X
تبلیغات
پوست زیبا
پوست زیبا
اموزش ارایش خلیجی . ارایش لبنانی
نوشته شده در تاريخ ۱/۷/۱۳۸۸ - ۱۵:۵۶ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

پوست انسان بافتي زنده است و همانند ديگر ارگان هاي زنده بدن براي حفظ حيات و سلامت خود نياز به مواد غذايي و اکسيژن دارد.غذايي که ما مي خوريم، پس از هضم و جذب در دستگاه گوارش از طريق گردش خون به قسمت هاي مختلف بدن و از جمله به پوست مي رسد.با آن که انواع لوسيون ها و داروها از جمله عوامل خارجي زيباسازي پوست هستند، اما بدون برنامه غذايي سالم، تلاش در اصلاح ظاهر آن، چون از درون رسيدگي کافي به آن نشده است، نتيجه مطلوب نخواهد داد، زيرا مواد غذايي پوست از راه گردش خون تأمين مي شود.اين که آيا ويتامين ها و موادي که در ماسک هاي مختلف وجود دارند از راه پوست جذب مي شوند و مفيدند، هنوز ثابت نشده است.شما نيز حتماً در تبليغ بسياري از کرم ها يا ماسک ها ديده ايد که اين مواد باعث تغذيه پوست مي شوند؛ ولي آن چه بايد دانست اين است که پوست نسبت به بيشتر مواد همانندسدي نفوذ ناپذير عمل مي کند و به طور کلي تغذيه پوست از سطح خارجي آن از نظر عملي فعلاً ثابت نشده است.البته بعضي از داروها مي توانند از اين سد دفاعي بگذرند و بر روي بافت هاي عمقي تر اثر کنند ولي اين گونه مواد نقشي در تغذيه پوست از سطح خارجي آن از نظر علمي فعلاً ثابت نشده است.البته بعضي از داروها مي توانند از اين سد دفاعي بگذرند و بر روي بافت هاي عمقي تر اثر کنند ولي اين گونه مواد نقشي در تغذيه پوست ندارند.بيشتر اين تبليغات فقط براي سوء استفاده از ناآگاهي مردم است. به طور مثال آگهي ايي که با عنوان ويتامينه کردن پوست با کرم هاي حاوي ويتامين و… هر روز در روزنامه ها، مجلات و سالن هاي آرايش با آن برخورد مي کنيد.اصولاً ويتامينه کردن پوست از سطح خارجي آن به هيچ وجه از نظر علمي صحت ندارد و ويتاميني که به صورت موضعي بر پوست ماليده شود فايده اي بيشتر از آن چه کرم خود به تنهايي به پوست مي بخشد، ندارد و اين کار در بسياري از مواقع براي خالي کردن جيب مشتري است.به عبارت ديگر نرم و لطيف شدن پوست پس از مصرف کم مرطوب کننده حاوي ويتامين هاي متعدد ناشي از وجود ويتامين هاي موجود در آن نيست، بلکه به دليل مواد ديگري است که با افزايش ميزان آب موجود در لايه شاخي (سطحي ترين لايه پوست) و جلوگيري از تبخير آب سطح پوست، باعث نرم شدن پوست مي شوند و اين موضوع ربطي به تغذيه شدن پوست يا ويتامينه شدن آن از سطح خارجي ندارد.بنابراين شکي نيست که داشتن تغذيه صحيح، مناسب وکافي براي حفظ طراوت و شادابي پوست ضروري است و هرگونه نقصي در اين نظام غذا رساني وجود داشته باشد، بر روي پوست اثر مي گذارد و باعث خراب شدن پوست مي شود.کمبود مواد غذايي هميشه به دليل فقر مواد غذايي نيست و گاهي اوقات بيماري هايي باعث عدم هضم و جذب غذا و سوخت و ساز صحيح آن در  اعضايي نظير کبد مي شوند، يا اشکالاتي که در عروق تغذيه کننده آن به وجود مي آيد، مي توانند اين مشکل را ايجاد کنند.ادامه مطلب...

اشعه ماوراء بنفش خورشدي اثرات ثابت شده اي بر روي افزايش انواعي از سرطان هاي پوست، تسريع و تشديد پيري و چروک پوست و بدتر شدن برخي از بيماري هاي پوستي و ايجاد و تشديد لک صورت و کک و مک دارد.در حقيقت يکي ازمهم ترين علت چين و چروک پوست، نور آفتاب است و از همه مهم تر اين که يکي از دلايل بروز سرطان پوست، قرار گرفتن بيش از حد در معرض اشعه آفتاب است.اشعه ماوراء بنفش آفتاب صدمه هايي عميق به پوست وارد مي آورد و شدت آن بين ساعت يازده صبح تا سه بعدازظهر به حداکثر خود مي رسد.همه بايد هر روز از .کرم ضد آفتاب استفاده کنند، چه در تابستان و چه در زمستان، چه مرد، چه زن. برخلاف تصور عامه مردم، پرتوهاي زيان آور آفتاب نه تنها در روزهاي گرم تابستان، بلکه در ماه هاي سرد زمستان نيز خطرناکند.مصرف کرم ضد آفتاب پوست را از پيري زودرس، آفتاب سوختگي و سرطان محافظت مي کند. افرادي که پوست روشن دارند بيشترين صدمه را از اشعه آفتاب مي بينند و لازم است اين افراد بيشتر مراقب باشند.بر روي تمام نقاطي که در معرض اشعه آفتاب هستند، بايد لايه اي از اين کرم هاي محافظ قرار دارد: دست ها و صورت معمولاً در معرض آفتاب هستند.در تابستان زماني که پيراهن آستين کوتاه مي پوشيد، يا در کنار ساحل و استخر رو باز بايد تمامي نواحي در معرض خورشيد با لايه ي از اين کرم ها محافظت شوند.اگر پوست شما چرب است يا دائماً جوش مي زنيد، بايد از ضد آفتاب هاي مايع استفاده کنيد که الکل هم دارند.اگر پوست شما خشک است ضد آفتابي تهيه کنيد که داراي کرم و مواد مرطوب کننده است.در هر صورت ضد آفتاب را حتماً روي بيني، لب ها و پشت دست ها بماليد زيرا اين نواحي بيش از قسمت هاي ديگر بدن در معرض آفتاب قرار دارند و اشعه آن را جذب مي کنندادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۰/۴/۱۳۸۸ - ۰۲:۱۲ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(1)

کاربر محترم این مطلب در شش قسمت ارائه خواهد شد.

به طور کلی پوست افراد مختلف بر اساس چربی و ترشحات آن به چهار نوع تقسیم می شود:

1- پوست معمولی:

پوستی است که ترشحات چربی آن در حد متعادل بوده و دچار خشکی یا چربی بیش از اندازه نیست. اکثر افراد دارای چنین پوستی هستند. این نوع پوست هنگام لمس بسیار با طراوت و تازه است.

