X
تبلیغات
پوست زیبا

پوست زیبا

نکات مفید آرایشی

یک آرایش زیبا با یک کرم پودر خوب شروع می شود. بطور مثال اکثر خانمها مانند اکثر خانمهای آسیایی ها و آفریقایی ها دارای پوستی با رنگ پایه زرد هستند. دانستن این واقعیت یکی از مهمترین نکات آرایش کردن است. وقتی خانمی با این رنگ پوست از کرم پودر صورتی پررنگ یا نارنجی استفاده می کندآرایش خیلی مصنوعی به نظر می رسد و این خانم برای داشتن یک آرایش طبیعی و یکدست باید از کرم پودرهایی با پایه زرد استفاده نمایند.

1-کرم پودر که پایه و اصل آرایش می باشد باید به درستی و مناسب با رنگ پوست شما انتخاب شده باشد.
2- برای اینکه پوست شما خیلی برق نزند پس از اتمام آرایش از پودر جامد استفاده کنید. اگر پوست شما خیلی برق می زند از پودری استفاده کنید که روغن پوست شما را جذب کند.
3- هنگام استفاده از رژ گونه برس را از لاله گوش به سمت گونه ها حرکت دهید و در ضمن از رژ گونه های روشن استفاده کنید تا گونههای شما مشخص تر از پوست زیرین شود. بیاد داشته باشید که آرایش تیره تصویری گرفته تر و آرایش روشن به شما تصویری روشن تر و برجسته تر می دهد.

 

 

 


4- ابتدا روشن ترین سایه را بر پشت چشم خود بزنید.
5- بعد یک سایه با روشنایی متوسط بر روی اولین سایه بزنید.
6- تیره ترین سایه را در گوشه بیرونی چشم بزنید تا ایجاد عمق در چشم کند.
7- با استفاده از یک مداد خط چشم از مرکز چشم تا گوشه چشم خط کوتاهی بکشید.

8- ریمل آرایش شما را تکمیل می کند. اگر چشمانی سیاه دارید از ریمل مشکی، سرمه ای یا قهوه ای تیره و یا بی رنگ استفاده کنید.
9- هنگام رژ زدن، رژی را انتخاب کنید که منعکس کننده شخصیت روانی و درونی شماست. برای رژ زدن از برس مخصوص آن استفاده نمایید. اینکار نه تنها باعث می شود که طرح و خط اصلی لب شما مشخص شود بلکه می شود میزان رنگ رژ روی لب را کنترل کرد. اگر قبل از رژ زدن قدری پودر به لبهایتان بزنید ماندگاری رژ بر روی لبها افزایش می یابد. برای حفظ فرم لبها و جلوگیری از خشک شدن و پوسته پوسته شدن لبها قبل از رژ زدن کرم ویتامین E به لبها بزنید و برای پاک کردن رژ لب، لبها را با گلیسرین پاک کرده سپس بشویید.
10- بعد از رژ زدن از برق لب استفاده کنید تا لبهایتان زیباتر به نظر برسند و رژ لب روی لبهایتان خوب بنشیند.
11- رنگ لاک خود را مناسب با رنگ آرایشتان انتخاب نمایید.
12- پس از اتمام آرایش می توانید از اسپری های فیکس کننده آرایش نیز استفاده کنید. این اسپری ها باعث می شود آرایش مدت طولانی تری بر روی صورت شما بماند


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۲۰/۹/۱۳۸۸ساعت ۱۸:۳۹ توسط مهدی محمدی نژاد دسته : ارایش عربی نظر(2)

چگونه از شر خارش خلاص ‌‌شویم؟

از تحریکات پوستی گرفته تا گزیدگی ‌های ناشی از حشرات مختلف، هیچ چیز مانند یك خراشیدگی خوب نمی ‌تواند موجب خلاص شدن از شر خارش ‌های آزار دهنده شود.

از گذشته ‌های دور تا هم اكنون، بشر به صورت ناخودآگاه و آگاه، از خراشیدن پوست به عنوان راهی جهت از بین بردن انگل‌ ها و سایر عوامل خارجی استفاده كرده است. با این حال تا همین چند وقت پیش، حتی دانشمندان و محققان سرشناس دنیا نیز از راز نهفته در پشت این مكانیسم طبیعی اطلاعی نداشتند.

اكنون تحقیقاتی كه در دانشگاه مینسوتای آمریكا انجام شده است، پاسخ مناسبی برای این ابهام ارائه كرده است:

ایجاد خراش در پوست موجب از كار افتادن موقتی سلول‌ های عصبی در نخاع می ‌شود. این سلول‌ ها به صورت طبیعی، احساس خارش را به مغز منتقل می ‌كنند.

هنگامی كه حشره‌ای پوست بدن را نیش می‌ زند، سلول‌ های موجود در پوست، ماده شیمیایی خاصی را ترشح می ‌كنند كه “هیستامین” نامیده می ‌شود. سلول‌ های عصبی كه در اطراف سلول‌ های پوستی ترشح ‌كننده این ماده قرار دارند، نسبت به هیستامین از خود واكنش نشان داده و پیامی را به نخاع ارسال می ‌كنند. سپس پیامی به تالاموس مغز فرستاده می‌ شود كه در این ناحیه، پیام ارسال شده درك شده و برای كل مغز قابل فهم می‌ شود. در ادامه تالاموس این پیام را به قشر مغزی منتقل می کند كه در نتیجه احساس خارش ایجاد می‌ شود.

محققان دانشگاه مینسوتا در پروژه اخیر خود، ماده ی هیستامین را به پاهای چند میمون تزریق كردند و در عین حال فعالیت‌ سلول‌ های مخصوصی در نخاع این حیوانات را زیر نظر گرفتند. این سلول‌ ها با تشخیص سریع تزریق هیستامین، اقدام به ارسال پیام‌ های فوری كردند. با این حال زمانی كه محققان نواحی اطراف نقطه تزریق را خراشیدند، این فرآیند دچار افت شد.

ترجمه: مهدی كیا

منبع: Focusmagazine


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۶/۸/۱۳۸۸ساعت ۰۱:۰۲ توسط مهدی محمدی نژاد دسته : ارایش عربی نظر(1)

جديدترين نکات پيوند مو

پيوند مو در ميان آقاياني که طاسي سر را تجربه کرده‌اند، مثل جراحي بيني در ميان خانم‌ها طرفدار دارد.

درباره تازه‌ترين نکاتي که بايد قبل و بعد از پيوند مو بدانيد، دکتر محمدعلي نيلفروش‌زاده، متخصص پوست و مو و رييس مرکز تحقيقات پوست و سالک، توضيح مي دهند:

آقاي دکتر! چه روش ‌‌هاي جديدي براي جراحي پيوند مو وجود دارد؟
با پيشرفت‌هاي علمي جديد، داشتن موهاي طبيعي و قابل رشد براي افراد دچار طاسي امكان پذير شده است. در اين روش يك نوار از موهاي دايمي پشت سر برداشته مي‌شود و سپس با استفاده از روش‌هاي خاصي به قطعات ميكروگرافت (حاوي 1 تا 3 مو) و ميني گرافت (حاوي 3 تا 8 مو) تقسيم مي‌شود. اين قطعات در نواحي بدون مو يا كم موي جلوي سر كاشته مي‌شوند. پيوند ميكروگرافت مي‌تواند موجب ايجاد خط موي كاملا طبيعي در جلوي سر شود.

معمولا چند تار مو در سر کاشته مي‌شود؟
بسته به شدت طاسي سر، از 1000 تا 4000 يا بيشتر تار مو كاشته مي‌شود تا تراكم مناسبي از موها در اين ناحيه ايجاد شود. در صورت طاسي شديد ممكن است بيش از يك جلسه براي ايجاد پوشش مناسب موها لازم باشد. موهاي پيوند شده اغلب طي 18 تا 22 هفته پس از عمل، شروع به رشد كرده و در تمام طول عمر به رشد خود ادامه مي‌دهند.

استفاده از كاشت مو به وسيله ليزر CO2 يا Er تا Yag موفقيت چنداني نداشته است. همچنين كاشت مو به روش پانچ گرافت و استفاده از روش كاشت اتوماتيك توسط دستگاه كاشت مو (سيستم بازگرداني خودکار مو) امروزه در دنيا كنار گذاشته شده و همچنين توسط انجمن تخصصي پوست و وزارت بهداشت به دليل مشكلات فراواني مطرود گشته است.

در حال حاضر، استفاده از چه روش‌هايي براي پيوند مو در جهان رايج ‌تر است؟
در حال حاضر استفاده از اسليت گرافت و پيوند مو به روش فوليكولاريونيت رايج است كه در اين روش مي‌توانيم تراكم مناسب و ظاهر بسيار زيبا و طبيعي از موهاي سر را داشته باشيم. روش F.U.E هم براي افرادي كه پشت مو (donor) مناسبي ندارند، به ‌صورت محدود كاربرد دارد.

به چه دليل انجمن متخصصان پوست ايران، استفاده از دستگاه كاشت مو را ممنوع اعلام كرده است؟
به‌خاطر خطرات آن. انجمن متخصصان پوست ايران طي نامه شماره 751485/پ مورخ 18/12/81 در مورد دستگاه Omni graft ساخت كارخانه Medicaenot فرانسه (AHRS) درخواست ممنوعيت استفاده از اين دستگاه را به دليل زيان‌آور بودن براي افرادي كه تحت عمل پيوند قرار مي‌گيرند، ارائه داده است و به دنبال آن به دعوت اداره كل تجهيزات پزشكي وزارت بهداشت، يک كميته تخصصي متشكل از متخصصان پوست،‌ جراحي پلاستيك و ENT تشكيل شده و اين كميته تخصصي هم نظريه انجمن متخصصان پوست را تاييد کرده است.

