آن کاملا خارج شود. گلاب را با عسل مخلوط کرده و به چای دم‌اسب بیفزایید و آن را در شیشه‌ای قهوه‌ای رنگ پُر کرده و نگهداری کنید.

دم‌اسب دارای اثر تقویت کنندگی است و باعث رفع افتادگی و پیری پوست می‌شود. به همین دلیل این گیاه در ساخت مواد آرایشی استفاده‌های فراوانی دارد.

حتی در بیماری‌های پوستی، گیاه دم‌اسب باعث کاهش و تسکین بیماری می‌شود.

نوشته شده در تاريخ ۲۹/۸/۱۳۸۷ - ۲۲:۴۲ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
کرم هاى آرایشى و زیبایى هاى ظاهرى

یكى از مشكلات عمده و اساسى كه خانم ها با آن دست و پنجه نرم مى كنند، پیرى زودرس پوست، خشكى، لك ها و چین و چروك هاى موجود روى پوست است كه بیشتر آنها براى كاهش یا از بین بردن مشكلات پوستى و زیباتر جلوه دادن خود هزینه هاى هنگفتى را متحمل مى شوند و از اعمال جراحى و مواد و تركیباتى مختلف با مارك ها و فرمولاسیون هاى متفاوت استفاده مى كنند كه ممكن است در آینده دچار صدمات و عوارض پوستى، همچون تحریكات ، خارش، قرمزى و آلرژى هاى مختلف پوستى شوند.

بنابراین بهتر است در كودكى از پوست خود مراقبت كرده و در بزرگسالى با طریقه مصرف و نوع كرم هاى آرایشى و بهداشتى آشنا شوند تا دچار مشكلات پوستى نگردند.

«محمد موسى عرب» كارشناس علوم بهداشتى از دانشگاه تهران و معاون مدیر كل نظارت بر مواد غذایى و بهداشتى درباره كرم هاى آرایشى و بهداشتى می گوید: كرم هاى آرایشى به دلیل اینكه به پوست اضافه مى شوند و باعث زیبایى و لطافت پوست مى شوند، جزو وسائل زیبایى محسوب مى شوند. از نظر بیوشیمیایى پوست نیازمند مواد نرم كننده نظیر چربى ها و روغن ها و مواد مرطوب كننده است كه باید توسط انواع كرم برطرف شود تا پوست سلامت و شادابى، زیبایى و جوانى خود را حفظ كند، بنابراین بهترین كرم براى پوست، یك كرم مرطوب كننده ی تأیید شده توسط وزارت بهداشت است.

وى مى گوید: كرم هایى براى پوست مناسب و مفید هستند كه مطابق با مواد تشكیل دهنده خود پوست باشند و خود پوست بتواند براى خود كرم بسازد. كرم تركیبى است از آب و روغن و یك امولسیون، بنابراین غدد مترشحه موجود روى پوست با تولید چربى و مخلوط شدن آن با عرق، اوره و كلسترول كرمی مى سازند که از پوست محافظت مى كند. ولى متأسفانه ما با شستن مکرر دست و صورت، كرم طبیعى پوست را از بدن خارج مى كنیم و مدت 5 تا 6 ساعت زمان لازم است تا پوست دوباره براى خود كرم بسازد، بنابراین خانم ها باید در این مدت جانشینی برای كرم طبیعی پوست خود بسازند، زیرا در غیر این صورت چین و چروك هایى روى پوست ظاهر می گردند كه با چشم غیر مسلح دیده نمى شود و با گذشت زمان عمیق شده، خانم ها را دچار پیرى زودرس پوست مى كند كه برگشت به حالت اولیه بسیار سخت است.

كرم هایى كه مورد تأیید وزارت بهداشت نیستند و نامطلوب می باشند، و حتى اگر PH كرم با PH پوست مطابقت نداشته باشد، به مرور زمان به پوست آسیب مى رساند و آلودگى هاى میكروبى موجود در آنها باعث بیمارى پوستى مى شود.
همچنین در صورتى كه حاوى فلزات سنگین مانند سرب، آرسنیك و... باشند، در طولانى مدت باعث لطماتى به پوست مى شوند و با جذب شدن از طریق پوست و ورود به كبد، سرطان كبد را به وجود خواهند آورد و در طولانى مدت باعث مرگ مصرف كننده ها مى شوند.

وى مى گوید: کرم هاى نامناسب مى توانند به قسمت سلول هاى سطحى پوست آسیب برسانند و در صورتى كه حاوى میكروب باشند، عوارضى نظیر تورم، اگزما و دیگر بیمارى هاى پوستى را به وجود می آورند و در مراتب حادتر احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهند.

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن مي باشد.