X
تبلیغات
پوست زیبا
پوست زیبا
اموزش ارایش خلیجی . ارایش لبنانی
نوشته شده در تاريخ ۶/۸/۱۳۸۸ - ۰۱:۰۵ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(1)

مرکز کنترل بيماري ها در آمريکا *(CDC) در يک تغيير موضع کوچک، اما بسيار مهم و چشم‌گير در مورد ختنه، توجه کارشناسان سلامت را به خود جلب کرد. ماجرا از زماني آغاز شد که اين مرکز به طور ضمني اعلام کرد که براي اولين بار قصد دارد توصيه به عمل ختنه را به عنوان يک اقدام بهداشتي بررسي کند. در صورت تاييد نهايي، ممکن است اين مرکز توصيه به انجام ختنه را در دستورالعمل‌هاي خود قرار دهد.

ختنه شايع‌ترين عمل جراحي است که روي نوزادان پسر انجام مي‌شود. در آمريکا سالانه 1/5ميليون ختنه با هزينه‌اي بالغ بر 150 ميليون دلار انجام مي‌شود. انجام ختنه در آمريکاي جنوبي و مرکزي، آسيا و بيشتر اروپا شيوع پاييني دارد. در کانادا 48 درصد مردان ختنه کرده‌اند. گروه‌هاي مذهبي همچون معتقدان به يهوديت و اسلام انجام ختنه را توصيه مي‌کنند. در آمريکا آمار دقيقي در اين باره وجود ندارد، ولي در بسياري از مناطق بالاي 45 درصد مردان ختنه شده‌اند که اين ميزان در ميان سفيدپوستان بالاتر بوده و در ميان گروه‌هايي مانند سياهان و اسپانيايي تبار پايين‌تر است.

اين عمل احتمال انتقال بيماري‌هاي جنسي مثل ايدز را در مردان کاهش مي‌دهد و در نتيجه به صورت خودکار ميزان ابتلاي زنان به اين بيماري‌ها نيز کمتر مي‌شود. همان‌طور که تصور مي‌شد اين حرکت با عکس‌العمل‌هاي متفاوت موافقان و مخالفان روبرو شد. گروه مخالفان از اين بيان مرکز کنترل بيماري‌هاي آمريکا برآشفته شده‌اند و معتقدند انجام ختنه در نوزادان، نوعي تجاوز به حقوق آنها محسوب مي‌شود.

در نهايت مرکز کنترل بيماري‌ها در بيانيه اخير خود تاکيد کرد که انجام عمل ختنه کاملا اختياري است و هيچ اجباري در کار نخواهد بود. اين مرکز در ادامه اطلاعيه خود بيان کرد که حتي نحوه اجراي اين پيشنهاد نيز هنوز مورد بحث است و ممکن است حتي از عبارت «توصيه مي‌شود» در مورد ختنه استفاده نگردد و تنها از پزشکان خواسته شود با بيان فوايد و مضرات احتمالي ختنه به والدين، آنها را در تصميم‌گيري نهايي کمک کنند.

در حال حاضر مرکز کنترل بيماري‌ها در آمريکا هنوز به هيچ تصميم قطعي نرسيده است.

کارشناسان اين مرکز مشغول بررسي نتايج حاصله از آخرين بررسي‌ها در آفريقا هستند. اين تحقيقات نشان‌دهنده کاهش ميزان ابتلا به ايدز در مرداني بوده است که ختنه شده‌اند.

همچنين ديده شده است که ميزان ابتلا به ويروس هرپس و ويروس پاپيلوماي انساني نيز در اين افراد کمتر است.

ويروس پاپيلوماي انساني به ويژه از نظر سلامت زنان حايز اهميت است، زيرا انتقال آن به زنان مي‌تواند باعث ايجاد سرطان دهانه رحم شود.

به نظر مي‌رسد در کل امکان انتقال بعضي از بيماري‌هاي جنسي از مردان به زنان، در مردان ختنه شده کمتر است و به همين دليل بعضي معتقدند بايد انجام ختنه ي نوزادان پسر به والدين توصيه شود.

البته مساله ختنه پيچيده‌تر از اين حرف‌هاست. ختنه علاوه بر يک عمل بهداشتي، يک توصيه ديني نيز هست. يهودي‌ها در روز هفتم تولد نوزاد، عنل ختنه را انجام مي‌دهند و مسلمان‌ها در هر زماني بين نوزادي تا بلوغ. در آمريکا مساله ختنه، کم کم به عنوان يک مساله فرهنگي پذيرفته مي‌شود ،اما اروپا هيچ‌گاه به آن روي خوش نشان نداد.

از نظر علمي هنوز مشخص نيست که ختنه تا چه اندازه از انتقال ايدز به مردان جلوگيري خواهد کرد.

تحقيقات انجام شده در آفريقا نشان داده است که ختنه احتمال انتقال ايدز را در روابط جنسي بين زن و مرد کاهش مي‌دهد. ضمن اينکه تحقيقاتي نيز وجود دارد که بيان مي‌دارد مردان ختنه شده به اندازه مردان ختنه نشده ايدز را به شريک جنسي خود انتقال مي‌دهند.

در واقع يکي از نگراني‌هاي بزرگ کارشناسان سلامت در آمريکا آن است که مردان به غلط تصور کنند در صورت ختنه شدن ديگر خطري در مورد انتقال ايدز وجود ندارد و تلاش چند ساله دولت براي ترويج استفاده از کاندوم به عنوان يک وسيله پيشگيري در برابر ايدز از بين برود. شايد دلايلي مانند اين باعث شده است کارشناسان بهداشت به مرکز کنترل بيماري‌هاي آمريکا توصيه کنند در رابطه با اعلام عمومي توصيه به ختنه، محتاط باشد.

* Center for Disease Control

ترجمه: دکتر روزبه بخيت

منبع: USNews.comادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۶/۸/۱۳۸۸ - ۰۱:۰۴ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(2)

چربی ذخیره شده در شكم یكی از مقاوم ‌ترین و در عین حال هشدار دهنده ‌ترین نوع چربی هاست.

افزایش دور كمر آقایان بیش از 102 سانتی‌متر و در خانم ها بیشتر از 89 سانتی‌متر منجر به افزایش خطر ابتلا به دیابت و بیماری‌های عروق قلب می‌شود (سندرم متابولیک) و به هرحال از لحاظ زیبایی هم یكی از دغدغه‌های افراد محسوب می‌شود.
پس برای رهایی از آن لطفاً به نكات زیر توجه بفرمایید:
1- چربی شكم، چربی ذخیره‌ای بدن است، بنابراین مقاوم ترین چربی در برابر رژیم لاغری و ورزش می باشد. برای درك بهتر این موضوع به این مثال دقت فرمایید:
اگر شخصی مبتلا به سرطان را در مراحل آخر زندگی او دیده باشید، می بینید که تمام چربی های بدن او از بین رفته است، ولی چربی شكم او همچنان وجود دارد.
پس باید خیلی پشتكار داشته باشید و با تلاش زیاد منتظر نتیجه بمانید.
2ـ تنها راه درمان چربی شكم، رژیم غذایی اصولی و ورزش است. فقط و فقط با این دو روش است كه چربی ازبین می‌رود، پس روش های دیگر فقط به این دو كمك می‌كنند.
3ـ ماساژ موضعی چربی های شكم، اگر همراه با رژیم و تحرك اصولی باشد، منجر به كاهش بیشتر چربی در این منطقه می‌شود.
4ـ به غیر از چربی شكمی، یكی از بزرگ ترین مشكلات این منطقه كه منجر به اختلال در زیبایی می‌شود، از دست رفتن قوام عضلات شكم است كه منجر به جلو آمدگی شدید شكم، حتی با كوچك ترین نفخ گوارشی می‌شود. علت شل شدن عضلات این است كه فعالیت های روزمره هیچ كدام عضلات شكم را در گیر نمی كنند، به خصوص در خانم ها معمولا عضلات شل تر هستند و در جریان حاملگی و زایمان این عضلات دچار كشیدگی و حتی بریدگی(در سزارین) می شوند، بنابراین قوام این عضلات شدیدا كاهش می یابد.
پس اگر به دنبال خوش فرم شدن شكم هستید، حتماً با ورزش هایی كه بر روی عضلات شكم تمركز دارند، عضلات شكم را تقویت كنید، ولی باید بدانید ورزش مخصوص شكم به تنهایی و بدون رعایت رژیم غذایی و ورزش هوازی(مثلا پیاده روی) ممكن است روی چربی شكم اثری نداشته باشد.
اگر همراه با رژیم غذایی و ورزش هوازی عضلات شكم را تقویت نكنید، ممكن است اصلا از ظاهر شكم رضایت نداشته باشید، چون به هر حال عضله ی شل و بدون قوام، به سمت جلو می آید یا پایین می افتد و ظاهر شكم را زشت می نماید.
در نهایت باز هم تاكید می كنم كه حوصله داشته باشید، منتظر نتیجه سریع نباشید، پشتكار داشته باشید و عجله نكنید.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۶/۸/۱۳۸۸ - ۰۱:۰۳ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

برای آن هایی که 33 دندان دارند
هر فرد دارای 28 دندان اصلی است، یعنی در هر نیم فک هفت دندان. علاوه بر این دندان‌ ها، در انتهای هر فک در بسیاری از افراد، دندان دیگری وجود دارد که دندان عقل نامیده می ‌شود. دندان عقل الزاما در همه افراد وجود ندارد.

دندان‌ های اضافی، علاوه بر این دندان‌ ها در دهان افراد به وجود می ‌آیند.

این دندان‌ ها معمولا شکلی طبیعی ندارند و در بین دندان‌ های طبیعی قرار می‌ گیرند و باعث به وجود آمدن اختلالاتی در رویش دندان‌ های دایمی می‌ شوند که از آن جمله می ‌توان به فاصله افتادن بین دندان ‌ها و کمبود فضا برای رویش دندان‌ های اصلی اشاره کرد.

تشخیص زودرس دندان ‌های اضافی بسیار مهم است و معمولا این کار با انجام رادیوگرافی صورت می ‌گیرد.

معمولا کودکان باید به طور مرتب مورد معاینات دندانپزشکی قرار گیرند تا موارد این‌ چنینی خیلی زود مشخص شده و با خارج کردن دندان‌ های اضافی، از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کزد.

جای دندان اضافه کجاست؟
اگرچه دندان‌ های اضافه ممكن است در هر ناحیه از فک دهان دیده شوند، ولی میزان وقوع آن ها در مناطق خاصی بیشتر است. آن ها در فك بالا بیشتر از فك پایین هستند (90 درصد در فك بالا و 10 درصد در فك پایین).

محل شایع دندان‌ های اضافی بین دو دندان جلو در فک بالا می ‌باشد. به این دندان مزیودنس (MESIODENS) می‌ گویند. یك دندان آسیای بزرگ اضافی نیز دومین دندان اضافی شایع است.

در فك پایین شایع‏ ترین دندان ‌های اضافه، آسیاهای كوچك هستند.

