X
تبلیغات
پوست زیبا

پوست زیبا

چگونه سایه چشم بزنم که روی چشمانم ترک ترک و چین خورده نشود؟

من همیشه به خانم ها می گویم تنها راهی که می توانید آرایش خود را برای ساعت ها دست نخورده و ماندگاری سازید، استفاده از پودر است. می توانید از کرم پودر "Sheer Loose" استفاده کنید که به ماندگاری آرایش شما کمک کرده و از محو شدن آن جلوگیری می کند.
برای ماندگاری بیشتر آرایش چشم ها، از کرم چشم استفاده کنید - تنها زیر چشم نزنید- هر ماده مرطوب دیگری که استفاده کنید باعث چروک خوردن و چین خوردگی سایه چشمان شما خواهد شد. بعد از آن، از یک  ابر ( من ابر مخملی را پیشنهاد می کنم) برای فشردن پودر روی پلک هایتان کمک بگیرید. بعد از انجام این کار خواهید دید هر نوع آرایش چشمی که بکنید برای ساعت ها دوام خواهد آورد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۲۰/۹/۱۳۸۸ساعت ۱۸:۳۷ توسط مهدی محمدی نژاد دسته : آرایش مو نظر(2)

به ویژه آقایان, تناسب اندام, تی-شرت ها, جلیقه های موتور سواری, سینما و تلویزیون, پیراهن با دکمه سرآستین, پیراهن های طرح دار

امروزه مد و مدگرایی بخش وسیعی از زندگی روزمره انسانها را به خود اختصاص داده است. نه تنها خانمها به زیبایی ظاهرو آراستگی خود اهمیت می دهند بلکه آقایان نیز به این نتیجه رسیده اند که پیروی از مد روز میتواند نقش بسیار مهمی را در زندگی فردی، اجتماعی و حتی شغلی آنها ایفا کند.

البته هنوز هم عده معدودی مخالف این روند هستند. آنها براین باورند که تنها سیرت و باطن افراد مهم است نه ظاهر آنها. اما همه ما می دانیم که مردم به افرادی که خوش لباس هستند با یک دید دیگر نگاه می کنند. با این وجود ما خود منکر اهمیت شخصیت و هویت افراد نیستیم اما قبول کنید که هیچ کس در برخورد اول و با اولین نگاه نمیتواند پی به خصوصیات اخلاقی شما ببرد و برای مثال بگوید: “آه ، خدای من شما واقعا آدم شوخ طبعی هستید.” پس اولین ویژگی که در یک برخورد بیش از سایر مسایل توجه دیگران را به خود جلب میکند وضعیت ظاهری شماست.

 


در جهان امروزی برای اینکه همیشه یک گام از سایرین جلوتر باشید می بایست به وضع ظاهری خود بیش از پیش اهمیت بدهید و در این راه کلیه حواس خود را به کار گیرید. این امر ممکن است در نگاه اول برای شما (به ویژه آقایان) کمی هولناک جلوه کند، اما بهتر است ترس را کنار بگذارید.

من اینجا هستم تا شما را راهنمایی کنم:

1-  طبق توصیه کارشناسان عمل کنید
 تعداد بسیار زیادی از آقایان طرز پوشش کاملا تحمیلی دارند، به این معنا که لباسهایی را بر تن می کنند که در ابتدا مادرانشان برای آنها انتخاب می کردند سپس نامزدها و در آخر هم همسرانشان. از سوی دیگر مردان به ظاهر مقتدری هم وجود دارند که ترجیح میدهند هیچ سبک خاصی در پوشش خود نداشته باشند تنها به این دلیل که نمیخواهند از یک شیوه تحمیلی در لباس پوشیدن پیروی کنند.
 اگر تا کنون امکان استفاده از یک سبک دلخواه در طرز لباس پوشیدن خود را نداشته اید بهتر است از امروز نصایح کارشناسان را در زندگی خود به کار گیرید. به جای اینکه سر مقاله های ورزشی را بخوانید یا به دنبال عکس کودک هفته در مجله خانواده باشید بهتر است به سراغ یکی از مجله هایی که مربوط به آقایان است بروید و اگر به اینترنت دسترسی دارید به بخش مد و مسائل زندگی سایت مردمان مراجعه کنید.

با خواندن چند مقاله متوجه نکاتی میشوید که همیشه باید رعایت شوند.
مثلا: هیچ گاه جورابهای روشن را با کفشهای تیره نپوشید، سعی کنید همیشه کفش خود را با کمربندتان جور کنید، و از پوشیدن لباسهای خیلی تنگ به شدت پرهیز کنید.هنگامیکه در حال ورق زدن مجله ها هستید به تبلیغاتی که همیشه به سادگی از آنها می گذشتید توجه کنید . بهترین ایده در پیدا کردن الگوهای مناسب پوششی در همین تبلیغات نهفته است.