اين كميته، علل عمده اي كه براي غير علمي بودن اين دستگاه (AHRS) ذكر كرده، عبارت است از: احتمال انتقال بيماري‌ها و ايجاد تخريب در Donor و گيرنده و استفاده از مكانيزم قديمي و مطرود شده پانچ گرافت.

البته در سال 2002 ، ESHRS در لندن (يكي از پزشكان فرانسوي كه جزو شركت سازنده دستگاه است)،‌ مقاله‌اي ارايه داد كه مورد مخالفت تمامي اعضا و متخصصان كشورهاي ديگر قرار گرفت و ايشان نتواست پاسخ سوالات مختلف مطرح شده را بدهد. يكي از ايرادات عمده مطرح شده اين بود كه مكانيسم دستگاه طوري است كه 30 تا 50 درصد فوليكول‌هاي موي قسمت دهنده ي مو را از بين مي‌برد و بقيه دستگاه همان دستگاه پانچ قديمي است كه همه جراحان كاشت مو به دليل اسكارهاي (جاي زخم) ناحيه گيرنده ي مو، چند سالي است كه آن را كنار گذاشته‌اند و كسي هم خريدار آن نيست، زيرا نه بيمار راضي است و نه پزشك راضي مي‌شود كه با آن كار كند و حتي الان سازندگان دستگاه اعلام كرده‌اند اين دستگاه براي آموزش كاشت مو و براي افراد مبتدي و تازه‌كار خوب است. خلاصه در هيچ كشور پيشرفته دنيا توفيقي نداشته است.

در حقيقت، يکي از پيشرفت‌هاي جديد در زمينه ي كاشت مو اين بوده كه در ناحيه دهنده ي مو، از روش‌هاي ميكروسكوپي و تهيه F.U استفاده مي‌شود و در ناحيه كاشت مو، موها با دقت و ظرافت توسط اسيلت كاشته مي‌شوند و اين روشي است كه تمامي متخصصان ماهر اين رشته انجام مي‌دهند و نتايج بسيار خوب و رضايت بخشي داشته است.

به‌ طور کلي، پيوند مو را در مورد چه كساني مي‌توان انجام داد؟
هر فردي كه دچار ريزش دايمي موها باشد، مي‌تواند عمل پيوند مو را انجام دهد.

در طاسي موي مردانه در مردان و زنان، و در افرادي كه داراي اسكارهاي (جوشگاه) فاقد مو در سر هستند، و در مواردي براي ايجاد پوشش مناسب در برخي نواحي ابرو يا ريش از اين روش پيوند مو مي‌توان استفاده كرد.

روش‌هاي پيوند مو معمولا 3 تا 6 ساعت طول مي‌كشند. در اين روش از بي‌حسي موضعي استفاده مي‌شود و بيمار هوشيار است، ولي چون داروي آرام بخش ملايم دريافت مي‌كند، احساس راحتي مي‌كند.

عمل پيوند مو درد دارد؟
معمولا بيمار طي عمل، دردي احساس نمي‌كند و يا دردش خيلي کم است. پس از عمل، يك بانداژ توري‌شكل روي سرش قرار داده مي‌شود تا مانع جابجايي گرافت شود. روز پس از عمل نيز پانسمان تعويض و بانداژ برداشته مي‌شود.

ناحيه پشت سر كه موها از آنجا برداشته مي‌شوند، بخيه زده مي‌شود و بين 7 تا 12 روز پس از عمل، بخيه ها كشيده مي‌شوند و بهبودي، كامل مي شود.

پس از عمل جراحي پيوند مو، چه مراقبت‌هايي لازم است؟
بيمار پس از عمل، يك داوري مسكن ملايم دريافت مي‌كند. طي 2 تا 3 روز پس از عمل، بيمار بايد در وضعيت 45 درجه بخوابد تا احتمال تورم پس از عمل كمتر شود. روي هر كدام از گرافت‌ها، دلمه‌اي بسته مي‌شود كه حداكثر طي 10 تا 14 روز پس از عمل مي‌افتد.

ممكن است تعدادي از موهاي پيوند شده در ابتدا ريزش داشته باشند، ولي چون پياز مو زنده و سالم است پس از طي يك دوره سكون 3 تا 4 ماهه، شروع به رشد مي‌كنند و تا ماه هشتم رويش موها كامل مي‌شود و چون موهاي پيوند شده تحت تاثير آنزيم 5 آلفا ردوكتاز نيستند، به هيچ وجه تا آخر عمر ريزش ندارند.

اين عمل چه عوارضي دارد؟
عوارض پس از عمل پيوند مو بسيار نادر است. ممكن است احساس كرختي خفيفي در ناحيه دهنده يا گيرنده مو وجود داشته باشد كه طي 2 تا 8 ماه پس از عمل كاملا بر طرف مي‌شود. عفونت خفيفي ممكن است در ناحيه گيرنده مو ايجاد شود كه به راحتي با تجويز آنتي بيوتيك قابل درمان است. محل برداشتن مو در پشت سر كوچك است و به راحتي با موهاي اطراف پوشانده مي‌شود. موهاي گرافت شده در جلوي سر، هيچ گونه اسكار يا زخمي بر جاي نمي‌گذارند و پس از رويش موهاي پيوند شده، كاملا پوشانده مي‌شوند.

تا چند روز پس از عمل ممكن است ناحيه پيشاني و اطراف چشم ورم کند كه ظرف مدت چند روز از بين مي رود.

در بعضي بيماران، 4 تا 6 ماه پس از عمل بر اثر پديده تلوژن افلوويوم، موهاي قبلي بيمار ريزش موقت پيدا مي‌كنند. در تعداد زيادي از بيماران، 6 تا 8 ماه پس از عمل كاشت مو، ريزش مو قطع شده و حتي بعضي موهاي نازك قبلي بيمار، ضخيم‌تر مي‌شوند.‌ لذا بسياري از جراحان كاشت مو معتقدند كه در صورت داشتن شرايط ،‌ عمل كاشت مو هر چه زودتر انجام شود.

تهيه مصاحبه : دکتر شکوفه شجاعي


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۶/۸/۱۳۸۸ساعت ۰۱:۰۱ توسط مهدی محمدی نژاد دسته : ارایش عربی نظر(0)

Sun Protection Factor, ضد آفتاب SPF, کوهنوردي، شنا، اسکي، فوتبال

اين واژه  مخفف اصطلاح Sun Protection Factor است، يعني ضريب محافظت در برابر آفتاب.هر چه فرآورده ضد آفتاب SPF بالاتري داشته باشد، حفاظت کنندگي آن در برابر پرتوهاي زيانبار فرابنفش بيشتر خواهدبود، اما عملاً در عيارهاي بالاتر را انتخاب کنيم، به طور مثال در مناطق جنوبي ايران.هر نوع ضد آفتاب با هر عياري بيشتر از سه ساعت  روي پوست مؤثر نيست و بايد بعد از سه ساعت تکرار شود. بيشترين مقدار اشعه در فاصله زماني ده صبح تا سه بعدازظهر به زمين مي رسد. بهتر است در اين فاصله زماني از قرار گرفتن به طور مستقيم در برابر اشعه آفتاب خودداري کنيد.توصيه شده در ورزش هايي مانند کوهنوردي، شنا، اسکي، فوتبال و… از ضد آفتاب استفاده شود.با توجه به اين که بعضي از ضد آفتاب ها در آب محلول هستند و با شستشو، شنا، يا تعريق پاک مي شوند يا از انواع ضد آب آن استفاده شود يا مصرف آن تکرار شود.در کودکان از سن شش ماهگي به بعد به راحتي مي توان از ضد آفتاب هاي شيمايي استفاده کرد.ترکيبات موجود در ضد آفتاب در بعضي افراد حساسيت ايجاد مي کندو بايد نوع ضد آفتاب در اين مواقع عوض شود. افرادي که جوش صورت دارند بايد از ضد آفتاب هاي محلول يا لوسيون استفاده کنند چون کرم ها و پمادهاي چرب مي توانند باعث بدتر شدن جوش صورت شوند.نکته مهم: استفاده از ضد آفتاب ها به معني ايمني 100 درصد نيست و بايد ساير موارد محافظتي را نيز رعايت کرد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۱/۷/۱۳۸۸ساعت ۱۵:۵۳ توسط مهدی محمدی نژاد دسته : ارایش عربی نظر(0)

آندروژنيک, اثرات هورمون آندروژن, استمنا, اسکار در منفذ ورودي سوزن, الکتروليز, تب خال تناسلي, حساسيت به ماينوکسيديل, داروی گلت, ريزش مو ارثي, زگ

۱- مي خواستم بدونم هنگام استفاده از الکتروليز استفاده از حرارت بالا در زمان کم بهتره يا استفاده از حرارت کم در زمان زياد؟…مثلا براي موهاي کلفت. اگر دستگاه ۱۰ شماره داشته باشه و پوست ظريف باشه شما چه شماره با چند ثانيه رو پيشنهاد ميکنيد ..وقتي که ريشه ميسوزه علامتش اينه که مو به راحتي خارج ميشه بدون درد ؟ بعد از اين کار قرمزي و کمي پف طبيعه يا نه و اگر طبيعي هست تا چند ساعت چکار کنيم که التهابش کم بشه؟

