X
تبلیغات
پوست زیبا
پوست زیبا
اموزش ارایش خلیجی . ارایش لبنانی

استفاده صحیح از زخط چشم یبایی چشمان را چندین برابر میكند و مژه ها ضحیمتر به نظر می آیند. خط چشم به رنگهای مشكی و قهوه ای تیره در دسترس است.
موقع كشیدن خط چشم، پلك بالا باید كاملا خشك و بدون چربی باشد. پلك چشم را با یك یا دو انگشت نگه میداریم و خط باریكی بالای چشم، از گوشه داخلی چشم و تا حد امكان نزدیك به چشم میكشیم. سپس از دو سوم خط ، آن را كمی به طرف بالا میكشیم. برای زیر چشم، خط بسیار باریكی از گوشه داخلی چشم شروع كرده و به طرف خارج میرویم. دو خط در گوشه چشم نباید به هم بچسبند. یك فاصله كوچك بین دو خط در گوشه خارجی چشم آن را درشت تر نشان میدهد.


خط چشم : خط چشم بر روی خط مژه ها در پشت چشم كشیده می شود تا چشم شما را بزرگتر جلوه داده و در عین حال فرم و حالت نیز به آن می دهد. مداد خط چشم در رنگ ها و فرم های مختلف مانند مداد یا پودر عرضه می شوند. فرمهای مایع تاثیر مناسبی بر ظاهر و چشمان شما نخواهد داشت.

برای نشان دادن چشم به حالت طبیعی، همان خط چشم باریك بالای چشم كافی است و نیازی نیست زیر چشم را نیز خط بكشید.ادامه مطلب...

b7e122bfb4974d81700003d7bbd02890 

استحمام مانند هر کار بهداشتی دیگر اصول و قوانینی دارد که با توجه به آنها می‌توان از پوست و موی خود محافظت کرد. یکی از مهم‌ترین کارها در هنگام استحمام، شستن سر و موهاست که به‌طور معمول با شامپو و در بعضی موارد که اشتباه است، با مایع ظرفشویی یا پودر رختشویی! صورت می‌گیرد.
كلمه شامپو از یك لغت هندو به نام چامپانا به معنی ماساژ دادن گرفته شده است. قبل از پیدایش شامپو به صورت امروزی، مردم برای شستشوی موی خود از مواد گیاهی مانند سدر و چوبك و كتیرا و مواد معدنی مانند خاك‌های سیلیسی استفاده می‌كردند ولی صابون، متداول‌ترین ماده جهت شست وشوی مو بود و به همین علت اولین شامپوها، شامپوهای صابونی بوده‌اند و كم‌كم با پیدایش پاك‌كننده‌های مصنوعی، مخلوطی از صابون و پاك‌كننده و بالاخره پاك‌كننده‌های خالص عرضه شدند.

البته در حال حاضر، هنوز هم بسیاری از مردم به علت نداشتن آگاهی از مشكلی كه قلیایی بودن صابون و سختی آب برای مو پدید می‌آورد، از صابون برای شستن موی خود استفاده می‌كنند. مهم‌ترین عملكرد شامپو، تمیزكردن مو و پوست‌سر و برطرف كردن چرك و آلودگی از روی سطح آن است.

 

مراحل شامپو زدن
به‌طور معمول بیشتر افراد بطری شامپو را برمی‌دارند، یك قطره بزرگ از شامپو روی سرشان می‌ریزند، مو را چنگ می‌زنند و بعد از اینكه شامپو كف كرد جریان‌ آب ‌را‌ وارد ‌آن می‌كنند. شامپو زدن عملی است كه در زندگی روزمره همه ما مرتب انجام می‌شود. بنابراین اشتباهاتی كه در اثر عادت‌های ناصحیح شامپو زدن مرتكب می‌شویم نیز مرتب تكرار خواهند ‌شد. شامپو زدن صحیح موها شامل مراحل زیر است:

1-گره‌گشایی‌ ‌از مو: موی خود را با یك شانه دندانه درشت شانه كنید تا هیچ‌گونه گره‌ای روی آن نمانده باشد. حواستان باشد كه هرگز موی خود را در حالت خیس شانه نكنید چون در این حالت نیروی بیشتری برای شانه كردن مصرف می‌كنید بنابراین موی شما ممكن است شكسته شود.

2- آب‌كشی اولیه با آب ولرم: در مرحله بعدی موهای خود را با آب ولرم و نیمه‌گرم آبكشی کنید. به این مرحله، آبكشی اولیه و یا پیش از شستشو گفته می‌شود كه برای زدودن گرد و غبار و به طور كلی آلودگی‌های قابل حل در آب انجام می‌شود. هرگز از آب داغ استفاده نكنید، چون باعث تردی و شكنندگی مویتان خواهد شد.

3- پخش كردن شامپو در كف دست: مقداری شامپو در كف دست خود بریزید و دست‌های خود را روی هم مالش دهید تا شامپو روی دست‌هایتان پخش شود. در واقع كف شامپو باید روی دست شما تشكیل شود. مقدار شامپو توسط خودتان تعیین می‌شود و باید به‌ اندازه‌ای باشد كه كف آن تمام موهای شما را بپوشاند.

4- ماساژ دادن شامپو روی پوست‌سر با نوك انگشتان: شامپو را روی همه جای سر پخش كرده و با نوك انگشتانتان به آرامی‌شامپو را روی پوست‌سر و موهایتان ماساژ دهید. دقت كنید كه از ناخن‌ها استفاده نكنید و برای جلوگیری از گره خوردن و شكسته شدن مو این كار را به آرامی‌ و به صورت دایره‌ای انجام دهید.

5- آب‌كشی نهایی: در این مرحله موی خود را به خوبی آبكشی نمایید تا هرگونه بقایای شامپو از لابه‌لای موی شما زدوده شود. باز هم تاكید می‌شود مو در حالت خیس نسبت به اصطكاك خیلی حساس است، بنابراین آن را در حالت خیس به سختی مالش ندهید. همیشه در هنگام شامپو كردن موها این پنج مرحله فوق را به خاطر بیاورید تا تكرار این مراحل برای شما تبدیل به عادت شود.

شیوه استفاده از شامپو
در صورتی كه شامپوی مصرفی شما باعث تجمع آلودگی روی سطح مو و پوست‌سر شما نمی‌شود، تعویض مكرر شامپو ضرورتی ندارد. از طرفی وفاداری به یك مارك خاص نیز توصیه نمی‌شود، زیرا در دنیای مدرن امروز سالانه محصولات جدیدی با خواص متنوع عرضه می‌شود كه استفاده نکردن از آنها به دلیل آن كه محصولی كه استفاده می‌كرده‌ایم امتحان خود را پس داده! محروم كردن خود از پیشرفت‌های فناوری است. ( فیاض سلطانی اذر )

استفاده از شامپوهای نامناسب و استفاده از روش نادرست استفاده از شامپو، موجب كدورت و آسیب‌دیدگی موها می‌شود، اگر شامپوی مناسب موی خود را پیدا كنید و با روش صحیح شامپو كردن و خشك كردن مو نیز آشنا شوید، می‌توانید با خیال آسوده موی خود را هر روز یا چند بار در روز شستشو دهید.

مردم وقتی شامپوی خود را عوض می‌كنند، به‌طور معمول توجه بیش از حدی به حالت مو و پوست‌سر خود می‌نمایند. اگر بهبودی در وضعیت موهایشان حاصل شد آن را به فرآورده جدید نسبت می‌دهند و بر عكس در صورتی كه وضعیت موهایشان بدتر شد، بازهم فرآورده جدید را مقصر می‌دانند. برای مثال ریزش طبیعی موهای خود را به شامپوی ‌جدید ‌نسبت می‌دهند. تحقیقات نشان داده تعداد كمی ‌از مردم از نقش عواملی مانند شانه كردن، برس كردن، تاثیرات مخرب مواد شیمیایی و یا حتی داروها، رژیم غذایی، بیماری یا ویژگی‌های توارثی در ریزش‌مو آگاه هستند.

پس از استفاده از شامپو موی خود را به خوبی و به طور كامل آبكشی كنید، تا هیچ اثری از كف شامپو روی موی شما باقی نمانده باشد. یادآوری می‌شود برخلاف حالت‌دهنده، آبكشی شامپو هر چه كامل‌تر باشد، بهتر است. برای آبكشی شامپو از آب گرم استفاده كنید تا شامپو به‌طور كامل از روی مو خارج شود. اما دمای آب‌كشی حالت‌دهنده بستگی به عواملی مانند ضخامت موی شما دارد. هرگز از آب داغ برای آبكشی موی خود استفاده نكنید.ادامه مطلب...

ملاسما چیست؟

ملاسما یا کلوسما یک اختلال رنگدانه ای اکتسابی پوست است که با لکه های قهوه ای رنگ در مناطق در معرض نور ایجاد میشود.

ملاسما عمدتا روی گونه ها, پیشانی و گاهی اوقات پشت لب و روی چانه ایجاد میشود و اگرچه بیشتر در خانم ها دیده میشود ولی ممکن است در آقایان هم رخ دهد.

 

علت بروز ملاسما چیست؟

هورمونهای زنانه ,تشعشعات ماورا بنفش و عوامل ارثی سه عامل اصلی موثر در بروز لک های صورت هستتد , هرچند عوامل دیگری نیز ممکن است دخیل باشند.

ضمنا برخی از داروها نیز ممکن است باعث بروز لک هایی مشابه ملاسما شوند.

 

درمان

درمان ملاسما متاسفانه چندان ساده نیست. توجه به چند نکته میتواند به درمان کمک کند.

- باید نهایت تلاش انجام شود تا از عوامل تشدید کننده لک به خصوص اشعه ماورا بنفش پرهیز شود. همچنین قطع مصرف قرص های ضد بارداری نیز به درمان کمک می کند.

- استفاده از کرم های ضد آفتاب اگرچه لک صورت را درمان نمی کند اما ازتیره تر شدن آنها پیشگیری می کند. بنابر این میبایست به طور منظم و مداوم استفاده شوند.