2- پوست چرب:

در پوست بدن یک فرد بالغ ، حدود دو میلیون غده چربی وجود دارد که بیشتر آنها در پوست صورت ، سر، سینه، پشت، دست و پا پراکنده هستند. ولی کف دست و پا فاقد غده چربی است.

خستگی و کار زیاد، کشیدن سیگار، مصرف الکل، مصرف مواد آرایشی غیراستاندارد یا مصرف بی رویه و زیاد این مواد، استفاده خودسرانه و نابجای برخی داروها موجب آسیب پوست و بروز چروک و پیری زودرس پوست می شود .

چربی پوست دو عمل انجام می دهد:

1) دفع برخی مواد زاید 2) محافظت از پوست در برابر سرما، رطوبت و مواد خارجی از جمله مواد آرایشی، میکروب ها و نور آفتاب. اگر ترشح چربی پوست بیش از حد طبیعی باشد، پوست فرد همیشه چرب و براق است. حداکثر چربی پوست در سنین شانزده تا پنجاه سالگی است.

 پوست خود را از تابش زیاد آفتاب، وزش بادهای گرم و خشک و همچنین سرما محافظت کنید. برای این محافظت بهتر است علاوه بر پوشش مناسب از کرم های ضدآفتاب نیز استفاده کنید.

3- پوست خشک:

این پوست به علت کمبود ترشح چربی و آب، خشک، زبر و نسبتاً خشن است و نرمی و لطافت لازم را ندارد و تدریجاً به رنگ تیره می گراید. پوست خشک معمولاً پوسته پوسته می شود. خشکی پوست می تواند در اثر تابش آفتاب مداوم یا بادهای خشک گرمسیری باشد ولی بسیاری از افراد به طور ژنتیکی دارای پوست خشک هستند.

4- پوست مختلط:

این نوع پوست بسیار شایع است و به این صورت است که برخی نواحی پوست بدن خشک و برخی نواحی چرب است. مثلاً ممکن است پوست گونه و پشت دست خشک و پوست پیشانی، بینی و چانه چرب باشد.

طریقه تشخیص نوع پوست

برای تشخیص نوع پوست خود کافی است یک تکه کاغذ را بر روی پیشانی، گونه ها و شانه خود بکشید و سپس به آن نگاه کنید. اگر بر روی کاغذ لکه های روغنی کم و بیش وسیعی مشاهده شود، پوست شما چرب است. اگر فقط اثر مختصری از چربی بر روی کاغذ بیفتد نشانه این است که شما دارای پوست معمولی هستید. اگر کاغذ با اصطکاک روی پوست حرکت کند و هیچگونه اثری از چربی بر روی آن نباشد، نشانه خشک بودن پوست شماست. اما اگر کاغذی که بر روی پیشانی و چانه و بینی کشیده می شود چرب ، ولی کاغذی که بر روی گونه ها کشیده می شود هیچگونه چربی نداشته باشد، نشانه آن است که پوست شما از نوع مختلط است.

توجه داشته باشید

که حداقل چهار ساعت پیش از انجام این آزمایش نباید صورت خود را با آب و صابون شسته و یا از کرم و لوازم آرایش بر روی آن استفاده کرده باشید.

عوامل مؤثر بر حالت و سلامت پوست

پوست یک فرد ممکن است در طول حیات و به خاطر تغییرات غددی، روانی، ارثی، محیطی یا بیماری تغییر کند. مثلاً بعضی افراد در سنین بلوغ دچار چربی بیش از حد پوست می شوند که به علت افزایش هورمون های جنسی است. چربی پوست زنان در طول مدت عادت ماهانه دستخوش تغییراتی می شود و اکثر زنان پس از سن یائسگی (حدود پنجاه سالگی) دچار کاهش چربی پوست می شوند. بنابراین ممکن است تا سن خاصی پوست شما چرب باشد و از آن به بعد معمولی یا مختلط شود یا بالعکس.

 بهترین ماسک ها، همان ماسک های متشکل از آب میوه ها، پوست میوه ها یا بافت میوه ها هستند که در منزل می توان به راحتی از آنها استفاده کرد.

خستگی و کار زیاد، کشیدن سیگار، مصرف الکل، مصرف مواد آرایشی غیراستاندارد یا مصرف بی رویه و زیاد این مواد، استفاده خودسرانه و نابجای برخی داروها (مثلاً مالیدن مکرر پماد بتامتازون به صورت) موجب آسیب پوست و بروز چروک و پیری زودرس پوست می شود .

- پوست خود را زیاد با آب و صابون نشویید ولی اگر به خاطر مسائل شغلی مجبورید این کار را انجام دهید ، از صابون های خنثی استفاده کنید.

- پوست خود را از تابش زیاد آفتاب، وزش بادهای گرم و خشک و همچنین سرما محافظت کنید. برای این محافظت بهتر است علاوه بر پوشش مناسب از کرم های ضدآفتاب نیز استفاده کنید.

- در هوای گرم از کرم های مرطوب کننده و در هوای سرد از کرم های محافظ استفاده کنید.

پوست هیچگاه نباید خشک بماند چون در این صورت به محرک های خارجی حساس می شود .

- مصرف شیر پاک کن اشکالی ندارد. شما می توانید به جای شیر پاک کن مصنوعی از نوع طبیعی مثل شیر، بادام شیرین یا عصاره خیار استفاده کنید.

- از مصرف سیگار و الکل پرهیز کنید، چون این دو ماده جزو مضرترین مواد برای پوست بوده و موجب تغییر رنگ، چروک پوست و پیری زودرس می شوند.

- استفاده از ماسک های پوستی می تواند مفید باشد چون موجب تمیزی ، طراوت و شادابی پوست می شود . بهترین ماسک ها، همان ماسک های متشکل از آب میوه ها، پوست میوه ها یا بافت میوه ها هستند که در منزل می توان به راحتی از آنها استفاده کرد. برای این منظور ابتدا صورت را بشویید، قسمت مورد نظر از میوه (مثلاً خیار) را بر روی نقاط مختلف پوست بگذارید و بیست دقیقه بعد آن را با آب یا پنبه آغشته به گلاب از سطح پوست خود پاک کنید.

بهترین زمان برای استفاده از ماسک ها هنگام غروب است.

- پوست هیچگاه نباید خشک بماند چون در این صورت به محرک های خارجی حساس می شود .

