X
تبلیغات
پوست زیبا
پوست زیبا
اموزش ارایش خلیجی . ارایش لبنانی
نوشته شده در تاريخ ۶/۸/۱۳۸۸ - ۰۱:۰۵ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(1)

مرکز کنترل بيماري ها در آمريکا *(CDC) در يک تغيير موضع کوچک، اما بسيار مهم و چشم‌گير در مورد ختنه، توجه کارشناسان سلامت را به خود جلب کرد. ماجرا از زماني آغاز شد که اين مرکز به طور ضمني اعلام کرد که براي اولين بار قصد دارد توصيه به عمل ختنه را به عنوان يک اقدام بهداشتي بررسي کند. در صورت تاييد نهايي، ممکن است اين مرکز توصيه به انجام ختنه را در دستورالعمل‌هاي خود قرار دهد.

ختنه شايع‌ترين عمل جراحي است که روي نوزادان پسر انجام مي‌شود. در آمريکا سالانه 1/5ميليون ختنه با هزينه‌اي بالغ بر 150 ميليون دلار انجام مي‌شود. انجام ختنه در آمريکاي جنوبي و مرکزي، آسيا و بيشتر اروپا شيوع پاييني دارد. در کانادا 48 درصد مردان ختنه کرده‌اند. گروه‌هاي مذهبي همچون معتقدان به يهوديت و اسلام انجام ختنه را توصيه مي‌کنند. در آمريکا آمار دقيقي در اين باره وجود ندارد، ولي در بسياري از مناطق بالاي 45 درصد مردان ختنه شده‌اند که اين ميزان در ميان سفيدپوستان بالاتر بوده و در ميان گروه‌هايي مانند سياهان و اسپانيايي تبار پايين‌تر است.

اين عمل احتمال انتقال بيماري‌هاي جنسي مثل ايدز را در مردان کاهش مي‌دهد و در نتيجه به صورت خودکار ميزان ابتلاي زنان به اين بيماري‌ها نيز کمتر مي‌شود. همان‌طور که تصور مي‌شد اين حرکت با عکس‌العمل‌هاي متفاوت موافقان و مخالفان روبرو شد. گروه مخالفان از اين بيان مرکز کنترل بيماري‌هاي آمريکا برآشفته شده‌اند و معتقدند انجام ختنه در نوزادان، نوعي تجاوز به حقوق آنها محسوب مي‌شود.

در نهايت مرکز کنترل بيماري‌ها در بيانيه اخير خود تاکيد کرد که انجام عمل ختنه کاملا اختياري است و هيچ اجباري در کار نخواهد بود. اين مرکز در ادامه اطلاعيه خود بيان کرد که حتي نحوه اجراي اين پيشنهاد نيز هنوز مورد بحث است و ممکن است حتي از عبارت «توصيه مي‌شود» در مورد ختنه استفاده نگردد و تنها از پزشکان خواسته شود با بيان فوايد و مضرات احتمالي ختنه به والدين، آنها را در تصميم‌گيري نهايي کمک کنند.

در حال حاضر مرکز کنترل بيماري‌ها در آمريکا هنوز به هيچ تصميم قطعي نرسيده است.

کارشناسان اين مرکز مشغول بررسي نتايج حاصله از آخرين بررسي‌ها در آفريقا هستند. اين تحقيقات نشان‌دهنده کاهش ميزان ابتلا به ايدز در مرداني بوده است که ختنه شده‌اند.

همچنين ديده شده است که ميزان ابتلا به ويروس هرپس و ويروس پاپيلوماي انساني نيز در اين افراد کمتر است.

ويروس پاپيلوماي انساني به ويژه از نظر سلامت زنان حايز اهميت است، زيرا انتقال آن به زنان مي‌تواند باعث ايجاد سرطان دهانه رحم شود.

به نظر مي‌رسد در کل امکان انتقال بعضي از بيماري‌هاي جنسي از مردان به زنان، در مردان ختنه شده کمتر است و به همين دليل بعضي معتقدند بايد انجام ختنه ي نوزادان پسر به والدين توصيه شود.

البته مساله ختنه پيچيده‌تر از اين حرف‌هاست. ختنه علاوه بر يک عمل بهداشتي، يک توصيه ديني نيز هست. يهودي‌ها در روز هفتم تولد نوزاد، عنل ختنه را انجام مي‌دهند و مسلمان‌ها در هر زماني بين نوزادي تا بلوغ. در آمريکا مساله ختنه، کم کم به عنوان يک مساله فرهنگي پذيرفته مي‌شود ،اما اروپا هيچ‌گاه به آن روي خوش نشان نداد.

از نظر علمي هنوز مشخص نيست که ختنه تا چه اندازه از انتقال ايدز به مردان جلوگيري خواهد کرد.

تحقيقات انجام شده در آفريقا نشان داده است که ختنه احتمال انتقال ايدز را در روابط جنسي بين زن و مرد کاهش مي‌دهد. ضمن اينکه تحقيقاتي نيز وجود دارد که بيان مي‌دارد مردان ختنه شده به اندازه مردان ختنه نشده ايدز را به شريک جنسي خود انتقال مي‌دهند.

در واقع يکي از نگراني‌هاي بزرگ کارشناسان سلامت در آمريکا آن است که مردان به غلط تصور کنند در صورت ختنه شدن ديگر خطري در مورد انتقال ايدز وجود ندارد و تلاش چند ساله دولت براي ترويج استفاده از کاندوم به عنوان يک وسيله پيشگيري در برابر ايدز از بين برود. شايد دلايلي مانند اين باعث شده است کارشناسان بهداشت به مرکز کنترل بيماري‌هاي آمريکا توصيه کنند در رابطه با اعلام عمومي توصيه به ختنه، محتاط باشد.

* Center for Disease Control

ترجمه: دکتر روزبه بخيت

منبع: USNews.comادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۶/۸/۱۳۸۸ - ۰۱:۰۳ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

برای آن هایی که 33 دندان دارند
هر فرد دارای 28 دندان اصلی است، یعنی در هر نیم فک هفت دندان. علاوه بر این دندان‌ ها، در انتهای هر فک در بسیاری از افراد، دندان دیگری وجود دارد که دندان عقل نامیده می ‌شود. دندان عقل الزاما در همه افراد وجود ندارد.

دندان‌ های اضافی، علاوه بر این دندان‌ ها در دهان افراد به وجود می ‌آیند.

این دندان‌ ها معمولا شکلی طبیعی ندارند و در بین دندان‌ های طبیعی قرار می‌ گیرند و باعث به وجود آمدن اختلالاتی در رویش دندان‌ های دایمی می‌ شوند که از آن جمله می ‌توان به فاصله افتادن بین دندان ‌ها و کمبود فضا برای رویش دندان‌ های اصلی اشاره کرد.

تشخیص زودرس دندان ‌های اضافی بسیار مهم است و معمولا این کار با انجام رادیوگرافی صورت می ‌گیرد.