- داروهای مختلفی در درمان ملاسمامورد استفاده قرار می گیرند. این داروها اغلب ترکیباتی از ترتینویین, هیروکینون و یا موادی نظیر آزلاییک اسیدو کوجیک اسید هستند که میبایست توسط پزشک برای شما تجویز شوندادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۲۴/۲/۱۳۸۸ - ۱۸:۴۹ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(3)

به زيبايي پوست خود اهميت دهيد

 

مراقبت از پوست يکي از مواردي است که افراد به آن زياد اهميت مي دهند و در زيبايي صورت تاثير فراوان دارد.جوشها و خالهاي گوشتي و لکه هايي که در صورت ظاهر مي شوند، نياز به مراقبت دارند. بنابراين بهتر نکاتي که در اين زمينه مطرح شده است ، توجه و دقت کافي داشته باشيد و حتي الامکان دستورالعمل هاي زير را به کار بنديد. اگر صورت شما جوشهاي فراوان دارد، بهتر است هميشه صورتتان را تميز و خشک نگهداريد و صورت را با آب گرم و صابوني که درصد چربي آن زياد نيست ، بشوييد.از فشاردادن جوشها، تحريک کردن و کندن آنها جدا خودداري کنيد؛ چون مشکلات زيادي را ايجاد مي کند و بهتر است سطح جوشها را نپوشانيد مگر در مواردي خاص. سعي کنيد لباستان جوشهاي صورت را تحريک نکند.در غير اين صورت بهتر است با يک نوار زخم روي جوشها را بپوشانيد. اگر جوشهاي صورتتان با اقدامات گفته شده بهبود نيافت و اطراف آن قرمز و

و جوشها چرکي شدند، بهتر است به موارد زير توجه کنيد: يک يا 2بار در روز جوشها را با صابون هاي آنتي باکتريال بشوييد.نوار زخم روي جوشها نگذاريد مگر اين که در اثر تماس با لباس تحريک شوند و يا چرکي شده باشند. در صورت چرکي شدن جوشها از پمادهاي آنتي باکتريال طبق تجويز پزشک استفاده کنيد و روي جوش را نواز زخم بچسبانيد.توجه داشته باشيد اگر پوست شما به پماد واکنش نشان داد، تعداد جوشها زياد شد يا شروع به خارش کرد، از پماد استفاده نکنيد. هر روز

نوار زخم را عوض کنيد.بخصوص اگر نوار زخم مرطوب شده باشد. اگر پانسمان به جوش چسبيده و به سختي جدا مي شود، ابتدا آن را با آب گرم مرطوب کرده سپس از سطح پوست جدا کنيد.اگر خالهاي گوشتي يا خالهاي مادرزادي باعث ناراحتي شما مي شود، بهتر است در برداشتن اين نوع خالها اقدام کنيد. محافظت از پوست در مقابل نور خورشيد در درمان جوشها تاثير دارد.بهتر است حتي المقدور در ساعات 10 صبح تا 3 بعدازظهر در مجاورت نور خورشيد قرار نگيريد. هنگام قرارگرفتن در آفتاب ، از عينک آفتابي استفاده کنيد.هر روز کرم ضدآفتاب (با حداقل SPF15) به پوست صورت و روي دستتان بماليد. استفاده از کرمهاي ضدآفتاب در تمام فصول سال حتي در زمستان و زماني که هوا

ابري است توصيه مي شود.براي سلامت پوستتان رژيم غذايي متعادل داشته باشيد و در روز 12 تا 1 ليوان آب بنوشيد. اگر در منطقه اي زندگي مي کنيد که آب و هواي آن خشک است ، در منزل از دستگاه بخور براي مرطوب شدن هواي منزل استفاده کنيد. بعد از شناکردن حتما دوش بگيريد تا کلر آب از سطح پوستتان پاک شود و حتما بعد از استحمام کرم مرطوب کننده به پوستتان بماليد.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۵/۲/۱۳۸۸ - ۰۰:۳۲ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

از سم یک نوع باکتری برای جوانسازی پوست استفاده میشود. این باکتری "کلستریدیوم بوتلینیوم" نام دارد. این باکتری عامل اسهال میباشد. سم این باکتری قدرت فلج کردن عضلات را دارد. چروکهائی که در اثر انقباض مکرر عضلات صورت ایجاد میشوند، با این سم قابل درمان هستند. ازجمله این چروکها میتوان به چروکهای پیشانی وخطوط اخم اشاره کرد.

سم این باکتری راخالص کرده وبه شکل دارو میسازند. مقادیر جزئی از این دارو داخل عضلات ایجاد کننده چروک تزریق میشود.

این دارو  بوتکس یا دیسپورت نام دارد. مصرف این دارو هیچ گونه عارضه مهم وخطرناک ندارد.مصرف درمانی آن از سال 1980 میلادی آغاز شده است. از سال 1987 توسط متخصصین پوست برای درمان چروکهای صورت بکار میرود.مصرف درمانی آن برای چروک صورت توسط FDA(سازمان غذائی داروئی آمریکا) تائید شده است.

علاوه بر درمان چروکهای صورت از سال 1980 در درمان تنبلی چشم یا لوچی وهمچنین برخی بیماریهای مغز واعصاب کاربرد دارد.

نحوه تزریق بوتکس :مقادیر بسیار جزئی از بوتکس درون عضلات ایجاد کننده چروک تزریق می شود.این کار در عرض چند دقیقه انجام می گیرد. درد غیرقابل تحمل ندارد. بعد از تزریق احتیاج به استراحت ویا مراقبت خا ص وجود ندارد. اثرات بوتکس 3 تا 7 روز بعد آغاز میشود.بطور متوسط 4 الی 6 ماه طول می کشد.با چندین مرتبه تزریق بتدریج عضلات شل شده و نازک میشوند.واثرات دائمی آن باقی می ماند. 

چروکهای قابل درمان با بوتکس

 بوتکس برای درمان و پیشگیری از بوحود آمدن چزوک در نواحی زیر بکار میرود.1-     خطوط عمودی بین ابروها وخط عرضی بین ابروها

2-     خطوط عرضی پیشانی

3-     خطوط عرضی اطراف چشم

4-     خطوط عمودی گردن

5-     خطوط عمودی اطراف لب

6-     افتادگی کناره های صورت

7-     برای بالا بردن نوک بینی

 با تزریق  بوتکس قدرت بالا بردن ابروها همچنان حفظ میشود.بنابراین امکان بیان حالات هیجانی از بین نمیرود.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۹/۲/۱۳۸۸ - ۲۰:۱۶ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

تغذیه کافی و مناسب باعث شفافیت و روشن شدن پوست شما می شود. اگر فردی را ببینید با مشاهده پوست او ممکن است فوراً بگویید که آیا فرد سالمی است یا خیر؟

آنتی اکسیدان ها  نقش مهمی در حفظ سلامتی پوست دارند و در برابر نور خورشید و سایر مواد مخرب محیطی از پوست محافظت می کنند.

این مواد به شکل ویتامین ، املاح یا فیتوکمیکال ها ( رنگدانه های گیاهی ) هستند که از تخریب غشاهای سلولی توسط رادیکال های آزاد جلوگیری می کنند.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۴/۲/۱۳۸۸ - ۱۹:۲۴ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
امروزه بیماری‌های قلبی– عروقی اولین عامل مرگ و میر در جهان می‌باشد و در ایران نیز با شیوع حدود 20%، اولین عامل مرگ محسوب می‌شوند  و البته 46 درصد کل مرگ‌های سالانه به این بیماری اختصاص دارد. اصلاح الگوی غذایی و شرایط زندگی می‌تواند شیوع این بیماری‌ها را کاهش دهد. افزایش سطح کلسترول (LDL-C) و تری گلیسیرید در پلاسما از مهم‌ترین عوامل خطرساز در بیماری‌های قلبی- عروقی می‌باشد و کاهش آن در پیشگیری اولیه و ثانویه بیماری‌های عروق قلبی دارای اهمیت است. در کشورهای صنعتی بیماری‌های قلبی- عروقی یکی از عوامل مرگ و میر محسوب می‌شوند و فاکتورهای مختلفی از جمله چاقی، افزایش کلسترول خون، فشارخون، سیگار، سن، جنس و غیره در میزان وقوع آن دخالت دارند. شکی نیست که بالا بودن کلسترول خون باعث افزایش خطر ابتلا به این بیماری‌ها می‌شود. از آنجایی که کلسترول به تنهایی حل نمی‌شود، به همین دلیل برای اینکه از طریق خون حمل و نقل شود به موادی نیاز دارد که ناقل آن باشند، به این مواد ناقل لیپوپروتئین گفته می‌شود. در بدن چند نوع لیپوپروتئین وجود دارد که دو نوع آن عبارتند از HDL، LDL.
LDL نوعی کلسترول است که می‌تواند در جدار رگ‌های بدن نفوذ کند و موجب سختی رگ گردد. با رسوب کلسترول در یک محل، رگ تنگ شده و بدین ترتیب خون به عضو مربوطه نمی‌رسد و اگر این عضو قلب یا مغز باشد سکته قلبی یا مغزی رخ می‌دهد. به این ترتیب افزایش غلظت LDL موجب افزایش خطر بیماری‌های قلبی می‌شود، به همین دلیل به LDL «کلسترول بد» اطلاق می‌شود. حدود یک سوم تا یک چهارم کلسترول خون توسط لیپوپروتئینی به نامHDL حمل می‌شود. مشخص شده است که HDLمی‌تواند کلسترول را از دیواره‌ رگ‌ها دور کند و آن را به کبد برگرداند. حتی برخی از متخصصین معتقدند که HDLمی‌تواند کلسترولی را که در جدار رگ رسوب کرده، خارج نماید. به همین خاطر بهHDL «کلسترول خوب» می‌گویند. به نظر می‌رسد این کلسترول خوب هر چقدر بیشتر باشد خطر حمله قلبی را کاهش می‌دهد. به همین خاطر وجود ارتباط میان مصرف چر‌بی‌های حیوانی و میزان وقوع بیماری‌های قلبی- عروقی در انسان باعث شده تا همواره یک نگرش منفی نسبت به مصرف تخم‌مرغ وجود داشته باشد.
خوردن تخم‌مرغ به دلیل مصرف آن در بستنی، شیرینی‌جات، و ... از دستور غذایی انسان حذف و یا محدود شده است که این امر باعث گردیده بیماران از یک منبع با اسید آمینه‌های اصلی، مواد معدنی و ویتامین‌های ضروری دور نگاه داشته ‌شوند. پس باید به گونه‌ای در این مواد غذایی تغییر ایجاد کنیم که خوردن آن نه‌تنها یک عامل مضر نبوده بلکه فاکتورهای مفیدی در پیشگیری از بیماری‌های قلبی وارد بدن شود که از آن جمله اسیدهای چرب لینولنیک و اسیدهای چرب امگا 3 می‌باشند. در یک تخم‌مرغ معمولی یک نوع اسید چرب غیراشباع بنام امگا 3 به میزان 1/0 گرم وجود دارد در حالی که میزان این اسید چرب با دستکاری جیره طیور تا 4/0 گرم و حتی بیشتر قابل افزایش است. این نوع اسید چرب موجب افزایشHDL گشته و موجب افزایش توان بدن در مقابل استرس‌ها است. همچنین کلسترول پلاسما را کاهش داده و نشان داده است که برای افراد سالمند مفید است. افزایش این اسید چرب (امگا3) از طریق تغییر در جیره غذایی توأم با کاهش کلسترول تخم‌مرغ می‌تواند منجر به تولید یک تخم‌مرغ رژیمی با ارزش برای افراد سالمند و بیماران دارای سابقه قلب و عروق گردد. این تخم‌مرغ‌ها را می‌توان از طریق بکار بردن روغن‌های کاتولا، کتان و زیتون در تغذیه طیور تخم‌گذار انجام داد و انسان را از این خطرات نجات داد. شایان ذکر است که بر خوردن مواد غذایی فوق الذکر و ماهی توسط انسان جهت وجود اسید چرب امگا3 نیز تأکید شده است•.