بنابراین هرگاه پوست قسمتی از بدنتان خشک شده بود، حتماً آن را با کرم مناسبی چرب نگه دارید البته هیچگاه پوست خود را بیش از حد با کرم چرب نکنید.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۷/۱/۱۳۸۸ - ۲۰:۵۰ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

پوست وسیعترین ارگان بدن و اولین خط دفاعی در برابر میکروارگانیزم‌ها و عوامل زیان آور محیطی است. واضح است که مراقبت و نظافت پوست توجه خاصی را می‌طلبد. از این میان، پوست صورت به لحاظ آنکه در معرض تابش آفتاب بوده و دارای غدد چربی فراوانی است، بهداشت خاصی را می‌طلبد. پوست صورت انسانها به سه گروه چرب، خشک و مختلط تفکیک می‌شود. عموماً در سنین نوجوانی و جوانی پوست محتوای چربی بالاتری نسبت به سنین کهنسالی دارد. در بعضی جوانان پوست بخش مرکزی صورت یعنی پیشانی، بینی و چانه چرب‌تر از نواحی دیگر بوده و دارای حالتی مختلط است. با افزایش ترشح غدد چربی در معرض هوا اکسیده می‌شود و ایجاد جوش‌های سرسیاه به نام«کومدون» می‌نماید. تخلیه خودسرانه کومدون‌ها توسط فرد می‌تواند به التهاب و بروز جوشهای ملتهب چرکی بینجامد و لذا توصیه نمی‌گردد. واژه جرم‌گیری پوست که امروزه توسط برخی افراد غیرپزشک و غیرمتخصص در این زمینه انجام می‌شود در واقع کندن و تخلیه نمودن کومدونها و غدد چربی بسته شده سطح پوست است که می‌تواند به بروز آکنه یا جوشهای غرور منجر شود.

پوسته‌های شاخی شده و سطحی پوست را می‌توان به راحتی با صابونهای لایه بردار در پوستهای چرب و با شیرپاک کن در پوست‌های خشک تمیز نمود. شستشو با مواد شوینده ویژه به بهداشت و پاکیزگی پوست کمک می‌کند نیازی به جرم‌گیری خشن و دوره‌ای در پوست نمی‌باشد. علم لایه برداری یا peeling که توسط متخصصین پوست اجرا می‌گردد، استفاده از مواد شیمیایی خاص با پایه اسیدی در جهت برداشت قسمتهای سطحی پوست بیمار و شاداب‌سازی پوست سالخورده است. پیلینگ در برخی موارد بسیار مفید بوده و نیاز به لیزر را در جهت درمان ضایعات پوستی مرتفع می‌سازد. یکی از موارد مصرفی در لایه برداری پوست اسید گلیکولیک می‌باشد که از عصاره نیشکر تهیه شده و می‌تواند در درمان تیرگی، ناهمواریها و چروک‌های پوست نقش بسزایی داشته باشد. قبل از انجام پیلینگ، پزشک بایستی مطمئن باشد که بیمار اصول مراقبتهای پوستی بعد از عمل را نظیر مصرف ضد آفتاب، خودداری از کندن دلمه‌های ایجاد شده روی سطح پوست و استفاده از صابونهای ملایم با pH خنثی که کمترین اثر تحریکی را روی پوست دارند، رعایت می‌کند. بدیهی است اگر عملیات پاکسازی و لایه برداری پوست توسط افراد ناآشنا و بی‌تجربه صورت گیرد، نتایج ناگواری نظیر لکه‌های قهوه‌ای رنگ روی سطح پوست و حساسیت پوست در برابر آفتاب ایجاد می‌کند.


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۶/۱۲/۱۳۸۷ - ۲۲:۵۹ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
بوتوکس یا بتاکس چیست؟
سم بوتولینوم یک باکتری بی هوازی به نام کلستریدیوم بوتولینوم تولید می کند.
کلستریدیوم بوتولینوم با رشد کردن بر روی مواد غذایی به خصوص مواد غذایی کنسرو شده خانگی مانند سبزیجات، میوه ها و ماهی چند نوع سم ترشح می کند. مهم ترین این سم ها توکسین های نوع B، A و E هستند.
این سموم مولکول های پیچیده پروتئینی هستند که جزء سموم عصبی یا نوروتوکسین ها قرار می گیرد. این سموم آزاد شدن یک ماده واسطه عصبی، استیل کولین، را از انتهای اعصاب مهار می کنند، در نتیجه پیام های عصبی به عضلات نمی رسند و انقباض عمل آنها مختل می شود. آیا بوتوکس یا بوتاکس مورد تأیید محافل پزشکی است؟
بله. سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) که مسئول داروهای جدید در آمریکاست، برای اولین بار در سال 1989 مجوز استفاده از بوتوکس را برای درمان بیماری های مربوط به اختلالات عضلات اطراف چشم صادر کرده است.
سازمان فدرال غذا و داروی آمریکا مصرف دارو را برای افراد بزرگسال زیر 65 سال مجاز می داند و توصیه می کند تزریق بوتوکس با فواصل زمانی کمتر از 3 ماه انجام نشود و هربار کمترین مقدار داروی مؤثر به کار رود.
به این ترتیب تزریق بوتوکس برای برداشتن خطوط اخم یا چین چروک اطراف چشم همچنین برای افتادگی گونه ها در محافل پزشکی مورد استفاده قرار گرفت. همچنین از بوتوکس برای درمان بیماری های دیگری نیز استفاده می شود.
بوتوکس را به عضلات اطراف چشم برای درمان بیماری بلفارواسپاسم، عارضه ای که انقباض مفرط عضلات چشمی باعث اختلال حرکت پلک و پلک زدن بی اختیار می شود و نیز درمان بیماری استرابیسم یا لوچی چشم که ناهماهنگی عضلات حرکت دهنده چشم باعث انحراف کره چشم می شود، مورد استفاده قرار گرفت. همچنین FDA بوتوکس را در سال 2000 برای درمان یک بیماری حرکتی ناشی از اختلال عصبی که به انقباض شدید و دردناک عضلات گردن و شانه همراه است و «دیستونی گرد نی» نامیده می شود مورد تأیید قرار داد.
میزان محبوبیت بوتوکس در میان مردم
به گزارش انجمن جراحی پلاسیتک زیبایی آمریکا (ASAPS) تزریق بوتوکس برای رفع کردن چین و چروک صورت عمل زیبایی دارای سریع ترین رشد در آمریکاست، به طوری که در سال 2001 بیش از 6/1 میلیون نفر در آمریکا از تزریق بوتوکس استفاده کردند، میزانی که افزایشی 46 درصدی را نسبت به سال پیش نشان می داد. مصرف بوتوکس برای زیبایی که اکنون در آمریکا از جراحی زیبایی پستان هم رایج تر است، برای بعضی افراد به سرچشمه نهایی جوان یبدل شده است.
آیا اثرات بوتوکس دائمی است؟
خیر. بوتوکس یا بوتاکس دارای اثرات موقتی از 3 تا 9 ماه در افراد مختلف می باشد. در بعضی موارد هم تا یک سال و نیم اثرات آن در بیمار باقی می ماند.
به نظر می رسد بیماران مشتاق زیبایی با وجود آنکه اثر تزریق بوتوکس دائمی نیست و به تزریق مکرر این دارو برای داشتن قیافه ای بدون چین و چروک اهمیتی نمی دهند، در هر حال زدودن علائم پیری به روشی نسبتاً آسان و کم دردسر و اینکه هیچ جای زخمی باقی نمی ماند و نیازی به دوران نقاهت هم وجود ندارد، آن را بسیار جذاب و پرطرفدار کرده است.
نکته ی قابل توجه این جاست که بعد از چند بار تزریق بوتوکس می توان به میزان کمی اثرات دائمی بوتوکس را بر روی بیمار مشاهده کرد. عوارض بوتوکس
گرچه با توجه به میزان تزریق بوتوکس خطر ابتلا به مسمومیت بوتولیسم وجود ندارد، اما عمل زیبایی با بوتوکس ممکن است بعضی از عوارض را داشته باشد: مثلاً اگر مقدار بوتوکس تزریق شده بیش از حد زیاد باشد یا بوتوکس به ناحیه نادرستی از صورت تزریق شود ممکن است بیمار دچار افتادگی پلک شود که البه بعد اب مدتی بهبود میابد و گذرا است.
از عوارض رایجی که ممکن است بعد از تزریق بوتوکس به وجود آیند، سردرد، عفونت تنفسی، علائم شبیه آنفولانزا و تهوع است. به میزان کمتر ممکن است درد در صورت، قرمزی در محل تزریق و ضعف عضلانی رخ دهند، که این عوارض گذرا هستند و بعد از مدت زمان کوتاهی بهبود میابند.
توصیه انجمن جراحان زیبایی آمریکا
- مطمئن باشند که پزشک صاحب صلاحیت حرفه ای این عمل تزریق بوتوکس را انجام می دهد.
- اطمینان حاصل کنند که پزشک عمل کننده تزریق بوتوکس، برای جراحی زیبایی پوست تعلیم دیده و دارای مجوز کار است.
- در مورد منافع و خطرات عمل تزریق بوتوکس، با پرسیدن سؤال اطلاع کسب کنند.
- پس از عمل تزریق بوتوکس، از مصرف مشروبات الکلی پرهیز کنند و تا چند ساعت دراز نکشند و سرپا بمانند.
- واحد های پزشکی را انتخاب کنند که از روش های استریل استفاده می کنند و تجهیزات لازم برای مقابله با هر مشکل بالقوه ای که در حین عمل به وجود می آید را دارند.
هزینه بوتوکس چقدر است؟
قیمت بوتوکس چیزی بین 300 تا 400 هزار تومان است.
هر بسته ی بوتوکس یا بتاکس می تواند برای 6 الی 7 نفر استفاده شود. از آنجایی که بوتوکس فاقد مواد نگه دارنده است یک فرد نمی تواند از هر بسته ی بوتوکس به طور مکرر استفاده کند.