دندان اضافی ممكن است شبیه دندان‌ های طبیعی باشد، یا دارای شكل مخروطی بوده و هیچ شباهتی به دندان‌های طبیعی نداشته باشد. دندان‌ های شیری اضافه نادرند. دندان‌ های اضافه می ‏توانند منفرد یا متعدد، روییده یا نهفته باشند.

دیده نشدن دندان اضافی دلیل بر وجود نداشتن آن نیست. بسیاری از این دندان‌ ها فقط در فک می‌ مانند و هرگز رویش نمی‌ کنند.
 البته بد نیست بدانید در برخی از بیماری‌ های مادرزادی، دندان‌های اضافی متعددی در دهان فرد دیده می‌ شوند که با مشورت دندانپزشک باید آن ها را از دهان خارج کرد و از پروتزهای دندانی مناسب استفاده نمود.

6 نکته مهم درباره یک دندان اضافه
1- اگر دندان شیری کودک افتاد و رویش دندان دایمی بیش از شش ماه طول کشید، احتمال وجود دندان اضافی وجود دارد. این دندان اضافی، مانع از رویش دندان دایمی می ‌شود.

2- اگر دندان روییده شده در دهان کودک، شکل طبیعی نداشت و یا زیاده از حد کوچک بود، ممکن است دندان اضافی باشد.

3- فاصله زیاد بین دندان‌ های جلویی کودک ممکن است ناشی از وجود دندان اضافی در کنار ریشه این دندان‌ ها باشد.

4- تشخیص نهایی دندان اضافی، فقط باید توسط دندانپزشک صورت گیرد، بنابراین اگر احساس می ‌کنید که دندان اضافی در دهان دارید، حتما با دندانپزشک مشورت کنید تا تشخیص دهد و درمان زود هنگام را آغاز کند.

5- معمولا این نوع دندان ‌ها باید هر چه زودتر خارج شوند تا باعث ایجاد مشکل نگردند.

6- در برخی افراد، یک دندان اضافی بین دو دندان جلو وجود دارد و همین مساله باعث فاصله افتادن بین دندان ‌ها می‌شود.

دکتر گلرخ ثریاادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۶/۸/۱۳۸۸ - ۰۱:۰۳ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(2)

در مطلب قبلی درباره ی عوامل موثر بر توان جنسی و عوامل افزایش دهنده ی آن برای شما صحبت شد. حال عواملی را که باعث کاهش قدرت جنسی می شوند برایتان بیان می کنیم.

کافئین
مصرف بیش از حد نوشیدنی های کافئین دار از طریق فرسودگی غدد فوق کلیوی باعث کاهش میل جنسی می گردد.

مقادیر زیاد کافئین باعث ایجاد استرس در بدن شده که خود باعث کاهش سطح کورتیزول می شود. کورتیزول هورمونی است که بدن را در برابر استرس محافظت می کند.

مصرف زیاد کافئین باعث خستگی مفرط می گردد و نهایتا موجب مصرف شدن تمام هورمون کورتیزول بدن می شود.

این خود منتج به فرسودگی غدد فوق کلیوی می شود و کاهش توانایی جنسی را به دنبال دارد.

چربی های اشباع
مصرف بیش از حد چربی های اشباع، نه تنها باعث افزایش کلسترول و رسوب آن در دیواره عروق قلبی می شود، بلکه باعث رسوب کلسترول در مویرگ های متعدد آلت تناسلی مردان می شود و جریان خون در آلت را با مشکل روبرو می کند، در نتیجه فرد نمی تواند به محرک های جنسی صادره از مغز به درستی پاسخ دهد.

غذاهای بسته بندی شده، فست فودها و غذاهای آماده دارای مقدار زیادی چربی های اشباع هستند.

الکل
الکل همانند هورمون استروژن در زنان عمل می کند و اثر مخربی بر قدرت مردانگی دارد و منجر به ناتوانی جنسی و کوچک شدن بیضه ها در مردان می شود.

همچنین مصرف بیش از حد الکل، علائم افسردگی را به همراه دارد.

نیکوتین
نیکوتین باعث آترواسکلروز (سخت شدن رگ ها) عروق آلت تناسلی مردان (پنیس) می شود که این خود موجب ایجاد پلاک در مویرگ های پنیس و تنگ شدن آن می شود. در نتیجه گردش جریان خون در آلت دچار مشکل شده و منجر به ناتوانی جنسی می شود.

تحقیقات نشان داده است که 30 درصد زنان میانسال فاقد میل جنسی هستند و رژیم غذایی مناسب در آنان آمادگی جنسی و میل جنسی را افزایش می دهد.

خستگی، استرس، بیماری، عدم تعادل هورمونی، مصرف بیش از حد غذا و الکل، فشار کاری، بالا رفتن سن و در نتیجه کاهش انرژی، از عوامل کاهش دهنده میل جنسی در زنان هستند.

دکتر پریسا میر شجاعی – پزشک تغذیهادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۶/۸/۱۳۸۸ - ۰۱:۰۲ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(2)

روز به روز بر تعداد متقاضيان جراحي بيني در كشور افزوده مي‌ شود، اما كارشناسان هشدار مي ‌دهند كه فقط كساني كه به دليل انحراف بيني دچار گرفتگي بيني، سينوزيت‌ هاي مكرر و تنگي نفس مي باشند، بايد جراحي کنند.

دكتر پرويز انصاري، جراح پلاستيك بيني با تاييد اين امر اظهار داشت: انحراف بيني را مي‌ توان به دو شكل انحراف بيني خارجي و بيني داخلي عنوان كرد كه آن چه ما به‌ عنوان انحراف بيني مطرح مي‌ كنيم، در حقيقت انحراف تيغه مياني بيني است.

بيني خارجي هم داراي انحرافاتي است كه اين انحرافات، انحراف بيني تلقي نمي ‌شوند و انحراف بيني داخلي، جزء كارهاي جراحي پلاستيك محسوب مي‌ شود.

ولي در اين ميان دكتر محسن نراقي، رئيس مركز تحقيقات راينولوژي و متخصص گوش و حلق و بيني، يكي از مهم ‌ترين مشكلات داخل بيني كه در جراحي‌ هاي پلاستيك مطرح است را انحراف تيغه بيني مي ‌داند و معتقد است: در بسياري از بيماران، انحراف بيروني بيني، با درجات مختلفي از انحراف تيغه داخلي بيني همراه است. در صورتي كه بيماري براي جراحي زيبايي بيني مراجعه نمايد و مبتلا به پوليپ بيني باشد، ابتدا بايد پوليپ او درمان شود و بعد جراحي پلاستيك بيني را انجام دهد.

هر انحراف بيني نياز به اصلاح دارد
با اين حال در تعدادي از بيماران، بدون هيچ انحرافي در ظاهر بيني، تيغه داخلي بيني دچار انحراف شديد است و اين نوع از انحراف‌ ها، فقط با معاينه دقيق داخل بيني قابل تشخيص است.

دكتر پرويز انصاري نيز معتقد است: با انجام اعمال جراحي، انحراف تيغه مياني بيني در داخل بيني را مي ‌توان برطرف كرد، اما انحرافات ظاهري را نمي ‌توان رفع كرد. بعضي از بيماران فكر مي‌ كنند كه اگر تيغه مياني بيني‌ شان اصلاح شود، مشکل ظاهري بيني شان هم اصلاح خواهد شد كه براي اصلاح اين تفكر، جراح قبل از عمل جراحي، بايد بيمار را از اين مسئله آگاه كند.

وي مي ‌افزايد: زماني انحراف بيني نياز به عمل جراحي ندارد كه با وجود انحراف بيني، مشكلات تنفسي براي فرد ايجاد نشده و باعث اختلال در نفس كشيدن آن نشود.

اين جراح پلاستيك توضيح مي ‌دهد: اگر فردي به جز جراحي انحراف بيني، قصد جراحي زيبايي بيني را نيز دارد بهتر است، اين دو جراحي را هم زمان با هم انجام دهد.

به هر حال به گفته كارشناسان، انحراف تيغه بيني در هر دو دسته ياد شده نياز به اصلاح حين جراحي دارد، به‌ طوري ‌كه ابتداي جراحي، قبل از شروع اقدامات مربوط به زيبايي و تغيير شكل ظاهري بيني، لازم است جراح تمام تلاش خود را مصروف رفع انحراف تيغه بيني و باز نمودن راه تنفسي نمايد و پس از اطمينان از برقراري راه طبيعي تنفس، به قسمت دوم عمل جراحي، يعني اصلاح ظاهر بيني بپردازد.

به گفته دكتر نراقي اگر تيغه داخلي بيني اصلاح نشود، پس از عمل، بيمار با مشكلات تنفسي مواجه خواهد شد.

شاخك‌ هاي داخل بيني
مشكل شايع ديگر در داخل بيني، رشد بيش از حد شاخك‌ هاي داخل بيني است. در هر فرد به‌ طور طبيعي، در هر سمت بيني 3 برآمدگي استخواني در داخل بيني وجود دارد كه در فارسي “شاخك” و در اصطلاح پزشكي “توربينيت ‌بيني” ناميده مي ‌شوند.

هواي تنفسي حين عبور از بيني، از لابه‌لاي اين برآمدگي‌ ها عبور كرده و اعمال مختلفي مانند تصفيه، مرطوب ‌سازي‌ و گرم كردن هوا روي آن انجام مي ‌شود. بنا بر علل مختلف، ممكن است اين شاخك‌ ها بيش از اندازه رشد كنند و موجب تنگ نمودن راه هوايي داخل بيني شوند.

به گفته اين متخصص گوش و حلق و بيني، در صورتي ‌كه رشد بيش از حد اين شاخك‌ ها با درمان‌ هاي دارويي قابل معالجه نباشد و مشكلات تنفسي براي بيمار ايجاد نموده باشد، با روش ‌هاي مختلف جراحي مي ‌توان از اندازه آن ها کم کرد.

وي توضيح مي ‌دهد: در گذشته روش ‌هاي جراحي شامل برداشتن تمام يا قسمت زيادي از اين شاخك‌ ها بوده است كه اين گونه اعمال جراحي با عوارض مختلفي همراه بوده، ولي با پيشرفت‌ هاي صورت گرفته در جراحي بيني، بدون برداشتن و يا دادن برش روي شاخك ‌ها، كاهش حجم آن ها با استفاده از روش‌ هاي نوين امكان پذير شده است؛ به ‌عنوان مثال، با وارد كردن امواج راديويي با فركانس چند مگاهرتز به داخل شاخك ‌ها، يا با وارد نمودن فيبرهاي بسيار ظريف ليزري به داخل آن ها، تغييرات بافتي در داخل بافت شاخك‌ ها رخ مي‌ دهد كه در درازمدت منجر به كوچك شدن آن ها مي‌ شود.

بافت ‌هاي اضافي متورم
مشكل شايع سوم كه موجب اشكال در تنفس، قبل و بعد از جراحي بيني مي‌ شود، وجود پوليپ‌هاي بيني است. پوليپ‌ هاي بيني، بافت‌ هاي اضافي متورم و برخاسته از داخل سينوس‌ ها هستند كه كم‌ كم رشد كرده و از مجراي سينوس وارد فضاي بيني شده و راه تنفسي را مسدود مي ‌كنند.