معمولا کودکان باید به طور مرتب مورد معاینات دندانپزشکی قرار گیرند تا موارد این‌ چنینی خیلی زود مشخص شده و با خارج کردن دندان‌ های اضافی، از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کزد.

جای دندان اضافه کجاست؟
اگرچه دندان‌ های اضافه ممكن است در هر ناحیه از فک دهان دیده شوند، ولی میزان وقوع آن ها در مناطق خاصی بیشتر است. آن ها در فك بالا بیشتر از فك پایین هستند (90 درصد در فك بالا و 10 درصد در فك پایین).

محل شایع دندان‌ های اضافی بین دو دندان جلو در فک بالا می ‌باشد. به این دندان مزیودنس (MESIODENS) می‌ گویند. یك دندان آسیای بزرگ اضافی نیز دومین دندان اضافی شایع است.

در فك پایین شایع‏ ترین دندان ‌های اضافه، آسیاهای كوچك هستند.

دندان اضافی ممكن است شبیه دندان‌ های طبیعی باشد، یا دارای شكل مخروطی بوده و هیچ شباهتی به دندان‌های طبیعی نداشته باشد. دندان‌ های شیری اضافه نادرند. دندان‌ های اضافه می ‏توانند منفرد یا متعدد، روییده یا نهفته باشند.

دیده نشدن دندان اضافی دلیل بر وجود نداشتن آن نیست. بسیاری از این دندان‌ ها فقط در فک می‌ مانند و هرگز رویش نمی‌ کنند.
 البته بد نیست بدانید در برخی از بیماری‌ های مادرزادی، دندان‌های اضافی متعددی در دهان فرد دیده می‌ شوند که با مشورت دندانپزشک باید آن ها را از دهان خارج کرد و از پروتزهای دندانی مناسب استفاده نمود.

6 نکته مهم درباره یک دندان اضافه
1- اگر دندان شیری کودک افتاد و رویش دندان دایمی بیش از شش ماه طول کشید، احتمال وجود دندان اضافی وجود دارد. این دندان اضافی، مانع از رویش دندان دایمی می ‌شود.

2- اگر دندان روییده شده در دهان کودک، شکل طبیعی نداشت و یا زیاده از حد کوچک بود، ممکن است دندان اضافی باشد.

3- فاصله زیاد بین دندان‌ های جلویی کودک ممکن است ناشی از وجود دندان اضافی در کنار ریشه این دندان‌ ها باشد.

4- تشخیص نهایی دندان اضافی، فقط باید توسط دندانپزشک صورت گیرد، بنابراین اگر احساس می ‌کنید که دندان اضافی در دهان دارید، حتما با دندانپزشک مشورت کنید تا تشخیص دهد و درمان زود هنگام را آغاز کند.

5- معمولا این نوع دندان ‌ها باید هر چه زودتر خارج شوند تا باعث ایجاد مشکل نگردند.

6- در برخی افراد، یک دندان اضافی بین دو دندان جلو وجود دارد و همین مساله باعث فاصله افتادن بین دندان ‌ها می‌شود.

دکتر گلرخ ثریاادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۶/۸/۱۳۸۸ - ۰۱:۰۰ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

برخي از افراد به جراحان زيبايي مراجعه مي‌کنند، اما بيشتر آنها نمي‌‌خواهند زير تيغ جراحي بروند. نخواستن جراحي شايد به دليل هزينه ي زياد، بي‌هوشي، بستري شدن و نرفتن سر کار باشد.

علت مهم ديگر اين است که بيشتر مردم نمي‌خواهند کسي بداند که آنها جراحي پلاستيک کرده ‌اند و مايل‌اند مردم فکر کنند تغيير چهره‌شان فقط به علت تعطيلات يا استراحت کردن بوده است!

اداره ي غذا و داروي آمريکا (FDA) در سال 2001 نوعي روش راديوفرکوئنسي به نام “ترماژ” را تاييد کرد که پس از چند بار ارتقاي کيفي و کمي، جايگاه خود را در روش‌هاي صاف کردن پوست و رفع چين و چروک باز کرد.

در واقع ترماژ، يک فناوري است که از عمل حرارت و سرد کردن براي کشيدن پوست و کم کردن چين و چروک استفاده مي‌کند.

لايه مياني پوست يا درم، از پروتئين‌هاي کلاژني تشکيل مي‌شود که به صورت لايه‌هاي موازي از رشته‌هايي به نام فيبريل تشکيل شده اند. فيبريل ماده زمينه‌اي را به وجود مي‌آورد که پوست را محکم، کشيده نگه مي‌دارد. طي پير شدن، لايه‌هاي فيبريل شل مي‌شوند و نظم و ترتيب آنها به هم مي ريزد و در نتيجه پوست آويزان مي‌شود.

در روش ترماژ، بدون آنکه لايه بيروني يا اپيدرم آسيب ببيند، لايه درم حرارت داده مي‌شود. به اين شکل که انرژي به شکل امواج راديويي از دستگاه ترماژ به بافت درم منتقل مي‌شود. پس از دريافت حرارت توسط درم، فيبريل‌هاي کلاژن گسيخته مي‌شوند و سپس منقبض و ضخيم مي‌شوند، در نتيجه لايه پوستي زير آن سفت و کشيده مي‌شود. پس از التيام، لايه‌هاي فيبريل دوباره شکل مي‌گيرند و کلاژن جديد تشکيل مي‌شود و اين پديده، پوست را سفت و کشيده‌تر مي‌کند.

بلافاصله پس از انجام ترماژ، ممکن است تا حدي سفت شدن پوست قابل رويت باشد، ولي اثرات کامل آن، احتمالا تا چند هفته و حداکثر تا 6 ماه آينده ظهور خواهد کرد.

مزيت روش
مزيت اين روش عدم نياز به دوره طولاني نقاهت (مراقبت و بهبودي) است.

مشکلات و معايب روش
مشکلات اين روش شامل سوختگي و ورم موقتي است.

گاهي ممکن است به دليل آسيب لايه چربي زير درم، فرورفتگي کوچکي روي پوست ايجاد شود.

اين عمل دردناک است و استفاده از يک کرم بي‌حس‌کننده در محل مورد نظر، مي‌تواند درد را تا حدي کم کند.

به علاوه اين شيوه گران‌قيمت است و تحت پوشش بيمه نمي باشد.

از طرفي نمي‌توان پيش‌بيني کرد که در هر فردي، پوست تا چه‌ ميزان کشيده مي‌شود و با توجه به اينکه اين روش بر لايه عضلاني ‌تاثيري ندارد، براي افرادي که چروک هاي عميق يا افتادگي شديد پوست دارند، مناسب نيست.

اين روش بيشتر براي افراد 20 تا 40 ساله که چروک هاي معدود پوستي يا افتادگي‌هاي مختصر در پوست خود دارند، مفيد است.