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۶/۱۱/۱۳۸۷ - ۲۰:۲۶ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
تغذيه مبتلايان به زخم گوارشي
زخم پپتيک

در مطلب قبلي با عنوان" زخم در دستگا گوارش" در مورد اين عارضه و عوامل به وجود آورنده ي آن، همچنين نشانه ها و تشخيص و درمان اين بيماري براي شما صحبت کرديم.

حال دراين مقاله درباره ي تغذيه ي مناسب براي بهبود اين عارضه و غذاهاي خوب و بد در اين بيماري مطالبي را بيان مي کنيم.

1) به جاي 3 وعده غذايي، 5 تا 6 وعده غذاي سبک بخوريد. اين مسئله بسيار مهم است که شما از پرخوري پرهيز کنيد. کم خوردن باعث راحتي معده مي شود.

2) شام خود را با مقدار زيادي فيبر ميل کنيد، يعني از مقدار زيادي ميوه جات و سبزيجات استفاده کنيد.

3) قبل و بعد از وعده غذايي، کمي استراحت کنيد. بايد موقع غذا خوردن هيچ گونه اضطراب و ناراحتي نداشته باشيد.

4) آهسته غذا بخوريد و خوب بجويد.

5) 3 ساعت قبل از خوابيدن، از خوردن غذا خودداري کنيد.

6) چربي غذا بايد کم باشد.

7) از خوردن سرخ کردني ها ، جداً پرهيز کنيد.

8) غذاهاي تند را مصرف نکنيد.

9) نمک مصرف نکنيد. استفاده زياد از نمک در غذا، نه تنها باعث افزايش فشار خون مي گردد، بلکه باعث به وجود آمدن باکتري هليکوباکتر در معده مي گردد. نمک همچنين باعث سرطان معده مي گردد.

10) از مصرف کردن غذاهاي زير خودداري کنيد: قهوه ، چاي، نوشابه هاي گازدار ، مرکبات، محصولاتي که از گوجه فرنگي توليد مي شوند و شکلات.

11) سيگار نکشيد.

غذاهاي خوب براي بيماران داراي زخم پپتيک

 گروه نان و غلات: نان گندم ، برنج ، جو، ماکاروني، بيسکويت کم چرب

 گروه سبزيجات: سبزيجات تازه، يخ زده و کنسرو شده

 گروه ميوه ها: ميوه هاي  تازه، يخ زده، کنسرو شده و آب ميوه در صورت تحمل

 گروه شير و لبنيات: شير و لبنيات بدون چربي يا کم چرب

گروه گوشت ها: گوشت گاو بدون چربي، گوسفند، مرغ بدون پوست، ماهي تازه و يخ زده، تخم مرغ ، کره بادام زميني کم چرب، لوبيا و نخود

چربي ها: مايونز بدون چربي و يا کم چرب، سس سالاد بدون چربي و يا کم چرب، مارگارين

شيريني ها: شکر، عسل، مربا، شربت، ژلاتين و آبنبات سفت (بدون شير و يا ِکِرم)

غذاهاي بد براي بيماران داراي زخم پپتيک

گروه نان و غلات: نان و غلات تهيه شده از چربي زياد ( نظير نان هاي فرانسوي  کراوسان و بيسکويت) و نان هايي که در آنها آجيل، دانه ها و يا ميوه خشک وجود دارد.

گروه سبزيجات: سبزيجات خام ،ذرت ، بروکلي ، کلم ، شلغم ، گوجه فرنگي و محصولاتي که از گوجه فرنگي ساخته مي شوند.