به عقيده كارشناسان در صورتي ‌كه يک بيمار براي جراحي زيبايي بيني مراجعه نمايد و مبتلا به پوليپ بيني باشد، ابتدا بايد پوليپ او درمان شود و بعد جراحي پلاستيك بيني را انجام دهد، زيرا انجام جراحي پلاستيك بيني در بيماراني كه مشكل پوليپ بيني در آنان برطرف نشده است، موجب تشديد بيماري در آن ها مي‌ شود.

دكتر نراقي در اين باره مي‌ گويد: با توجه به اينکه منشا اصلي پوليپ ‌هاي بيني از سينوس ‌هاي اطراف بيني است، و نيز با توجه به اين كه اغلب اين بيماران از سينوزيت مزمن زمينه ‌اي نيز رنج مي ‌برند، درمان اساسي پوليپ ‌هاي بيني، بدون درمان سينوزيت مزمن امكان پذير نيست. از اين ‌رو درمان سينوزيت مزمن در اين بيماران هم زمان با درمان پوليپ ‌ها، از طريق جراحي اندوسكوپيك سينوس انجام مي ‌شود.

وي توصيه مي‌ كند: با توجه به ظرافت و حساسيت بسيار زياد عمل جراحي اندوسكوپيك سينوس كه از دشوارترين جراحي ‌ها از لحاظ تكنيك عمل است، بهتر است در اين بيماران، جراحي پلاستيك بيني در مرحله ديگري پس از درمان و بهبودي وضعيت سينوس ‌ها صورت گيرد.

نتيجه اينكه، به عقيده اين متخصص گوش و حلق و بيني، از سه علت شايع مشكلات تنفسي در بيماران داوطلب جراحي پلاستيك بيني، دو علت آن، يعني انحراف تيغه بيني و رشد بيش از اندازه شاخك‌ هاي بيني، هم زمان با جراحي پلاستيك بيني قابل اصلاح هستند. اما علت سوم كه شامل پوليپ‌ هاي بيني و سينوزيت مزمن است، بهتر است در مرحله اي جدا، پيش از انجام جراحي پلاستيك بيني، درمان شوند، زيرا در صورت تشخيص صحيح و دقيق هر كدام از اين مشكلات تنفسي، با درمان مناسب، بيمار داوطلب جراحي پلاستيك بيني، مي ‌تواند از رفع مشكل تنفسي و سلامت بيني خود بعد از عمل جراحي، اطمينان حاصل کند.   

سميه شرافتي – همشهريادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۶/۸/۱۳۸۸ - ۰۱:۰۲ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(1)

از تحریکات پوستی گرفته تا گزیدگی ‌های ناشی از حشرات مختلف، هیچ چیز مانند یك خراشیدگی خوب نمی ‌تواند موجب خلاص شدن از شر خارش ‌های آزار دهنده شود.

از گذشته ‌های دور تا هم اكنون، بشر به صورت ناخودآگاه و آگاه، از خراشیدن پوست به عنوان راهی جهت از بین بردن انگل‌ ها و سایر عوامل خارجی استفاده كرده است. با این حال تا همین چند وقت پیش، حتی دانشمندان و محققان سرشناس دنیا نیز از راز نهفته در پشت این مكانیسم طبیعی اطلاعی نداشتند.

اكنون تحقیقاتی كه در دانشگاه مینسوتای آمریكا انجام شده است، پاسخ مناسبی برای این ابهام ارائه كرده است:

ایجاد خراش در پوست موجب از كار افتادن موقتی سلول‌ های عصبی در نخاع می ‌شود. این سلول‌ ها به صورت طبیعی، احساس خارش را به مغز منتقل می ‌كنند.

هنگامی كه حشره‌ای پوست بدن را نیش می‌ زند، سلول‌ های موجود در پوست، ماده شیمیایی خاصی را ترشح می ‌كنند كه “هیستامین” نامیده می ‌شود. سلول‌ های عصبی كه در اطراف سلول‌ های پوستی ترشح ‌كننده این ماده قرار دارند، نسبت به هیستامین از خود واكنش نشان داده و پیامی را به نخاع ارسال می ‌كنند. سپس پیامی به تالاموس مغز فرستاده می‌ شود كه در این ناحیه، پیام ارسال شده درك شده و برای كل مغز قابل فهم می‌ شود. در ادامه تالاموس این پیام را به قشر مغزی منتقل می کند كه در نتیجه احساس خارش ایجاد می‌ شود.

محققان دانشگاه مینسوتا در پروژه اخیر خود، ماده ی هیستامین را به پاهای چند میمون تزریق كردند و در عین حال فعالیت‌ سلول‌ های مخصوصی در نخاع این حیوانات را زیر نظر گرفتند. این سلول‌ ها با تشخیص سریع تزریق هیستامین، اقدام به ارسال پیام‌ های فوری كردند. با این حال زمانی كه محققان نواحی اطراف نقطه تزریق را خراشیدند، این فرآیند دچار افت شد.

ترجمه: مهدی كیا

منبع: Focusmagazineادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۶/۸/۱۳۸۸ - ۰۱:۰۱ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(1)

خودبيمارانگاري از اختلالات‌ رواني‌ است‌، اما علت قطعي‌ آن‌ معلوم نيست‌.

خودبيمارانگاري‌ در افرادي‌ كه‌ قبلا يك‌ بيماري‌ جسماني‌ واقعي‌ در كودكي‌ داشته ‌اند، يا ارتباط‌ نزديكي‌ با يك‌ خويشاوند بيمار خود داشته اند، بيشتر ديده‌ مي ‌شود.

با اين حال، دو علت عمده ‌ي اين بيماري، شامل اضطراب و افسردگي مي باشد و درمان آن نيز از طريق مشاوره‌ ي روان‌ شناسي و داروهاي ضداضطراب امکان ‌پذير است.

ريشه ‌ي اين بيماري چيست و چگونه شروع مي‌ شود؟
هيچ‌ کس به‌ طور دقيق نمي ‌داند چرا “هيپوکندريا” پيشرفت مي کند، اما عواملي وجود دارند که در اين‌ باره ايفاي نقش مي‌ کنند.

اين بيماري از اوايل بزرگسالي شروع مي ‌شود و نشانه ‌هاي آن ممکن است مثلا ‌بعد از بيماري جدي فرد مورد علاقه و يا بعد از مرگ يک دوست صميمي و يا اعضاي خانواده رخ ‌دهد.

فشارهاي رواني و استرس نيز ممکن است مزيد بر علت شود. همچنين وقتي که افراد درباره‌ ي يک بيماري (مثلا سرطان) اطلاعات دقيق داشته باشند، ممکن است بر روي تفسير خيالي آنها از علايم اين بيماري در خودشان اثر بگذارد، مثلا فکر مي کنند که خودشان هم سرطان دارند. لذا هر يک از اين موارد ممکن است جرقه‌ اي براي شروع بيماري “هيپوکندريا” باشد.

يک سري خلق‌ و‌ خوهاي شخصيتي و ارثي نيز ممکن است ‌فرد را آسيب‌ پذير کند، مثلا افراد عصبي (‌خود منتقد، درون ‌گرا و خود شيفته) بيشتر مستعد ابتلا به خودبيمارانگاري هستند.

اين عقيده که اگر فردي هيچ گونه درد و ناراحتي نداشته باشد، نشان مي دهد سالم مي باشد، ممکن است فرد را به اين نتيجه ‌گيري اشتباه وادارد که عملکردهاي بدن خود را به‌‌ عنوان علايم و نشانه ي يک بيماري تلقي کند. اين ‌قبيل افراد معمولا، آستانه ‌ي تحمل پايين تري نسبت به ديگران دارند، بنابراين احساسات دروني را که ديگر افراد ممکن است ‌حتي آن‌ ها را احساس نکنند، به ‌خوبي درک و لمس مي ‌کنند.

عوامل تشديد کننده ‌ي خودبيمارانگاري
عواملي که باعث مي ‌شوند ‌شخص خودبيمارانگار با‌ وجود آن ‌که پزشک از سلامت او مطمئن شده، باز هم به نگراني خويش در مورد بيماري ادامه دهد، عبارتند از:

عوامل فيزيولوژيک

شامل علايم جسمي است که موجب مي ‌شود شخص فکر کند بيمار ‌است. در اين حالت نه ‌تنها زماني که پزشک به آنها مي ‌گويد ‌بيمار نيستند، آن احساس از بين نمي ‌رود، بلکه گاهي بدتر نيز مي‌ شود. مثلا اضطراب، بسياري از علايم جسمي را باعث مي شود که شامل افزايش ضربان قلب، تنگي نفس، احساس خفگي، درد سينه، گيجي، تاري ديد، آشفتگي ،زدن جوش‌، افزايش تعريق بدن، دهان خشک، اختلال در عملکرد هضم غذا، سفت شدن ماهيچه‌ ها (که ممکن است در اثر درد، لرزش و خستگي به‌ وجود آيد) است.

هر چقدر بيمار نسبت به سلامت خود حساسيت نشان ‌دهد، اين علايم بيشتر بروز مي ‌کنند و موجب مي ‌شوند که بيمار نيز نسبت به عقيده‌ ي خويش پاي ‌بندتر شود.

عوامل ادراکي

شامل اين موضوع مي ‌شود که بيمار در مورد مسائل مربوط به سلامت خويش، چگونه فکر کند.

وقتي اضطراب بيمار زياد مي ‌شود، او به‌ دنبال اطلاعاتي براي تصديق و يا رد ترس خود مي ‌گرد‌د و سعي‌ مي‌ کند فکر کند بيمار است تا اين ‌که سالم، و اين در حالي ا‌ست که او بيمار نيست.

عوامل رفتاري

افراد دچار خودبيمارانگاري، هر نوع شک و شبهه ‌اي را در مورد به خطر افتادن سلامت خويش، جدي تلقي مي کنند. آنان مي ‌خواهند اطمينان حاصل کنند که بيمار نيستند و اگر پزشک به آنان تضمين ندهد، به‌ دنبال راه‌ هاي ديگري مي ‌گردند و در آخر، راهي را در پيش مي ‌گيرند که موجب اضطراب ‌شان‌ مي‌ شود، مثلا کسي که فکر مي‌ کند ورزش موجب سرطان کليه مي ‌شود، از انجام آن اجتناب مي ‌ورزد و هيچ ‌گاه متقاعد نمي ‌شود که ورزش کردن، برا‌يش سودمند است.

درمان خودبيمارانگاري
فرد هيپوکندريا معمولا توسط يک پزشک عمومي که از يک روان ‌شناس کمک مي‌ گيرد، مورد معالجه قرار مي گيرد.

اولين قدم براي درمان اين است که مطمئن شويد ‌هيچ‌ گونه مشکل جسمي مانند بيماري، جراحت و … در فرد بيمار وجود ندارد.

وجود اختلالاتي مانند افسردگي، اضطراب و وسواس در فرد بيمار، بايد با استفاده از روان ‌درماني و سپس دارو درماني، مورد معالجه قرار گيرند.