در زمان الکتروليز حرارتي که توسط دستگاه توليد مي شود توسط سوزن به ريشه مو انتقال مي يابد. سوزنهاي الکتروليز بايد داراي لاک در سطح خودشان داشته باشند (معمولاْ لاک ظريف و بي رنگ است.) و فقط نوک سوزن بايد لخت باشد . بعضي از سوزنها داراي اين لاک نيستند و يا با استفاده مکرر و دستکاري آنها اين لاک پاک ميشود و اگر سوزني فاقد اين لاک باشد علاوه بر ريشه مو مجراي مو را نيز مي سوزاند و باعث التهاب شديد و احتمال اسکار در منفذ ورودي سوزن ميشوند. پس اتنخاب سوزن مناسب اولين راهي است که براي کاهش التهاب و عدم بجا ماندن اسکار مهم مي باشد. بسته به نوع مو بايد درجه دستگاه را انتخاب کرد البته دستگاههاي مختلف حرارتهاي متفاوتي در درجه بندي دارند و اين درجه بندي ها خيلي استاندارد نيست يعني همه انواع دستگاهها با هم در درجه بندي مانند هم نيستند ولي معمولاْ درجه سه (موهاي ظريف) تا پنج (موهاي کلفت) براي مو مناسب است. زمان نيز بايد بر اساس کلفتي مو تعيين شود. دو ثانيه (موي نازک) تا چهار ثانيه(موي خشن) براي از بين بردن مو مناسب است ولي اين زمانها و درجات گفته شده براي هر بيمار و نوع دستگاه ميتواند متغير باشد يعني بايد شما با کار کردن دستگاه اطلاع کافي پيدا کنيد و سپس از روي تجربه آن را انتخاب نماييد. اگر شما خودتان با دستگاه مي خواهيد روي بدن خودتان استفاده نماييد بهتر است اول روي موهاي بدن امتحان کنيد و با اطلاع از نوع دستگاه و درجات مختلف و زمان مناسب براي نوع موها روي صورت کار کنيد. بهتر است بعد از الکتروليز از يخ استفاده کنيد يعني بعد از الکتروليز در هر ساعت ده دقيقه يخ روي محل بگذلريد تا التهاب احتمالي کاهش يابد. اگر پوست قرمز و منافذ سوخته شده وجود دارد از يک کرم آنتي بيوتيک براي جلوگيري از عفونت استفاده شود. بعد از الکتروليز سعي کنيد تا بيست و چهار ساعت به محل آب نزنيد.

۲- من ۱۸ سالمه و مشکل کم مويي صورت داشتم بعد از مراجعه به پزشک با تجويز ايشان به مدت ۲ ماه ماينوکسيديل ۵٪ مصرف کردم بعد از۲ ماه تمام موهاي صورت من در اومد ولي با گذشت ۲ ماه اين موها دوباره کم شدند و الان به نصف رسيدند ميخواستم بدنم که با مصرف مجدد ماينوکسيديل چي کار کنم که موها دوباره کم نشه و ضخيم و قوي شه

مصرف دارو را بايد بمدت طولاني نگهداريد و شايد نياز باشد از داروهاي کمکي و هورموني نيز استفاده شود. تحت نظر پزشک خودتان داروها را مصرف نماييد و از مصرف داروهاي اضافي و يا قطع دارو اجتناب فرماييد.

۳- من چند ماهه از ماينوکسيديل استفاده ميکنم و احساس ميکنم موهاي بدنم مخصوصا صورت مثل پيشاني و ابرو زياد شده ايبته در کل بدنم چنين احساسي دارم ميتونه از اون باشه؟

داروي مينوکسيديل بصورت موضعي استفاده ميشود و جذب آن بداخل سيستم خون اندک است ولي در بعضي افراد اين جذب بدليل خاصيت پوست آنها بيشتر است و ميتواند عوارض داخلي از جمله افت فشار خون و تنگي نفس را داشته باشد. در مواقعي که دارو در جاهاي ديگر نيز استفاده شود ميتواند باعث ضخيم شدن موهاي ناحيه شود. بهتر است دارو فقط در محلهاي مورد نياز استفاده شود و در صورت علائم حساسيت به دارو مانند خارش و قرمزي شديد ناحيه و يا عوارض داخلي مانند احساس سنگيني در سينه دارو بايد قطع شود.

۴- من پسري هستم ۳۰ ساله و موهام هم تقريبا خوب بود ولي از خرداد ماه که کامپيوتر خريدم و خيلي هم زياد کار مي کنم و از اون موقع تا بحال يعني در عرض شش ماه نهصد ساعت اشترا ک اينترنت داشته ام کارمند هستم و مجرد ولي نمي دونم چرا انقدر موهام مي ريزه موهاي پدرم خوبه و من هم از او به ارث بردم و داداشم و يک خواهرم که از مادرم موهاشون و چهرشون رو به ارث بردن موهاشون خيلي کم پشته موهاي داداشم که ديگه داره کاملا خالي مي شه خلاصه مي خواستم بگم اشکال از کجاست از کامپيوتر هستش يا از چيزهاي ديگه نمي دونم قبل از اينکه کامپيوتر بخرم هم مشکل زياد داشتم ولي موهام انقدر نمي ريخت ولي از وقتي کامپيوتر خريدم موهام خيلي بيشتر مي ريزه لطفا راهنمايي کنيد چيکار کنم؟

اين ريزش موي شما از نوع آندروژنيک است اين نوع ريزش مو ارثي است و همانگونه که خودتان نيز اظهار کرده ايد برادر شما نيز ريزش مو در جلو سر دارد. اثر آندروژن روي جلو موي سر يک اثر معکوس نسبت به بدن و صورت دارد يعني با اثر اين هورمون ما در جلو سر ريزش مو و در صورت و بدن افزايش رشد مو داريم. با بررسي اين نوع هورمون در خون ما پروتکول درماني خاصي داريم در صورت نرمال بودن هورمون بايد توجه داشته باشيم که پوست سر نسبت به اين هورمون حساس است و اثر آن مضاعف مي باشد. استرس و هيجانات روحي در تهيج و بيداري ژن نهفته در بسياري از بيماريهاي ارثي نقش دارد من جمله اين نوع ريزش مو. شما بايد تحت نظر پزشک متخصص پوست و مو بررسي هورموني و درمان قرار گيريد.

۵- سوال من راجع به مصرف ماينوکسيديل هست .من ۵-۶ ماهه که از محلول ۵٪ استفاده ميکنم (روزي ۲ بار ) و احساس خارش تقريبا دايمي و به ندرت احساس سوزش دارم به نظر شما بهتر نيست از ۲٪ استفاده کنم؟ و اگر اين کارو انجام بدم چون سرم به ۵٪ عادت کرده باعث ريزش موهام نميشه؟ و ديگه اينکه کف سرم به خاطر دارو پوسته هاي درشت ميده براي اون چي کار ميشه کرد و مصرف چه صابون يا شامپويي مناسبه؟ لطفا اسمشو بگيد (موهاي من معموليه) خواستم بگم که سرم اصلا قرمزي نداره فقط خارش و به ندرت و به مقدار کم گاهي سوزش اين ميتونه حساسيت باشه؟

حساسيت به ماينوکسيديل بيشتر بصورت قرمزي و خارش بروز ميکند و گاهي سوزش نيز وجود دارد . در صورت وجود اين علائم بهتر است از مصرف ماينوکسيديل اجتناب کرد. ولي يک نوع حساسيت در بعضي افراد وجود دارد که درماتيت سبوره ناميده ميشود و در اين نوع درماتيت ما خارش و گاهي سورش و قرمزي سر داريم براي اطمينان از اينکه اين نوع درماتيت همراه با ريزش مو وجود ندارد بهتر است ماينوکسيديل را براي مدتي قطع کرد و درمان خارش و شوره سر انجام داد و بعد از بهبودي دوباره ماينوکسيديل را تست کرد در صورتي که تا دو روز دوباره خارش و قرمزي بوجود آمد اين ديگر حساسيت به ماينوکسيديل است و بايد آن را مصرف نکرذ و از داروهاي موضعي ديگر تحت نظر پزشک مصرف نمود ولي اگر خارش تا مذتي به سراغ شما نيامد همراهي درماتيت سبوره است و ميتوانيد از ماينوکسيديل استفاده کنيد. براي پوسته ريزي بايد هم دارو و هم از شامپوهاي خاص اين حالت استفاده کنيد. بهتر است با يک متخصص پوست و مو در اين مورد مشاوره حضوري داشته باشيد.

۶- من 35 سالمه و دو حاملگي و زايمان هم داشتم اما موهام هنوز به شدت پرپشت هست و جنسش هم کمي زير هست که اگه کوتاه کوتاه يا بلند بلند نباشه به صورت وز ميايسته . چطور ميتونم يک حالت لخت خوب براي موهام درست کنم ؟

از شامپو و کرمهاي نرم کننده و حالت دهنده در آخر حمام استفاده کنيد.