دکتر محمدعلي نيلفروش‌زاده – متخصص پوست و مو

رييس مرکز تحقيقات پوست و سالک اصفهانادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۶/۸/۱۳۸۸ - ۰۰:۵۴ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

تصوير برداري مجموعه تلویزیونی “به کجا چنین شتابان” به کارگردانی ابوالقاسم طالبی و تهیه‌کنندگی حسن شکوهی در هفته اول آبان به پايان مي رسد.
بنابراين گزارش، مجموعه تلويزيوني «به كجا چنين شتابان» به‌كارگرداني «ابوالقاسم طالبي» در 26 قسمت ساخته مي‌شود و تصويربرداري آن از 13 مهرماه 87 آغاز شده و به طور همزمان تدوين و صداگذاري مي‌شود.
 پخش مجموعه تلويزيوني «به كجا چنين شتابان» پس از پايان سريال «روزهاي زيبا» آغاز مي‌شود.
در حال حاضر مجموعه‌ تلويزيوني «روزهاي زيبا» به كارگرداني «جواد افشار» روزهاي جمعه ساعت 23 از شبكه تهران پخش مي‌شود كه با پايان پخش، سريال «به كجا چنين شتابان» جايگزين آن مي‌شود.
در اين سريال ، بازيگراني چون آهو خردمند، رضا رويگري، بهروز بقايي، علي عمراني، بابك حميديان، عسل بديعي، پرستو گلستاني، فريبا متخصص، شراره دولت‌آبادي، گيتي ساعتچي، نيلوفر شهيدي، فريدون مهرابي، حديثه تهراني و… حضور دارند.
داستان سريال درباره جواني است كه قصد دارد يك شبه ره صد ساله طي كند و در اين راه با مشكلات عديده‌اي مواجه مي‌شود.
در اين سريال كه به تهيه كنندگي «حسن شكوهي» ساخته شده، آهو خردمند نقش عصمت خانم، مادربزرگ خانواده را بازي مي‌كند و رضا رويگري آدم پولداري است كه او را به اسم فريدون احتشام مي‌شناسيم. بابك حميديان هم نقش نوه خانواده را ايفا مي‌كند كه دانشجوي رشته معماري است و از قرار معلوم با مجموعه كارهاي اوست كه به پيام اصلي سريال مي‌رسيم.
نويسندگان فيلمنامه كه موضوع اجتماعي و به روزي را دستمايه قرار داده‌اند، ابوالقاسم طالبي و ليلي كريمان هستند كه آن را براساس طرحي از ابوالقاسم طالبي نوشته‌اند.

اظهارنظر سلیمی نمین درباره مسائل پس از انتخابات X رد پیشنهاد معامله هسته‌ای از سوی ایران و حفظ اورانیوم در کشور X نطق پیروزمندانه اوباما درباره حل چالش‌های آمریکا با ایران!ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱/۷/۱۳۸۸ - ۱۵:۴۶ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

اين واژه  مخفف اصطلاح Sun Protection Factor است، يعني ضريب محافظت در برابر آفتاب.هر چه فرآورده ضد آفتاب SPF بالاتري داشته باشد، حفاظت کنندگي آن در برابر پرتوهاي زيانبار فرابنفش بيشتر خواهدبود، اما عملاً در عيارهاي بالاتر را انتخاب کنيم، به طور مثال در مناطق جنوبي ايران.هر نوع ضد آفتاب با هر عياري بيشتر از سه ساعت  روي پوست مؤثر نيست و بايد بعد از سه ساعت تکرار شود. بيشترين مقدار اشعه در فاصله زماني ده صبح تا سه بعدازظهر به زمين مي رسد. بهتر است در اين فاصله زماني از قرار گرفتن به طور مستقيم در برابر اشعه آفتاب خودداري کنيد.توصيه شده در ورزش هايي مانند کوهنوردي، شنا، اسکي، فوتبال و… از ضد آفتاب استفاده شود.با توجه به اين که بعضي از ضد آفتاب ها در آب محلول هستند و با شستشو، شنا، يا تعريق پاک مي شوند يا از انواع ضد آب آن استفاده شود يا مصرف آن تکرار شود.در کودکان از سن شش ماهگي به بعد به راحتي مي توان از ضد آفتاب هاي شيمايي استفاده کرد.ترکيبات موجود در ضد آفتاب در بعضي افراد حساسيت ايجاد مي کندو بايد نوع ضد آفتاب در اين مواقع عوض شود. افرادي که جوش صورت دارند بايد از ضد آفتاب هاي محلول يا لوسيون استفاده کنند چون کرم ها و پمادهاي چرب مي توانند باعث بدتر شدن جوش صورت شوند.نکته مهم: استفاده از ضد آفتاب ها به معني ايمني 100 درصد نيست و بايد ساير موارد محافظتي را نيز رعايت کرد.ادامه مطلب...

آرایش چشم از مهمترین قسمتهای آرایش است زیرا اولین جاییست که توجه بیننده را به خود جلب میکند، بقیه قسمتهای صورت را تحت الشعاع قرار میدهد و به نگاه شما معنی میبخشد.خط چشم و سایه باید با توجه به فرم چهره و شکل چشمها و رنگ پوست انتخاب شود. چشمهای افتاده یا کشیده، رنگ پوستهای تیره یا روشن، تیپهای بور یا مشکی هرکدام طرح و رنگ خاصی را میطلبد.

 

شبها معمولا” از سایه های پررنگ و براق و روز سایه های مات و روشن استفاده میشود. در عکسهای بالا چند نمونه سایه ساده و زیبا و خط چشمهای مناسب چشمهای متفاوت کشیده شده که بسیار کاربردی هستند (رنگ سایه ها سلیقه ایست).  ما معمولا” در کلاسهای خودآرایی از کارآموزان میخواهیم خط چشم را با مداد نرم و پررنگ بکشند و بعد روی آن را با خط مایع پررنگ کنند. شما هم امتحان کنید.

منبع : بانوی زیبا

http://banoyziba.hosh.irادامه مطلب...

برخلاف تصور بيشتر خانم‌ها، داشتن ظاهري آراسته کار چندان سخت و پيچيده‌اي نيست. پول زيادي هم لازم ندارد. به نظر کارشناسان، بيشتر خانم‌ها اگر چند راز کوچک و اساسي زيبايي را بدانند، با به کار بردن آنها و بي اين‌که هزينه گزافي صرف کنند، مي‌توانند به ظاهر مطلوب خود دست پيدا کنند.

راز اول: قدرت مرطوب کننده
«اگر فقط قدرت خريد يک محصول بهداشتي را داريد، يک مرطوب‌کننده خوب و مناسب بخريد.» دکتر روانارين، استاد دانشگاه نيويورک و رييس انجمن جراحان پوست آمريکا، پس از اين توصيه مي‌گويد: «گاهي وقت‌ها پوست شما تنها چيزي که لازم دارد، يک مرطوب‌کننده مناسب و يک شوينده ملايم است. پوست وقتي خشک است، چروک‌ها را بيشتر و واضح‌تر نشان مي‌دهد و باعث مي شود آدم پيرتر به نظر برسد.»