سعيد عبدالملکي – روان ‌شناس

ماهنامه شادکامي – شماره 59ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۶/۸/۱۳۸۸ - ۰۱:۰۱ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

پيوند مو در ميان آقاياني که طاسي سر را تجربه کرده‌اند، مثل جراحي بيني در ميان خانم‌ها طرفدار دارد.

درباره تازه‌ترين نکاتي که بايد قبل و بعد از پيوند مو بدانيد، دکتر محمدعلي نيلفروش‌زاده، متخصص پوست و مو و رييس مرکز تحقيقات پوست و سالک، توضيح مي دهند:

آقاي دکتر! چه روش ‌‌هاي جديدي براي جراحي پيوند مو وجود دارد؟
با پيشرفت‌هاي علمي جديد، داشتن موهاي طبيعي و قابل رشد براي افراد دچار طاسي امكان پذير شده است. در اين روش يك نوار از موهاي دايمي پشت سر برداشته مي‌شود و سپس با استفاده از روش‌هاي خاصي به قطعات ميكروگرافت (حاوي 1 تا 3 مو) و ميني گرافت (حاوي 3 تا 8 مو) تقسيم مي‌شود. اين قطعات در نواحي بدون مو يا كم موي جلوي سر كاشته مي‌شوند. پيوند ميكروگرافت مي‌تواند موجب ايجاد خط موي كاملا طبيعي در جلوي سر شود.

معمولا چند تار مو در سر کاشته مي‌شود؟
بسته به شدت طاسي سر، از 1000 تا 4000 يا بيشتر تار مو كاشته مي‌شود تا تراكم مناسبي از موها در اين ناحيه ايجاد شود. در صورت طاسي شديد ممكن است بيش از يك جلسه براي ايجاد پوشش مناسب موها لازم باشد. موهاي پيوند شده اغلب طي 18 تا 22 هفته پس از عمل، شروع به رشد كرده و در تمام طول عمر به رشد خود ادامه مي‌دهند.

استفاده از كاشت مو به وسيله ليزر CO2 يا Er تا Yag موفقيت چنداني نداشته است. همچنين كاشت مو به روش پانچ گرافت و استفاده از روش كاشت اتوماتيك توسط دستگاه كاشت مو (سيستم بازگرداني خودکار مو) امروزه در دنيا كنار گذاشته شده و همچنين توسط انجمن تخصصي پوست و وزارت بهداشت به دليل مشكلات فراواني مطرود گشته است.

در حال حاضر، استفاده از چه روش‌هايي براي پيوند مو در جهان رايج ‌تر است؟
در حال حاضر استفاده از اسليت گرافت و پيوند مو به روش فوليكولاريونيت رايج است كه در اين روش مي‌توانيم تراكم مناسب و ظاهر بسيار زيبا و طبيعي از موهاي سر را داشته باشيم. روش F.U.E هم براي افرادي كه پشت مو (donor) مناسبي ندارند، به ‌صورت محدود كاربرد دارد.

به چه دليل انجمن متخصصان پوست ايران، استفاده از دستگاه كاشت مو را ممنوع اعلام كرده است؟
به‌خاطر خطرات آن. انجمن متخصصان پوست ايران طي نامه شماره 751485/پ مورخ 18/12/81 در مورد دستگاه Omni graft ساخت كارخانه Medicaenot فرانسه (AHRS) درخواست ممنوعيت استفاده از اين دستگاه را به دليل زيان‌آور بودن براي افرادي كه تحت عمل پيوند قرار مي‌گيرند، ارائه داده است و به دنبال آن به دعوت اداره كل تجهيزات پزشكي وزارت بهداشت، يک كميته تخصصي متشكل از متخصصان پوست،‌ جراحي پلاستيك و ENT تشكيل شده و اين كميته تخصصي هم نظريه انجمن متخصصان پوست را تاييد کرده است.

اين كميته، علل عمده اي كه براي غير علمي بودن اين دستگاه (AHRS) ذكر كرده، عبارت است از: احتمال انتقال بيماري‌ها و ايجاد تخريب در Donor و گيرنده و استفاده از مكانيزم قديمي و مطرود شده پانچ گرافت.

البته در سال 2002 ، ESHRS در لندن (يكي از پزشكان فرانسوي كه جزو شركت سازنده دستگاه است)،‌ مقاله‌اي ارايه داد كه مورد مخالفت تمامي اعضا و متخصصان كشورهاي ديگر قرار گرفت و ايشان نتواست پاسخ سوالات مختلف مطرح شده را بدهد. يكي از ايرادات عمده مطرح شده اين بود كه مكانيسم دستگاه طوري است كه 30 تا 50 درصد فوليكول‌هاي موي قسمت دهنده ي مو را از بين مي‌برد و بقيه دستگاه همان دستگاه پانچ قديمي است كه همه جراحان كاشت مو به دليل اسكارهاي (جاي زخم) ناحيه گيرنده ي مو، چند سالي است كه آن را كنار گذاشته‌اند و كسي هم خريدار آن نيست، زيرا نه بيمار راضي است و نه پزشك راضي مي‌شود كه با آن كار كند و حتي الان سازندگان دستگاه اعلام كرده‌اند اين دستگاه براي آموزش كاشت مو و براي افراد مبتدي و تازه‌كار خوب است. خلاصه در هيچ كشور پيشرفته دنيا توفيقي نداشته است.

در حقيقت، يکي از پيشرفت‌هاي جديد در زمينه ي كاشت مو اين بوده كه در ناحيه دهنده ي مو، از روش‌هاي ميكروسكوپي و تهيه F.U استفاده مي‌شود و در ناحيه كاشت مو، موها با دقت و ظرافت توسط اسيلت كاشته مي‌شوند و اين روشي است كه تمامي متخصصان ماهر اين رشته انجام مي‌دهند و نتايج بسيار خوب و رضايت بخشي داشته است.

به‌ طور کلي، پيوند مو را در مورد چه كساني مي‌توان انجام داد؟
هر فردي كه دچار ريزش دايمي موها باشد، مي‌تواند عمل پيوند مو را انجام دهد.

در طاسي موي مردانه در مردان و زنان، و در افرادي كه داراي اسكارهاي (جوشگاه) فاقد مو در سر هستند، و در مواردي براي ايجاد پوشش مناسب در برخي نواحي ابرو يا ريش از اين روش پيوند مو مي‌توان استفاده كرد.

روش‌هاي پيوند مو معمولا 3 تا 6 ساعت طول مي‌كشند. در اين روش از بي‌حسي موضعي استفاده مي‌شود و بيمار هوشيار است، ولي چون داروي آرام بخش ملايم دريافت مي‌كند، احساس راحتي مي‌كند.

عمل پيوند مو درد دارد؟
معمولا بيمار طي عمل، دردي احساس نمي‌كند و يا دردش خيلي کم است. پس از عمل، يك بانداژ توري‌شكل روي سرش قرار داده مي‌شود تا مانع جابجايي گرافت شود. روز پس از عمل نيز پانسمان تعويض و بانداژ برداشته مي‌شود.

ناحيه پشت سر كه موها از آنجا برداشته مي‌شوند، بخيه زده مي‌شود و بين 7 تا 12 روز پس از عمل، بخيه ها كشيده مي‌شوند و بهبودي، كامل مي شود.

پس از عمل جراحي پيوند مو، چه مراقبت‌هايي لازم است؟
بيمار پس از عمل، يك داوري مسكن ملايم دريافت مي‌كند. طي 2 تا 3 روز پس از عمل، بيمار بايد در وضعيت 45 درجه بخوابد تا احتمال تورم پس از عمل كمتر شود. روي هر كدام از گرافت‌ها، دلمه‌اي بسته مي‌شود كه حداكثر طي 10 تا 14 روز پس از عمل مي‌افتد.

ممكن است تعدادي از موهاي پيوند شده در ابتدا ريزش داشته باشند، ولي چون پياز مو زنده و سالم است پس از طي يك دوره سكون 3 تا 4 ماهه، شروع به رشد مي‌كنند و تا ماه هشتم رويش موها كامل مي‌شود و چون موهاي پيوند شده تحت تاثير آنزيم 5 آلفا ردوكتاز نيستند، به هيچ وجه تا آخر عمر ريزش ندارند.

اين عمل چه عوارضي دارد؟
عوارض پس از عمل پيوند مو بسيار نادر است. ممكن است احساس كرختي خفيفي در ناحيه دهنده يا گيرنده مو وجود داشته باشد كه طي 2 تا 8 ماه پس از عمل كاملا بر طرف مي‌شود. عفونت خفيفي ممكن است در ناحيه گيرنده مو ايجاد شود كه به راحتي با تجويز آنتي بيوتيك قابل درمان است. محل برداشتن مو در پشت سر كوچك است و به راحتي با موهاي اطراف پوشانده مي‌شود. موهاي گرافت شده در جلوي سر، هيچ گونه اسكار يا زخمي بر جاي نمي‌گذارند و پس از رويش موهاي پيوند شده، كاملا پوشانده مي‌شوند.

تا چند روز پس از عمل ممكن است ناحيه پيشاني و اطراف چشم ورم کند كه ظرف مدت چند روز از بين مي رود.

در بعضي بيماران، 4 تا 6 ماه پس از عمل بر اثر پديده تلوژن افلوويوم، موهاي قبلي بيمار ريزش موقت پيدا مي‌كنند. در تعداد زيادي از بيماران، 6 تا 8 ماه پس از عمل كاشت مو، ريزش مو قطع شده و حتي بعضي موهاي نازك قبلي بيمار، ضخيم‌تر مي‌شوند.‌ لذا بسياري از جراحان كاشت مو معتقدند كه در صورت داشتن شرايط ،‌ عمل كاشت مو هر چه زودتر انجام شود.

تهيه مصاحبه : دکتر شکوفه شجاعيادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۶/۸/۱۳۸۸ - ۰۱:۰۰ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

برخي از افراد به جراحان زيبايي مراجعه مي‌کنند، اما بيشتر آنها نمي‌‌خواهند زير تيغ جراحي بروند. نخواستن جراحي شايد به دليل هزينه ي زياد، بي‌هوشي، بستري شدن و نرفتن سر کار باشد.

علت مهم ديگر اين است که بيشتر مردم نمي‌خواهند کسي بداند که آنها جراحي پلاستيک کرده ‌اند و مايل‌اند مردم فکر کنند تغيير چهره‌شان فقط به علت تعطيلات يا استراحت کردن بوده است!

اداره ي غذا و داروي آمريکا (FDA) در سال 2001 نوعي روش راديوفرکوئنسي به نام “ترماژ” را تاييد کرد که پس از چند بار ارتقاي کيفي و کمي، جايگاه خود را در روش‌هاي صاف کردن پوست و رفع چين و چروک باز کرد.

در واقع ترماژ، يک فناوري است که از عمل حرارت و سرد کردن براي کشيدن پوست و کم کردن چين و چروک استفاده مي‌کند.