نام نویسنده :مهندس اردشیر محقق


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۲/۱۲/۱۳۸۷ - ۲۳:۵۱ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

شلی پوست: امروزه شلی پوست با استفاده از لیزرهای فرکشنال یا رادیوفرکوئنسی به راحتی درمان میشود.

در یک مشاوره زیبایی چه مواردی مد نظر قرار میگیرد :
1. هزینه درمان : از مهمترین پارامترهای درمان است. بیمار باید واقع بینانه سطح مالی خود را در نظر بگیرد و بهترین درمان را انتخاب کند. درمانهای گرانتر الزاماً اثر بهتری ندارند.
 
2. سرعت اثر درمان : بعضی از بیماران برای بهبودی خود ضرب العجل خاصی دارند.معمولاً درمانهای سریع هزینه بیشتری دارند.
 
3. مدت استراحت(Down time) : بعضی از درمانها باعث قرمزی، پوسته ریزی، التهاب و... میگردند که در نتیجه موجب دوری بیمار از فعالیت روزمره میگردد. 

منبع :پزشک آنلاین

4. عوارض درمان : تقریباً تمامی روشهای درمانی عارضه ایجاد میکنند که بسته به روش شدت و ضعف دارد. 

5. تمایل بیمار : در نهایت این بیمار است که با توجه به همه شرایط بهترین درمان مناسب حال خود را انتخاب میکند. 

6. تجربه پزشک : چیزی که یک مشاوره موثر را از تحقیقات شخصی متمایز میکند تجربه پزشک است.پزشک میتواند بر اساس تجربیات و دانش خود، شرایط بیمار و نتیجه معاینات درمانهایی را به بیمار پیشنهاد دهد.با این کار دامنه انتخابهای بیمار محدود شده و نتیجتاً انتخاب درمانی بهتری انجام میشود.

در خاتمه اینکه در یک مشاوره خوب پزشک میتواند بیمار را از تمامی انتخابهای درمانی پیش روی بیمار مطلع سازد و مزایا و عوارض هر روش را با بیمار در میان گذارد.این کار باعث میشود تا بیمار آگاهانه بهترین و مناسب ترین درمان برای خودش را از نظر هزینه، سرعت اثر، عوارض و سایر پارامترها انتخاب کند.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۴/۱۲/۱۳۸۷ - ۰۰:۲۷ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
دستور ضد پیری برای صورت و گردن
دستورهای ضد پیری، بخش جدیدی است که در این شماره به ماهنامه طیف اضافه شده است. از این پس هر ماه می توانید در هر شماره مجله این بخش را مطالعه نمائید. مقاله این هفته به «دستورهای ضد پیری برای صورت و گردن» اشاره دارد.
دستورهای ضد پیری برای صورت و گردن
تغییر رنگ چهره (Couperose)
نشانه ظهور پیری:
رگه های ریز قرمز یا بنفش که معمولاً از زیر پوست گونه یا پره های بینی خودنمایی می کنند، صرفاً از نظر پزشکی بیماری محسوب نمی شوند و بیشتر اوقات ریشه ارثی دارند. اما در بعضی حالات، نازک شدن پوست سطحی با توجه به اشعه پراکنی زیاد با UV یا مصرف داروهای کورتیزونی می توانند باعث نمایان شدن مویرگ ها شوند. اگر تغییر رنگ چهره به صورت ناگهانی بروز کند و به سرعت توسعه پیدا کند مراجعه به پزشک توصیه می شود. در چنین حالتی وجود خطوط ریز تحت شرایطی می تواند یک حالت مرضی باشد. از دست زدن به جوش ها خودداری کنید
کسی که جوش ها و غده های چربی بدن را فشار می دهد، ممکن است با این کار به تک تک رگها صدمه بزند. به گونه ای که در نهایت نه فقط یک لک یا خال، بلکه حتی یک رگ مویی قرمز «یادگاری» برجا بگذارد. کسی که نمی تواند خودش را کنترل کند، باید ناخن های خود را با دستمال تمیز آرایشی بپوشاند. بهترین راه این است که این گونه اشکالات پوستی به وسیله یک آرایشگر و یا پزشک به طور حتم تخصصی برطرف شود. در موقع آرایش صورت احتیاط کنید فردی که مبتلا به Couperose می شود باید هنگام آرایش خود، توجه داشته باشد که به مویرگ های حساس صدمه وارد نشود. ماسک های به گردش درآورنده خون،‌ فرچه های ماساژ دهنده، همچنین آب درمانی با آب گرم و سرد یا کمپرس ها، حتی استفاده از رول های ماساژ یا «اطوهای تا کننده» به طور کامل بی اثرند. هنگامی که از داشتن تأثیر مثبت یک روش درمان در شک و تردید هستید، بهتر است از به کارگیری آن به طور کامل صرف نظر کنید. درمان لنفاوی به عنوان یک وسیله آرایشی
با توجه به چنین محدودیت هایی به نظر می رسد که از بین بردن آب جمع شدگی ها از طریق رگ های لنفاوی، یک روش کارساز باشد. این روش به کار گرفته شده در آرایش آن قدر راحت و لطیف است، که حتی اشخاص مبتلا به Coupreose می توانند از این روش استفاده کنند. با فعال کردن جریان لنف در بدن حتی لک های قرمز نیز می توانند تقلیل پیدا کنند. برنامه درمان اضطراری
برای تسریع در کار فقط رنگ کمک می کند. رگ های مویی را با یک کرم پوشش سبزرنگ (Camouflag) بپوشانید. رنگ سبز مکمل خوبی برای رنگ قرمز است و لذا بهترین وسیله برای پوشاندن آثار Coupreose است. کرم را فقط خیلی نازک و با نوک انگشتان آرام و در طرفین بمالید. درمان Coupreose با رنگ
استفاده از نیروی درمانی رنگ ها در مصر قدیم معمول بود و در اوایل قرن بیستم یک جایزه نوبل برای تحقیقات در مورد کاربرد درمانی آن ها اهدا شد. و به تازگی و در سال های اخیر بشر ارزش آن را در رابطه با سلامتی و زیبایی شناخته است. هر رنگ یک گرایش ویژه دارد، که واکنش سلول معینی را بر می انگیزد. به طور مثال رنگ سبز اثر آرام کننده و جابه جایی دارد، التهابات را کاهش می دهد و در مورد Coupreose کمک کننده است. درمان با رنگ امروزه از طریق مؤسسات زیبایی عرضه می شود. سوزاندن، مشکل گشای دائمی
برای اینکه تک تک مویرگ های قابل دید برای همیشه از بین برده شوند، می توان آن ها را با روش تکنیکی جدید اشعه لیزر و نور سوزاند. حتی زمانیکه شریان ها گشاد شده و دیگر قابل دید نباشند، در گرایش به Coupreose تفاوتی نمی کند و شما می توانید در مقابل آن اقدامات مؤثری انجام دهید. کارهایی که نباید انجام داد
• الکل شریان ها را گشاد می کند. به طوری که بیش از پیش مویرگ های قرمز زیر پوست دیده می شوند. • گرمای آفتاب باعث بیرون زدن بیشتر مویرگ ها می شود. • ادویه جات تند گردش خون را در صورت افزایش می دهند (و صورت سرخ می شود) مصرف آن ها Coupreose را تشدید می کند. • دوش های سرد وگرم، رفتن به سونا و سایر تغییرات شدید درجه حرارت شریان ها را تحت فشار قرار می دهد همچنین پیلینگ و ماسک هایی که تسریع کننده جریان خون هستند. دستور ضد پیری
تنها زمانی که روده سالم است، ویتامین K می تواند در بدن ساخته شود. ویتامین K در بند آمدن خون کمک مؤثری می کند و در پیشگیری Coupreose مؤثر است. با این حال به قدر کافی ویتامین K بخورید. بهترین منابع ویتامین K عبارتند از اسفناج،‌ کلم بروکلی، کلم سبز و چای سبز. رگ ها را انعطاف پذیر نگه دارید: ویتامین C و بیوفلاونوئیدهای موجود در میوه های تازه، دیواره رگ ها را تقویت می کنند و مانع گشاد شدن دوباره مویرگ ها می شوند. (سعی کنید که آب میوه همراه با گوشت میوه خورده شود). سیر، پیاز، فلفل و زنجبیل،‌ موادی دارند که خون مردگی های کوچک در بدن را حل کرده و خون را دوباره سیال می کند. جهت آرایش، محصولات دارای عصاره بلوط وحشی یا عصاره ریشه شیرین بیان را به کار ببرید. هفته ای یک تا دو بار یک کمپرس ولرم با کامیل، نعناع یا ریشه انجیر به کار ببرید.


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۲۱/۱۰/۱۳۸۷ - ۱۳:۵۲ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