۷- soale man raje be shekle zaheri va tashkhise zegil va tabkhale tanasoli hast va inke dar soorate darman nakardan bade che modat az bein miravand ,zemnan dar zegile tanasoli aya hatman bayad ba farde mobtala rabete dasht yani khod be khod eejad nemishavad? hamintor dar morede tabkhale tanasoli agar kasi be tabkhale mamooli ke atrafe lab ya dahan mizanad mobtala bashad ehtemale inke alate tanasoliyash ham tabkhal bezanad vojood darad?(albate agar dar toole chand sal faghat labha tabkhal zade bashand)

زگيل تناسلي با زگيل معمولي تفاوت آن چناني ندارد و فقط سطح زگيل تناسلي نسبت به معمولي صاف تر است . تب خال تناسلي همرا با درد و تاولهاي ريزي است که سريع سطح اين تاولها پاره شده و زخمي ميشوند. هم زگيل و هم تب خال عامل ويروسي دارند و خيلي مسري هستند. تماس مستقيم با اين دو ضايعه باعث انتقال آنها ميشود. و اين تماس نياز نيست که تماس جنسي باشد. استفاده از لباس زير فرد آلوده نيز ميتواند ويروس را انتقال دهد و يا حتي دست دادن در صورتي که فرد آلوده با دست خود محل را خارانده يا دستکاري کرده باشد و بلافاصله با يک فرد سالم تماس دستي داشته باشد و فرد سالم دست خود را به محل تناسلي يزند ميتواند اين بيماري را بگيرد. در مورد تب خال دهاني و تناسلي بايد بگويم که تن خال تناسلي ميتواند در دهان و لب در افرادي که سکس دهاني دارند ايجاد شود و برعکس تب خال دهاني در ناحيه تناسلي بروز دهد. پس بايد فرد آلوده مواظب باشد که ويروس را به ديگري انتقال ندهد. با درمان بموقع و رعايت بهداشت فردي و اجتماعي و تماس هاي بهداشتي ميتوان از انتشار اين ويروسها جلوگيري کرد.البته افرادي در گير اين نوع ويروسها ميشوند که زمينه درگيري را داشته باشند از جمله افرادي که به هر نحوي سيستم ايمني آنها پائين است مانند افراد ديابتي يا افرادي که يک مشکل حاد يا مزمن داخلي دارند و يا گيرندگان پيوند و بيماران خاص. براي درگيري با ويروس زگيل وجود زخم در ناحيه تماس اين انتقال را سريع تر ميکند.

۸- soale man raje be bimariye vitiligo hast .bazi az mavade shimiyayee asarate namatloobi rooye pooste afrade mobtala be pisi darand va baese pishrafte bimarihsoon mishe mkhastam bedoonam aya estefade az keremha ya spray haye moobar in asare namatloob ro dare ya momkene dashte bashe ya na? chon masalan aftab sookhtegi in asar enamatloob ro dare tasavor kardam intor mavad ham bekhatere eltehabi ke eejad mikonand momkene hamin khasiyat ro dashte bashan soale digeye man raje be masrafte metoxalene khoraki baraye darmane in bimari hast ke masrafesh be che tarigh hast va che avarezi dare

پيسي يا ويتيليگو يک بيماري خود ايمني است و بصورت لکه هاي سفيد روي پوست ديده ميشود. هر عاملي که باعث التهاب و قرمزي در سطح پوست شود ميتواند در اين افراد باعث ضايعات سفيدي پوست شود. پس اگر فرد با مصرف يک نوع کرم يا موبر در سطح پوست حساسيت نشان مي دهد نبايد از آن استفاده نمايد. مصرف متوکسالن خوراکي بسته به وزن افراد دارد و مقدار آن معمولاْ نيم ميلي گرم بر اساس يک کيلو گرم وزن بدن مي باشد.

۹- مي خواستم بدونم سوتين هاي جادويي ، مخصوصا نوع بزرگ كننده و سفت كننده آن واقعا مؤثر هستن ؟ و دوم اينكه دستگاه اپيلاسيون دائمي كه تبليغ مي شود كه بعد از سه الي پنج جلسه موها را براي هميشه از بين مي برد و از موم استفاده مي كنند آيا واقعا در درمان قطعي موهاي زائد مؤثر است ؟

از نظر علمي نه چون اين نوع سوتين ها از چه طريق ميتوانند در داخل بافت سينه اثر داشته باشند. در مورد اپيلاسيون نيز تبليغي بيش نيست. بايد پياز مو از بين برود تا مو ديگر رشد نکند و فقط اين نوغ اپيلاسيونها در زمان طولاني ميتوانند باعث نازکي مو شوند. البته در مواردي هم ديده شده که اپيلاسيون باعث ضخيم تر شدن مو شده است. الکتروليز و ليزر اگر بطور مناسب استفاده شوند ميتوانند ريشه مو را از بين ببرند. تازه با اين عمل نيز نتيجه صد در صذ نيست.

۱۰- من حدود ۴ سال است که ازدواج کرده ام.قبل از ازدواج موي زائد نداشتم (البته شايدقبل از ازدواج توجه نمي کردم) .ولي الان مدتها است که در چانه واطراف نوک سينه وکنار(کنار گوشم) صورتم موهاي زبري مي رويد .مشابه اين سوال را درپستهاي قبلي خواندم ولي از علائمي که شما فرموده بوديد مانند نا منظم بودن پريود نامتناسب بودن وزن با قدو… هيچکدام را ندارم.لطفا من را در اين رابطه راهنمايي بفرماييد.

تمام علائم که گفته شده در فرد ديده نميشود و اين علائم يک حالت کلاسيک بيماري تخمدان پلي سيستيک است. در افرادي با اينکه هورمون در حد طبيعي است و کيستي نيز وجود ندارد ولي پوست به مقدار طبيعي هورمون نيز ميتواند حساس باشد. اگر شدت موهاي زائد در اين افراد زياد باشد بهتر است علاوه بر ليزر و يا الکتروليز از دارو درماني نيز کمک گرفت. ولي اگر موهاي زائد ناچيز است فقط از الکتروليز يا ليزر استفاده ميشود.

۱۱- من پسري ۱۹ ساله هستم که ۴و ۵ سالي عمل استمنا انجام ميدهم خواستم بدانم که ايا اين عمل باعث ريزش مو مي شود چون من دچار ريزش شدهام تقريباْ از ۱ سال بعد از اينکه عمل استمنا را انجام دادم و در اگر جواب مثبت بود در صورت ترک عمل بهبودي حاصل مي شود.

عمل استمنا باعث ريزش مو نميشود ولي به آن شدت مي بخشد. اثرات هورمون آندروژن در جلوي موي سر باعث نازکي و ريزش آن ميشود و همين هورمون نيز باعث افزايش افزايش تميل جنسي ميشود. در صورت توقف اين عمل از شدت ريزش مو کاسته ميشود و با درمان داروئي ميتوان ريزش مو را کاملاْ متوقف کرد.

۱۲- ميخواستم بدونم که موهاي اطراف شرم گاه رو با چه چيزي ميشه اصلاح کرد که زبر نشه؟

اگر تحملش را داشته باشيد با موم و گرنه با کرمهاي موبر. تيغ زدن باعث زبري مو در بعضي افراد ميشود. اگر ليزر و يا الکتروليز شود هم موها نازکتر و هم کمتر ميشود.

۱۳- براي درمان هميشگي قارچ پوستي آيا روشي وجود دارد؟ برادرم که در امريکاست مي گفت که در آنجا قرص مخصوصي وجود دارد که از داخل بدن با قارچ مبارزه مي کند. آيا در ايران هم اين امکان وجود دارد؟

منظور از هميشگي چيست؟ چون هر لحظه امکان دارد فرد به قارچ مبتلا شود و نميتوان مثلاْ واکسني زد و فرد ديگر قارچ نگيرد بلکه با درگيري قارچ بايد درمان ضد قارچ انجام داد.هيچ داروئي وجود ندارد که شما را براي هميشه از گرفتاري قارچ در امان بدارد. اگر هم بطور مرتب يک نوع داروي قارچي مصرف شود نيز نميتوان مطمئن بود که ديگر قارچ نمي گيريد چون بعضي از قارچها به انواع ضد قارچها مقاوم هستند. پس بايد در صورت گرفتاري درمان نمود. رعايت بهداشت فردي و اجتماعي براي پيشگيري از گرفتاري قارچ خيلي مهم است.

۱۴- ميخواستم بدونم ميشه همزمان از قرص پروپشيا و ماينوکسيديل استفاده کرد؟ ضمنا پروپشيا موهای کل بدن رو زياد ميکنه؟ بعد از قطع مصرف چطور ؟اگه موهای بدنو زياد کرده باشه بعد قطع مصرف هم اثرش باقيه؟

بله مصرف همزمان اين دو دارو اثر بهتری برای رشد مو دارند. موهای بدن را زياد نميکند. در حقيقت اين يک داروی ضد آندروژن است و موهائی که تحت تاثير آندروژن کم ميشوند را زياد ميکند و تازه اگر روی موهای بدن اثر بگذارد اثر معکوس است يعنی گاهی باعث کاهش موهای بدن ميشود. بعد از قطع دوباره موها شروع به ريزش ميکنند.

 ۱۵- ۵ يا ۶ سال قبل از داروی گلت استفاده کردم برای صاف کردن مو ها…بعد از ۲ سه ماه خيلی از موهای سرم ريخت به حدی که الان تقريبا؛ کچل شده ام. البته ارثی هم خانواده ما کم مو هستند… حالا چند سوال از خدمت شما دارم ۱- در صورتيکه خدای نکرده کاملا تاس شوم چقدر هزينه می خواهد برای کاشتن کامل؟ ۲- چون من هنوز بچه دار نشده ام امکان دارد بخاطر مصرف روزی يک عدد قرص پروپرشيا بچه دار نشوم؟ ۳- چه شامپويی برای کلفت شدن جنس مو معرفی می کنيد؟

هزينه کاشت مو بستگی به وسعت و تعداد موهای کاشته شده محاسبه ميکنند. داروی پروپيشيا يک داروی ضد آندروژن قابل برگشت است يعنی با قطع آن عوارض ثانويه آن اگر وجود داشته باشد از بين ميرود و ايجاد نازائی نمی کند. شامپوهای تقويتی زيادی هستند که اين عمل را انجام می دهند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۲۳/۶/۱۳۸۸ساعت ۲۰:۳۴ توسط مهدی محمدی نژاد دسته : ارایش عربی نظر(0)

آرایش ملایم ، برس روژگونه ، بعدش کرم پودره ، خط زیر چشم ، رنگ پوست ، روژلب ، ریمل و خط چشم ، سایه زدن سایه ملایمی ، لپها ، مداد ابرو ، کرم نرم کن

مرحله اول زدن کرم نرم کننده و بعدش کرم پودره که بستگی به رنگ پوست و سازگاری با اون یه کرم پودر انتخاب و روی پوست می زنیم

بعد باید ابروها رو یک کم پر رنگتر کرد یا اینکه اگه جایی از ابرو نقص داره با مداد ابرو درستش کرد

اینم نتیجه نهایی سایه زدن هست. می بینید که اصلا از رنگهای تند و زننده استفاده نکرده و خیلی سایه ملایمی درآورده. هرچی از کنار پلک به سمت ابرو می رویم رنگ سایه کمرنگ تر میشود.