به نظر بيشتر متخصصان پوست، اگر شما 02 تا 03 ساله باشيد، مرطوب‌کننده‌ها مي‌توانند از پوست شما در مقابل پيري زودرس محافظت کنند. در اين سن و سال، مرطوب‌کننده‌ها قادرند جايگزين بسياري از محصولات بهداشتي و محافظتي پوست شوند.
مرطوب‌کننده خوب چه ويژگي‌هايي دارد؟
دکتر چارلز کراچ فيلد، استاد دانشگاه پزشکي مينه‌سوتا و متخصص پوست، در پاسخ به اين سوال مي‌گويد: «مرطوب‌کننده‌ها محصولاتي هستند که با داشتن ترکيبات مفيد براي پوست، در تامين رطوبت مورد نياز به پوست کمک مي‌کنند. اين‌که چه مرطوب‌کننده‌اي براي شما مناسب‌تر است، به مشخصات پوستتان بستگي دارد. اگر پوستتان معمولي يا خشک است، بهتراست از مرطوب‌کننده‌هاي حاوي آلفاهيدروکسي‌اسيد استفاده کنيد که در توليد رطوبت بيشتر به پوست کمک مي‌کنند.»

دکتر کراچ فيلد همچنين توصيه مي‌کند که مرطوب‌کننده‌ها را وقتي روي پوست‌تان بماليد که پوست‌تان کمي مرطوب است؛ چون اين کار موجب مي‌شود رطوبت در داخل پوست‌تان محبوس نشود.

بنا به توصيه او، اگر پوست شما خيلي خشک باشد، بايد از محصولاتي استفاده کنيد که با روش امولسيون کيسه‌اي تهيه شده‌اند. در اين تکنيک،‌ سلول‌هاي ميکروسکوپي جايگزين لايه‌هاي رطوبت مي‌شوند و با آبي که به تدريج در طول روز آزاد مي‌کنند، پوست را مرطوب نگه مي‌دارند.
اگر پوست شما چرب است، توصيه مي‌شود دنبال يک مرطوب‌کننده ملايم باشيد و به هيچ وجه، استفاده از آن را پشت گوش نيندازيد؛ چون به گفته دکتر کراچ فيلد، چربي اصلا رطوبت‌بخش نيست و حتي اگر پوست شما داراي چربي اضافي باشد، اين چربي جايگزين رطوبت نخواهد شد.

راز دوم:آرايش و مدل مويتان را لااقل هر 2 سال يک‌بار عوض کنيد
اگر آخرين باري که مدل مو و آرايش خودتان را تغيير داده‌ايد، به خاطر نمي‌آوريد، وقتش رسيده که سراغ نزديک‌ترين سالن زيبايي که مي‌شناسيد، برويد. نيک چيويز، کارشناس مو در بلورلي هيلز، مي‌گويد: «تصوير شما که شامل مدل مو و آرايش‌تان است، بايد حداقل هر 2 سال يک بار تغيير کند. با تغيير دادن مدل مو و آرايشتان، جوان‌تر و شاداب‌تر به نظر مي‌رسيد.» اگر زمان زيادي است که دست به چنين تغييراتي در ظاهرتان نزده‌ايد، از مشاوران زيبايي و چهره‌پردازي در موسسه يا آرايشگاه مورد اعتمادتان کمک بگيريد. اگر حوصله مشاوره نداريد، به فروشگاه‌هاي عرضه‌کننده کلاه‌گيس مراجعه کنيد. اين يک راه حل سريع، آسان و بامزه براي تجربه و انتخاب مدل جديد مو است.

راز سوم: حتما ضدآفتاب بزنيد
قبل از آن‌که سراغ جراحي‌‌هاي زيبايي برويد و پيش از آن‌که پول فراواني براي کِرِم‌هاي ضدچروک هزينه کنيد و خلاصه قبل از هر اقدام ديگري، بهتر است از ضدآفتاب استفاده کنيد.

همه ما کم‌وبيش از تاثير ضدآفتاب در کاهش خطر سرطان پوست آگاهيم. ولي آيا شما مي‌دانستيد که ضدآفتاب، يک راز بزرگ زيبايي است که مي‌تواند پوست را جوان‌تر نشان بدهد؟
کارشناسان مي‌گويند ضدآفتاب علاوه بر آن‌که مانع ورود تشعشعات خطرناک خورشيد به پوست مي‌شود، از تاثير آفتاب در پير کردن پوست هم جلوگيري مي‌کند.

براساس تحقيقات آکادمي پوست آمريکا، حتي چند دقيقه قرار گرفتن در معرض نور خورشيد، اگر به‌طور مرتب و روزانه و بدون استفاده از ضدآفتاب باشد، موجب ايجاد تغييرات فاحشي در پوست مي‌شود؛ که نه فقط چين و چروک زودهنگام، بلکه لک و چين و چروک و شلي پوست را هم به دنبال خواهد داشت. پس چاره چيست؟

متخصصان پوست مي‌گويند ضدآفتاب مي‌تواند پوست را در مقابل اشعه‌هاي خطرناک خورشيد محافظت کند. به اين ترتيب، اگر شما حتي ساعات طولاني را در فضاي آزاد سپري کنيد، تاثير آفتاب روي پوستتان کمتر ظاهر مي‌شود.

دکتر کراچ فيلد توصيه مي‌کند از ضدآفتاب‌هايي استفاده کنيد که داراي اس‌پي اف (SPF) 15 به بالا باشند و اگر قرار است مدت زماني نامشخص و طولاني در معرض مستقيم نور خورشيد باشيد، هر 2 ساعت يک‌ بار ضدآفتاب بزنيد؛ چون نور خورشيد باعث از بين رفتن تاثير کِرِم‌هاي ضدآفتاب مي‌شود.

راه‌حل ديگر براي کساني که مدت زماني طولاني در معرض تابش مستقيم نورخورشيد هستند، اين است که ضدآفتاب را پيش از هر گونه آرايشي روي پوست بمالند و بعد، براي محافظت بيشتر، کِرِم پودر سبک و نيمه‌شفافي را روي ضدآفتاب اضافه کنند. در ساخت اغلب اين کِرِم‌‌ پودرها هم از ضدآفتاب استفاده شده است.

راز چهارم: پوستتان را زياد نشوييد
اگر به شستشوي مکرر پوست خود عادت داريد، بهتر است اين عادت را تغيير دهيد. متخصصان پوست مي‌گويند يکي از بهترين روش‌ها براي داشتن پوستي زيبا، استفاده از يک پاک‌کننده ملايم و کاربرد اندک و محدود آن است.