گروه ميوه ها: ليمو، گريپ فروت ، پرتقال ، آناناس ، نارنگي ، آب ميوه مرکبات، انجير، آلبالو و گيلاس

گروه شير و لبنيات: تمام شيرها و لبنيات پرچرب، شکلات شيري، خامه و پنيرهاي با طعم تند

گروه گوشت ها: تمام گوشت هاي گاو، مرغ و ماهي هاي پرچرب، سوسيس، گوشت هاي يخ زده، لوبيا و نخود خشک شده و تهيه شده در روغن زياد، کره بادام زميني چرب، آجيل و دانه ها مانند تخمه آفتاب گردان

چربي ها: سس هاي خامه هاي و سس هاي ساخته شده با چربي زياد، چيپس ، سيب زميني سرخ شده، پاپ کورن، کيک، پاي، دونات، نارگيل

ساير مواد غذايي : شکلات، آبنبات هاي کرمي (ساخته شده از سرشير)، نوشابه ، چاي ، قهوه، فلفل ، سير، سس هاي تند (نظير، سس چيلي) و نيکوتين

تمامي بيماري ها ناشي از وجود استرس و تغذيه بد و بي تحرکي مي باشد، پس بياييد از همين حالا با بيماري ها مبارزه کنيم. سعي کنيد شاد باشيد و بخنديد تا زندگي به شما بخندد.

مريم سجادپور- کارشناس تغذيه


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۲/۱۱/۱۳۸۷ - ۱۳:۲۶ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
دارو

مصرف مکمل های ویتامینی و املاح در خیلی از بیماران سرطانی رایج می باشد. این مساله دو دلیل می تواند داشته باشد:

1- شاید مبتلایان به سرطان فکر می کنند مصرف این مکمل ها می تواند برخی از اثرات جانبی درمان را در آن ها کاهش دهد.

2- شاید این بیماران تصور می کنند ویتامین های اضافی، مانع از بازگشت مجدد این بیماری و یا طول عمر بیشتر در آنان می شود.

اما تحقیقات، تا به حال چیزی مبنی بر صحیح بودن این باورها نشان نداده است.

از طرفی دیگر، برخی از پزشکان نگران هستند که شاید مصرف این مکمل ها با درمان سرطان مداخله کند و یا این که نتایجی نامطلوبی به همراه داشته باشد. 

در مرکز تحقیقات سرطان در" Fred Hutchinson"  تحقیقاتی مبنی بر مصرف مکمل ها در بیماران سرطانی انجام شد تا ببینند مصرف آنها چه مقدار مؤثر بوده است؟

با انجام این بررسی ها متوجه شدند که 4 نفر از هر 5 بیمار سرطانی، انواعی از مکمل های ویتامینی یا املاح را مصرف می کردند.

بیشترین میزان مصرف این مکمل ها در بیماران مبتلا به سرطان سینه بود.

در این بررسی ها مشخص شد که 70 درصد بیماران سرطانی که از مکمل استفاده می کردند، این موضوع را با پزشک معالج خود در میان نمی گذاشتند. در حالی که دانستن این موضوع برای خیلی از پزشکان اهمیت دارد.

دکتر "کورنلیا آلریچ"، یکی از محققان، می گوید: " برخی از ویتامین ها مانند اسید فولیک ، ممکن است باعث زیاد شدن سلول های سرطانی شوند، همان طور که گیاه چای کوهی یا گل راعی می تواند با درمان دارویی سرطان مداخله کند."

این بررسی نشان می دهد که دانشمندان باید بیشتر درباره نقش مکمل های تغذیه ای در درمان سرطان ها، زنده ماندن بیماران سرطانی و کیفیت زندگی این بیماران مطالعه و تحقیق کنند.

در ضمن، موضوع مهم دیگر این است که مصرف هر نوع دارو و مکمل باید تحت نظر پزشک باشد.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۷/۱۰/۱۳۸۷ - ۱۱:۵۸ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

نسل جديدي از كرم هاي ضد آفتاب ارائه شدند كه به ادعاي توليدكنندگان، علاوه برمحافظت در مقابل نور آفتاب، خاصيت بازسازي پوست هاي آسيب ديده را هم دارند.

به گزارش ايسنا به گفته متخصصان آلماني، اشعه‌هاي شديد ماوراي بنفش به سيستم حفاظتي پوست آسيب رسانده و با آسيب رساندن به رشته‌هاي لاستيته و كلاژنه بافت همبندي خارجي پوست باعث پيرشدن آن مي‌شوند.

بنا براين گزارش در بدترين حالت، ميزان زياد نورخورشيد باعث نابودي سلول‌ها شده و منجر به بروز سرطان پوست مي‌شود.

همچنين متخصصان مي‌گويند؛ استفاده از كرم ضد آفتاب با عيار حفاظتي بالا تا به حال تنها راه مقابله با آسيب‌هاي ناشي از نورخورشيد بوده است. اما نسل جديدي از اين كرم‌ها ساخته شده كه در كنار فيلترهاي محافظ در برابر اشعه ماوراء بنفش ترميم كننده پوست نيز هستند.

بنا براين گزارش، بدن سيستم بازسازي در اختيار دارد كه سلولهاي آسيب ديده را نابود مي‌كند. طي 70 سال اخير محققان دريافتند؛ برخي از بازسازي‌ها و ترميم‌هاي ناشي از آفتاب سوختگي با يك آنزيم خاص انجام مي‌شود.

براساس اين يافته،‌ محصولات ضد آفتاب با فاكتور حفاظتي 15، 20 يا 30 حاوي دو آنزيم مهم بازسازي كننده DNA شده و با كمك آن كرم‌هاي ضد آفتاب گياهي داراي قابليت بازسازي و حفظ پوست شدند.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۸/۹/۱۳۸۷ - ۱۸:۵۸ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

متخصصان پوست معتقدند مصرف متناسب و متعادل برنج می‌ تواند در حفظ سلامت پوست مؤثر باشد.

دختر بزرگم می‌ گه: مادر، اگر می ‌خوای بازم برنج بخوری و به حرف دكتر گوش ندی، به ما بگو كه دیگر دكتر نبریمت.

شوهرم می ‌گه: حاج خانم، دیگه از من و شما گذشته كه همپای بچه‌ها بشینیم و پلو خورش بخوریم.

 اما احساسم می ‌گه برنج نباید چیز بدی باشه. من همیشه دنبال اثبات این ماجرا برای خودم و اطرافیانم بودم. البته نه به دلیل اینكه خیلی پلو را دوست دارم و نمی ‌توانم از طعم و عطر دلپذیرش بگذرم. بلكه احساس می ‌كنم كه این نعمت خدا اگر همپای نان مقدس نباشد، كمتر از آن نیست...