مرحله بعد ریمل و خط چشم مایع می زنیم.
برای خط زیر چشم بهتر است با مداد مشکی (یا رنگ مورد علاقمون) زیر چشم را بکشیم بهتر است موقع خط کشیدن بالا را نگاه کنیم. اگر آرایش ملایم میخواهید باید خط زیرین بیرون پلک و نزدیک به مژه ها باشد و اگر آرایش تندتر میخواهید باید خط زیرین دقیقا روی پلک داخلی چشم کشیده شود.
با برس روژگونه شروع به زدن روژگونه میکنیم اینکار باید با یک رنگ بسیار ملایم انجام شود
برای اینکه بهتر روژگونه بزنیم چند روش دارد:۱- بخندیم و روی قسمتی که برآمده میشود روژگونه بزنیم. ۲- لپها را به داخل فرودهیم و روی قسمتهایی که برآمده میماند روژگونه بزنیم.

روژلب کمرنگ می زنیم.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۵/۶/۱۳۸۸ساعت ۰۱:۳۷ توسط مهدی محمدی نژاد دسته : ارایش عربی نظر(0)

موی نسکافه ای ،

رنگ موی نسکافه ای که درجه سایه رنگ از تیره هست تا روشن. این رنگ قرمزی ندارد و برای پوستهای تیره بهتر است از درجه 6 و 7 آن استفاده شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۵/۶/۱۳۸۸ساعت ۰۱:۳۱ توسط مهدی محمدی نژاد دسته : ارایش عربی نظر(0)

برنزه کردن پوست ، داشتن مویی به رنگ بلوند(نسکافه ای ، رنگ مو های تیره ، فروشگاه های لوازم آرایشی ، لوسیون ، ماده Remover رنگ مو ، مواد دکلره و بیرن

با آمدن تابستان و گرم شدن هوا معمولا مد از رنگ مو های تیره به سمت روشن و بر عکس رنگ پوست ها به سمت رنگ های برنز و تیره گرایش پیدا میکنه، نکته ای که وجود داره اینکه اگر مایل هستیم که ازاین مد پیروی کنیم و با کمی تغییر جلوه ی زیباتر و متفاوتی به ظاهرمون بدیم باید چکار کنیم که با این تغییرات به سلامتون آسیبی نرسه؟ این نکته ای است که در مطالب این سایت همواره دنبال میشه. درمورد برنزه کردن پوست نظر پزشکان استفاده از مواد برنزه کننده که بصورت کرم یا انواع اسپری ولوسیون هست و بدور از آفتاب توصیه اکید  شده ولی مبحث اصلی درباره روشن کردن موها و داشتن مویی به رنگ بلوند(نسکافه ای ،دودی، عسلی و..) است

بدون زردی و یا سوختن مو! تمام نکات وانواع رنساژ ها رو در مطالب
قبلی توضیح دادم ولی از آنجا که بسیاری از دوستان باز هم سوالاتیدارند، در این مطلب تا
حدودی به این سوالات پاسخ می دم.
ضمنا تمامی مسائل مطرح شده و پاسخ هامنوط به این است که شما تا حدودی با مبحث
مواد دکلره و بیرنگ کننده ها آشنا باشید و بهتره افرادی که آشنایی ندارند به متخصص
مراجعه کنند.
1- مویی که قبلا با حنا رنگ شده والان رشد ریشه داره و مو 2 رنگ است و میخواهیم که به یک بلوند زیبا برسیم.
- قسمت های رنگ شده با حنا رو با ماده Remover که از فروشگاه های لوازم آرایشی میتونید تهیه کنید شسته شو میدهیم؛این ماده شبیه شامپو مصرف میشود و حدود 30 تا 40 دقیقه مکث لازم دارد. بعد از پاک شدن رنگ مو ها را با مخلوط پودر دکلره و اکسیدان 6% روشن میکنیم وقتی به پایه رسید شسته و رنساژ میکنیم. در مورد موهای مشکی(رنگ شده) هم به همین صورت عمل میکنیم.
2- موهایی که تیره هستند و پس از رنگ کردن با رنگ قهوه ای ساقه روشن نمی شود و ریشه نارنجی و قرمز میشود.
- برای رنگ کردن موها باید ابتدا از 2 سانت مانده به ریشه از پشت سر لایه به لایه موها رو رنگ کنیم و پوشش داده کمی حرارت یکنواخت بدهیم وقتی ساقه رنگ گرفت شروع به رنگ کردن ریشه میکنیم و بعد از 15 دقیقه اگر ریشه به رنگ ساقه در آمد موها رو میشوییم. درصورتی که باز هم اختلاف وجود داشت برای مخلوط رنگ سافه از اکسیدان 9% و برای ریشه از 6% استفاده میکنیم.
3-مویی که قبلا مش شده رو میتونیم بلوند یکدست کنیم؟
-اغلب خانم ها وقتی بعد از مدتی رشد ریشه داشته و مش موهاشون پایین میاد یک رنگ تیره به کل سرشون بدون مشورت میزنند و بعد به آرایشگاه مراجعه میکنند تا موهاشون رو یک بلوند یا قهوه ای روشن شیک کنند. این کار صحیحی نیست. مویی که با دکلره روشن شده ضعیف بوده و اگر دوباره مواد دکلره قوی روش بخوره ممکنه که بسوزه و آسیب ببینه. اگر موهاتون مش داره برای دکلره کافیه روی این تکه ها مواد نزنیم و بقیه را با احتیاط دکلره کنیم. بهتره در این موارد حتما یک کمک یا متخصص به شما یاری برسونه!!
4-موها قبلا بلوند شده و الان رشد ریشه داره و 2 رنگه ، چطور میشه که یک قهوه ای یکدست درآورد؟
-مهم ترین نکته این است که به هیچ وجه از رنگ های سری زیتونی ، دودی ، خاکستری و بطور کلی سرد استفاده نکنیم. از سری رنگ های گرم متل شکلاتی و طلائی و فندقی و… و شماره های 4 یا 5 با اکسیدان 6% و کمی آب برای ساقه ها ومخلوط رنگ و اکسیدان 9% برای ریشه استفاده کنیم. در این حالت مو کمی تیره خواهد شد و از اونجایی که موی دکلره شده رنگدانه های خود رو از دست داده است بعد از 1 یا 2 بار شستشو دوباره روشن میشه و این کار رو باید مجددا تکرار کرد تا رنگ ثابت شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۵/۶/۱۳۸۸ساعت ۰۱:۲۹ توسط مهدی محمدی نژاد دسته : ارایش عربی نظر(0)

آلرژی, اگزما, بیماری های پوستی, خارش مزمن،, داء الصدف،, داستانهای من و ختر عمه, داستانهای من و دختر عمه, رویترز, سلول‌ های عصبی (نورون), سلول‌ها

b7e122bfb4974d81700003d7bbd02890

دانشمندان سلول ‌های عصبی خاصی را کشف کرده‌ اند که موجب خارش در بدن می شوند. این کشف می تواند به ارائه ی درمان های مطلوب تری برای بیماری های پوستی منجر شود.   

به گزارش رویترز، محققان با انجام آزمایش هایی بر روی موش ها نشان دادند، سلول‌ های عصبی (نورون) وجود دارد که فقط حس خارش را منتقل می کنند. این کشف در واقع نقض کننده نگرش رایج در مورد ارتباط نزدیک دو حس درد و خارش است.

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن و دانشگاه پکن می گویند: از بین بردن سلول ‌های عصبی مخصوص خارش موجب شد تا این موش ها دیگر دچار خارش نشوند.

 

DrawRace_iphone

این پژوهشگران می گویند،محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن و دانشگاه پکن سلولهای خاصی برای حس خارش و نه برای درد لازم هستند. این کشف به آن معناست که این سلول ها احتمالا حاوی چندین گیرنده ی ویژه ی خارش و یا مولکول های پیام دهنده هستند که می توان آن ها را برای درمان یا کنترل خارش مزمن، بررسی و شناسایی کرد.

اگزما، داء الصدف، آلرژی، عفونت و دیگر بیماری ها موجب خارش های مزمن در بدن می شوند و درمان های مختلف ارائه شده برای آن ها نیز اغلب تاثیرات کوتاه مدت دارند.

پژوهشگران در سال 2007 ، نخستین ژن خارش موسوم به GRPR را شناسایی کردند. این ژن در نخاع، فعال می شود.

اما شناسایی گیرنده خارش در سلول های عصبی نخاع به آن معنا نبود که این نورون ها، خاص خارش هستند، زیرا شاید دارای ژن های مرتبط با درد نیز باشند.

از این رو، پژوهشگران سلول های عصبی دارای GRPR فعال را از بین بردند و یک سم جذب کننده GRPR را به نخاع موش تزریق کردند. پس از این کار، موش ها دیگر به خارش واکنش نشان ندادند، اما درد را احساس می کردند.