2- چگونه الگوها را انتخاب کنیم؟
 مد تنها سبک پوشش شما نیست بلکه شما باید به روز باشید و اطلاع کاملی از اینکه در حال حاضر چه نوع پوششی دارای امتیاز بیشتری است داشته باشید. باید بدانید چه نوع لباسی جدید است و کدامیک قدیمی. چه نوع لباسی جاذبه شما را بیشتر کرده و باعث میشود در نظر خانمها تیپ مردانه تری داشته باشید. تمام کلیشه ها را فراموش کنید و فقط سعی کنید که در نظر دیگران زیبا به نظر برسید.
حال آقایان به ویژه آنهایی که بیشتر وقت خود را صرف کسب و کار میکنند چگونه میتوانند خود را با الگوهایی که با سرعت نور در حال تغییر و تحول هستند وفق دهند؟ پاسخ این سوال نیز چندان دور از دسترس نیست.
برای شروع میتوانید طرز پوشش هنرمندان مختلف از جمله خوانندگان و هنرپیشه های معروف سینما و تلویزیون را در راس کار خود قرار دهید. بر روی لباس پوشیدن آنها دقیق شوید و ببینید در همایش های رسمی از جمله جشنواره های فیلم و موسیقی چه لباسهایی بر تن میکنند. تمام مجلات مربوط به مد را ورق بزنید، فیلمهای روز بازار را نگاه کنید، همیشه ویترین مغازه ها را زیر نظر داشته باشید، آنگاه می توانید در طرز پوشش با هنرپیشه های بزرگ رقابت کنید .

3- یک سری از لباسها هستند که به شما توصیه میکنیم هیچگاه آنها را دور نریزید:
 تی-شرت ها و پیراهن های طرح دار، پیراهن با دکمه سرآستین و جلیقه های موتور سواری. ما این امید را به شما میدهیم که روزی لباسهای موردعلاقه جارختی شما باز خواهند گشت و تا زمانیکه مد هستند شما میتوانید از پوشیدن آنها لذت ببرید.

4- تناسب اندام خود را حفظ کنید
 روی مد بودن تنها ارتباط با نوع پوشش شما ندارد بلکه درصد بسیار زیادی از آن را تناسب اعضای مختلف بدن تشکیل میدهد. برای امتحان لباسهای همشکل را بر تن دو فرد مختلف میکنیم. اولی شخصی دارای تناسب اندام است و دیگری یک فرد پرخور، دارای شکم برجسته، شانه های منحنی و قفسه سینه فرو رفته است. بدون توجه به نوع لباس اولین نفر زیباتر به نظر میرسد.  حفظ تناسب اندام آنقدرها هم که فکر میکنید کار مشکلی نیست فقط کافی است پرخوری نکنید و در طول هفته حداقل سه بار به مدت یک ساعت و نیم به باشگاه ورزشی بروید. این امر نه تنها باعث میشود تا شما از سلامت کامل برخوردار شوید بلکه سبب میگردد خود واقعی تان باشید تا احساس بهتری نسبت به بدن خود داشته باشید ؛ در نتیجه اعتماد بنفس شما افزایش پیدا خواهد کرد . با داشتن اعتماد به نفس نگرشتان به زندگی دگرگون خواهد شد و سعی می کنید همیشه زیبا به نظر برسید. به خاطر داشته باشید که قسمت وسیعی از مد از نگرش شما نسبت به زندگی نشات میگیرد.

 5- خود واقعی تان باشید
مهمترین اصل در این مبحث حفظ شخصیت واقعی فرد است. اگر لباسی بر تن یک مدل زیبا به نظر برسد الزاما به این معنا نیست که بر تن شما نیز همان اثر را خواهد داشت. اگر در آن احساس راحتی نمیکنید و از پوشیدن آن احساس خوبی به شما دست نمیدهد، هیچ اجباری نیست، با کمال آرامش آنها را از تن دربیاورید.    آنقدر سبک های مختلف وجود دارد که شما به راحتی میتوانید مدل دلخواه خود را از میان آنها انتخاب کنید. حتی اگر هیچ یک از آن مدل ها با احساسات شما هماهنگی نداشت هیچ جای نگرانی نیست، لباسی را بپوشید که در آن احساس راحتی میکنید و برازنده شماست زیرا هیچ اجباری در کار نیست.