«پوست خود را به ما بسپاريد، 20 سال جوان‌تر شويد». «انواع كرم‌هاي روز و شب»، «تاتوي ابرو تضميني» با كمترين هزينه زيباترين پوست و مو را داشته باشيد.دغدغه زيبا شدن به هر قيمت در سايه تبليغات گسترده و غيرواقعي، اين روزها زنان و دختران زيادي را به سمت مراكزي مي‌كشاند كه اغلب‌شان با فعاليت‌هاي پنهاني و بدون مجوز، كلاه‌هاي گشادي برسر افراد ساده‌دل مي‌گذارند.
پزشكان متخصص در برابر اصرارهاي بيش از حد مراجعه‌كنندگان براي رسيدن به اوج زيبايي به آنان پاسخ منفي مي‌دهند، اما در عوض بسياري از صاحبان سالن‌هاي زيبايي دائم حرف‌هاي اميدواركننده به زبان مي‌آورند.
عواقب ناگوار و در بسياري موارد غيرقابل جبران اين قضيه نيز از همين جا آغاز مي‌شود.
زنان و دختراني كه سالن‌هاي زيبايي را براي رفع ضايعات پوستي و زيباتر شدن انتخاب مي‌كنند، در حالي از طي كردن اين مرحله از روند تخصصي خود كه همان مراجعه به نزد پزشكان متخصص پوست و مو است، اجتناب مي‌كنند كه با بروز اثرات ناگوار استفاده از داروها و انواع كرم‌ها و صابون‌هاي بهداشتي و آرايشي غير مجاز، اين بار باز هم به نزد پزشكان متخصص باز مي‌گردند تا شايد بتوانند راهي براي بهبود وضعيت وخيم پوستي خود پيدا كنند.
اين روزها در هر آرايشگاهي را كه باز كنيد مي‌بينيد كه در كنار فعاليت اصلي، اتاقي را نيز به ارائه خدمات پوست و مو و زيبايي به مشتريان خود اختصاص داده‌اند و افرادي‌كه در اين بخش فعاليت مي‌كنند نه بر اساس تخصص بلكه صرفا بر اساس تجربه محدودي كه ممكن است به واسطه چندين ماه كارآموزي در مطب يك پزشك متخصص پوست و مو به دست آورده باشند، به كار گرفته شده‌اند.
بسياري از افراد غير متخصص كه در اتاق‌هاي مسكوني، سالن‌هاي آرايشگري و حتي سالن‌هاي ورزشي سر و صورت مراجعه‌كنندگان را با گپ‌هاي گرم و صميمانه در مقابل دريافت مبالغ كلان، ناقص مي‌كنند.
در حالي‌كه هم‌اكنون بر اساس آمار وزارت بهداشت تعداد متخصصان پوست و مو در كشور به يك هزار نمي‌رسد، اما تعداد افراد غيرمتخصصي كه در حال حاضر در اين بخش در سطح كشور فعاليت مي‌كنند به چند هزار نفر هم مي‌رسد.
سالن‌هاي زيبايي و تبليغات فريبنده
حال و حوصله حرف زدن ندارد. مي‌گويد: چند ماه پيش وقتي به يك آرايشگاه مراجعه كرد متوجه شد كه صاحب اين آرايشگاه در كنار فعاليت آرايشگري، اتاقي را نيز به ارائه خدمات پوست و مو اختصاص داده است كه اتفاقا تعداد مشتريانش كم هم نبودند.
با ديدن اين همه مشتري وسوسه زيبا شدن بر او غلبه كرد و با چرب زباني در هر جلسه انواع و اقسام كرم‌هاي پوست را كه كسي جز خودش هم نمي‌دانست كه اين كرم‌ها چقدر استاندارد و تاريخ مصرف دارند، به خورد پوست بيچاره‌ام داد.
در همان جلسات اول حساسيت پوستي در قالب جوش، تورم و قرمزي صورت خود را نشان داد. وقتي اعتراض كردم گفت كه كاملا طبيعي است و با يك پيلينگ ساده درست مي‌شود. سوزش و التهاب پوستي به جايي رسيد كه ديگر نتوانستم تحمل كنم و به يك پزشك متخصص مراجعه كردم و در نهايت با صرف كلي هزينه و سپري شدن چندين هفته بهبودي نسبي خود را به دست آوردم، اما خوب مي‌دانم كه اين پوست براي من تا مدت‌ها يك پوست سالم نمي‌شود.
دخالت آرايشگاه‌ها در كار پزشكان متخصص پوست
يك پزشك متخصص پوست و مو با تاكيد بر اين‌كه متاسفانه طي سال‌هاي اخير شاهد دخالت آرايشگاه‌ها و سالن‌هاي زيبايي در امور پزشكان متخصص پوست و مو هستيم در حالي‌كه اين مراكز تنها مسوول و موظف به ارائه خدمات در حيطه تجربه و حرفه كاري خود هستند.
دكتر زهره نيكبخت، با اشاره به اين‌كه خطر انتقال آلودگي، عفونت و بيماري‌هاي پوستي به مشترياني كه از خدمات پوست و مو و زيبايي در سالن‌ها و آرايشگاه‌ها استفاده مي‌كنند، بسيار بالاست، مي‌افزايد: رعايت نكات بهداشتي و ايمني در اين گونه سالن‌ها كه به مشتريان خود خدمات پوست و زيبايي ارائه مي‌دهند، امري است كه كمتر از سوي گردانندگان اين مراكز رعايت مي‌شود؛ به‌طوري‌كه اين مراكز اكثرا نسبت به ضدعفوني و استريل بودن وسايل خود بي توجهند.
خطر انتقال بيماري‌هاي عفوني
به گفته وي اولين خطري كه مراجعه‌كنندگان به سالن‌هاي زيبايي و آرايشگاه‌ها براي دريافت خدمات پوستي را تهديد مي‌كند، احتمال بالاي انتقال بيماري‌هاي عفوني است.
اين پزشك متخصص پوست و مو با طرح اين پرسش كه زنان و دختران با چه جراتي پوست خود را به دست هر كس مي‌سپارند، معتقد است: يك پزشك متخصص بعد از چندين سال تحصيل و تجربه مي‌تواند به‌‌خوبي بر نوع بيماري و كاربرد صحيح هر كدام از روش‌هاي درمان پوستي روي بيماران پي ببرد؛ چگونه مي‌توان انتظار داشت كه يك فرد غير متخصص صرفا بر مبناي چند ماه تجربه و كارآموزي مي‌تواند به تخصص و مهارت لازم دست پيدا كند؟!
دكتر نيكبخت با اشاره به موارد متعددي از مراجعه بيماراني كه به دليل استفاده از خدمات بهداشتي و زيبايي در مراكز غيرمجاز و سالن‌هاي زيبايي مي‌گويد: متاسفانه بخش قابل توجهي از بيماران مراجعه‌كننده به مطب‌هاي پزشكان متخصص پوست و مو بيماراني هستند كه در اثر مراجعه به سالن‌هاي زيبايي و خدمات پوست و مو در مراكز غير بهداشتي، دچار ضايعات شديد شده‌اند و حالا براي درمان به پزشكان متخصص مراجعه مي‌كنند.
استفاده از داروها و كرم‌هاي تاريخ مصرف گذشته
دكتر نيكبخت همچنين با اشاره به معضل ديگري كه در اين زمينه وجود دارد معتقد است: متاسفانه داروها و انواع كرم‌هايي كه در برخي از اين مراكز براي ارائه خدمات پوستي به مشتريان عرضه مي‌شود يا تاريخ مصرف گذشته بوده يا تاريخ مصرف آنها دستكاري شده‌اند چيزي كه مشتريان نسبت به آن اطلاع دقيقي ندارند؛ همچنين پزشكان متخصص پوست و مو تجربيات و آموخته‌هاي علمي خود را مرتبا با شركت در همايش‌هاي علمي مرتبط با پوست و مو و زيبايي به روز مي‌كنند در حالي‌كه اين آرايشگاه‌ها و سالن‌هاي زيبايي امكان چنين كاري را ندارند و تجربه و اطلاعاتشان به روز نيست.
پوستتان را دست هر كس ندهيد
اين پزشك متخصص پوست و مو با تاكيد و توصيه به زنان و دختران مبني بر اين‌كه سلامت و زيبايي پوست و موي خود را دست هركس نسپارند، مي‌گويد:
اگرچه طي سال‌هاي اخير اقدامات و پيگيري‌هاي بسياري از سوي وزارت بهداشت براي جلوگيري از فعاليت اين مراكز انجام شده، اما واقعيت اين است كه چون اين مراكز و سالن‌ها زير نظر وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشكي و همچنين انجمن پوست و مو نيستند، بنابر اين امكان پيگيري و برخورد قاطع با اين مراكز وجود ندارد.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۲۱/۱۰/۱۳۸۷ - ۱۳:۴۲ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
مراقبت از دندان مصنوعی
تنها به این دلیل که ممکن
است شما جزئ کسانی باشید که دندان مصنوعی دارند نمی توانید سلامت و بهداشت دهانتان را نادیده بگیرید.هنوز هم مهم است که به طور مرتب به دنبال سرویس دندانهای مصنوعی خود باشید.این سرویس به منظور چک کردن دندانها برای اطمینان از مناسب بودن اندازه/ ارزیابی بافتهای نرم/عملکرد دندانها و نیز اسایش خودتان می باشد.
چرا باید دندان مصنوعی خود را تمیز کنیم؟
تمیز کردن روزانه دندانهای مصنوعی برای جلوگیری از باقی ماندن ذرات غذایی و..و .لک برداشتن دندانها ضروری است.لک برداشتن دندانها می تواند باعث مشکلات زیر شود:1.مشکلاتی در رابطه با ظاهر دندان.2.بوی دهان.3.تحریک(سوزش و خارش)بافتهایی که زیر دندان مصنوعی قرار گرفته اند.4.عفونت در دهان.
چگونه می توانیم دندانهای مصنوعی مان را تمیز نگه داریم؟
_شستن دندانهای مصنوعی با اب بعد از هر وعده غذا برای پاک کردن ذرات غذایی._شست وشوی مرتب بعد از هر وعده غذا یا قبل از خواب که این کار موجب از بین رفتن الودگی ها خواهد شد._دندانها را با اب و صابون و یا یک خمیردندان ملایم شستشو دهید._پودرهای شوینده یا سایر شستشو دهنده های ساینده نباید مورد استفاده قرار گیرند چرا که انها موجب خراش خوردن دندانها می شوند.خراش ها دندان مصنوعی را مستعد جمع اوری ذرات غذایی و ایجاد لکه و پلاک می کنند._شما می توانید از یک برس تمیز کننده و یا یک مسواک نرم برای تمیز کردن دندانهای مصنوعی استفاده کنید.اما برای تمیز کردن دندانهای طبیعی که دارید از یک مسواک مجزا استفاده کنید._در هنگام شست و شو مطمئن شوید که به تمام قسمت های دندان مصنوعی دسترسی داشته اید.دندان مصنوعی را میتوانید برای از بین بردن لکه های روشن و نیز مواد باقیمانده در ان در یک حلال مناسب ویا یک دترژنت با عمل شیمیایی شناور کنید.این عمل میتواند به طور روزانه و یا چند بار در هفته انجام شود_روش تمیز سازی اولتراسونی نیز میتواند توسط دندانپزشک متخصص برای از بین بردن لکه های تیره تر انجام شود.موثرترین راه برای تمیز نگه داشتن دندانهای مصنوغی همان شست و شوی روزانه وغوطه ور ساختن دندانها در حلال های شیمیایی است.
چند اشاره موثر و کمک کننده:
_هنگام شستن دندانهای مصنوعی ان را خیلی محکم و تحت فشار نگه ندارید چراکه می تواند موجب شکستن ان شود.
_دندانها را درظرفی که تانیمه با اب پر شده قرار دهید._دندانهای مصنوعی را هرگز در اب داغ شناور نکرده وبا اب داغ شست و شو ندهید چراکه این امر میتواند فرم دندانها را بد شکل و اندازه انها را به هم بزند._ هرگز تلاش نکنید ذرات غذایی باقیمانده در دندانها را با یک ابزار تیز پاک کنید در عوض برای این کار از دندانپزشک کمک بگیرید._هرگز از یک مسواک سخت برای تمیز کردن دندانهای مصنوعی استفاده نکنید چون موجب خراش خوردن دندانها می شود._دندانهای مصنوعیتان را به هنگام شب و یا 6 تا 8 ساعت در طی روز بیرون بیاورید.استفاده مداوم از انها شانس تنفس را از لثه هایتان خواهد گرفت و نتیجه ی ان ایجاد عفونت در بافتهای نرم زیر دندانهای مصنوعی خواهد بود._زمانی که دندان مصنوعی در دهانتان نیست ان را در اب و یا یک حلال مناسب نگه داری کنید.دندانها نیاز دارند برای حفظ شکل و اندازه مناسبشان در یک محیط مرطوب نگه داری شوند.
مصنوغی نیز باید مورذ توجه قرار گیرند.لثه ها باید به طور روزانه بوسیله یک مسواک نرم و یا یک پارچه تمیز شوند.این کار موجب برطرف کردن اثار و ذرات روی لثه ها و نیز تحریک گردش مواد در بافتها می شود.لثه هایتان را با قرار دادن انگشت شست و اشاره در حاشیه ی انها تحریک کنید.(از عمل "فشار دادن_رها کردن استفاده کنید.)
باقی ماندن دندانهای طبیعی:دور نگه داشتن هر دندان طبیعی باقیمانده از لکه و پلاک بسیار مهم است.چگونه میتوانیم بفهمیم که دندانهای مصنوعیمان اندازه مناسب دارند؟
به گذشت زمان استخوانهای ارواره به طور اهسته تغییر میکنند.بنابراین ممکن است شما نیاز داشته باشید تا اندازه دندانهایتان را مجددا تعدیل کنید و یا نیاز به ساختن یک دندان مصنوعی جدید پیدا کنید.اگر در این رابطه با هر یک از مشکلات زیر مواجه شدید به دندانپزشک مراجعه کنید:_مشکل جویدن غذا با دندانهای مصنوعی._اذیت شدن گونه توسط دندانها._مشکلاتی در تکلم._وجود بافتهای قرمز و ملتهب در دهان._ناراحتی هنگام استفاده از دندان مصنوعی._ترک خوردن گوشه دهان.
Reference:www.the dent.com
هدی شمس الدین
Email:h_shamsaddin65@yahoo.com


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱/۱۰/۱۳۸۷ - ۱۳:۴۳ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

سن: داشتن يک رژيم غذايي سالم، انجام ورزش و کاهش استرس مي‌تواند به جوان‌ماندن شما به مدت طولاني‌تر کمک کند. با اين حال عليرغم تلاش‌هاي زياد ، پوست‌ شما احتمالاً بارها تغييراتي داشته است.