لايه مياني پوست يا درم، از پروتئين‌هاي کلاژني تشکيل مي‌شود که به صورت لايه‌هاي موازي از رشته‌هايي به نام فيبريل تشکيل شده اند. فيبريل ماده زمينه‌اي را به وجود مي‌آورد که پوست را محکم، کشيده نگه مي‌دارد. طي پير شدن، لايه‌هاي فيبريل شل مي‌شوند و نظم و ترتيب آنها به هم مي ريزد و در نتيجه پوست آويزان مي‌شود.

در روش ترماژ، بدون آنکه لايه بيروني يا اپيدرم آسيب ببيند، لايه درم حرارت داده مي‌شود. به اين شکل که انرژي به شکل امواج راديويي از دستگاه ترماژ به بافت درم منتقل مي‌شود. پس از دريافت حرارت توسط درم، فيبريل‌هاي کلاژن گسيخته مي‌شوند و سپس منقبض و ضخيم مي‌شوند، در نتيجه لايه پوستي زير آن سفت و کشيده مي‌شود. پس از التيام، لايه‌هاي فيبريل دوباره شکل مي‌گيرند و کلاژن جديد تشکيل مي‌شود و اين پديده، پوست را سفت و کشيده‌تر مي‌کند.

بلافاصله پس از انجام ترماژ، ممکن است تا حدي سفت شدن پوست قابل رويت باشد، ولي اثرات کامل آن، احتمالا تا چند هفته و حداکثر تا 6 ماه آينده ظهور خواهد کرد.

مزيت روش
مزيت اين روش عدم نياز به دوره طولاني نقاهت (مراقبت و بهبودي) است.

مشکلات و معايب روش
مشکلات اين روش شامل سوختگي و ورم موقتي است.

گاهي ممکن است به دليل آسيب لايه چربي زير درم، فرورفتگي کوچکي روي پوست ايجاد شود.

اين عمل دردناک است و استفاده از يک کرم بي‌حس‌کننده در محل مورد نظر، مي‌تواند درد را تا حدي کم کند.

به علاوه اين شيوه گران‌قيمت است و تحت پوشش بيمه نمي باشد.

از طرفي نمي‌توان پيش‌بيني کرد که در هر فردي، پوست تا چه‌ ميزان کشيده مي‌شود و با توجه به اينکه اين روش بر لايه عضلاني ‌تاثيري ندارد، براي افرادي که چروک هاي عميق يا افتادگي شديد پوست دارند، مناسب نيست.

اين روش بيشتر براي افراد 20 تا 40 ساله که چروک هاي معدود پوستي يا افتادگي‌هاي مختصر در پوست خود دارند، مفيد است.

دکتر محمدعلي نيلفروش‌زاده – متخصص پوست و مو

رييس مرکز تحقيقات پوست و سالک اصفهانادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۶/۸/۱۳۸۸ - ۰۱:۰۰ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

 20اکتبر هر سال میلادی به عنوان “روز جهانی پوکی استخوان” در نظر گرفته شده است که مصادف بود با 28 مهر ماه 1388.

 

90 درصد ایرانی‌ها دچار كمبود كلسیم هستند و سن پوكی استخوان نیز در كشور ما به 45 سالگی رسیده، در حالی كه این سن در دنیا 70 سالگی است.

میزان ابتلا به پوكی استخوان در ایران به مرحله ی بحران رسیده است. تحقیقات نشان می‌دهد 90 درصد خانواده‌های ایرانی به‌ دلیل تغذیه نامناسب و مصرف پایین لبنیات در ایران به پوكی استخوان مبتلا هستند.

گزارش‌های وزارت بهداشت حاكی از آن است كه میزان مصرف سرانه شیر در اروپا 300 تا 400 كیلوگرم در سال است، اما سرانه مصرف شیر در ایران برای هر نفر 90 كیلوگرم تعیین شده است و سرانه پایین مصرف شیر و فراورده‌های لبنی در كشور باعث شده تا در حوزه سلامت، هزینه بالایی جهت رفع پوكی استخوان صرف شود.

زنان، همچنان در صدر
دكتر حمیدرضا آقایی میبدی، فوق تخصص غدد با اشاره به اینكه پوكی استخوان یك بیماری بدون علامت است و تا منجر به شكستگی نشود علامتی ندارد، اظهار داشت: در حال حاضر 5/4 درصد زنان و 3/2 درصد مردان بالای 50 سال مبتلا به پوكی استخوان هستند. همچنین در همین گروه سنی 35 درصد مردان و 40 درصد زنان ضعف استخوانی(استئوپنی) دارند.

برای پیشگیری از پوكی استخوان باید از سنین پایین اقدام كرد، چون استخوان‌ها در دهه سوم زندگی (20 تا 30 سال) به حداكثر قدرت استحكام خودشان می‌رسند و در زنان بعد از سنین یائسگی به‌دلیل كاهش هورمون‌های جنسی افت پیدا می‌كنند.

پوكی استخوان در واقع خالی‌شدن استخوان از مواد سازنده آن است. در این بیماری گاهی فرد در تمام استخوان‌های خود احساس درد و سوزش می‌كند و گاهی حتی فرد متوجه شكستن استخوان نمی‌شود، چنان ‌كه گاهی فشارهای كوچك مثل خم‌شدن یا بلندكردن یك جسم سنگین و یا حتی سرفه می‌تواند موجب شكستگی استخوان شود.

طبق پیش‌بینی سازمان بهداشت جهانی، این بیماری در سراسر دنیا در حال افزایش است، در حالی كه پوکی استخوان تا 20 سال پیش نادیده گرفته می‌شد كه به‌علت نداشتن راهی برای اندازه‌گیری دانسیته استخوان و درمان بیماری بود.

آمارها می‌گوید در ایران در طول یك سال، شاهد از دست‌دادن 36 هزار و 761 سال از عمر كل جامعه به‌علت این بیماری هستیم.

كارشناسان، تغذیه مناسب، نوشیدن حداقل 2 لیوان شیر در روز، ورزش كردن و استفاده از نور خورشید را مهم‌ترین راه جلوگیری از ابتلا به پوكی استخوان می‌دانند.

30 درصد دختران نوجوان در آینده دچار پوكی استخوان می‌شوند
ورزش به تراكم استخوان‌ها می‌افزاید، از پوكی آنها پیشگیری می‌كند و مقاومت اسكلت بدن در برابر شكستگی‌ها را بالا می‌برد. اكثر ورزش‌ها این خاصیت را دارند، اما بهترین آنها ورزش‌هایی هستند كه تمام اندام ها را درگیر می‌كنند.

نتایج یك بررسی نشان داده است که پیاده‌روی از پوكی استخوان جلوگیری می‌كند. بسكتبال و فوتبال نیز ساختار استخوان را متراكم می‌كنند و این یك مزیت به شمار می‌رود، زیرا بافت متراكم‌تر در برابر پوكی استخوان مقاوم است و به راحتی نمی‌شكند.

دكتر محمود شیرازی، متخصص ارتوپد و جراح استخوان و مفاصل می‌گوید: «30 درصد دختران نوجوان كم‌تحرك در آینده دچار پوكی استخوان می‌شوند.

پوكی استخوان ممكن است بسیار پیش رود، حتی تا آنجا كه ممكن است فرد با یك زمین خوردن ساده برای همیشه بستری شود.

تنها راه مقابله با ابتلا به این بیماری و عوارض آن كه شكستگی لگن و ران، درد شدید ستون فقرات و قوز از جمله ی آنهاست، ورزش كردن، تغذیه صحیح و استفاده از ویتامین D است.»

بسیاری از پزشكان و متخصصان تأثیر مثبت ویتامینD  بر عدم‌ ابتلا به بیماری پوكی استخوان را تأیید كرده‌اند و معتقدند بهترین و ارزان‌ترین منبع ویتامین D در كره زمین نور خورشید است.

قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید به‌مدت 10 الی 15 دقیقه بین ساعات 10 صبح یا 4 بعدازظهر، بخشی از ویتامین D مورد نیاز بدن را تأمین می‌كند. تابش نور خورشید از پشت پنجره، موثر نیست. همچنین این زمان از 10 الی 15 دقیقه نباید بیشتر شود.

راه‌های تشخیص
غالباً پوكی استخوان به‌طور تصادفی و در نتیجه عكسبرداری با اشعه X نمایان می‌شود.

در بسیاری از موارد هم تنها علامتی كه از پوكی استخوان موجود است، درد پشت پس از ایستادن طولانی مدت است كه پس از كمی استراحت برطرف می‌شود؛ اما گاهی هیچ نشانه‌ای از پوكی استخوان وجود ندارد تا اینكه شكستگی رخ می‌دهد.

گفتنی است تنها آزمایشی كه می‌تواند برای سنجش استحكام استخوان به كار رود، تراكم‌سنجی(دانسیتومتری) است.

این آزمایش می‌تواند روی مچ دست یا ستون مهره‌ها انجام گیرد كه ارزش تشخیصی هر دو به یك میزان است.

این آزمایش‌ها برای تشخیص و پیگیری درمان پوكی استخوان، دقیق‌تر از عكسبرداری با اشعه X هستند.

عوارض بیماری
مهم‌ترین عارضه پوكی استخوان، شكستگی است. بیشترین شكستگی ها در این بیماری، در ناحیه مفصل ران در محل اتصال به لگن و در ستون فقرات كه معمولا وزن بدن را تحمل می‌كند رخ می‌دهد. شكستگی در ناحیه مچ دست نیز شایع است. شكستگی در ناحیه لگن در اثر زمین‌خوردگی ایجاد می‌شود كه سبب ناتوانی شدید و حتی مرگ پس از جراحی می‌شود.

آمارها در ایران می‌گویند 50 درصد افراد مبتلا به پوكی استخوان، شكستگی ران داشته‌اند كه پس از این اتفاق، 20‌درصد از نظر زندگی وابسته به دیگران شده‌اند و 20 درصد دیگر زندگی‌شان به خطر افتاده است. طبق این آمار، در یكسال، 5 هزار شكستگی در استخوان ران در زنان و 500 مورد شكستگی در ستون فقرات و 2 هزار شكستگی در ناحیه مچ اتفاق می‌افتد.

راه پیشگیری
كارشناسان معتقدند بیشترین رشد استخوان در سنین بین 11 تا 17سالگی است و تا 30 سالگی بر تراکم استخوان‌های بدن افزوده می‌شود؛ بنابراین در سنین جوانی باید برای جلوگیری از پوكی استخوان فكری كرد و نباید فراموش كرد الگوهای مدرن امروزی برای زیبایی اندام مانند مانكن‌ها و نیز پیروی از شیوه‌های جدید لاغری، می‌تواند به استخوان‌های دختران آسیب جدی بزند و زمینه‌ای برای بروز پوكی استخوان در سال‌های بعدی باشد.

میزان بیماری در ایران و جهان
اطلاعات در مورد شیوع پوكی استخوان در مناطق مختلف دنیا هنوز محدود است؛ به‌خصوص در كشورهای در حال توسعه، آمار دقیقی وجود ندارد. شیوع این بیماری از كشوری به كشور دیگر یا حتی در مناطق مختلف داخل یك كشور متفاوت است و بستگی به نژاد، وضعیت تغذیه، فعالیت بدنی، سبك زندگی، بیماری‌ها، مصرف داروها، سابقه ابتلا به این بیماری در خانواده و مصرف دخانیات دارد.