دکتر کراچ فيلد در اين باره مي‌گويد: «اگرچه بيشتر افراد علاقه دارند روزي چند بار پوست خودشان را شستشو بدهند، اما شستشوي زياد نه تنها کمکي به پوست نمي‌کند، بلکه اگر از شوينده‌هاي سختي مانند صابون استفاده شود،‌ به پوست آسيب خواهد رساند.»
شستن بيش از 2 بار در روز، باعث از بين رفتن محافظ‌هاي طبيعي پوست مي‌شود که در حفظ سلامت پوست، نقش عمده‌اي دارند. به گفته دکتر کراچ فيلد، وقتي پوشش‌هاي طبيعي پوست از بين بروند، پوست خشک خواهد شد و اين به معني ترک خوردن، پوسته‌پوسته شدن،‌ به خارش افتادن، سوختن و… پوست است؛ و در نتيجه، پوست پيرتر به نظر خواهد رسيد.
راه‌حل پيشنهادي پزشکان اين است که پوست خود را بيشتر از 2 بار در روز نشوييد و پاک‌کننده خود را به دقت انتخاب کنيد.

راز پنجم: وسايل مناسب
هالي مورويني، گريمور مشهود هاليوود، مي‌گويد: «استفاده از قلم‌موهاي مناسب، کليد رسيدن به ظاهري مطلوب است.» براي اين استاد چهره‌پردازي، وسايل به اندازه محصولات مهم‌اند.
قلم‌ها بايد نرم و ملايم باشند و در عين حال، استحکام لازم براي جابه‌جا کردن مواد روي سطح پوست را هم داشته باشند. از نظر متخصصان، اگر قلم مو را داخل سايه فرو ببريد و پيش از برخورد با پوست، رنگ‌ها بريزد؛ قلم مويتان قلم‌ موي خوبي‌نيست.
مورويني درباره خريد قلم موي مناسب مي‌گويد: «اگر نمي‌دانيد چه بخريد، برويد سراغ مارک‌هاي تجاري شناخته‌شده تا دچار اشتباه نشويد.
فراموش نکنيد قلم‌هاي مناسب همان‌طور که کار آرايش را بسيار ساده مي‌کنند، باعث مي‌شوند آرايش خانم‌ها حرفه‌اي‌تر به نظر برسد.»ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۸/۱۲/۱۳۸۷ - ۰۰:۴۶ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

براي اينکه گياهان و خوراکي هايي را که به کار مي بريم بهتر بتوانند بر روي تغذيه پوست ما اثر بگذارند لازم است تا پوست زنده ما مستقيما اين مواد را دريافت کنند تا فوري جذب نموده و از خواص آنها براي ترميم خود استفاده کنند.
 
قبل از اين کار بايد پوست را از مواد آرايشي پاک کردو سلولهاي مرده و شاخي شده ي آنرا جدا و از چربي هايي که به وسيله غده هاي ترشح کننده پوست ترشح مي شوند تميز نمود، يعني آنها را از پوستمان جدا و پوست را پاک و نازک و لطيف کرده و سپس از مواد مغذي استفاده کنيم.


 

براي نازک کردن پوست به خصوص پوست صورت، بايد از شامپوي يچه استفاده نماييم که داراي مواد قليايي کمتري مي باشد و به پوست آسيبي نمي رساند و بهتر است اين گونه عمل کنيم: يک ليف نرم را به مقداري شامپوي بچه آغشته نموده وسپس آن را به صورتمان که قبلا آنرا خيس نموده ايم مي کشيم، اين ليف را آرام ، آرام به صورت کشيده و بهتر است اين کار را از پيشان شروع کرده و تا گوش ها و زير گردنمان ادامه دهيم و صورت را کاملا با آن شست و شو دهيم ، با اين عمل چربي هاي روي پوستمان و همچنين آلودگي هاي روي آنرا کاملا تميز نموده و سلولهاي شاخي شده ي آنرا هم از بين مي بريم  تا پوست صورتمان نازک و لطيف تر شود. 

بقیه در ادامه مطلب


پس از تميزکردن صورت  با کف شامپو آنرا با آب ولرم تميز مي شوييم و سپس خشک نموده، حالا بهترين زماني است که ميوه را به آن بماليم يا بخور مناسب را انجام دهيم . 
 
بهتر است هميشه قبل از استفاده از ماسک هاي زيبايي پوستمان را بخور دهيم تا منافذ آن باز شده و آماده پذيرش مواد مغذي ماسک ها شود . در عين حال پس از بخور، بدترين زماني است که پوست در صورت ارتباط با محيط آلوده آلودگي را دريافت نموده و دچار بيماري مي گردد چرا که همانطور که گفته شده منافذ پوست کاملا باز بوده و همانطور که آماده است مواد مغذي را دريافت کند، آماده است تا آلودگي ها را نيز دريافت نموده، پس بهتر اين است که لطيف تر کردن پوست را پس از آمدن از بيرون و زماني که در خانه هستيم انجام دهيم . پس از نازک کردن پوست ، بهترين عمل شست و شوي پوست با آب ميوه مخلوط با روغن بادام يابهتر شيره نارگيل مي باشد که فوري جذب پوست شده و براي آن بسيار مفيد مي باشد.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۲/۱۱/۱۳۸۷ - ۱۳:۲۰ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
خانم هاي ايراني مراقب باشند
سرطان سينه

"سن ابتلاي زنان به سرطان سينه در کشور ايران، به دلايل ژنتيكي حدود 10 سال كمتر از آمار جهاني است."

رئيس انجمن سرطان هاي زنان اعلام کرد كه از هر 35 زن در كشور ايران، يك نفر به سرطان سينه مبتلاست.

اين در حالي است كه طبق اعلام متخصصان، سالانه 6 تا 7 هزار نفر در ايران به سرطان سينه  مبتلا مي‌ شوند و  بر اساس آمار منتشر شده از بين هر سه زن، يک نفر در طول زندگي خود دچار سرطان مي‌ شود. به اين ترتيب، بعد از حوادث و بيماري‌هاي قلبي-عروقي ، سرطان سينه شايع‌ترين علت مرگ و مير در زنان به شمار مي ‌رود.

اما در مورد اينكه چرا سن ابتلا به اين سرطان در ايران نسبت به ديگر كشورها، حتي كشورهاي عربي كه سرطان سينه در آنها شيوع زيادي دارد، کمتر است،‌ دكتر فاطمه قائم‌مقامي، رئيس انجمن سرطان‌هاي زنان و متخصص زنان توضيح مي ‌دهد.

چرا سن ابتلا به سرطان سينه 10 سال در ايران كاهش يافته است؟

ببينيد، هنوز علت اصلي ايجاد سرطان سينه شناخته نشده و در واقع همه زنان در معرض خطر ابتلا به اين بيماري هستند.

عواملي مثل سابقه فاميلي ابتلا به سرطان سينه، به خصوص در مادر، خواهر يا دختر و همينطور سابقه سرطان  سينه در خود فرد، يا سن اولين زايمان كه اگر بيشتر از 35 سال باشد يك عامل خطر محسوب مي‌ شود.