همان‌طور که سن شما بالاتر مي‌رود، پوست‌تان خشک‌تر مي‌شود، چرا كه غدد مولد چربي بدن، فعاليت‌شان کمتر شده و چربي زير پوستي کاهش مي‌يابد. در اين حالت پوست شما عملکرد حفاظتي‌اش را از دست مي‌دهد.
 


جنسيت: اگر چه خصوصيات پوست هر شخص با سنش تغيير مي‌کند، اما رطوبت پوست مردان نسبت به خانم‌ها مدت بيشتري باقي مي‌ماند و معمولا مردان کاهش نسبتاً کمي ‌در چربي پوست و عوارض جدي مثل عفونت (مخصوصاً زير پوست) يا قانقاريا (خوره) را تجربه مي‌کنند.

آب و هواي زمستان: ترکيب دماي سرد بيرون و هواي خشک داخل، تأثير زيان‌آور فوق‌العاده‌اي بر پوست شما دارد. وزش باد تا حد زيادي اين مشکل را تشديد مي‌کند.

سيگار کشيدن: استفاده از تنباکو به خودي خود باعث خشکي پوست نمي‌شود، اما چنين و چروک را به‌ويژه در اطراف چشم‌ها و لب بالا افزايش مي‌دهد. افراد سيگاري نسبت به افراد غيرسيگاري هم‌سن خود، چين وچروک‌هاي بيشتري دارند.

با پزشك خود مشورت كنيد

در بيشتر موارد، خشكي پوست با درمان‌هاي متداولي كه از سوي متخصصان ارائه مي‌شود، قابل درمان است. اما اگر پوست‌تان عليرغم تلاش‌هاي فراوان بهبود نيابد، خشکي و خارش پوست مانع خواب شما ‌شود، زخم باز داشته باشيد يا از محل خراش، عفونت خارج شود، دکتر شما احتمالاً آزمايش‌هايي را تجويز و در مورد سابقه پزشکي شما سئوالاتي مي‌كند.

در صورتي که پزشك‌تان مشکوک باشد که خشکي پوست شما نتيجه شرايط پزشکي مثل از کار افتادن يا نقص غده تيروئيد يا ديابت است، آزمايشات تشخيصي دقيق‌تري را به شما پيشنهاد مي‌کند.
 


اگر آزمايشات، مشكلات جدي‌تري را نشان دهند، ممکن است لازم باشد به پزشکان ديگري از جمله متخصصان امراض پوستي که در اختلالات پوست تخصص دارند، مراجعه کنيد.

مراقبت از خود

اگر چه رسيدن به يک پوست بي‌عيب ‌و نقص امکان‌پذير نيست، اما توصيه هاي زير مي‌توانند رطوبت و سلامت پوست شما را تا حدي حفظ کنند:

1 - براي بيشتر افراد، حمام‌ کردن و دوش ‌گرفتن روزانه، مشكلي را پيش نمي‌آورد، اما اگر پوست شما خيلي خشک است، حمام‌کردن يک روز در ميان بهتر است.

توجه داشته باشيد که بيشتر ماندن شما در آب باعث مي‌شود چربي‌هاي محافظ پوست از بين بروند. 
 


به همين دليل، كل شست ‌و شو فقط بايد چند دقيقه طول بکشد و دوش ‌گرفتن‌ بايد زير 15 دقيقه باشد. بهتر است به جاي آب داغ از آب ولرم استفاده شود، به‌ويژه زماني که صورت خود را مي‌شوييد اين زمان بايد کمتر شود.

2 - صبح‌ها صورت خود را با آب سرد بشوييد و فقط در شب از شست‌ و شو دهنده‌ها استفاده کنيد. از صابون‌هاي قوي و خشک اجتناب کنيد.

اگر پوست خشکي داريد، بهتر است از کرم‌هاي پاک‌کننده ي ملايم پوست و ژل‌هاي حمامي ‌كه حاوي مرطوب‌کننده است، استفاده کنيد.

اگر احساس مي‌کنيد بدون صابون پوست‌تان تميز نمي‌شود، صابون‌هاي ملايمي‌که چربي و روغن اضافه دارند را انتخاب کنيد.

3 - سعي کنيد براي هر قسمت بدن از صابون ها  و پاک‌کننده‌هاي مخصوص استفاده کنيد؛ مثلاً براي صورت، زير بغل و دست‌ها و پاها هر کدام صابون و پاک‌کننده خاص خود را به کار ببريد.

4 - در وان حمام، خود را نشوييد و پوست خود را مالش ندهيد. بهتر است براي شستن پوست خود به جاي ليف، از دست‌هايتان يا اسفنج استفاده كنيد. اگر چه ليف مي تواند به از بين بردن سلول هاي مرده ي پوست كمك كند، اما براي پوست‌هاي خشك بسيار تحريك كننده است.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۵/۹/۱۳۸۷ - ۱۵:۳۱ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
پوستي نرم و بدون چروک

آيا مي‌ دانيد بهترين راهکار براي داشتن پوستي مرطوب اين است که روزانه به ميزان مناسبي آب بنوشيد؟

شما با خريد محصولاتي که داراي برچسب مرطوب ‌کنندگي هستند، فقط رطوبتي را براي پوستتان مهيا مي ‌کنيد که خود داراي آن است. رطوبت مورد نياز براي پوست شما بايد بيشتر از داخل بدن تأمين شود. بنابر‌اين به موارد زير توجه کنيد:

- نوشيدن 6 ليوان بزرگ و پر از آب، نياز بدن را که همان 5/1 ليتر در روز است، تأمين مي‌ کند.

- سعي کنيد که همه روزه فقط 2 تا 3 ليوان از نوشيدني‌هاي حاوي کربوهيدرات، چاي و قهوه استفاده نماييد. البته کمتر از اين ميزان هم توصيه مي‌ شود، زيرا اين مواد ادرار را زياد مي ‌کنند، در نتيجه باعث دفع آبي مي ‌شوند که مي‌ نوشيد.


با چروک مبارزه نکنيد، بلکه از ايجاد آن جلوگيري نماييد.


زماني که در معرض نور آفتاب و پرتو مضر آن قرار مي‌ گيريد، بايد اين ضرب‌المثل معروف را به ياد آوريد "ذره‌اي مراقبت بهتر از مداوايي پُر دردسر است". دوري از اين پرتو اولين راهکار براي جلوگيري از پيري زود‌رس و ايجاد چروک است. اين روش، ساده است و زيبايي پوست شما را به دنبال خواهد داشت.

نکاتي مهم جهت کاهش خطر پيري زودرس حاصل از پرتو آفتاب

1) از کرم‌هاي ضد ‌آفتاب با SPF بالا استفاده نماييد. اين کرم بايد پوست شما را از پرتو "يو وي آ (UVA)" و "يو وي بي (UVB)" محافظت نمايد و داراي اس پي اف 5 (SPF) يا بالاتر باشد.

2) بدون توجه به وضع آب و هوا از کرم ضدآفتاب استفاده کنيد. پرتو "يو وي آ" که بيشترين تأثير منفي را بر پوستتان اعمال مي‌ کند، هم در روزهاي ابري و هم آفتابي وجود دارد.

3) برنامه مراقبت از پوست و هر اقدامي که براي پوستتان انجام مي ‌دهيد، بايد با دقت فراوان صورت گيرد. کدام يک از سه ماده "اکس فوليانت"، "تونر" و "رتينول"( رتينول فعال ترين فرم ويتامين A مي باشد، که سبب کاهش عمق چروک هاي سطح پوست و بهبود کشساني آن مي شود.) واقعاً براي پوستتان مفيد است؟ قبل از مصرف اين مواد بايد دقت کنيد که مراقبت شخصي خودتان، مرحله نخست رسيدگي به پوست است. بهره‌گيري از برنامه‌اي مناسب و نيز دقت در مصرف موادي که از آنها مصرف مي ‌کنيد از اهميت زيادي برخوردار است.

4) از مواد آرايشي که داراي الکل و مواد معطر هستند، استفاده نکنيد. از آنهايي که داراي برچسب "بدون الکل" هستند استفاده کنيد. اين ماده باعث خشکي پوست مي‌ شود و در نهايت ايجاد جوش‌هاي زير ‌پوستي را تسريع مي ‌کند.

5) از دستمال‌هاي مخصوص آرايش براي پاک کردن پوستتان استفاده نماييد. دستمال کاغذي داراي فيبرهاي چوبي است و همين امر باعث صدمه به پوست مي ‌شود.

6) پوستتان را تميز نگاه داريد و به آرامي و با دقت به آرايش آن بپردازيد. ساييدن و کشيدن پوست از انعطاف آن مي‌ کاهد، در نتيجه به مرور زمان پوست آويزان مي ‌شود.

افرادي که داراي پوستي خشک هستند بهتر است که به توصيه‌هاي زير توجه کنند:

1) به جاي آب داغ، با آب ولرم استحمام کنيد. اغلب افراد مايل هستند حتي در تابستان هم با آب داغ و محيطي پر از بخار آب حمام کنند. آب داغ رطوبت پوست را از بين مي‌ برد. بهتر است که با آب ولرم اين کار را انجام دهيد ومدت زمان استحمام را کاهش دهيد. با توجه به بررسي‌هاي انجام شده بهترين مدت زمان استحمام بين 10 تا 15 دقيقه است.

2) از صابون‌هاي ملايم استفاده کنيد. سعي نماييد از صابون‌هاي ضد باکتري و معطر، کم‌تر استفاده کنيد. صورتتان را صبح‌ها با صابون نشوييد، شب‌ها بهترين زمان براي اين کار است.