اگر شما هم اهل كتاب و مجله باشید یا از رایانه و اینترنت سر در بیاورید، می‌ توانید یك بار كلمه Rice یا همان برنج را در گوگل جستجو كنید و تعداد زیادی از صفحات اینترنتی مواجه شوید كه به نوعی درباره برنج به خصوص خواص تغذیه‌ای آن صحبت كرده‌اند. اما اگر كمی هوشیاری به خرج دهید و كلمه skin یا پوست را نیز با آن همراه كنید، وضعیت كاملاً فرق خواهد كرد. تعداد مقالات كمتر شده ولی موضوع بسیار جالب می ‌شود. شما در این مقالات به كرات كلمه‌ای با نام Rice skin oil پیدا می‌ كنید. معنای دقیق این كلمه، روغن برنج البته مخصوص پوست است. شاید بگویید روغنی كه روی برنج می ‌ریزیم چه خاصیت متفاوتی با سایر روغن‌ها دارد؟ البته كه هیچ فرقی ندارد اما منظور از این روغن، روغنی است كه از خود برنج تهیه می ‌شود، یعنی همان عصاره خالص برنج.

روغن برنج

یکی از فرآورده های مهم استخراجی از سبوس برنج، روغن آن است. روغن برنج بخشی از نیازهای غذایی کشورهای آسیایی مانند: چین، ژاپن و هند را تأمین می کند. (کشورما، تاکنون تجهیزات، علم وتخصص لازم را برای استخراج، تصفیه و تحقیقات تولید این روغن، در دسترس نداشته است.) این روغن مواد مختلفی را در خود جای داده است. یكی از مهمترین و شناخته شده‌ ترین این مواد همان ویتامین E است. این ویتامین همانگونه كه می ‌دانید، ویتامین محلول در چربی است و امروزه به عنوان یك آنتی ‌اكسیدان بسیار قوی در جهان علم مطرح شده است. خاصیت آنتی اكسیدان ویتامین E، خواصی نظیر ضد پیری و ضد چروك را برای این ویتامین ارزشمند توجیه می ‌كند. جالب اینكه این ویتامین خاصیت ضد سرطان بسیار مؤثری دارد و از این رو بسیاری از پزشكان مصرف آن را برای تمامی افراد مسن و میانسال ضروری می ‌دانند.

ماده فعال دیگری كه در روغن برنج خودنمایی می ‌كند، اریزانول است. این چربی فعال، امروزه به یكی از پركاربردترین داروهای كاهش دهنده كلسترول خون تبدیل شده است. جالب اینكه برنج یكی از اصلی‌ترین منابع این ماده محسوب می‌ شود. سایر اسیدهای چرب اشباع شده و نشده مانند فیتواسترول‌ها، توكوترینول‌ها، توكوفرول‌ها و اسكواس‌ها نیز به گونه‌ای در دانه‌های بلورین برنج جمع شده و توازن را به طور كامل برقرار كرده و برنج را به یكی از موادغذایی بسیار ارزشمند و مفید برای كاهش كلسترول خون، افزایش توازن هموستاز خون و ضد سرطان تبدیل كرده است.


روغن برنج در خدمت پوست


آنچه كمتر مورد توجه قرار می‌ گیرد خواص برنج و روغن آن برای پوست است. اگر شما تا به حال از این روغن برای تمیز كردن پوست صورت‌تان بهره برده باشید ، حتماً متوجه شده‌اید كه خاصیت پاك‌كنندگی این روغن نقره فام، بسیار بالاست. اما این تنها قسمت كوچكی از قضیه است، چرا كه جنس چرب این روغن باعث می ‌شود كه برنج خاصیت لایه ‌برداری متوسط داشته باشد. این بدان معناست كه اسیدهای چرب موجود در روغن برنج به سلول‌های شاخی و مرده سطح پوست متصل شده و آنها را به آرامی از روی پوست برمی‌ دارد. این امر باعث می‌ شود پس از ماساژ ملایم صورت با روغن برنج، پوست شما كاملاً صاف و نرم و براق شود.


روغن برنج و جوانی پوست


خاصیت دیگر روغن برنج، تغذیه پوست است. آنها كه پوست خشك و چروك خورده‌ای دارند، بیشترین استفاده را از این منبع غنی اسیدهای چرب می‌ برند. اگر یك شب،  پوست‌تان را با برنج تنها بگذارید متوجه خواهید شد كه اسیدهای چرب و آمینه بسیار ارزشمندی كه به وفور در این روغن یافت می‌ شوند، آرام آرام از لایه‌های سطحی پوست شما عبور كرده و به اعماق پوست وارد می ‌شوند.

از این رو است كه مصرف طولانی مدت روغن برنج به صورت شبانه، روی صورت به افزایش خاصیت ارتجاعی و جوانی پوست و كاهش خط و خطوط پوست كمك قابل توجهی می‌ كند.

برنج و مو


دیگر عاملی كه در برنج باعث شده آن را یك حامی بزرگ برای پوست و موهایمان بدانیم، وجود مقادیر قابل توجه ویتامین B در برنج است. آنهایی كه به سبب تلخی روزگار یا ارث و میراث گذشتگان و یا فقر غذایی به ریزش مو مبتلا و به مطب پزشكان رفته‌اند، خوب می ‌دانند كه اولین دارویی كه هر پزشكی پس از كند و كاو درباره علت بیماری برای آنها تجویز می ‌كند، ویتامین‌های گروه B و به خصوص5 B است چرا كه این ویتامین خاصیت عجیبی در تحریك سوخت و ساز سلول‌های زنده و فعال پیاز مو دارد، یعنی همان چیزی كه یك موی فعال برای زیستن و رشد كردن به آن نیاز دارد.


ترمیم پوست با برنج


اما كاربرد ویتامین B تنها به ریزش مو محدود نمی ‌شود. این ویتامین در مواردی كه فرد تحت عمل جراحی قرار می ‌گیرد بسیار مفید است، چرا كه تجویز خوراكی و موضعی آن ترمیم پوست را سرعت می ‌بخشد. این امر باعث شده افرادی كه اقدام به لایه ‌برداری، میكرودرم ابریژنیا و لیزر درمانی می ‌كنند، برای اینكه پوست‌شان زودتر ترمیم شود از كرم‌های موضعی با عنوان ب پانتنول یا دكس پانتنول استفاده كنند كه حاوی ویتامین5 B است. جالب آنكه این ویتامین به مقدار بسیار زیادی در برنج یافت می‌ شود و خود گویای این موضوع است كه چرا برنج تا این حد برای پوست ما مفید است. خیلی‌ها تصور می‌ كنند برای اینكه پروتئین بدن‌شان تأمین شود باید گوشت بخورند. این طرز فكر كه غذای گوشت‌دار غذای مقوی است در میان بسیاری از افراد جا افتاده است.