نتایج این تحقیقات در نشریه ساینس منتشر شده است.

داستانهای من و دختر عمه


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۳۱/۵/۱۳۸۸ساعت ۱۵:۳۶ توسط مهدی محمدی نژاد دسته : ارایش عربی نظر(0)

باز کردن گرفتگی دستشویی ، ترانه موسوی ، تمیز نگ داشتن ترازو ، جلد چرمی ، حالت دادن به موی عروسک ، رفع بوی سیگار ، سرنگ و یا دستکش استریل ، شارژ

نوع مطلب : میکاپ ،

1- شارژ باطری
 همیشه قبل از شارژ کردن باطری ها، بگذارید که باطری کاملاً خالی شود این کار عمر باتری را بیشتر خواهد کرد.

2- پاک کردن رنگ چغندر از دست اگر دست های شما از چغندر و یا کلم قرمز، رنگ گرفته است، به سیب زمینی خام دست هایتان را بمالید.

3- تمیز نگ داشتن ترازو برای اینکه ترازوی آشپزخانه همیشه تمیز بماند، در هنگام استفاده بر روی کفه ی ترازو، نایلون محافظ بکشید تا دیگر نیازی به شست وشوی بعدی نباشد.

4- پاک کردن لکه ی میوه از دست برای پاک کردن لکّه های میوه یا توت سیاه از دست هایتان، از کمی ماست یا آب لیموترش تازه کمک بگیرید.

5- رفع بوی سیگار برای جلوگیری از به جاماندن بوی سیگار، یک کاسه ی کوچک سرکه را در گوشه ای از اتاق قرار دهید و یا همیشه جاسیگاری را با کمی جوش شیرین پر کنید. این کار از نیم سوزشدن ته سیگار هم جلوگیری می کند.

6- پاک کردن لکه ی چربی از چوب پودر تالک را با الکل متیلیک به صورت یک خمیر مرطوب درآورده و با قلم مو روی لکّه بمالید و بگذارید تا خشک شود. سپس روی آن را ب سایید.

7- نگه داری از وسایل چوبی برای نگه داری از وسایل چوبی، از مخلوط تربانتین، روغن بزرک و سرکه استفاده کنید.

8- تمیز کردن جلد چرمی کتاب برای پاک کردن جلد چرمی کتاب قدیمی با ارزش، می بایست پارچه ی کتانی را به شیر آغشته کرده و به آرامی روی جلد کتاب بمالید. سپس با یک پارچه ی خشک و نرم آن را پاک کنید.

9- تمیز کردن گلدان لبه باریک گلدان را پر از آب کنید و چند قرص پاک کننده ی دندان مصنوعی را درون آن بیندازید.

10- حالت دادن به موی عروسک اگر عروسک کودک شما موهایش بی حالت شده، بر روی شانه کمی از کرم پاک کننده ی صورت بزنید و به آرامی موها را دسته به دسته شانه کنید. موهای عروسک شما بار دیگر خوش حالت می شود.

11- مطبوع کردن فضای اتاق چند قطره اسانس روغن معطر را به دستگاه بخور اضافه کنید. تا فضای اتاق شما خوشبو و مطبوع شود.

12- باز کردن گرفتگی دستشویی برای زدودن چربی هایی که راه آب دستشویی را مسدود کرده، یک فنجان آب نمک و یک فنجان جوش شیرین را در فاضلاب ریخته و روی آن یک قابلمه آب جوش بریزید. چربی بلافاصله حل شده و راه آب باز می شود.

13- پاک کردن اثر چربی از روکش چوبی بر روی لکّه ها پودر تالک بپاشید و روی آن را با دو ورقه دستمال کاغذی بپوشانید و با نوک یک اتوی گرم به آرامی روی سطح مورد نظر فشار دهید. اثر چربی به دستمال منتقل می شود.

14- پاک کردن دوده از آجرهای شومینه یک لایه ی نازک سرکه ی غلیظ را روی آجرها بمالید، سپس کاملاً با آب تمیز کنید و سطح آجرها را با اسفنج پاک کنید.

15- چند نکته در نگه داری دارو در منزل:

1- تا جای ممکن دارو در منزل نگه داری نشود.

2- داروهای بدون برچسب و یا داروهای فله ای را هرگز در منزل یا در محل کار نگه نداریم و آنها را دور بیندازیم.

3- حداقل هر سه ماه یک بار همه ی داروهای موجود در منزل را از نظر تاریخ مصرف بررسی کنیم و داروهای تاریخ گذشته را در سطل آشغال بیندازیم.

4- هرگز دارویی را در جعبه ی داروی دیگری نگذاریم.

5- به شرایط نگه داری دارو که روی جعبه دارو یا در برشور آن ذکر شده توجه کنیم.

6- باقی مانده محلول سرم، قطره و شربت هایی که به طور ناقص مصرف شده اند قابل نگهداری نیست و بایستی حتماً دور ریخته شوند.

7- داروها را حتماً در محلی مناسب و دور از گرما، رطوبت، و نور مستقیم آفتاب قرار دهید. این محل باید دور از دسترس کودکان کنجکاو باشد.

8- بهتر است لیستی از داروهای موجود در منزل تهیه شود و در محل نگه داری داروها نصب شود هر چند وقت یک بار این لیست بازبینی شود. می توان تاریخ انقضای هر دارو را هم در این لیست نوشت.

9- دارویی را که نمی شناسید، در منزل نگه ندارید. این گونه داروها را می توان به هلال احمر یا موسسات خیریه اهدا کرد. داروها را به افراد فقیر و محتاج ندهید؛ زیرا ممکن است آنها را خودسرانه مصرف کنند و خطراتی متوجه آنها شود.

10- به یاد داشته باشیم که مصرف خودسرانه دارو و یا تجویز دارو برای دیگران مجاز نیست، برای استفاده از داروهای موجود در منزل، هر بار با پزشک خود مشورت کنیم.

11- سرنگ و یا دستکش استریل نیز تاریخ انقضای مصرف دارند، پس از پاره شدن کاغذ پوشش سرنگ و یا دستکش در صورت عدم استفاده،آن را دور بیندازید.

نویسنده : ترانه موسوی


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۲۱/۵/۱۳۸۸ساعت ۱۲:۴۹ توسط مهدی محمدی نژاد دسته : ارایش عربی نظر(0)

آرامش بخشی, آنتی اکسیدانی, آنتی باکتریال, اسید لوریک, اسید کاپریلیک, اسید کاپریک،, بهداشت دندان, بیماری های قلبی, تسکین استرس, خواص ضد میکروبی,

فواید روغن نارگیل بر سلامتی، مراقبت از پوست و مو، تسکین استرس، بیماری های قلبی، کلسترول، کاهش وزن، مشکلات کلیه، هضم، متابولیسم، فشارخون بالا، سیستم ایمنی، بهداشت دندان، دیابت، قدرت و استحکام استخوانها، HIV و سرطان را در بر می گیرد.این فواید می تواند به خاطر وجود اسید لوریک، اسید کاپریک، و اسید کاپریلیک و خواص ضد میکروبی، آنتی اکسیدانی، ضد قارچی، آنتی باکتریال، آرامش بخشی آن باشد.

روغن نارگیل معمولاً روغن محبوب ورزشکاران و به ویژه بدنسازان و افرادی است که رژیم می گیرند. دلیل این مسئله آن است که روغن نارگیل کالری کمتری نسبت به سایر روغن ها دارد و محتوی چربی آن به راحتی تبدیل به انرژی می شود و موجب انباشته شدن چربی در قلب و عروق نمی شود. روغن نارگیل همچنین به بالا بردن سطح انرژی و استقامت بدنی بدنسازان نیز کمک می کند و درنتیجه عملکرد تمرینی آنها را ارتقاء می بخشد.

فواید روغن نارگیل برای سلامتی شامل موارد زیر است:

·      مراقبت از مو: روغن نارگیل یکی از بهترین موادمغدی موجود برای تغذیه موها است. این ماده به رشد سالم موها کمک کرده و به آنها شفافیت و زیبایی می بخشد. ماساژ مداوم سر با روغن نارگیل، شوره وشپش سر را از بین می بردف حتی اگر پوست سر شما خشک باشد. روغن نارگیل به میزان زیاد در هندوستان برای مراقبت از مو مورد استفاده قرار می گیرداین ماده، یک حالت دهنده فوق العاده برای موهاست و به رشد دوباره موهای تخریب شده نیز کمک میکند. همچنین پروئین های لازم برای تغذیه موهای آسیب دیده را نیز فراهم میکند. به همین دلیل بعنوان روغن مخصوص مراقبت از مو در بسیاری از محصولات حالت دهنده مو و کرم های ضد شوره مورد استفاده قرار می گیرد.

·      تسکین استرس: روغن نارگیل بسیار آرامبخش است، از اینرو به از بین بردن استرس کمک می کند. استفاده از روغن نارگیل روی سر به از بین بردن خستگی فکری کمک می کند.

·      مراقب از پوست: روغن نارگیل، ماده ای فوق العاده برای ماساژ پوست است. این ماده بعنوان یک مرطوب کننده بسیار موثر برای همه انواع پوست ها از جمله پوست های خشک عمل می کند. فواید روغن نارگیل برای پوست تقریباً مشابه با روغن معدنی است. علاوه بر این، برخلاف روغن معدنی، هیچگونه عارضه جانبی برای پوست نخواهد داشت. درنتیجه روغن نارگیل راه حلی بسیار عالی برای جلوگیری از خشکی و پوسته پوسته شدن پوست می باشد. این روغن همچنین ایجاد چین و چروک پوستی را که با بالا رفتن سن به طور طبیعی ایجاد می شود را به تاخیر می اندازد. روغن نارگیل همچنین در درمان بسیاری از مشکلات پوستی مثل پسوریازیس، آماس پوست، اگزما و سایر عفونت ها  و بیماری های پوستی نی زموثر است. درنتیجه، روغن نارگیل مهمترین ترکیب بسیاری از محصولات مربوط به مراقبت های پوستی مثل صابون ها، لوسیون ها، کرم ها و از این قبیل، درآمده است.