3) تا زماني که هنوز پوستتان مرطوب است از کرم ‌هاي مرطوب‌ کننده استفاده کنيد. مي ‌توانيد اين راهکار را در مورد دست‌هايتان هم انجام دهيد. زماني که پوستتان هنوز نم‌ دار است توانايي جذب رطوبش بيش‌تر مي ‌شود.

4) مراقب لب‌هايتان باشيد. لب‌ها بسيار حساسند و معمولاً در معرض نور آفتاب قرار دارند. کرم ضدآفتاب مصرفي لب‌هايتان هم بايد حداقل داراي اس پي اف 15(SPF) باشد.

نوشته شده در تاريخ ۲۵/۸/۱۳۸۷ - ۰۰:۴۴ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
لباس مناسب برای پوست

"ورزش و فعالیت بدنی"، "تغذیه سالم"، "بهداشت روان" و "محیط زیست و آب و هوای سالم".

ما برای حفظ سلامت مان به تمامی موارد بالا نیاز داریم و به همین دلیل به سلامت مواد غذایی و آنچه می خوریم، توجه داریم. سعی می کنیم ورزش را در برنامه روزانه مان بگنجانیم، فعالیت بدنی داشته باشیم و استرس را از خودمان دور کنیم. برایمان مهم است که آب سالم بنوشیم و هوای سالم تنفس کنیم، اما در انتخاب لباس و پوشاک کمتر به این موضوع توجه می کنیم. در حالی که لباسی که به تن داریم، ساعت ها آن هم به طور مستقیم با پوست ما در تماس است. کارشناسان بهداشت می گویند لباسی که می پوشیم و نوع پوششی که انتخاب می کنیم، به طور مستقیم با سلامت ما ارتباط دارد.

طی چند سال اخیر استفاده از مواد غذایی و محصولات خوراکی ارگانیک(طبیعی) به موضوعی پراهمیت تبدیل شده است و افراد وقتی برای خرید به فروشگاه می روند، به دنبال محصولات طبیعی، سالم و ایمن هستند و حتی حاضرند پول بیشتری برای خرید این محصولات که ظاهر زیبایی ندارند، اما به طور طبیعی رشد و پرورش پیدا کرده اند، بپردازند. این موضوع درباره پوشاک و الیافی که در بافت لباس از آن استفاده شده است هم صدق می کند و همین موجب شده تا لباس های ارگانیک به بازار بیایند.

طبیعی بهتر از مصنوعی، اما ...

بیشتر ما می دانیم لباس هایی با الیاف مصنوعی، مانند نایلون و پلی استر و پارچه هایی که درصد کمی نخ و پنبه دارند، برای سلامت پوست مناسب نیستند و برای حفظ سلامت بهتر است از لباس های نخی، پنبه ای و کتانی که از لیاف طبیعی تهیه شده اند، استفاده کرد، اما این نوع لباس ها هم بهتر است از نوع ارگانیک باشند. هرچند لباس های نخی و کتانی و پارچه هایی که از الیاف طبیعی تهیه شده اند، انتخاب سالم تری است، اما به شرطی که با حشره کش ها، آفت کش ها و سموم شیمیایی آغشته نباشد.

پنبه و کتان از گیاهانی است که هنگام کاشت و پرورش آن به مقدار زیادی از آفت کش و حشره کش استفاده می شود. شاید باور نکنید اما برای تهیه یک تی شرت حدود 150 گرم و برای تهیه یک شلوار 300 گرم سم شیمیایی استفاده می شود. آفت کش ها و سموم شیمیایی ماندگار هستند و در بافت لباس باقی می مانند و به سلامت انسان و محیط آسیب می رسانند.

بیشتر آفت کش ها و سموم شیمیایی که استفاده می شوند، حاوی ترکیبات کلره هستند و وقتی به شکل ذرات معلق در هوا پراکنده می شوند، به ترکیبات خطرناک و سرطان زای دی اکسین تبدیل می شوند. به نظر می رسد، آفت کش های کلره در ایجاد اختلالات هورمونی و سرطان های پستان و پروستات دخالت داشته باشند.

به گزارش سازمان جهانی بهداشت، در کشورهای در حال توسعه هر سال 20 هزار نفر در اثر مسمومیت با سموم شیمیایی، آفت کش ها و حشره کش ها جان شان را از دست می دهند که بیشتر این مسمومیت ها در مزارع پنبه و کتان اتفاق می افتد.

لباس سالم برای کودکان

همه پدر و مادرها می خواهند فرزندان شان در محیطی سالم و ایمن رشد کنند و از محصولات سالم استفاده کنند. کودکان امروز در محیطی آلوده تر از پیشینیان خود زندگی می کنند. آب، هوا، میوه ، سبزی و محصولات کشاورزی و پوشاکی که آنها استفاده می کنند با انواع مواد شیمیایی که ممکن است سلامت شان را به خطر بیندازد، همراه است. به همین دلیل انتخاب خوراک و پوشاکی که به شکل طبیعی و بدون دخالت سموم و مواد شیمیایی تهیه شده اند، راه حل مناسبی برای کمتر کردن تماس آنها با مواد خطرناک شیمیایی است.

لباس هایی با الیاف کاملاً طبیعی بهترین و مناسب ترین انتخاب برای کودکان است، چون پوست آنها حساس، نازک و لطیف تر است و منافذ بیشتری دارد و به همین علت، مواد خطرناک را بیشتر جذب می کند. بهتر است لباس های زیر و لباس هایی که به طور مستقیم با پوست بدن تماس دارند، لباس های خواب و به ویژه لباس های نوزادان و کودکان و همچنین بزرگسالانی که پوست حساسی دارند، از الیاف کاملاً طبیعی و ارگانیک تهیه شده باشند.

گران قیمت، بادوام و ارزشمند

لباس های ارگانیک ممکن است گران قیمت تر از لباس های معمولی باشند، اما دوام بیشتری دارند و مدت زمان بیشتری می توان با آسودگی خیال از آنها استفاده کرد. ضمن اینکه خیال تان راحت است که لباس سالمی پوشیده اید و پوششی انتخاب کرده اید که به محیط زیست و سلامت انسان های دیگر آسیب نمی رساند.

لباسی با اندازه مناسب

یکی از مهم ترین مشخصه های لباس این است که در آن احساس راحتی کنید. لباس های تنگ و لباس هایی با اندازه های نامتناسب انتخاب مناسبی نیستند. بهترین گزینه این است که لباسی به طور دقیق متناسب با اندازه های شخصی و طبق الگوی بدن خودتان بپوشید و در واقع برای سفارش لباس سراغ خیاط بروید و بخواهید برایتان لباس بدوزد، اما از آنجایی که این کار هزینه و زمان بیشتری نیاز دارد، اغلب افراد ترجیح می دهند سری به فروشگاه های پوشاک بزنند و از میان محصولات موجود، لباس های مورد نیازشان را خریداری کنند.

برای راحتی مصرف کنندگان و برای اینکه افراد بتوانند به راحتی لباسی متناسب با ابعاد بدن شان در بازار پیدا کنند از ابعاد و اندازه های آنتروپومتریک استفاده می شود. در علم ارگونومی یا مهندسی فاکتورهای انسانی، از این ابعاد و اندازه ها برای طراحی محصولاتی متناسب با نیاز مصرف کننده استفاده می شود.

برای جمع آوری اطلاعات ابعاد و اندازه های بدنی جامعه مصرف کننده، محققان و پژوهشگران طبق اصول آماری اندازه های گروه های نمونه را به طور دقیق گرفته و این اندازه ها را به کل جامعه تعمیم می دهند. بعد هم طبق همین اندازه ها که تناسب نزدیکی با گروه مصرف کننده دارد طراحی محصول صورت می گیرد. لباسی که با این روش طراحی و دوخته شده باشد، برای بیشتر افراد جامعه به راحتی قابل استفاده است.

متأسفانه در کشور ما هنوز این کار به طور کامل انجام نشده است و ما برای دوخت لباس از استانداردهای کشورهای دیگر استفاده می کنیم بنابراین اگر برای خرید لباسی متناسب با ابعاد و اندازه های بدن تان مجبورید ساعت ها در بازار وقت صرف کنید. شاید یک علتش همین باشد.

لباس های هوشمند

یک خبر هم از تازه های علمی لباس و پوشاک. دانشمندان اروپایی لباس هایی طراحی کرده اند که می تواند وضعیت سلامت فردی که لباس را به تن دارد، ارزیابی کند. در بافت این لباس های هوشمند حس گری جاسازی شده است که قادر است، ویژگی های مایعات بدن مانند خون و عرق را ارزیابی کند. استفاده از این لباس برای بررسی و کنترل وضعیت سلامت بیماران بعد از عمل جراحی، افرادی با بیماری های مزمن و ورزشکاران مجروح و حادثه دیده کاربرد دارد.

در حال حاضر، هشت گروه تحقیقاتی در حال پژوهش و بررسی روی این موضوع و ساخت حسگرهای پیشرفته تر هستند. اولین و ساده ترین نوع این حس گرها می تواند اسیدیته، شوری و مقدار تعریق بدن را بسنجد.

پژوهشگران قصد دارند در آینده حس گرهایی بسازند که بتواند فاکتورها و علایم حیاتی گوناگون را به طور همزمان ارزیابی کرده و بیماری ها و عفونت ها را در مراحل اولیه شناسایی کند.

نوشته شده در تاريخ ۲۲/۸/۱۳۸۷ - ۱۷:۴۹ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(1)
آب استخرها و پوست

ورزش شنا یکی از بهترین و مناسب ترین ورزش هاست، خصوصا در استخرها، که به دلیل کم خطر بودن، روز به روز بر طرفداران آن افزوده می شود و تمامی افراد در تمامی سنین می توانند به آن بپردازند. ولی مانند هر محیط عمومی می تواند منشا آلودگی هایی در انسان شود، خصوصا به دلیل تماس پوست بدن با آب.

اولین و شایع ترین اندام هایی که می تواند دچار ضایعات شوند، پوست و چشم است. ضایعات پوستی ناشی از آب استخرها به دو دسته تقسیم می شوند:

الف- بیماری های عفونی پوست

بیماری های عفونی پوست ناشی از آب استخرها شامل: بیماری های قارچی، انگلی، ویروسی و باکتریایی می باشد.

عوامل قارچی

عوامل قارچی از پوست افراد مبتلا در آب استخر جدا می شوند و روی پوست تمامی شناگران می نشینند. بعضی افراد به طور سرشتی دفاع کاملی در برابر عوامل قارچی دارند، لذا هیچ گاه دچار ضایعات قارچی نمی شوند، ولی افراد مستعد خصوصا آنها که به دلیل ابتلا به بعضی بیماری های ضعیف کننده سیستم ایمنی مانند لوپوس، بیماری قند، کم خونی ، مصرف داروهای کورتونی و غیره به آسانی به این عوامل قارچی مبتلا شده اند، پوست شان بیمار می شود.