ولی درواقع اینطور نیست، چرا كه پروتئین در گیاهان نیز درصد قابل توجهی از وزن آنها را تشكیل می ‌دهد و در بسیاری از مواقع می ‌توانند جایگزین مناسبی برای گوشت و منابع حیوانی باشد، به خصوص كه منابع حیوانی معمولاً با داشتن كلسترول بالا برای افراد مسن و بیماران قلبی، چندان مناسب نیست. یكی از این گیاهان، برنج است. پروتئین درصد بالایی از وزن خالص برنج را تشكیل می ‌دهد و این رقم به حدود 11 درصد می ‌رسد و در صورت همراهی برنج با حبوبات مثل لوبیا و عدس به تنهایی و بدون مصرف گوشت، نیاز روزانه پروتئین فرد را تأمین می‌ كند. اما پوست ما نیز به شدت به این پروتئین نیازمند است چون  ساختمان اصلی لایه خارجی و كراتینی پوست، از پروتئین تشكیل شده و در صورتی كه این لایه دچار آسیب شود، پوست بدون محافظ مانده و بسیار آسیب ‌پذیر می ‌شود. این ‌است كه مصرف پروتئین، یكی از اصول محافظت از پوست محسوب می ‌شود و چه پروتئینی بهتر از برنج كه خواص بی‌ شمار آن در سطور بالا از نظرگذشت

نوشته شده در تاريخ ۵/۹/۱۳۸۷ - ۱۵:۲۹ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
مي‌ توان پوستي زيبا داشت

با پيشرفت روز افزون علم، محصولات جديدتر آرايشي به بازار خواهند آمد و به دنبال آن توصيه‌هاي جديدتري بازگو خواهد شد. بنابراين ارائه نظريه‌اي واحد براي بهبود و محافظت پوست بسيار مشکل است.


يک برنامه مناسب براي بهبود و محافظت پوست بسيار مشکل است. يک برنامه مناسب براي بهبود پوست خانم‌ها استفاده از محصولات مناسب و پيروي منظم از اصول روزانه است.

ابتدا بهتر است که برنامه غذايي مناسبي داشته باشيد و روش زندگي‌تان را تغيير دهيد، چون اين دو عامل در سلامت پوست بسيار مهم هستند. اين روزها اغلب افراد غذاهاي کنسرو شده و غير مغذي استفاده مي‌ کنند و وضعيت پوستشان برايشان مهم نيست. فراموش نکنيد که مصرف سبزي و ميوه، هنوز جزو بهترين راهکارها محسوب مي‌ شوند.
به ياد داشته باشيد که از غذاهاي مقوي استفاده کنيد. متخصصان معتقدند که روزي 8 ليوان آب بنوشيد، چون اين روش انعطاف پوست را افزايش مي دهد و آن را نرم مي ‌کند. در ضمن به جاي آب، از کافئين(قهوه و چاي) استفاده نکنيد، چون اين ماده آب بدن را کم مي ‌کند. بايد دقت کنيد آبي را که مي‌ نوشيد مستقيماً از شير آب تهيه نماييد و از سالم بودن آن مطمئن باشيد و يا بهتر است از آب معدني استفاده کنيد. نوشيدن آب در فواصل روز را به صورت عادت براي خود درآوريد.

نسبت به مواد آرايشي مصرفي خود حساس باشيد. سعي نماييد دو بار در ماه با مواد شوينده ملايم (مثل شامپوي بچه) شانه‌ها و دستمال‌هاي آرايشي پوست خود را بشوييد، چون در غير اين صورت حامل انواع ميکروب و باکتري‌ها خواهند بود.

سعي کنيد با مراقبت‌هاي مکرر، مانع نفوذ آلودگي محيط اطراف، به پوستتان شويد. شما مي ‌توانيد کار را با يک مرطوب کننده مناسب انجام دهيد. قبل از تهيه اين مواد به برچسب پشت آن دقت نماييد و مطمئن شويد که حاوي ويتامين A، C و E هستند، چون اين مواد مانع نفوذ آلودگي مي‌ شوند.

از يک برنامه ورزشي مناسب پيروي کنيد. ورزش‌هاي ائروبيک (هوازي) پوست را جوان و شاداب مي‌ کنند و جريان خون را در اين ناحيه افزايش مي ‌دهند.

در ضمن، عرق بدن باعث تحريک توليد ماده‌اي به نام "سبوم "(sebum) مي ‌شود که خود در ايجاد رطوبت طبيعي پوست مؤثر است.

يکي از متخصصان پوست توصيه مي ‌کند:

"نصف يک ليمو ترش را در يک فنجان ماست معمولي بريزيد. اين ترکيب را در يخچال نگه داري کنيد و به عنوان کرم قبل از خواب شب مصرف نماييد. در ضمن مي‌توانيد پس از 5 دقيقه از مصرف اين ماده، از يک کرم مرطوب کننده مناسب هم استفاده کنيد. اگر به طور مداوم و به مدت 3 تا 4 هفته اين کار را انجام دهيد پوستتان نرم تر شده و طراوت و درخشندگي خود را مجدداً پيدا مي ‌کند."

به طور جدي با اضطراب و تنش مقابله نماييد. اغلب جوش‌هاي پوستي در اثر نگراني ايجاد مي ‌شوند. در ضمن بيماري‌هاي مزمن ‌پوستي با تنش، تشديد مي‌ شوند.

بهتر است زماني را به خود اختصاص دهيد و به تفکر عميق يا عبادت بپردازيد تا آرام شويد. به علاوه، از ميزان کافي خوابتان آگاه باشيد.

براي جلوگيري از پف دور چشم و صورت بهتر است که به پشت بخوابيد تا مايعات زير ‌پوستی در اين قسمت تجمع نکنند.

براي جلوگيري از انتقال چربي موها به پوست بهتر است که قبل از خواب، از پيشاني بندهاي مناسب استفاده کنيد.

دقت نماييد که اضطراب زياد، نه تنها به پوستتان آسيب مي ‌رساند، بلکه سلامتي عمومي بدنتان را نيز تهديد مي ‌کند.

نوشته شده در تاريخ ۱۰/۸/۱۳۸۷ - ۰۱:۱۲ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
موی زیبا
مو یكی از ضمائم پوست است كه از دو قسمت تشكیل شده است. قسمتی از آن كه دیده می شود، از سلولهای مرده به وجود آمده و قسمت دیگر، ریشه و پیاز مو نام دارد كه سلولهای زنده و فعالی دارد . یك انسان بالغ در حدود 000/100 تار مو بر روی سر دارد كه هر تار مو بین دو تا ده سال عمر می كند و رشد آن به طور معمول 33/0 میلیمتر در روز و یا 10 تا12 سانتیمتر در سال است. ممكن است روزانه 20 تا100 تار مو بریزد كه این ارقام درنژادها، جنسیتها و سنین مختلف یكسان نیست.