·      پیری زودرس: روغن نارگیل به جلوگیری از پیری زودرس کمک می کند و به خاطر محتوی آنتی اکسیدنی خود، از بروز بسیاری از بیماری ها جلوگیری می کند.

·      بیماری های قلبی:  باور نادرستی در میان عموم شایع شده است که روغن نارگیل برای قلب خوب نیست. این به آن دلیل است که این ماده حاوی میزان بالایی چربی اشباع است. اما، جالب است بدانید که روغن نارگیل برای قلب بسیار مفید است. این روغن حاوی %50 اسید لوریک است که در جلوگیری از بسیاری مشکلات و بیماری های قلبی مثل سوزش قلب، کلسترول بالا و فشارخون بالا، بسیار موثر است. چربی های اشباع موجود در روغن نارگیل هم درمقایسه با سایر روغن های گیاهی مضر نیست. این چربی باعث بالا رفتن LDL و HDL نمی شود. همچنین احتمال بروز آسیبدیدگی در شریان ها را نیز پایین می آورد و درنتیجه از بروز تصلب شراین نیز جلوگیری می کند.

·      کاهش وزن: روغن نارگیل برای کاهش وزن بسیار مفید است. این ماده حاوی اسیدهای چرب متوسط و کوتاه است که به از بین بردن اضافه وزن کمک می کند. هضم این روغن نیز به خاطر کمکی که به عملکرد سالم تیروئید و سیستم آنزیم های بدن می کند، بسیار راحت است. از این گذشته، با از بین بردن فشار وارد بر لوزالمعده، متابولیسم بدن را نیز بالا می برد، درنتیجه انرژی بیشتری می سوزاند و به افراد چاق کمک می کند وزنشان را پایین بیاورند. به همین دلیل است که افرادیکه در مناطق گرمسیری زندگی می کنند و اکثراً از این روغن ساتفاده می کنند، نه چاق هستند و نه اضافه وزن دارند.

·      التهاب لوزالمعده: روغن نارگیل همچنین برای درمان بیماری التهاب لوزالمعده نیز مفید است.

·      گوارش: روغن نارگیل اگر در آشپزی مورد استفاده قرار گیرد، سیستم گوارش بدن را ارتقاء بخشیده و درنتیجه از بروز بسیاری از مشکلات مربوط به معده و هضم غذا جلوگیری می کند. چربی های اشباع موجود در ین روغن خواص ضد میکروبی دارند و به مقابله با باکتری ها، قارچ ها، و انگل های مختلف که موجب سوءهاضمه می شوند، کمک می کند. روغن نارگیل همچنین  به جذب سایر موادمغذی مثل ویتامین ها، موادمعدنی و آمینواسیدها نیز کمک میکند.

·      سیستم ایمنی: روغن نارگیل برای سیستم ایمنی بدن نیز مفید است. این روغن با لیپیدها، اسید لوریک، اسید کاپریک و اسید کاپریلیک موجود در خود که خواص ضدقارچ، ضد ویروسی و ضدباکتریایی دارند، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. بدن انسان اسید لوریک را به مونولورین تبدیل می کند که گفته می شود به مقابله با ویروس ها و باکتریهای ایجاد کننده بیماری هایی مثل تبخال، آنفولانزا، ویروس سیتومگال و حتی HIV کمک میکند. همچنین به مقابله با باکتری های مضری مثل لیستریا مینوسیتوژن و هلیکوباکتر پیلوری و تک یاختگانی مثل جاردیالاملیا نیز  کمک می کند.

·      اثر التیام بخشی: این روغن وقتی روی عفونت ها مالیده شود، لایه ای شیمیایی ایجاد می کند که بخش آسیبدیده بدن را از گرد، هوا، قارچ ها، باکتری ها و ویروس های خارجی حافظت می کند. خواص التیام بخشی این روغن در ترمیم بافت های آسیب دیده نیز موثر است.

·      عفونت ها: روغن نارگیل به خاطر خواص ضد قارچی، ضد ویروسی، و ضد باکتریایی خود درمقابل بسیاری از عفونت ها نیز موثر است. طبق تحقیقات انجام گرفته، روغن نارگیل ویروس هایی که موجب آنفولانزا، سرخک، هپاتیت، تبخال، سارس و از این قبیل می شود را از بین می برد. همچنین باکتری که موجب ایجاد زخم معده، عفونت های گلو، عفونت های مجرای ادرار، ذات الریه، و سوزاک می شود را نیز از بین می برد. روغن نارگیل بر قارچ ها و مخمرهایی که کاندیدیاز، عفونت قارچی، مرض قارچی انگشتان، برفک، و از این قبیل را ایجاد می کند نیز موثر است.

·      کبد: وجود تری گلیسیرید و اسیدهای چرب با زنجیره های متوسط به جلوگیری از بیماری های کبد کمک میکند چون اینها موادی هستند که وقتی به کبد می رسند به سادگی به انرژی تبدیل می شوند و درنتیجه حجم کار کبد را کم می کنند و از انباشته شدن چربی نیز جلوگیری می کنند.

·      کلیه ها: روغن نارگیل از ابتلا به بیماری های کلیوی و مثان نیز جلوگیری می کند. همچنین به برطرف کردن سنگ کلیه نیز کمک می کند.

·      دیابت: روغن نارگیل به کنترل قند خون کمک می کند و درنتیجه ترشح انسولین را تنظیم میکند. همچنین به استفاده سودمند از گلوکز خون نیز کمک می کند که به این طریق در پیشگیری و درمان دیابت موثر است.

·      استخوانها: همانطور که قبلاً ذکر شد، روغن نارگیل توانایی بدن را برای جذب موادمعدنی مهم بالا می برد. این مواد شامل کلسیم و منیزیم می شود که برای رشد استخوانها ضروری هستند. درنتیجه روغن نارگیل برای خانم هایی که در سنین میانسالی درمعرض پوکی استخوان قرار دارند می تواند مفید باشد.

·      بهداشت دندانها: کلسیم عنصری مهم در دندان هاست. از آنجا که روغن نارگیل جذب کلسیم را در بدن بالا می برد، می تواند به استحکام دندانها نیز کمک کند. روغن نارگیل همچنین از پوسیدگی دندانها نیز جلوگیری میکند.

·      HIV و سرطان: عقیده بر این است که روغن نارگیل نقش مهمی در کاهش حساسیت های ویروسی در بیمارهای سرطانی و بیماران مبتلا به HIV ایفا می کند.

منبع : http://www.mardoman.net


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۱۳/۵/۱۳۸۸ساعت ۱۹:۴۴ توسط مهدی محمدی نژاد دسته : ارایش عربی نظر(0)

عضلات صورت

صورت شما در طول روز به شدت کار می کند. شما به کمک عضلات صورت به جهات مختلف نگاه می کنید، صحبت می کنید، غذا می جوید، می خندید، اخم می کنید و شکلک در می آورید. صورت شما همچنین در معرض آسیب های عوامل محیطی، مثل نور خورشید، باد، کرم ها و لوازم آرایشی مختلف است. در صورت شما تقریباً 16 عضله، تعداد زیادی استخوان و عروق خونی وجود دارد که به شما کمک می کند که کلیه این حرکات را با صورت خود انجام دهید.

مانند عضلات سایر قسمت های بدن، عضلات صورت شما هم دچار خستگی و ضعف می شوند و باید آنها را تقویت کنید. اگر عضلات شما از سلامت کافی برخوردار نباشند، حتی خون رسانی صورت هم مختل می شود.
یوگای صورت به شما کمک می کند که بتوانید عضلات صورت خود را تقویت و همچنین خستگی روزمره را در آن برطرف کنید:

1) جای آرامی پیدا کنید. در حالی که چشمان خود را بسته اید روی زمین بنشینید. سعی کنید ستون فقرات شما کاملاً صاف باشد. روی تنفس خود تمرکز کنید و دم و بازدم های عمیق انجام دهید. کف دو دست خود را آنقدر به هم بمالید تا گرم شود و سپس آن را روی چشمان خود بگذارید. این کار را چند بار تکرار کنید. این عمل باعث آرامش اعصاب چشمی، پلک و نواحی اطراف چشم می شود.

2) انگشت دوم و سوم هر دو دست خود را روی ناحیه پیشانی قرار دهید و از ناحیه ابرو تا گیجگاه را به صورت دایره وار و بسیار آرام ماساژ دهید. این نواحی معمولاً قسمت هایی است که در اثر استرس روزمره دچار درد می شود. بعد از آن، ماساژ را از ناحیه گیجگاه به سمت عضلات فک و سپس به سمت گونه ادامه دهید. این حرکات  را چند بار تکرار کنید.

3) تا جایی که می توانید دهان خود را باز کنید و لبخند بزنید، طوری که کشش را در عضلات صورت، گونه، چانه و گردن خود احساس کنید. سپس عضلات خود را رها کرده و این روند را تکرار کنید. این کار سبب رفع خستگی عضلات صورت می شود.

4) یک دم عمیق بکشید. سپس نفس خود را با قدرت بیرون دهید. زبان خود را تا جایی که می توانید بیرون آورید و صدای "اَ" را بلند ادا کنید. این کار را سه بار تکرار کنید. این عمل جریان خون را در صورت تقویت می کند.