با این حال، بعضی مطالعات در سطح محدود انجام شده است كه می‌تواند تا حدودی وضعیت كشور ما را در مقایسه با كشورهای دیگر روشن كند.

مطابق آمار موجود، متوسط تراكم استخوان افراد سالم كشور ما در مقایسه با افراد ژاپنی حدود 9/3 ‌درصد بالاتر و در مقایسه با آمریکا 6/4 درصد كمتر است. این در حالی است كه آمارها در كشور آمریكا نشان می‌دهد حدود 55‌ درصد آمریكایی‌ها به‌خصوص زنان، در معرض خطر شكستگی و پوكی استخوان هستند و حدود 8 میلیون زن و 2 میلیون مرد در آمریكا پوكی استخوان دارند.

از هر 4 زن ایرانی بالای 50 سال، یك نفر به پوكی استخوان مبتلاست. این در حالی است كه آمارهای جهانی، فاصله معنی‌داری با آمار كشور ما دارد.

همشهری آنلاینادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۶/۸/۱۳۸۸ - ۰۰:۵۹ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

تصویربرداری مجموعه مناسبتی «سالهای مشروطه» به کارگردانی محمدرضا ورزی که قرار است دهه فجر امسال از شبکه دو سیما پخش شود، به نیمه رسید.

به گزارش روابط عمومی شبکه دو، علی لدنی، تهیه کننده «سالهای مشروطه» با بیان این مطلب گفت: «در حال حاضر در حال تصویربرداری زندگی ناصرالدین شاه در کاخ ـ موزه گلستان هستیم و به احتمال زیاد تا یک ماه دیگر هم تصویربرداری در این کاخ تاریخی ادامه خواهد داشت.»

به گفته لدنی، گروه بعد از اتمام تصویربرداری در کاخ گلستان، به شهرک سینمایی غزالی، شهرهای قزوین، کاشان و شهرک سینمایی دفاع مقدس خواهند رفت.

همچنین تدوین همزمان این سریال 15 قسمتی نیز بر عهده یلدا جبلی است. هر قسمت این مجموعه تلویزیونی 50 دقیقه است و تا کنون تصویربرداری لوکیشن های کاخ سعدآباد به پایان رسیده است.

«سالهای مشروطه» از ابتدای سلطنت ناصرالدین شاه و زمان صدارت میرزا خان (امیرکبیر) تا انقلاب مشروطه را به تصویر می کشد. این سریال آخرین بخش از تریلوژی تاریخ معاصر است که فازهای دوم و سوم آن به نام های «پدرخوانده» و «عمارت فرنگی»
در سالهای گذشته ساخته شد. در«سالهای مشروطه» وقایع تاریخی از زمان صدارت میرزا تقی خان تا بهمن 57 بررسی می شود.

از مهمترین فصل هایی که در این سریال بررسی می شود می توان به انقلاب مشروطه، علمای آن دوران، روشنفکری غربی، مشروطه مشروعه و به انحراف کشیده شدن مشروطیت و مشروطه خواهان اشاره کرد.

عوامل این سریال به شرح زیر است:

نویسنده و کارگردان: محمدرضا ورزی

مدیر تصویربرداری: فرشاد خالقی

مدیر تولید: تینا پاکروان

طراح دکور، لباس و صحنه: رویا ابراهیمی

موسیقی: ستار اورکی

صدابردار: علیرضا غفاری

طراح چهره پردازی: شهرام خلج

بازیگران: اکبر عبدی، محمد صادقی، آزیتا حاجیان، جمشید مشایخی، ایرج راد، محمد مطیع، رضا رویگری، زهیر یاری، داریوش کاردان، شهرام عبدلی، فرخ نعمتی، قاسم زارع، تینا پاکروان، یوسف صیادی، چنگیز وثوقی، ولی ا… مومنی، مهری ودادیان، حسن کاخی، حسام نواب صفوی و محمدرضا شریفی نیا و …
 X محجوب: فقرا مفلس، طبقه متوسط محو و دولت، زمین‌گیر مي‌شود X نمره صفارهرندي به احمدي‌نژاد X قديمي‌ترين تصوير موجود از تهران X رمزگشایی شریعتمداری از جایزه به خاتمی X قتل عام 40 میلیاردی در ولنجکادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۶/۸/۱۳۸۸ - ۰۰:۵۸ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

اپیزود «سفید» از مجموعه 13 قسمتی «یک لحظه دیرتر» به کارگردانی ایرج کریمی در بیمارستانی در زعفرانیه تهران کلید خورد.

به گزارش روابط عمومی شبکه دو، ایرج کریمی، قرار است کارگردانی اپیزودهای «سفید»، «جراحت» و «سلول» را بر عهده بگیرد.

به گفته امیرعباس کنی، طراح و تهیه کننده «یک لحظه دیرتر»، فیلمنامه اپیزود «سفید» را پیمان عباسی نوشته است.

اپیزود «سفید» درباره زندگی حامد است. او در شب قبل از عروسی خود با عابری تصادف کرده و صحنه تصادف را ترک می کند. صبح که از خواب بیدار می شود خود را روی تخت بیمارستان در اتاقی کاملاً سفید پیدا می کند. ظاهراً او 40 روز در کما بوده، شب عروسی ماشینی با حامد تصادف و محل سانحه را ترک می کند. اتفاقات زندگی حامد در این اپیزود به تصویر کشیده می شود…

هومن سیدی نقش «حامد» را بازی می کند. از دیگر بازیگران آن نیز می توان به خاطره حاتمی، پوراندخت مهیمن، حمید مولوی و … اشاره کرد.

همچنین افشین احمدی(مدیر تصویربرداری)، داریوش صادق پور (صدابردار)، علیرضا ابراهیم آبادی(مدیرتولید) و محمد حمزه ای (دستیار کارگردان و برنامه ریز) هستند.

X «اردوغان»و«مسئولان ایرانی» باید پاسخگو باشند X بازدید از تونل های غزه – مصر X باهنر: رهبری مخالف مذاكره با آمريكاست X ”100 نماینده مخالف وزارت محصولی هستند” X رمزگشايي از فاجعه بلوچستانادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۶/۸/۱۳۸۸ - ۰۰:۵۴ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

تصوير برداري مجموعه تلویزیونی “به کجا چنین شتابان” به کارگردانی ابوالقاسم طالبی و تهیه‌کنندگی حسن شکوهی در هفته اول آبان به پايان مي رسد.
بنابراين گزارش، مجموعه تلويزيوني «به كجا چنين شتابان» به‌كارگرداني «ابوالقاسم طالبي» در 26 قسمت ساخته مي‌شود و تصويربرداري آن از 13 مهرماه 87 آغاز شده و به طور همزمان تدوين و صداگذاري مي‌شود.
 پخش مجموعه تلويزيوني «به كجا چنين شتابان» پس از پايان سريال «روزهاي زيبا» آغاز مي‌شود.
در حال حاضر مجموعه‌ تلويزيوني «روزهاي زيبا» به كارگرداني «جواد افشار» روزهاي جمعه ساعت 23 از شبكه تهران پخش مي‌شود كه با پايان پخش، سريال «به كجا چنين شتابان» جايگزين آن مي‌شود.
در اين سريال ، بازيگراني چون آهو خردمند، رضا رويگري، بهروز بقايي، علي عمراني، بابك حميديان، عسل بديعي، پرستو گلستاني، فريبا متخصص، شراره دولت‌آبادي، گيتي ساعتچي، نيلوفر شهيدي، فريدون مهرابي، حديثه تهراني و… حضور دارند.
داستان سريال درباره جواني است كه قصد دارد يك شبه ره صد ساله طي كند و در اين راه با مشكلات عديده‌اي مواجه مي‌شود.
در اين سريال كه به تهيه كنندگي «حسن شكوهي» ساخته شده، آهو خردمند نقش عصمت خانم، مادربزرگ خانواده را بازي مي‌كند و رضا رويگري آدم پولداري است كه او را به اسم فريدون احتشام مي‌شناسيم. بابك حميديان هم نقش نوه خانواده را ايفا مي‌كند كه دانشجوي رشته معماري است و از قرار معلوم با مجموعه كارهاي اوست كه به پيام اصلي سريال مي‌رسيم.
نويسندگان فيلمنامه كه موضوع اجتماعي و به روزي را دستمايه قرار داده‌اند، ابوالقاسم طالبي و ليلي كريمان هستند كه آن را براساس طرحي از ابوالقاسم طالبي نوشته‌اند.

اظهارنظر سلیمی نمین درباره مسائل پس از انتخابات X رد پیشنهاد معامله هسته‌ای از سوی ایران و حفظ اورانیوم در کشور X نطق پیروزمندانه اوباما درباره حل چالش‌های آمریکا با ایران!ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۲۳/۷/۱۳۸۸ - ۱۱:۴۱ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(3)

يک متخصص پوست و مو گفت: شايع‌ترين نوع حساسيت آلرژيک در افراد جامعه حساسيت به فلز نيکل است. علاوه بر اين فلز مواد شيميايي و فلزي ديگري که در ساخت لوازم التحرير به کار مي‌روند هم احتمال آلرژي زايي دارند.

دکتر حسن صيرفي، متخصص پوست و مو و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران، درباره حساسيت به فلز نيکل گفت: شايعترين نوع حساسيت آلرژيک، حساسيت به فلز نيکل است که در مواد فلزي نظير زيپ، دکمه فلزي لباسها و بند ساعت يا در وسايل تزئيني مانند گوشواره، گردنبند و دستبند به کار مي رود.

وي در ادامه افزود: حساسيت پوستي در افراد به دو دسته کلي حساسيت تحريکي و حساسيت تماسي آلرژيک تقسيم مي‌شود. در حساسيت تحريکي افراد دراثر تماس با مواد محرک شيميايي مي‌توانند دچار خارش و قرمزي پوست شوند، در نوع حساسيت تماسي آلرژي فقط افرادي که سابقه تماس قبلي و آلرژي نسبت به مواد صنعتي و شيميايي را دارند دچار حساسيت‌هاي پوستي مي‌شوند.

دکتر صيرفي درخصوص ميزان شيوع حساسيتهاي پوستي گفت: بيش از 80 درصد افراد جامعه به حساسيت‌هاي پوستي از نوع تحريکي و حدود 20 درصد آنها به نوع حساسيت تماسي آلرژيک مبتلا هستند.

وي افزود: اصولاً حساسيتهاي پوستي تماسي آلرژيک در کودکان نادرتر از افراد بالغ است که اين موضوع به خاطر اين است که کودکان تماس کمتري با مواد شيميايي و آلرژي زا دارند.

اين متخصص بيماري‌هاي پوست و مو همچنين تصريح کرد: اما با اين حال تحقيقات جديد تست‌هاي آلرژيک در کودکان نيز موارد مثبت بيشتري را نشان مي‌دهد که به علت تماس بيشتر کودکان با مواد فلزي، داروها و يا مواد شيميايي حساسيت زا در دهه اخير است.