شایع ترین قارچ پوستی که از آب استخر آلوده ایجاد می شود، قارچ" تینا ورسیکولر" است که به صورت ضایعات سفید، قهوه ای تیره، قهوه ای روشن و غیره دیده می شود، این ضایعات باعث خارش خفیف تا شدید می شود و در موقع عرق کردن، ضایعات تشدید می شود. بعد از حمام گرفتن، رنگ ضایعات کمی روشن تر می شود و به تدریج مجددا تیره می شود. عامل این بیماری قارچ"مالاسز" یا"فورفورا" می باشد که تمایل به مزمن شدن دارد.

این ضایعات با درمان های طبی، به طور موقت بهبود می یابند، ولی با قطع درمان، ضایعات عود می کنند. خصوصا در فصول گرم بهار و تابستان که پوست تعریق بیشتری دارد، ضایعات پوستی شدت می یابند.

قارچ شایع دیگر که از آب آلوده ی استخرها می تواند به پوست انسان سرایت کند، قارچ"کاندیدا آلبیانس مونلیا" است که نواحی چین دار پوست مانند لای انگشتان پا، کشاله ران و زیر بغل را گرفتار می کند. این قارچ، مخمری است  به رنگ سفید که در عمق چین های پوست از بسیار کم تا متوسط دیده شده و باعث خارش پوستی می شود که با درمان های طبی به سرعت بهبود می یابند، ولی چنان چه بعد از استخر یا حمام، چین های پوستی خود را به دقت با حوله تمیز و خشک نکنند، رطوبت باقی مانده در چین ها، پوست را مستعد ابتلا به قارچ کاندیدا می کند.(خصوصا در افرادی که زمینه بیماری قند،  کم خونی، مصرف داروهای کورتونی، استرس های مداوم روحی، کار جسمی سنگین، مداوم و غیره دارند.) این قارچ پوستی به آسانی از آب آلوده استخر در چین های پوستی جایگزین شده و باعث بیماری قارچی پوست می شود.

و بالاخره قارچ های کچلی پوست و مو از عللی است که انتقال آن از راه آب استخر شیوع کمتری دارد. این بیماری به صورت ضایعات حلقوی با زمینه قرمز و پوسته مختصری روی آن است که اغلب با خارش همراه است و چنانچه به موقع درمان مناسب طبی ضد قارچ صورت نگیرد می تواند باعث از بین رفتن دائمی موهای انسان شود.

بیماری های ویروسی

بیماری های ویروسی ناشی از آب استخرها روی پوست انسان شامل موارد زیر است:

"مولوسکوم کنتازیوزوم"، یک بیماری ویروسی پوست و مخاط در انسان است که معمولا از طریق تماس با افراد مبتلا منتقل می شود. ولی از طریق راه های غیر مستقیم مانند لوازم شخصی از قبیل حوله و آب استخرها نیز می تواند فرد را آلوده کند. این ضایعات پوستی، برجسته، متعدد و منتشر با خارش است که بیشتر کودکان را آلوده می کند. فرد مبتلا به دلیل سرایت بسیار شدید باید بلافاصله مجزا از دیگران تحت درمان قرار گیرد.

بیماری ویروسی دیگری "فلج اطفال" است که از طریق مدفوع آلوده، مگس و سوسک آلوده که روی مواد غذایی می نشینند، افراد سالم را آلوده می کنند. مواردی از طریق آب استخرها باعث آلودگی انسان ها شده است که بیماری خطرناک و فلج کننده است. خوشبختانه با واکسن مؤثری که در سراسر کشور به اطفال تزریق شده، خطر آن بسیار کم شده است.

بیماری های ویروسی تبخال و زونا به طور نادر از طریق آب استخرها منتقل شده است.

یکی از بیمارهای شایع ویروسی ناشی از آب استخرها، گروه ویروس های "آدنوویروس ها" هستند که مهم ترین و آسان ترین راه انتقال آن، آب استخرها است که به طور عمده باعث ورم ملتحمه چشم می شود و همه گیری های متعددی از طریق آب استخرها گزارش شده است که علاوه بر تورم ملتحمه چشم نشانه های عمومی ماند تب، تهوع، استفراغ و تورم غدد لنفاوی هم دارد که درمان آن شامل رعایت بهداشت فردی و درمان علامتی چشم است.

بیماری های باکتریایی

بیماری های باکتریایی ناشی از آب استخرها، در روی پوست انسان نسبت به بیماری های قارچی، انگلی و ویروسی کمتر دیده می شود. در مواردی، باکتری های موجود در ادرار می توانند از طریق استخر بر روی پوستی که قبلا صدمه دیده است، باعث عفونت باکتریایی شود. بیماری هایی از قبیل: زرد زخم و کورک پوستی می توانند از طریق آب آلوده استخرها در روی پوست ایجاد شوند.

بیماری های انگلی

آمیب "منگنو آنسفالیست" که محل زندگی اش آب های آلوده می باشد، می تواند موقع شنا کردن از راه بینی وارد شده و خود را به سیستم اعصاب مرکزی برساند. البته در استخرها بحث کنترل ممکن است اتفاق نیفتد، ولی کودکان و جوانانی که در استخرهای غیر بهداشتی مانند برکه ها شنا می کنند، احتمال ابتلا به این بیماری عصبی خطرناک را دارند.

"تریکومونیازیس" یک بیماری انگلی است که معمولا از طریق مقاربت انتقال می یابد، ولی مواردی از طریق آب استخرهای آلوده(شنا شده توسط افراد آلوده) به اشخاص سالم منتقل می شود و باعث علائم ادرار، به صورت سوزش می شود.

ب- بیماری های غیر عفونی پوست

حساسیت های فردی در بعضی افراد به علت تماس پوست با کلر موجود در آب باعث قرمزی، خشکی و در مواردی خارش بدن می شود.

بیمارانی که دچار اگزمای اتوپیک(سرشتی) هستند، چنان چه به طور مستمر از آب استخر استفاده کنند، دچار افزایش خستگی پوست و خارش شدید می شوند.

یک سری نیز ضایعات پوستی ناشی از آفتاب هستند که در کنار استخرها به حداکثر می رسد. مضرات تابش آفتاب از طریق انعکاس آن دراستخرها، دریاچه ها و دریاها چند برابر اثرات مستقیم تابش آن، می باشد.

نوشته شده در تاريخ ۷/۸/۱۳۸۷ - ۱۶:۴۲ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(1)
بخوريد و زيبا شويد
 

چـیـزهایــی که می خورید می تواند به زیباتر شدن شما
کـمک کند. برنامه زیبایی خود را با صبحانه، ناهار و شام
آغاز کنید.

جوانتر به نظر بیایید
بـادام خـواص فـوق العـاده ی ضد پیری دارد. نه تنها حاوی
مـیــزان زیادی ویتامین
E
است (می دانید که این ویتامین
جـزء ویـتـامین هایی است که معمولاً پشت ظرف کِرِم ها
و لوازم آرایشی از آن نام می بـرنـد)، بـلـکـه حـاوی میزان
زیـادی اسـیـد چـرب هـم مـی بـاشـد (کـه بـه نــرم کــردن
پوست کمک می کند)، همچنین حاوی آنتی اکسیدان سلنیم می باشد. اما حواستان باشد که زیاد از این ماده ی غذایی نخورید. درست است که خواص زیبایی و  آرایشی زیادی دارد، اما میزان کالریش هم بالا است و ممکن است باعث چاقی شود.

ناخن هایی محکم داشته باشید
با خوردن پروتئین می توانید به ناخن هایتان استحکام بیشتری داده و آنها را تقویت کنید. پروتئین باعث ساختن کراتین (ماده ی تشکیل دهنده ی ناخن) می شود. سینه ی مرغ بدون پوست و استخوان، گوشت بوقلمون، ماهی تن و حبوبات همه در این منظور به شما کمک می کنند.

موهایی براق داشته باشید
مواد غذایی که حاوی میزان زیادی ویتامین B هستند برای براقتر کردن مو بسیار مفیدند. ویتامین B در تخم مرغ، شیر، سبزیجات، و گوشت مرغ یافت می شود. سیلیکا نیز در براق و سالم نگاه داشتن مو بسیار موثر است. پوست خیار، پیاز، جو خام و جوانه ی لوبیا منابع اصلی این ماده ی معدنی به شمار می روند.

خشکی پوستتان را از بین ببرید
ماهی به شما در این زمینه کمک زیادی می کند. ماهی (به خصوص ماهی های روغن داری مثل ماهی آزاد) حاوی اسید چرب امگا 3 می باشد که به مرطوب کردن و تقویت پوست کمک می کند.

چین و چروک پوستتان را برطرف کنید
ویتامین C سازنده ی کولاژن به راستی در برطرف کردن و از بین بردن چین و چروک موثر است. کیوی منبعی عالی از این ویتامین به حساب می آید چون تقریباً هر کیوی بیش از 100 درصد از این ویتامین را در خود دارد. ویتامین C اثرات بسیار مفیدی روی سلامتی دارد، که یکی از این تاثیرات کمک به ساختن کالوژن است. وقتی بدنتان میزان بیشتری از کالوژن در خود داشته باشد، پوست قابلیت ارتجاعی و کششی بیشتری پیدا کرده و چین و چروک راحت تر از بین می روند. منابع دیگر این ویتامین مرکبات، انبه، شهد عسل و پاپایه است.

آفتاب سوختگیتان را درمان کنید
اگر به خاطر زیاد زیر آفتاب ماندن پوستتان سوخته است، هلو و ذغال اخته بخورید. این میوه های خوشمزه حاوی میزان زیادی ویتامین E می باشند. این ویتامین به برطرف کردن قرمزی و ورم افتاب سوختگی کمک می کند. همچنین با افزایش قابلیت کشسانی پوست، در از بین بردن چین و چروک نیز موثر است.

دندانهایتان را سفیدتر کنید
همه ی ما می دانیم که سودا، قهوه، چای و غذاهای شیرین باعث تغییر رنگ و لکه دار کردن دندانها می شوند. اما آیا می دانستید که سیب و کرفس به از بین بردن این تغیر رنگ و سفیدتر کردن دندانها کمک می کنند؟

گود رفتگی و سیاهی زیر چشمتان را از بین ببرید
هیچ کس دوست ندارد که زیر چشمهایش گود رفته و سیاه شود. اما اگر به این وضعیت دچار شده اید، از ویتامین C به همراه آهن استفاده کنید. این دو ماده با یکدیگر موثرترین راه برای از بین بردن سیاهی و گودرفتگی زیر چشم هستند. از سینه ی مرغ بدون استخوان و پوست (منبعی عالی از آهن) به همراه فلفل سبز، زرد یا قرمز (منبع ویتامین  C) استفاده کنید.

پوستتان را براق تر کنید
برای شاداب، مرطوب و سالم نگاه داشتن پوستتان آب بخورید. ممکن است تابه حال خیلی این را شنیده باشید، اما واقعاً صحت دارد. آب سموم را از بین برده و باعث رطوبت دادن به پوستتان می شود.