ناراحتی های عصبی، نگرانی، دلواپسی،  اندوه، كم خوابی و یا بدخوابی سلامت موها را به خطر می اندازد و رشد آنها را متوقف كرده و موها دچار ریزش می شوند. موهای شما به هر رنگ و از هر جنس كه باشد، نیاز به تغذیه و مراقبت دارد. یك برنامه غذایی كه به اندازه كافی ویتامینهای گروهB و نیزA وC و همینطور كلسیم، آهن، مس و ید داشته باشد سبب می شود كه موها زیبا بمانند.ید در گردش خون پوست سر، نقش اساسی دارد و اگر به اندازه لازم به بدن نرسد، موها كدر، مرده و دچار ریزش می شوند.خوردن شیرینی ، نوشابه های گازدار، قند و شكر را به حداقل برسانید و به جای برسهای نایلونی از برسهای مویی استفاده كنید تا سبب موخوره نشود.

میوه ها، سبزی های تازه و خام، ماهی تازه، جگر و روغن های گیاهی مانند: روغن زیتون، روغن آفتابگردان و روغن ذرت از غذاهای بسیار مفیدی هستند كه به رشد و سلامت موها كمك می كنند.

ماساژ سر نیز در افزایش سرعت جریان خون نقش مهمی دارد. بدین صورت كه با انگشتان دو دست، سر را ماساژ دهید، به طوری كه انگشتان به شكل دورانی حركت داده شوند. تا زمانی كه حس كنید سرتان گرم شده است و خون در زیر پوست جریان دارد. این حركت را در همه نقاط پوست سر انجام دهید تا به این ترتیب خون در تمام قسمتهای سر به جریان بیفتد. برای سرعت بخشیدن به گردش خون در سر، برس را در جهتهای مختلف روی پوست سر بكشید تا خون در زیر پوست به جریان بیفتد. تمرین بسیار ساده جهت تسریع جریان خون سر، این است كه به پشت بخوابید، روی شانه ها و آرنجها تكیه كنید . در این حالت سر باید روی زمین قرار گیرد. هنگام انجام این تمرین، پاها را راست نگهدارید و زانوها را خم نكیند.

شوره سر:

یكی از بیماریهای شایع مو، شوره سر است كه باید آن را درمان كرد. بسیاری از پزشكان اعتقاد دارند كه شوره ی  سر در اثر تغذیه نادرست ، نگرانی، هیجان ، عدم تعادل هورمونها و استفاده زیاد از مواد آرایشی مو، پدید می آید. برای مبارزه با آن، می بایست ابتدا علت را یافت و سپس به درمان پرداخت. خوردن سبزی ، مواد پروتئین دار و غذاهایی كه ویتامینA وE و Bدارند، به مقدار فراوان توصیه می شود.

یكی از مؤثرترین راه های از بین بردن شوره سر، استفاده از سركه است. به مقدار مساوی آب و سركه را مخلوط كنید. سپس موها را به چند قسمت تقسیم نمایید و به كمك یك تكه پنبه، محلول آب و سركه را به پوست سر بمالید. پس از آن موها را با شامپوی گیاهی بشویید.

یكی دیگر از راههای از بین بردن شوره ی  سر، استفاده از لیموترش و گلاب است. مقداری گلاب را با آب و لیمو ترش مخلوط كنید و با آن سر را ماساژ دهید، سپس موها را بشویید.

ویتامینه كردن موهای سر:

شوینده های مختلف، به خصوص شامپوها به لایه خارجی موها و همین طور به پیاز موها یعنی پوست سر، آسیب می رسانند. برحسب عادت ، هفته ای چند بار و بهتر است حداقل هفته ای یكبار آنها را ویتامینه نماییم تا میزان خسارت وارده به موها كم شود. به ترتیب زیر مواد ویتامینه را تهیه نمایید.

مقداری حنا را با آب جوش به صورت خمیر نرمی درآورده به آن یك عدد زرده تخم مرغ، نصف لیوان ماست،‌ یك قاشق غذاخوری روغن زیتون، یك قاشق غذاخوری آب لیموی تازه یا آب نارنج اضافه كنید. مواد را به هم بزنید به طوری كه با هم كاملاً مخلوط شوند. این خمیر نرم و شل را با دست به تمام قسمتهای سر و سپس به موها بمالید. بعد به كمك یك كیسه پلاستیكی ، سر و موها را بپوشانید و روی آن یك روسری بگذارید تا گرمای كافی حاصل آید و مواد ویتامینه از طریق منافذ پوست سر به پیاز موها برسد و موهای سر نیز حالت نرم و قابل انعطاف به خود بگیرد و همین طور براق و خوش رنگ گردد.

در هنگام شستن موها به نكات زیر توجه نمایید:

1ـ حداكثر هفته ای دو بار آن هم با آب نیمه گرم حمام كنید.

2ـ هنگام شستن موها، سعی كنید از شامپوی رقیق شده استفاده كنید، به این ترتیب كه كمی از شامپوها را در یك شیشه خالی ریخته و به آن آب اضافه كنیم، تا رقیق گردد. شامپوی رقیق شده ضربه كمتری به موها وارد می كند.

3ـ سعی كنید فقط یكبار موها را با شامپو بشویید و زمان شستشو را طولانی نكنید. یعنی بلافاصله پس از شامپو كردن با آب ، موهای سر را بشویید.

4ـ هرقدر شامپو به مدت طولانی تری با موها و پوست تماس داشته باشد، آسیب بیشتری به پوست سر و موها وارد می شود. این موضوع در مورد شامپوهای خارجی نیز صدق می كند.

5 ـ بهتر است در هر بار حمام رفتن و شستن موها با شامپو ، یك عدد زرده ی تخم مرغ نیز با شامپو به موها بزنید. به این ترتیب كه همزمان با شامپو یك عدد زرده تخم مرغ نیز به آن اضافه كنید و سپس سر را با آن بشویید. زرده تخم مرغ ، هم یك شوینده است و هم نرم كننده و نگهدارنده و محافظت كننده طبیعی . یكی دو قطره سركه یا آبلیمو بوی بد تخم مرغ را زایل می سازد.

 با رعایت این نكات هنگام شستشو، و رعایت تغذیه درست ، شما سالیان دراز دارای موهای پرپشت و شفاف خواهید بود.

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن مي باشد.