5) سعی کنید گونه ها و  ناحیه مرکزی صورت خود را جمع کنید و سپس آن را رها کنید. این کار به تقویت جریان خون در صورت کمک می کند.

روزانه بهتر است این حرکات را برای عضلات صورت خود انجام دهید، زیرا کارهای روزمره به شدت باعث خستگی عضلات این ناحیه می شوند و شما با این ورزش ها می توانید آرامش و شادابی را به صورت خود باز گردانیدد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۲۵/۹/۱۳۸۷ساعت ۱۷:۱۲ توسط مهدی محمدی نژاد دسته : ارایش عربی نظر(0)

جراحی زیبایی؛ منحنی رو به بالا

جراحی زیبایی؛ منحنی رو به بالا

شهرنشینان زیبایی پسند هندی، فقط به زیبا بودن بسنده نمی کنند، آنها در هر سن و سالی که باشند، دوست دارند به طور افسانه ای، بی نقص به نظر برسند.


زیبایی به یكی از عقده های روانی در كشورهای آسیایی تبدیل شده و در این میان هند صاحب ركورد شده است. روزنامه های هندی پیش بینی كرده اند این كشور سال 2008 شاهد افزایش 25 درصدی در این زمینه خواهد بود.

امروزه، بسیاری از خانواده های متمول و متوسط هندی، خواهان تغییر اجزای صورت خود هستند و جراحی ترمیمی انجام می دهند. حتی بسیاری از بیماران نومیدانه به مركز لیزر آمریكا مراجعه می كنند و خواهان رفع برآمدگی یا فرورفتگی های ریز و كوچك هستند.

متخصص پوست دكتر ام ام آمر آزاد، می گوید: درمان فركسل (FRAXEL) پوست، یكی از آخرین متدها در دنیاست. تنها 2 یا 3 سال است كه این روش در دنیا و 2 تا 3 ماه است كه در هند مورد استفاده قرار می گیرد. درام ویر یاداو، بیماری است كه در این باره می گوید: من 60 سال دارم اما از لحاظ جسمی، فكر نمی كنم بیش از 35 تا 40 ساله باشم، بنابراین می خواهم صورتم هم به اندازه جسمم جوان باشد و نمی خواهم چهره ام بیش از این به نظر بیاید.

برای جوان تر به نظر رسیدن، فقط كرم و پماد كافی نیست. این جراحی تقریبا بدون درد، باعث كاهش ترس از جراحی در بین زیبایی پرستان شده است.

درمان فركسل می تواند نقاط میكروسكوپی پوست را با استفاده از اشعه متمركز لیزر مورد هدف قرار دهد و سلول های پوستی پیر و آسیب دیده را از بین ببرد. با درمان لایه زیرین سطح پوست، فرآیند طبیعی خود درمانی بدن تحریک می شود و پوست تازه و سالم به جای پوست آسیب دیده رشد می كند. بهترین نکته در این مورد این است كه این نوع عمل جراحی هیچ گونه عوارض جانبی ندارد و تقریبا بعد از 3 هفته، نتیجه عمل مشخص می شود.

اما قیمت جوان تر شدن، به صورت جلسه ای محاسبه می شود و داوطلبان این نوع عمل جراحی باید جلسه ای 25 هزار روپیه بپردازند و هر بیمار به 3 تا 5 جلسه درمانی احتیاج دارد. البته كسانی كه از نتیجه راضی نباشند، باید عمل جراحی دیگری برای لیفتینگ (كشیدن پوست) صورتشان انجام دهند كه در این صورت، هزینه دیگری هم متقبل خواهند شد.

دكتر سونیل چودهاری، جراح زیبایی می گوید: آخرین تغییرات در عمل لیفتینگ صورت، استفاده از روشی نسبتا تهاجمی به نام «بخیه نیمه سطحی» است. در این روش، از كاغذهای چروك پُركن استفاده می شود كه به جای استفاده از روش قدیمی، روی خط رویش موها قرار می گیرند. او در مورد این عمل این گونه توضیح می دهد: بخیه ها گره هایی دارند که اصولا در بافت فرو می روند که در قسمت زیرین صورت، در برش کوچکی که در خط رویش موها ایجاد شده، قرار می گیرند و اثر زخم قابل رویت نیست؛ به همین ترتیب بخیه ها در سطح زیر پوست صورت قرار می گیرند و همان جا ثابت می شوند.

دکتر چودهاری همچنین می افزاید: پیشرفت دیگری که ایجاد شده در مورد ایمپلنت های سیلیکونی جدیدی است که هفته گذشته به هندوستان رسیده است. این ایمپلنت های جدید دارای ژل های چسبناکی هستند که به مدل های قبلی هیچ شباهتی ندارند. در واقع ژل های سیلیکونی قدیمی در حال حاضر حالت چسبندگی دارند و این بدین معناست که حتی درصورت شکستن ایمپلنت سینه، نمی افتند و در این مورد، سایز ایمپلنت ها حین عمل جراحی قابل تنظیم است. شهرنشینان زیبایی پسند هندی، فقط به زیبا بودن بسنده نمی کنند، آنها در هر سن و سالی که باشند، دوست دارند به طور افسانه ای، بی نقص به نظر برسند. در واقع به نظر می رسد در جامعه امروز هند، زیبایی بر سلامت حکمفرماست!

+ نوشته شده در ۲۷/۸/۱۳۸۷ساعت ۱۴:۲۲ توسط مهدی محمدی نژاد دسته : ارایش عربی نظر(0)

ممنوعیت انجام فعالیت تخصصی زیبایی

ممنوعیت انجام فعالیت تخصصی زیبایی


انجام هرگونه فعالیت تخصصی زیبایی از جمله تاتو، پیلینگ كردن، خالكوبی، سوزاندن موهای زائد و كاشت ناخن، بدون حضور یا نظارت پزشك متخصص پوست در آرایشگاه ها ممنوع شد.


به علت امكان انتقال بیماری های قارچی، هپاتیت B و C و ایدز از طریق آرایشگری، رعایت دستورالعمل بهداشتی آرایشگران در دستور كار بازرسان بهداشتی دانشگاه های علوم پزشكی سراسر كشور قرار گرفت.

در این دستورالعمل به ممنوعیت انجام هرگونه فعالیت تخصصی زیبایی از جمله تاتو، پیلینگ كردن، خالكوبی، سوزاندن موهای زائد،كاشت ناخن بدون حضور یا نظارت پزشك متخصص پوست در آرایشگاه ها اشاره شده است. در این دستور العمل همچنین آمده است: كاركنان آرایشگاه ها نباید در هنگام كار، بریدگی، خراشیدگی و یا زخم باز داشته باشند و در صورت بریدگی یا خراش در دست شاغلان این حرفه یا بدن مشتری، فوراً محل زخم را باید با گاز استریل و بتادین و یا هر نوع مواد مجاز دیگر تمیز كرد و با یك باند یا چسب، محل موردنظر را كاملاً محافظت كرد. همچنین از به كار بردن تیغ برای بیش از یك نفر در آرایشگاه ها باید خودداری شود.

علاوه بر آن دو نوع سطل زباله با توجه به حجم فعالیت و به تعداد كافی باید در محل آرایشگاه موجود باشد که یک نوع سطل به منظور جمع آوری زباله های عادی از قبیل موهای اصلاح شده و حوله های یك بار مصرف و مشابه و نوع دوم مثل جعبه ایمنی (safety Box) جهت جمع آوری تیغ های یك بار مصرف و وسایل نوك تیز دیگر و همچنین گاز یا پنبه آغشته به خون است.

وزارت بهداشت اعلام كرد:استریل نمودن تجهیزات چند بار مصرف با استفاده از اتوكلاو و قرار دادن در داخل پارچه های مخصوص به صورت بسته های مورد استفاده برای هر مشتری ضروری است. در ضمن در صورت درخواست مشتری عمل استریل در حضور مشتری باید انجام شود.

در این دستور العمل آمده است: تحت هیچ شرایطی، تجهیزات چند بار مصرف نباید به صورت عادی روی پیشخوان یا میز كار قرار داده شوند، كاملاً تمیز باشند و در صورت نیاز استریل شوند و داخل بسته های مخصوص قرار داشته تا از انتقال آلودگی محیطی نیز مصون باشند.

استفاده از تجهیزات شخصی از قبیل شانه، برس، حوله، پیش بند و حتی قیچی (در صورت موافقت مشتری) برای هر فرد به صورت جداگانه صورت پذیرد در غیر این صورت از حوله و پیش بند یك بار مصرف استفاده شود. همچنین از مواد گندزدا از قبیل الكل، ساولن و غیره در مواردی كه نیاز به استریل كردن تجهیزات نباشد، می توان استفاده كرد.

بر اساس دستور العمل وزارت بهداشت پوشیدن روپوش كار، استفاده از ماسک در هنگام بیماری تنفسی یا برخورد با مشتری ای كه مبتلا به بیماری مذكور باشد، ضروری است.

رعایت بهداشت فردی از جمله استفاده از دستكش یك بار مصرف مناسب، و شست و شوی دست ها به عنوان مهم ترین و ابتدایی ترین روش پیشگیری از گسترش عفونت است.

وزارت بهداشت همچنین از هموطنان خواست تا نسبت به رعایت نكات فوق در آرایشگاه های مورد مراجعه توجه لازم را مبذول دارند و در صورت مشاهده تخلف موضوع را به مراكز بهداشتی منطقه اطلاع دهند.

+ نوشته شده در ۲۷/۸/۱۳۸۷ساعت ۱۴:۲۱ توسط مهدی محمدی نژاد دسته : ارایش عربی نظر(0)