از سرطان پوست پیشگیری کنید
گوجه فرنگی در این زمینه بسیار موثر است چون حاوی سه آنتی اکسیدان مهم ضد سرطان است: بتا کاروتین، ویتامین C  و لیکوپن. گوجه فرنگی را به هر شکلی میتوانید استفاده کنید: خام، پخته یا حتی به شکل سُس. اگر می خواهید جذب لیکوپن را در بدنتان بالا ببرید، گوجه فرنگی را در مقدار کمی روغن زیتون بپزید .

نوشته شده در تاريخ ۷/۸/۱۳۸۷ - ۱۶:۳۸ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
جوش و آکنه

جوش زدنت یکی از عارضه های شایع پوستیه و در بعضی از افراد برای مدت بسیار طولانی حتی بعد از دوران بلوغ هم ادامه پیدا می کنه. خیلیها زیاد اون را جدی نمی گیرند و به حساب حساسیت غذایی، ‍تنش، اضطراب و عدم رعایت بهداشت می گذارند.

ولی جوش زدن ممتد میتونه نشانه هایی از یک بیماری پوستی باشه به اسم آکنه (Acne). بر روی پوست افراد مبتلا به آکنه بصورت ممتد جوشهایی از نوع های مختلف ظاهر میشه. جوشها از نظر اندازه و رنگ با یکدیگر فرق دارند.

جوش بیشتر بر روی نواحی از بدن که تراکم غدد چربی زیاد هست ظاهر میشه. بر خلاف باور عمومی که عامل جوش زدن را غذایی می دونن (مخصوصا چربی)، جوش بیشتر به دلیل بهم خوردن تعادل هورمونی در بدن به وجود می آید. به زبان خیلی ساده عدم تعادل هورمونی باعث میشه که غدد چربی شروع کنن به ترشح به یک ماده اضافی که با پوستهای مرده قاطی شده و باعث برآمدگی سطح پوست و بوجود آمدن جوش بشه.

همین به هم ریختن تعادل هورمونی باعث جوش زدن در نوزادان ، دوران بلوغ و دوره عادت ماهیانه در خانومها میشه.


درمان خاص و تعریف شده ای برای بیماری آکنه وجود نداره، ولی به عنوان اولین گام در معالجه این بیماری، باید مشخص بشه که جوش زدنها تا چه میزان ریشه هورمونی داره، که این موضوع تنها از طریق مراجعه به دکتر متخصص و انجام آزمایش های مخصوص قابل پیگیری است .

یکی از روشهای درمانی متداول استفاده از صابون و کرم هاییه که میزان چربی پوست را کاهش میده، که در مرحله بعدی به همراه با استفاده از باکتری کشهای پوستی، میتونه موثر باشه.

در مواردی که بیماری آکنه پیشرفت کرده باشه، تنها درمانهای دارویی خوارکی، استفاده از آنتیوبتیکها برای دوره درمانی نسبتا طولانی میتونه موثر باشه . بسیار مهمه که این نوع درمان فقط و فقط تحت پزشک متخصص انجام شود و از هر گونه استفاده خودسرانه از داروهای پرهیز بشه.

در موارد خیلی شدید که شدت بیماری آکنه فرد مبتلا را دچار ناراحتیهای شدید روحی کرده باشه، از درمانهای لیزری و تجویز مقدار زیاد ویتامین آ هم استفاده می شه. بوسیله جراحی لیزری لایه های از پوست برداشته میشه و با تجویز ویتامین آ سطح پوست بازسازی میشه.( استفاده کنترل نشده از ویتامین آ میتونه خطرناک باشه.)

فشار دادن و یا ترکوندن جوش یکی از تفریحات (عادت بد!) افرادیه که جوش می زنند و این کار به عنوان یک راه حل درمانی توجیه میشه . تنها زمانی فشار دادن جوش یک درمانه که زیر نظر فرد متخصص انجام بگیره، در غیر این صورت این کار باعث باقی ماندن جای جوش برای مدت خیلی طولانی میشه که از بین بردن این آثار سخت تر از پاک کردن خود جوشه. در موارد معدودی هم از بوجود آمدن عفونت در محل و گسترش آن به اعضای مجاور، مثل چشم گزارش شده است.

نکته بسیار مهم در درمان جوش، تداوم درمانه. باید این نکته را به خاطر داشت که درمان آکنه میتونه طولانی باشه و حتی به سال هم بکشه.

دکتر سعید شفیعان، متخصص پوست، مهمان هفته دیگر برنامه روز هفتم است. لطفا سوال های مربوط به سلامت و زیبایی پوستی خود را برای مطرح شدن در این برنامه از طریق فرم روبرو برای ما ارسال کنید

نوشته شده در تاريخ ۷/۸/۱۳۸۷ - ۱۶:۳۳ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

20 نکته که برای زیبایی باید از آنها اجتناب کرد
زیبا بودن و ماندن برای هر خانمی یک آرزوست. مواردی را که برای زیبا نگهداشتن باید اجتناب کرد یا رعایت نمود در اینجا ذکر میکنیم:
 


1.     خشک کردن مو با حوله
موی سر هنگامی که خیس است حساس و شکننده میشود. بیرونی ترین لایه پوست سر نیز هنگامی که موها تر هستند حساس تر میشود، بنابراین در این هنگام سعی نکنید موی سرتان را با حوله خشک کنید چون در مدت زمان انتهای موهای سرتان دوشاخ میشود. بهتر است موها را در کلاهی حوله ای قرار داده تا بدین طریق خشک شود.

2.     استفاده از کرمها و لوازم آرایشی منقضی شده
اگر از کرمها و مواد آرایشی که از تاریخ اعتبار گذشته است استفاده می کنید روی پوستتان جوش چرکی زده و دچار خارش میشود. چون این مواد زمان محدودی اعتبار دارند. این کرمها بعد از انقضاء اعتبار محل مناسبی برای رشد باکتری و میکرب می گردد. بنابراین هر چه سریعتر هر اندازه کرم منقضی شده دارید دور بریزید حتی اگر برای آن تاسف بخورید.

3.     استفاده از دئودورانت درست بعد از موزدایی
بعد از موزدایی، پوست نسبت به الکل و عطر بسیار حساس تر میشود. بنابراین هنگام شب موزدایی کنید و صبح هنگام دئودورانت استفاده کنید.

4.     مراقبت پی در پی و مداوم از پوست
استفاده فراوان از محصولات محافظ پوست، پوست را حساستر میکند. بنابراین سعی کنید از یک سری از محصولات آرایشی که

 
استفاده از کرمها و لوازم آرایشی منقضی شده برای پوستتان بعد از تست کردن مناسب است استفاده کنید. پیشنهاد ما برای مراقبت از پوستتان این است که بیشتر از مواد طبیعی استفاده کنید.
 

5.     موی بافته
وقتی موی سرتان را می بافید سعی کنید گره های بافته ها را محکم نپیچید . چون موی سر شما آسیب می بیند. پس گره ها را شل تر ببافید و حتی المکان از گیرة مو استفاده نمایید.

6.     لاک زدن بدون استفاده از مواد نگهدارنده ناخن
لاک زدن قبل از آغشته کردن ناخن به مواد نگهدارنده رنگ ناخن شما را بتدریج زرد می کند و ناخن شما زیبایی خود را از دست می دهد. یک لایه از ماده نگهدارنده مغذی ناخن شما خواهد بود و ناهمواریهای ناخن رانیز می پوشاند.

7.     ترکاندن جوش های زیر پوستی و جوش های سر سیاه با انگشت دست
انگشتان شما منبع میکروب هستند و این منجر به عفونت محل میشود. برای این کار از گاز استریل یا دستمال تمیز استفاده نمایید و سپس با پنبه آغشته به لوسیون صورت ، محل را شستشو دهید.

8.     پاک کردن ماسک از صورت با آب
شستن ماسک صورت با آب اثر آنرا کم می کند. پس بهتر است ماسک را با دستمال محصوص آرایش از صورت پاک کرد.

9.     استفاده از لوسیون بدون موزدایی
این کار باعث لکه شدن پوست میشود چون این کرم با آلودگیهای پوست ترکیب میشود. پس قبل از استفاده از لوسیون حتماً موزدایی کنید.

10. مرتب کردن مژه ها با انگشتان دست
این کار باعث شکسته شده یا کنده شدن مژه ها میشود. پس بهتر است از برس مخصوص مژه استفاده گردد.

11. موزدایی در هر روز
این کار اثر عکس دارد. یعنی پوست کلفتر میشود. پس یکبار در هفته کافیست.

12. استفاده از کرم ضد آفتاب در ساحل
بعد از 30 دقیقه کرم اثر خود را از دست می دهد و اگر پوست در این هنگام در معرض آفتاب قرار گیرد، می سوزد. پس قبل از رفتن به ساحل از این کرم استفاده نمایید.

13. لاک زدن بلافاصله بعد از حمام کردن
آب گرم ناخن را تا حدی متورم می کند. اگر در این هنگام لاک بزنید بعد از اینکه ناخن سرد شود لاک از ناخن شما جدا میشود.

 
پس مدتی بعد از حمام کردن لاک بزنید نه بلافاصله بعد از آن.
 

14. خوابیدن وقتی که صورت آرایش دارد
نتایج: پوست جوش می زند؛ پوست لکه میشود ؛ پوست خسته به نظر می آید.
پس مهم نیست چقدر خسته باشید حتماً آرایش خود را قبل از خواب پاک کنید.

15. حمام های طولانی و داغ
این کار 39 به طول°باعث خشکی پوست میشود. حمام نباید بیش از 10 دقیقه و بیش از دمای c انجامد. و در نهایت عادت کنید در پایان دوش گرفتن یکبار زیر آب سرد بروید ، این کار باعث میشود پوستتان حالت ایلاستیک خود را حفظ کند و شاداب تر بماند. بعد از دوش گرفتن بدن خود را با لوسیون یا شیر مخصوص آعشته کنید.

16. گاز گرفتن لبها هنگامی که خشک هستند
این کار لبهای شما را زخمی می کند . پس با برس مخصوص و نرم لبهای خود را با کرم مناسب چرب کنید.

17. استفاده روزانه از مو پیچهای برقی و حالت دهنده
این کار برای موهایتان مضر است چون دمای زیاد مو را خشک می کند و انتهای مو را از بین می برد. در عوض از مو پیچ های اسفنجی حتی هنگام خواب نیز میتوانید استفاده کنید.

18. اگر نزدیک بین هستید از عینک استفاده نکنید.
وقتی به دور دست نگاه می کنید چشمان خود را به هم می زنید و این باعث چروک شدن پوست دور چشم میشود و امروزه با وجود مدلهای جدید و متنوع فریمهای عینک درست نیست که از عینک استفاده نکنید.

19. مالیدن چشمها
مالیدن چشم باعث زخم شدن زلالیه میشود. بهتر است با ورزش یوگا خستگی دور چشمها را برطرف کنید.

20. استفاده از کف موس روی موی تر
با این کار حالت مو برای مدت زمان کمتری می ماند. پس بهتر است موها را قبلاً کاملاً خشک نموده یا با سشوار یا حوله ، سپس از کف موس استفاده کرد.

 

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن مي باشد.