همچنين نازايي، بلوغ زودرس، يائسگي ديررس، چاقي پس از يائسگي و مصرف زياد چربي حيواني در رژيم غذايي را مي ‌توان از مهم ترين عوامل ابتلا به سرطان سينه در كشور ما محسوب كرد.

با اين شرايط، شيوع اين بيماري در كشور ما بيشتر در چه سنيني است؟

اين بيماري در كشورهاي ديگر، در سنين بالاي 50 سال شيوع بيشتري دارد. ولي در كشور ما با آماري كه اعلام كردم، اين سن کمتر است.

در چند درصد موارد و با وجود چه علامتي، بيماري براي خود فرد قابل تشخيص است؟

شايع‌ترين علامت بيماري، وجود توده قابل تشخيص در سينه است كه معمولاً دردناک نيست. با اين حال در حدود 70 درصد موارد، سرطان سينه توسط خود بيمار تشخيص داده مي ‌شود.

علايم ديگر بيماري چيست؟

تغيير فرم پوست، حالت پرتقالي، وجود ترشحات خوني در نوک سينه‌ها، وجود غدد لنفاوي قابل لمس در ناحيه گردن و سينه‌ها هم از علائم اين بيماري است.

غربالگري اين بيماري در چند مرحله صورت مي ‌گيرد؟

عموماً سه روش متداول به اين منظور وجود دارد:

1- معاينه سينه‌ها توسط خود شخص، بعد از هر سيکل ماهيانه كه با لمس نوک انگشتان دست و حرکت دايره‌وار در جهت عقربه‌هاي ساعت به صورت ايستاده انجام مي ‌شود.

2- معاينه فرد توسط پزشک به صورت منظم و هر شش ماه يک بار.

3- انجام ماموگرافي. البته زنان بالاي 40 سال و بدون سابقه فاميلي ابتلا به سرطان سينه هر دو سال يک بار و بعد از 50 سالگي، سالي يک بار با روش ماموگرافي بايد معاينه شوند.

پس در سنين پايين‌تر انجام ماموگرافي ضروري نيست؟

در مواردي كه يک يا دو نفر از اعضاي نزديک خانواده، مبتلا به بيماري باشند، انجام منظم ماموگرافي از سن 30 سالگي به بعد توصيه مي شود.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۲۱/۱۰/۱۳۸۷ - ۱۳:۵۳ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(1)
تست روانشناسی _ ارایش صورت

یکی از مشکلات اصلی که پژوهشگران هیجان با آن روبرو هستند فهمیدن علت یا علتهای هیجان است. در این بررسی علیتی دیدگاه‌های متعددی مطرح شده است که دیدگاه‌های زیستی ، روان تکاملی ، شناختی رشدی ، روان کاوی ، اجتماعی ، جامعه شناختی ، فرهنگی و انسان شناختی از جمله آنها هستند.


نگاه اجمالی
هیجانها چند بعدی هستند. هیجانها به صورت پدیده‌های ذهنی ، زیستی ، هدفمند و اجتماعی وجود دارند. هیجانها از این نظر احساسهای ذهنی هستند که باعث می‌شوند به صورت خاصی مثل عصبانی یا شاد احساس کنیم. هیجانها واکنش‌های زیستی هم هستند. آنها پاسخهای بسیج کننده انرژی‌اند که بدن را برای سازگار شدن با هر موقعیتی که روبرو می‌شویم آماده می‌سازند. برای مثال خشم نوعی میل انگیزشی در ما ایجاد می‌کند تا کاری انجام دهیم که معمولا آن را انجام نمی‌دهیم، مثلا با یک دشمن بجنگیم یا به یک بی‌عدالتی اعتراض کنیم. هیجانها پدیدهای اجتماعی نیز هستند. وقتی هیجانی می‌شویم علائم قابل تشخیص چهره‌ای ، ژستی و کلامی می‌فرستیم که کیفیت هیجان پذیری ما را به دیگران منتقل می‌کند. (مثل حرکت ابروهایمان و تن صدایمان)


این اصطلاح از ریشه لاتین Emovere به معنی حرکت ، تحریک ، حالت تنش یا تهییج مشتق شده است.

ابعاد هیجان
عنصر ذهنی به هیجان احساس می‌دهد یعنی تجربه ذهنی‌ای که هم معنی و هم اهمیت شخصی دارد. هیجان از نظر شدت و کیفیت در سطح ذهنی احساس می‌شود.


عنصر زیستی فعالیت دستگاه‌های خودمختار و هورمونی را شامل می‌شود، به این صورت که آنها برای آماده کردن رفتار کنار آمدن سازگارانه آن در هیجان دخالت دارد. فعالیت نور و فیزیولوژیکی آن چنان با هیجان آمیخته است که هر گونه تلاش برای تجسم فردی عصبانی که برانگیخته نباشد تقریبا غیرممکن است.


عنصر کارکردی (هدفمند) به این سوال مربوط می‌شود که وقتی فردی هیجانی را تجربه می‌کند چه فایده‌ای از آن می‌برد. آدم بدون هیجان از لحاظ تکاملی در مقایسه با سایر آدمها اشکال دارد. برای مثال تجسم کنید فردی که قابلیت ترس ، علاقه یا عشق ندارد از نظر بقای جسمانی و اجتماعی چقدر در وضعیت نامساعدی قرار دارد.


عناصر بیانگر جنبه اجتماعی و ارتباطی هیجان است. تجربه‌های خصوصی ما از طریق ژستها ، آواگریها ، و بویژه جلوه‌های صورت به دیگران ابراز و منتقل می‌شوند. پس هیجانها کل بدن ما را درگیر می‌کنند. احساسها و پدیدارشناسی مان ، زیست شیمی و نظام عضلانی مان ، امیال و هدفهایمان و ارتباط و تعاملمان با دیگران است.
دیدگاه‌های مربوط به هیجان
دیدگاه زیستی
این دیدگاه معتقد است که هیجانها از تاثیرات بدنی گذرگاههای عصبی لیمبیک، الگوهای شلیک عصبی و پس خوراند صورت می‌گیرد.


دیدگاه شناختی
این دیدگاه معتقد است که هیجانها از رویدادهای ذهنی نظیر ارزیابیها ، دانش و حافظه ، زمانی که فرد معنی شخصی رویدادهای محرک را تعبیر می‌کند ناشی می‌شود. چون مواردی نظیر داروها ، تحریک برقی مغز و پس خوراند صورت هیجان را فعال می‌کند. معلوم است که نیروهای زیستی بدون دخالت شناختی یا با دخالت آن تجربه هیجانی به بار می‌آورند چون افراد تقریبا همیشه ارتباط شخصی و اهمیت شخصی رویدادها را تعبیر می‌کنند پس معلوم می‌شود که نیروهای شناختی هم موجب تجربه هیجانی می‌شوند.