وي تاکيد کرد: تماس مداوم و طولاني مدت کودکان با وسايل و لوازم تحريرشان نظير خط کش، پرگار، و مدادتراش که حاوي مواد نيکل و يا آلياژ هستند مي تواند منجر به حساسيت پوستي در دست کودکان شود.

دکتر صيرفي افزود: همچنين تماس مداوم با لوازم تحريرهايي که حاوي مواد شيميايي بخصوص لاستيک باشد مانند مداد پاک کن نيز مي‌تواند منجر به حساسيت‌هاي پوستي در انگشتان شود؛ ترکيبات شيميايي، رنگهاي مصنوعي و مواد لاستيکي ترکيباتي هستند که منجر به حساسيت در پوست کودکان مي‌شوند اما امروزه از موادي که حساسيت کمتري دارند در لوازم تحرير کودکان استفاده مي‌شود.

اين متخصص پوست و مو افزود: با اين حال در بعضي از موارد کودکاني که مبتلا به انواع حساسيت‌هاي پوستي نظير اگزما و يا داراي پوستي خشک هستند تماس با مواد فلزي و شيميايي بکار رفته در ساخت لوازم تحرير، رنگ چوب و يا انواع آلياژهاي فلزي خصوصاً فلز نيکل مي‌تواند در ايجاد حساسيت پوستي نقش موثري را ايفا کند.

وي ادامه داد: امروزه در ساخت لوازم تحرير طبق استانداردهاي جهاني دقت بسياري بالايي مي شود که خوشبختانه به همين علت حساسيت پوستي کمتري را در افراد مشاهده مي کنيم اين درصورتي است که استفاده از مواد استاندارد در ساخت وسايل لوازم تحرير در کارخانجات توليدي و زيرنظر وزارت بهداشت انجام مي‌شود.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران همچنين با اشاره به لزوم جمع آوري وسايل غيراستاندارد از بازار تاکيد کرد: اين وسايل که حاوي مواد شيميايي، پلاستيکي و غيراستاندارد مي باشند دراثر تماس با پوست منجر به حساسيت پوستي بخصوص اگزما مي شود.

وي افزود: اگر کودکي از حساسيت، قرمزي، خارش و پوسته شدن کف دست، پشت دست و انگشتان رنج مي کشد حتماً به پزشک پوست مراجعه کند تا از تست‌هاي پوستي تحت عنوان(PH) پوست جهت مشخص كردن مواد آلرژي زاي موجود در اين مواد استفاده شود؛ درصورت مشاهده حساسيت، با اين تست مشخص مي‌شود تماس کودک يا دانش آموز با آن وسايل خاص از قبيل مواد لاستيکي، فلزي و چوبي بايد محدود و از لوازم تحريرهاي استانداردي که فاقد اين مواد آلرژي زا هستند استفاده شود.

دکتر صيرفي درخصوص گچ و تخته پاکن گفت: بايد توجه كرد که مواد شيميايي موجود در گچ خصوصاً اگر همراه با مواد رنگي باشد و همچنين مواد شيميايي در ساختن تخته پاک در تماس افراد با پوست مي‌تواند موجب آلرژي شود که با انجام تستهاي پوستي مي‌توان به اين حساسيت‌ها پي برد و از تماس مستقيم با گچ خودداري كرد.

وي درپايان تاکيد کرد: در اکثر موارد حساسيت به لوازم تحريرها در جامعه کمتر ديده مي‌شود بيشتر حساسيت‌ها در ارتباط با فلز نيکل است که در ساخت مواد فلزي و خط کش و يا مدادتراش‌ها مشاهده مي‌شود که اگر اين استانداردهاي بين‌الملي لحاظ شود و از ترکيبات شيميايي و آلرژي زا کمتر در آنها مصرف شود احتمال ابتلا به حساسيت‌هاي پوستي کاهش مي‌يابد.
 
 
    منبع خبر: خبرگزاری دانشجویان ایران – ايسنا   ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۲۳/۷/۱۳۸۸ - ۱۱:۳۹ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

اصولاً شایع ترین بیماری های ناشی از شنا در استخرها و سواحل دریا از نظر متخصصین پوست و مو چیست؟

سئوال مهمی مطرح كردید. پاسخ به این سئوال، هم می تواند نظر شناگران و متصدیان مرتبط را به عنوان افراد در معرض خطر جلب نماید و هم نظر پزشكان عمومی را كه اصولاً در خط اول مواجهه با كسانی هستند كه با مشكلات خاص فصل شنا به آنها مراجعه می نمایند.

به طور کلی مشكلات پوستی شایع در شناگران را می توان چنین بر شمرد:

 

1- Swimmer’s Xerosis :
Swimmer’s Xerosis یا پوست خشك كه در شناگران شایع است. علت این پدیده حل شدن و از بین رفتن تدریجی چربی محافظ پوست است كه منجر به كاهش رطوبت لایه ی شاخی شده و سبب ایجاد یك پوست خشك،‌ پوسته پوسته و خارش دار می گردد.

این وضعیت با دوش گرفتن های داغ و طولانی كه شناگران به انجام آن شهرت دارند و نیز باقی ماندن به مدت طولانی در جكوزی های گرم بدتر می شود.

برای رفع این معضل می توان با كاهش مدت دوش گرفتن و در واقع یك دوش سریع با آب ولرم، از خشكی بیش از حد پوست جلوگیری كرد و از صابون های ملایم تر استفاده نمود.

همچنین باید بلافاصله پس از خشك كردن بدن با حوله، از یك نرم كننده چرب استفاده كرد. وازلین طبی یك مرطوب كننده خوب و ارزان قیمت است.

اگر خشكی پوست به اگزما تبدیل شود، باید از داروهای تركیبی حاوی كورتون موضعی استفاده کرد و میزان استروئید بستگی به وضعیت بیماری دارد.

 2- التهاب پوست در اثر پوشیدن لباس شنا (Bikini Bottom) :
ممكن است، پس از یك روز استفاده ی طولانی مدت از یك مایوی مرطوب و تنگ و چسبان، این حالت اتفاق بیفتد كه در واقع یك التهاب عفونی عمیق(فولیكولیت باكتریال عمیق) با درگیری شایع میكروب هایی مانند: استرپتوكوك و استافیلوکوک طلایی است که بیمار دچار توده های زیر پوستی عمیق ملتهب و سفت در طول ناحیه ی باسن می شود.

یك دوره ی آنتی بیوتیك درمانی سیستمیك (مثل سفالكسین برای ده روز) در این موارد لازم است. كشت های پوستی برای شناسایی موارد استاف طلایی مقاوم به متی سیلین در 35 درصد مناطق جغرافیایی كمك كننده است. استفاده از آب گرم در مناطق درگیر به تسریع درمان كمك می كند.

3- التهاب فولیكول با لوله آب داغ (فولیكلیت Hot- tube):
این عارضه توسط نوعی باكتری به نام سودومونا آئروژینازا ایجاد می شود و در افرادی كه از whirpool یا استخرهای آب گردان و جكوزی با لوله های داغ استفاده می كنند، دیده می شود. نواحی تماس داده شده با آب داغ ضایعات پوستی به صورت دانه های برجسته ی قرمز رنگ یا چركی پیدا می كند كه خود به خود در طول 7 تا 10 روز خوب می شوند. ممكن است سندرم پای داغ سودومونا(pseudomonas hot foot syndrome) به شكل برجستگی های زیر پوستی حساس روی پاشنه ی پای بچه ها پس از استفاده از جكوزی دیده شود.

درمان معمولا حمایتی و با استفاده از داروهای ضد خارش خوراكی است. كمپرس اسید استیك 5 درصد به مدت 20 دقیقه دو بار در روز نیز علائم را بهتر می كند. در صورت وجود علائم عمومی (مثل تب و لرز و برجستگی های غدد لنفاوی)، یك دوره درمان با آنتی بیوتیك خوراكی با تجویز پزشك توصیه می شود. رساندن كلرین كافی و كنترل PH لوله های آب می تواند به جلوگیری از این مشكل كمك كند.

اگر PH آب استخر شدیداً قلیایی یا اسیدی باشد می تواند سبب گلو درد، تحریك و سوزش پوست و چشم ها شود. PH  آب استخر باید در حدود 4/7 نگه داشته شود.

گاهی ممكن است شنا در استخر سبب سبز شدن موهای روشن شود. در این صورت میزان مس موجود در آب استخر زیاد است و این ممكن است به علت اسیدی بودن آب استخر باشد كه مس موجود در لوله های آب را حل كرده و سبب تغییر رنگ موهای روشن و رنگ كرده می شود.
4- حساسیت پوستی آلرژیك نسبت به وسایل شنا:
چند ضایعه ی پوستی، منحصراً توسط وسایل شنا ایجاد می شود. سودای (درماتیت) غواصی توسط یك حساسیت پوستی آلرژیك به عینك شنا یا ماسك غواصی ایجاد می شود و علائم آن عبارتند از قرمزی،‌ خارش و گاهی ضایعات ترشحی یا دلمه بستن در قسمت تحت تماس.

سودای لباس غواصی، گردن،‌ تنه و اندام ها را به علت آلرژی تماسی نسبت به مشتقات تیوره آ (thiourea) درگیر می كند و باید آن را از جوش های ناشی از فشار، افتراق داد. حساسیت پوستی نسبت به گیره ی بینی، گوشی ها و وسایل دیگر شنا نیز ممكن است دیده شوند.

test (آزمایش) پوستی می تواند در تایید تشخیص درماتیت (التهاب پوستی) تماسی آلرژیك نسبت به وسایل شنا كمك كند. استروئید موضعی یا خوراكی و آنتی هیستامین برای درمان موارد حاد و شدید استفاده می شود. باید به بیمار توصیه كرد كه از مواد ایجاد كننده ی آلرژی دوری كنند ( مثل استفاده از عینك های شنای بدون لاتكس).

5- برجستگی گره ای(گرانولوم) استخر شنا: 
این بیماری به علت نوعی میكروب از خانواده ی میكوباكتریوم به نام مارینوم (marinum) كه یک میكوباكتریوم آتیپیك است، در آكواریم های خانگی و آب شور ایجاد می شود. پوست، برجستگی های سطحی یا عمقی قرمز تا تیره دارای سفتی و دلمه روی زانوها، آرنج یا سطح پشتی دست ها و پاها پیدا می كند كه ممكن است بعد زخمی شوند. علائم اغلب مختصرند، ولی ممكن است درد و خارش موضعی دیده شود.

برای درمان آنتی بیوتیك خوراكی لازم است و درمان 4 تا 6 هفته پس از فروكش علائم كلینیكی ضایعات ادامه پیدا كند.

6- خارش شناگران یا درماتیت لاروی (cercarial dermatitis ):
یك واكنش آلرژیك نسبت به لارو نوعی كرم است كه با خارش و دانه های قرمز موقتی همراه است كه پس از شنا به صورت لكه و دانه های برجسته ی  قرمز ظاهر شده و در عرض چند روز ناپدید می شوند. اگر مناطق درگیری بزرگ نباشد، نیازی به درمان ندارد. آنتی هیستامین خوراكی و كمپرس سرد همراه با كورتون موضعی با قدرت متوسط ممكن است مفید باشد.