چند تا هیجان وجود دارد؟
گرایش شناختی بر هیجان‌های اصلی مثل خشم ، ترس تاکید می‌کند و به اهمیت هیجان‌های ثانوی یا اکتسابی کم بها می‌دهد. گرایش شناختی قبول دارد که هیجان‌های اصلی مهم هستند اما معتقد است جالب بودن تجربه‌های هیجانی به خاطر تجربه‌های فردی ، اجتماعی و فرهنگی است. در نهایت پاسخ دهی به سوال فوق بستگی به اینکه طرفدار گرایش شناختی باشیم یا زیست شناسیی فرق می‌کند.


دیدگاه زیستی معتقد است که انسانها چیزی بین 2 تا 10 هیجان دارند.


دیدگاه شناختی معتقد است که انسانها خزانه هیجان بسیار متنوع تری از هیجان‌های اصلی دارند. این نظریه پردازان می‌گویند درست است که تعداد معدودی مدار عصبی و واکنش بدنی مثل جنگ و گریز وجود دارد اما چند هیجان مختلف می‌تواند از واکنش زیستی یک ایجاد شوند برای مثال یک پاسخ فیزیولوژیکی تنها مثل بالا رفتن سریع فشار خون می‌تواند مبنای زیستی خشم ، حسادت یا رشک باشد.
هیجانها چه فایده‌ای دارند؟
از دیدگاه کارکردی هیجانها به صورت واکنش‌های زیستی تکامل یافته‌اند تا به ما کمک کنند تا با تکلیف اساسی زندگی مثل مواجه شدن با تهدید به خوبی کنار بیاییم. علاوه بر این هیجانها به هدفهای اجتماعی هم کمک می‌کنند. هیجانها احساسات ما را به دیگران منتقل می‌کنند، بر نحوه تعامل دیگران با ما تاثیر می‌گذارند، ما را به تعامل اجتماعی فرا می‌خوانند و نقش مهمی در برقراری روابط میان فردی ، حفظ و قطع آن دارند.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۹/۱۰/۱۳۸۷ - ۱۰:۵۹ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

ماسک آلوي قرمز : براي تهيه ماسك آلوي قرمز كافي است هسته آلوي قرمز را درآوريد و سپس آلوها را له كنيد و چندقطره روغن بادام شيرين به آن اضافه كنيد و خوب مخلوط نماييد و سپس به مدت20  دقيقه آن را برروي پوست بماليد و آنگاه باپنبه آغشته به گلاب آن را پاك كنيد.
 
ماسک  ليمو ترش: براي تهيه ماسك ليموترش آب2 ليمو را بگيريد و با 1قاشق عسل گرم، مخلوط كنيد و روي پوست بماليد و پس از20 دقيقه آن را با پنبه آغشته به گلاب پاك كنيد.

ماسک هويج : ماسك هويج نيز به وسيله آب هويج تهيه مي شود. براي اين منظور مقداري آب هويج را با ماست مخلوط كنيد و با انگشت روي پوست بماليد و پس از20 دقيقه آن را با پنبه آغشته به گلاب پاك كنيد.

ماسک کدوحلوايي : مقداري كدو حلوايي رسيده را له كرده بصورت ماسك براي متعادل ساختن چربي پوست صورت استفاده كنيد.

ماسک سفيده تخم مرغ: يك عدد سفيده تخم مرغ را خوب بزنيد پس از كف كردن به آن نصف ليوان ليمو ترش اضافه كنيد وبه هم بزنيدو روي تمام پوست بماليدپس از 15 دقيقه با آب ولرم بشوئيد.

ماسک پرتقال و ليمو: دو قاشق آب پرتقال ويكقاشق آب ليمو ترش را خوب مخلوط نموده `بصورت بماليدوبعد از 15دقيقه با آب ولرم بشوئيد.

ماسک خيار: خيار را پخته له كنيد ،به صورت ماسك روي صورت بگذاريد وپس از20 دقيقه با آب ولرم بشوئيد.
 
 
ماسک زرده تخم مرغ وآوکادو:  1 قاشق سوپخوري خاک رس (خاک رس يا خمير پاک کننده که به شکل پودر در تمام مغازه ها و فروشگاه هاي غذايي بهداشتي موجود است) + 1 عدد زرده تخم مرغ + يک چهارم قاشق آوکادو له شده + مقداري روغن فندوق( براي اينکه يک مخلوط نرم داشته باشيم) را با هم مخلوط کرده و بر روي پوست خود به مدت 15 الي 20 دقيقه  گذاشته و بعد با آب ولرم بشوييد.
 
(زرده تخم مرغ وآوکادو رطوبت از دست رفته پوست را دوباره باز مي گرداند  ،خمير پاک کننده ترشحات چربي پوست را خشک کرده ، روغن فندق اين حالت را در پوست تعديل کرده و آن را تقويت مي کند.  )

ماسک سيب : يک عدد سيب رنده شده  را با 5 قاشق سوپخوري عسل مخلوط کنيد و سپس روي پوست صورتتان بماليد و پس از 10 دقيقه با آب سرد بشوييد. (آيا مي دانستيد که زنبورها ممکن است مسافت 55 هزار مايل (حدودا 101000 کيلومتر) را پرواز کنند و به روي بيش از 2 ميليون گل بنشينند و شهد جمع آوري کنند که تنها براي درست کردن تقريبا نيم کيلو عسل کافي است. عسل حاوي قندهايي مانند فروکتوز، گلوکز و همچنين آب مي باشد. علاوه بر اينها حاوي ديگر قندها، آنزيمها ، مواد معدني، ويتامين ها و اسيدهاي آمينه مي باشد.)

ماسک گوجه فرنگي: يک عدد گوجه فرنگي را خوب له کنيد و بگذاريد به مدت 15 تا 20 دقيقه روي پوستتان بماند. سپس پوستتان را با آب گرم بشوييد. پوست هاي چرب نسبت به موادپاك كننده و موادآرايشي و دارويي حساس هستند و ممكن است در اثر مصرف موادپاك كننده يا محلول هاي الكل دار دچار قرمزي، خشكي، خارش يا پوسته ريزي شوند.دراين صورت بايد مصرف هرگونه شيرپاك كن، محلول هاي طبي و داروهاي موضعي را متوقف و به پزشك مراجعه كرد تا پمادساختني (تركيبي) التيام دهنده اي را تجويزكند. روي پوست هاي چرب كه اينگونه تحريك شده اند نبايد پماد يا كرم بتامتازون، تريامسينولون، هيدروكورتيزون يا فلوسينولون ماليد و نيز دراين مواقع نبايد صابون اسيدي مصرف كرد. افرادي كه پوست چرب دارند بايد مصرف چربي و قند را به حداقل برسانند و غذاهايي مثل خرما، پسته، فندق، گردو، شكلات و موز را بسياركم مصرف كنند. اين افراد براي كنترل چربي پوست خود و برخورداري از يك پوست شاداب و خوب بايد خواب كافي، اعصاب راحت و تغذيه مناسب داشته باشند و هرچه مي توانند سبزي و ميوه مصرف كنند.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۵/۱۰/۱۳۸۷ - ۱۲:۵۸ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(3)

اخبار جديد حاكي از موفقيت اخير محققان "مركز تحقيقات پوست و سالك پژوهشكده ي رويان" در ابداع روش جديد درمان چين و چروك صورت است. دكتر محمد علي نيلفروش زاده (متخصص پوست و مو و فلوشيپ جراحي پوست،‌ ليزر و پيوند مو از انگلستان و كانادا) رئيس اين مركز است كه به عنوان MEDICAL FACULTY در كنگره بين المللي سالانه ESHRS اروپا در سال 2003 لندن و سال 2003 برلين انتخاب شده و متد جديد جراحي پيوند مو را تحت عنوان" نيلفروش متد " در سال 2005 كنگره سالانه استراليا مطرح كرده است.