7- قارچ تینه آپدیس یا قارچ كف پا:
این قارچ پوستی روی كف پا و كناره های پاشنه و پنجه ی پا رشد می كند و به علت اینكه معمولا شناگران با پاهای برهنه در محوطه ی استخر راه می روند، به آسانی قابل انتقال به دیگران می باشد.

علائم می تواند شامل لكه های قرمز یا قهوه ای همراه با پوسته پوسته شدن و گاهی ایجاد تاول باشد.

برای رفع این مشكل از درمان های رایج موضعی ضد قارچ می توان بهره گرفت.

دکتر محمد علی نیلفروش زاده- متخصص پوست، مو و زیباییادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۰/۷/۱۳۸۸ - ۱۹:۴۰ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

متن کل خبر : گیاه هویج دارای خواص زیادی می باشد که از میان خواص آن شفاف کننده گی پوست دارای اهمیت قابل توجهی می باشد . برای استفاده از این خاصیت علاوه بر مصرف خوراکی آن می توان از ماسک طبیعی هویج استفاده نمود .

به گزارش خبرنگار سلامت نیوز ، ماسک هویج باعث بطرف شدن لک ها و نرمی پوست نیز می شود . جهت تهیه ی ماسک هویج می توان هویج را رنده کرده و بروی صورت مالید و یا ابتدا آن را پخته و سپس استفاده نمود

كلوب هواداران اریانادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۰/۷/۱۳۸۸ - ۱۹:۳۵ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

پژوهشگران از تاثیر شوخی و شاد بودن بر درمان سرطان خبر دادند.

به گزارش سلامت نیوز، پژوهشگران مرکز سرطان اینشتین بیمارستان مونتفیور در برونکس آمریکا تعدادی از بیماران مبتلا به سرطان را در کلاس های خنده درمانی شرکت دادند.

برخی از این بیماران در مراحل پیشرفته سرطان بودند و در این جلسات بیماران جوک های مکتوب یا شفاهی می گفتند و می شنیدند ، فیلم های خنده دار می دیدند و لباس دلقک می پوشیدند و شوخی می کردند.

نتیجه این بود که بعد از مدت کوتاهی از میزان پیشرفت بیماری آن ها کاسته شد و به آن ها احساس بهبود دست داد.

پژوهشگران می گویند: خنده و شادی با کاستن از فشارخون موجب کاهش استرس و افزایش آرامش می شود ، ضمن اینکه تنفس را بهتر می کند و عملکرد ماهیچه ها را افزایش می دهد.

آینه و شمعدان ورساچیادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۰/۷/۱۳۸۸ - ۱۹:۳۴ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(1)

خوردن انگور قرمز پیری را به تاخیر می اندازد.

دانشمندان می گویند: انگور قرمز دارای ماده ای به نام رسوراتول است که نوعی پروتئین موسوم به سرتوئین در بدن انسان می سازد و این پروتئین نیز موجب جوان ماندن و طراوت کروموزوم های انسان می شود.

به گفته محققان : انگور قرمز همچنین دارای موادی است که خطر ابتلا به سرطان و التهاب های جسمی را کاهش می دهد.

 مراحل و نحوه فروش در شرکتهای کامپیوتریادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۰/۷/۱۳۸۸ - ۱۹:۳۴ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

خلاصه : باید بدانیم که شاداب شدن پوست در عرض یک روز امکان پذیر نیست. اما شاید دانستن این موضوع برایتان تعجب آور باشد که می توانید پوست خود را در مدت کوتاه یک ماه بهبود ببخشید.
متن کل خبر : باید بدانیم که شاداب شدن پوست در عرض یک روز امکان پذیر نیست. اما شاید دانستن این موضوع برایتان تعجب آور باشد که می توانید پوست خود را در مدت کوتاه یک ماه بهبود ببخشید. یک ماه مدت زمان لازم برای جایگزین شدن سلولهای جدید به جای سلولهای قدیمی است. این توصیه ها را در مراقبت از پوست خود به کار بگیرید تا در مدت بسیار کوتاهی پوست شادابی داشته باشید.اول با ماساژ دائمی کار خود را آغاز کنید.
درمان ماساژی سلولهای مرده انباشته روی پوست شما را از بین می برد. به گفته دکتر «لیدیا ایوانس» از دانشگاه کلمبیا اگر این سلولهای مرده از بین نروند، منافذ پوست را می بندند و موجب بوجود آمدن جوش می شوند.سپس مولتی ویتامین بخورید. به گفته دکتر «نیکولاس لوو»، از دانشکده پزشکی یو سی ال ای، خوردن مولتی ویتامین بهترین راه برای تکمیل رژیمی است که شامل مواد غذایی کافی نیست.
البته باید مراقب باشید که در خوردن ویتامین زیاده روی نکنید. پوست شما مانند دیگر ارگانهای بدنتان است که نیاز به تعادلی مناسب بین ویتامینها و مواد غذایی دارد.در مرحله سوم قبل از خواب صورت خود را بشوئید،خوابیدن با صورت نشسته بدترین کاری است که می توانید با پوست خود انجام دهید. اگر سلولهای مرده موقع خواب روی پوست شما باقی بمانند، موجب بسته شدن منافذ پوست و ایجاد جوش می شوند. تا جایی که می توانید از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.
درست پس از دوش گرفتن، وقتی پوست شما هنوز مرطوب است، از کرم مرطوب کننده استفاده کنید، این کار به پوست کمک می کند تا رطوبت جذب کرده در هنگام دوش گرفتن را در خود حفظ کند.
مرحله بعدی آرامش است.داشتن استرس زیادی دارای اثرات منفی بر روی تمامی اعضای بدن از جمله پوست می گذارد. وقتی استرس داشته باشید، پوستتان زودتر پیر می شود. استفاده از فنون «مدیتیشن» در کاهش استرس و کمک به آرامش جسمی و روحی شما مؤثر است.کاری کنید که خونتان گردش و پمپاژ سریعتری داشته باشد..وقتی ورزش می کنید، گردش خون شما سریع تر می شود، بنابراین ویتامینها، مواد معدنی و اکسیژن به پوستتان رسیده و آن را شاداب تر می کند.
● مراقب مقدار نمک در رژیم خود باشید
برخی افراد نسبت به ید موجود در نمک طعام حساس هستند به همین خاطر مقدار زیاد مصرف آن موجب ایجاد کهیر و جوش روی پوست می شود.
● به خالهای صورت توجه کنید
با استفاده از آینه سر تا پای خود را چک کنید، بخصوص به خالهای جدید خود خوب دقت کنید. زیرا در اکثر موارد، بیماری ملانوم که خطرناک ترین شکل سرطان پوست است از خالها ناشی می شود.مقداری روغن در رژیم غذایی خود بگنجانید.رژیم غذایی با روغن بسیار کم که در آن کمتر از ۱۰ درصد کالری روغن تأمین می شود، ممکن است در طی زمان باعث خشکی پوست شود. روغنهایی که برای پوست خوب هستند شامل روغن زیتون، آووکادو، کره بادام زمینی و روغن دانه های گیاهی و مغزهای آجیلی است.
● آب بنوشید
وقتی تشنه هستید پوستتان خشک و تیره به نظر می رسد اما توجه کنید که از نوشیدنیهای ساده به جای نوشیدنیهای گازدار استفاده کنید. میوه جات و سبزیجات نیز منابع خوبی برای تأمین آب بدن هستند زیرا بسیاری از آنها شامل بیش از ۷۵ درصد آب هستند.
● زود بخوابید
کمبود خواب دارای اثرات منفی روی پوست است؛ صورت شما رنگ طبیعی خود را از دست می دهد و چشمانتان گود می افتد. همچنین دلیل دیگری نیز برای اثبات فواید خواب بر روی پوست شما وجود دارد. به گفته «دیوید بنکز»، متخصص پوست، شب بهترین زمان برای درمان پوست است. مطالعات نشان می دهد که دمای پوست هنگام خواب افزایش می یابد و هرچه پوست گرم تر باشد، مواد سازنده فعال مواد غذایی را بیشتر جذب می کند.
● به پشت بخوابید
خوابیدن روی صورت باعث کاهش جریان خون در صورت شما شده و این امر موجب پیدایش خطوط و چین و چروک روی پوستتان می گردد.
پاهای خود را نرم کنید
هنگام خواب مقدار زیادی وازلین روی پاهای خود بمالید و جوراب کتان بپوشید، پاهای شما پس از چند شب نرم و لطیف می شود.
● به استخر و شنا بروید
گرما فواید زیادی برای زیبایی دارد که از آن جمله می توان به گردش خون و آرامش اشاره کرد. اما بیش از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در سونا نمانید.
● به میزان کافی ویتامین ث استفاده
کنید،ویتامین ث برای تولید کلاژن ضروری است. کلاژن موجب استحکام پوست می شود. برای اینکه پوست شما از ویتامین ث بهره بیشتری ببرد از غذاهای سرشار از ویتامین ث استفاده نمائید. از جمله این مواد غذایی می توان به پرتقال، کلم بروکلی و فلفل قرمز اشاره کرد. همچنین از کرم حاوی ویتامین ث بر روی پوست خود استفاده نمائید.
● در رژیم غذایی خود از غذاهای رنگی استفاده کنید
غذاهای روشن حاوی مقادیر بالایی از «فیتوکمیکالز» می باشند. به گفته «لسلی بونسی» استاد مراقبتهای بهداشتی در مرکز پزشکی دانشگاه پیترزبورگ، «فیتوکمیکالز»ها در گیاهان یافت شده و نقش آنها حفاظت از پوست و بدن است. او مواد غذایی با رنگهای قرمز، نارنجی، زرد و سبز مثل توت فرنگی، فلفل زرد، سیب زمینی و خیار را در رژیم روزانه پیشنهاد می کند.
● چهره خود را شاد نگه دارید
این یک حقیقت است که وقتی حال شما بهتر باشد، پوستتان شاداب تر به نظر می رسد. وقتی خوشحال هستید، جریان خون در پوست شما افزایش می یابد و باعث سرخ شدن پوست شما می شود. کودکی را در آغوش بگیرید، درختی بکارید، یا جوک بگویید تا لبخند را بر روی صورت خود و دیگران بنشانید.
اعطای نمایندگی لوسترادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۰/۷/۱۳۸۸ - ۱۹:۳۳ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(1)

تا آنجا که میتوانید از استرس دوری کنید.
· زیر آفتاب زیاد نمانید و از کرمهای ضد آفتاب استفاده کنید.

· سیگار نکشید چون سیگار خودش پوست را خراب میکند.

· آب زیاد بنوشید.

· خوابتان کافی باشد.

· توجه کنید که پوستتان را خوب تمیز کنید.

· سبزیجات و میوه جات را به وفور استفاده کنید.

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی پرشین وی صنف فروشگاههاادامه مطلب...
.: Weblog Themes By Blog Skin :.

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن مي باشد.