پاسخگوي سئوالات زير آقاي دکتر محمد علي نيلفروش زاده مي باشد.

* با توجه به اين كه شما با همكاري پژوهشكده رويان موفق به تزريق سلول هاي فيبروبلاست جهت رفع چين و چروك صورت شده ايد، سابقه ي انجام اين كار در دنيا و نيز عملكرد سلول هاي فيبروبلاست را تشريح كنيد.

سلول هاي فيبروبلاست يكي از سلول هاي مهم بافت پوستي بوده و عمل اصلي آن ساخت رشته هاي كلاژن مي باشد. اين رشته هاي پروتئيني ساختمان اصلي ظاهر و نيز قوام و كشساني پوست را تشكيل مي دهند.

با گذشت زمان از ميزان توليد رشته هاي پروتئيني کلاژن كاسته مي شود و ظاهر جوان چهره از بين مي رود.
 


ايران يكي از كشورهاي پيشرو در اين زمينه است و ما توانسته ايم با همكاري پژوهشكده رويان اين عمل را براي اولين بار در ايران انجام دهيم.

* اين روش داراي چه مراحلي است و چگونه انجام مي شود؟

براي انجام اين عمل ابتدا تكه كوچكي (حدود 3 ميلي متر مربع) از پوست پشت گوش بيمار برداشته شده و براي جدا كردن فيبروبلاست بافت و كشت و تكثير آنها به پژوهشكده رويان فرستاده مي شود. پس از حدود سه هفته سلول ها با حجمي معادل 20 ميليون عدد در ميلي متر آماده تزريق مي باشند.

* هم اكنون از چه روش هايي جهت پُر سازي بافت و رفع چين و چروك پوست استفاده مي شود و مزايا يا معايب احتمالي هر كدام از اين روش ها كدامند؟

جست و جو براي يافتن يك روش درماني مناسب جهت از بين بردن چين و چروك و جوشگاه هاي ناشي از جوش و نقايص پوستي همواره يكي از مباحث مورد علاقه ي پژوهشگران و پزشكان متخصص پوست و جراحان زيبايي بوده است. در اين زمينه استفاده از مواد پُركننده (FILLER AGENTS) به عنوان يك روش درماني از گذشته يدور پيشنهاد شده و تا كنون مواد مختلفي براي پُر كردن چروك هاي صورت و نيز جوشگاه هاي فرو رفته و باقيمانده از جوش و محل زخم ها مورد بررسي و مطالعه قرار گرفته است. چنانكه در قرن گذشته پارافين به عنوان يك پُر كننده براي انجام اين كار پيشنهاد شد كه خيلي زود ناكارآمدي و عدم پذيرش اين ماده از طرف بدن اثبات گرديد. به طور كلي مواد پُر كننده را مي توان به 3 دسته تقسيم كرد:

1- مواد صناعي

2- مواد با منشا حيواني

3- مواد با منشا انساني

از مواد صناعي مي توان به شكلي از سيليكون مايع پالايش شده اشاره كرد كه در سال 1960 معرفي شد و تا 30 سال پس در آن تاريخ مورد استفاده قرار گرفت. اما مشكلات متعدد از جمله بروز واكنش هاي حساسيتي باعث توقف استفاده از آن شد.

يك ماده صناعي ديگر اسيد پلي لاكتيك (POLY-L-LACTIC ACID) يا PLA است كه يك پليمر صناعي استريل و زيست سازگار مي باشد. تزريق اين ماده در درم عمقي باعث مي شود فرآيند سنتز كلاژن توسط ميكروذرات اين پليمر تحريك شود.

از مواد پُر كننده ي چين و چروک با منشا انساني مي توان چربي، كلاژن خود فرد و در آخر تزريق فيبروبلاست كشت داده خويش سازگار(اتولوگ) را نام برد.
 


تزريق چربي مستلزم انجام جراحي و استخراج بافت چربي از محل هايي مانند شكم است و دوام آن نيز چند ماه بيشتر نيست.

كلاژن خويش سازگار نيز از پوست خود بيمار گرفته مي شود. در اين روش از پوستي كه در جراحي هاي زيبايي برداشته مي شود، كلاژن استخراج مي گردد و براي به دست آوردن 1 ميلي ليتر محلول حاوي كلاژن 5 درصد، حدود 2 اينچ مربع از پوست مورد نياز است.

يك ماده پراستفاده ديگر اسيد هيالورونيك است كه يك ماده طبيعي بوده و توانايي ترميم چروك ها و نقايص متوسط تا شديد را دارد. اسيد هيالورونيك در همه بافت هاي انسان و حيوان يافت شده و زيست سازگار است. اين اسيد نقش مهمي در حجم دادن به پوست، شكل دادن به چشم ها و كشساني مفاصل بازي مي كند. با افزايش سن در انسان سلول ها به تدريج توانايي ساخت اين ماده را از دست مي دهند.

در مورد معايب اين راهكار درماني مي توان به انتظار نسبتا طولاني براي بروز آثار درماني اشاره كرد، زيرا ظهور نتايج منوط به گذشت زمان و انجام كلاژن سازي در بافت است. البته در كشورهاي ديگر گران بودن اين روش يكي از معايب آن به حساب مي آيد.

* غير از سلول هاي فيبروبلاست، آيا طرح هاي ديگري در زمينه سلول هاي درماني در دست اجرا داريد؟

بله. كشت و تكثير سلول هاي ملانوسيت يا سلول هاي رنگدانه پوست جهت بيماران مبتلا به لك و پيس يا ويتيليگو و كشت و تكثير سلول هاي كراتينوسيت براي كاشت در محل جوشگاه هاي باقيمانده از سوختگي از طرح هاي ديگري است كه در "مركز تحقيقات بيماري هاي پوست و سالک" در دست اجراست و نتايج آن در آينده اعلام خواهد شد.ادامه مطلب...
.: Weblog Themes By Blog Skin :.

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن مي باشد.