مدل دلخواهتان را آنطور که می پسندید درست کنید
 آخرین نکته پیرامون بحث این است که شما باید به لباس های خود عشق بورزید و انتخاب لباس برای شما یک سرگرمی باشد نه یک کار طاقت فرسا و مشکل، از انجام آن لذت ببرید زیرا زیبایی تحمیلی نیست، یک فرآیند کاملا طبیعی است که باید خود را با آن بیامیزید و جزیی از آن شوید تا در در نظر همگان زیبا جلوه کنید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۲۷/۵/۱۳۸۸ساعت ۱۴:۴۶ توسط مهدی محمدی نژاد دسته : آرایش مو نظر(1)

فرمولهای انواع رنگ مو

فرمول رنگ مو صورتی (رنساژ صورتی )
10 سانتیمتر بلوند دودی روشن 8.1 + 10 سانت واریاسیون دودی 0/11 + 3 سانت قهوه ای قرمز متوسط 4.66 + 30 سی سی اکسیدان نمره یک

رنگ مو صورتی

فرمول رنگ مو قرمز (رنساژ قرمز )
10 سانت بلوند قرمز تیره 6.66 + 2 سانت واریاسیون قرمز + 30 سی سی اکسیدان نمره یک
http://www.salon-paradise.com/images/goldwell-great-color.jpg

فرمول رنگ مو نقره ای _ یخی (رنساژ نقره ای یخی)
10 سانت بلوند نقره ای C9 + سه سانت واریاسیون نقره ای 0/22 + 3 سانت واریاسیون خاکستری + 30 سی سی اکسیدان نمره یک
رنگ مو دودی


فرمول رنساژ دودی
10 سانت بلوند روشن 8.0 + 10 سانت واریاسیون دودی 0/11 + 30 سی سی اکسیدان نمره یک

فرمول رنساژ دودی طلایی
10 سانت بلوند دودی طلایی 8.31 + 1 سانت واریسیون دودی 0.11 + 2سانت واریسیون نقره ای 0.22 +30 سی سی اکسیدان نمره یک

فرمول رنگ مو دودی
برای رنگ کردن مو به رنگ دودی :نصف تیوپ بلوند دودی روشن 8.1 + 5 سانت واریاسیون دودی 0/11 + 40 سی سی اکسیدان نمره یک

فرمول رنگ مو شکلاتی
نصف تیوپ بلوند شکلاتی تیره 6.7 + یک سوم تیوپ قهوه ای شکلاتی 4/7 + 20 سانت بلوند مسی تیره 6/44 + 60 سی سی اکسیدان نمر ه یک

رنگ نسكافه ای
شکلاتی  ایگورا 6.65 یک تیوپ گلد 8.3ایگورا نصف تیوپ + 2 سانتی متر آنتی یلو ایگورا با شماره 0.11


توجه مهم : برای رنساژ حتما موها را دکلره کنید


در این جا برای آشنایی بیشتر با شماره های رنگ مو جدول شماره بندی رنگ موی دیکسون را مشاهده می کنید 

 10N بلوند پاستل 9N بلوند خیلی روشن 8N بلوند روشن 7N بلوند متوسط 4N قهوه ای روشن  3N قهوه ای متوسط  2N قهوه ای تیره 1N مشکی 10A بلوند خاکستری پاستل 9A بلوند خاکستری خیلی روشن 8A بلوند خاکستری روشن 7A بلوند خاکستری متوسط 4A قهوه ای خاکستری روشن 3A قهوه ای خاکستری متوسط 1A سیاه پر کلاغی 9G
بلوند طلایی خیلی روشن 8G بلوند طلایی روشن 7G بلوند طلایی متوسط 4G قهوه ای طلایی 9C/R مسی طلایی خیلی روشن 8C/R مسی طلایی روشن 7C/R مسی طلایی متوسط 4C/R بلوطی متوسط 3C/R بلوطی تیره 7RR
شرابی روشن شرابی بنفش4RR 8M شکلاتی روشن 7M شکلاتی تیره 8R برنز روشن 6.2R قرمز ماهاگونی 6R قرمز متوسط 5R قرمز تیره سیکلمه 1T/P روشن کننده فانتزی 3T/P بلوند خرمایی روشن 5T/Y بلوند خرمایی 8G/CR بلوند مسی روشن 7GB/CR فندقی 7RR/I بنفش گیلاسی 6RR/I یاقوتی سیر 12 روشن کننده 11A بلوند خاکستری 11R
بلوند رز 11G بلوند طلایی 11N بلوند طبیعی  11S بلوند سوئدی 11BR بلوند بژ رز 11P بلوند صدفی 12NC بلوند پلاتینه نقره ای 12G بلوند طلایی 12A بلوند خاکستری 12N بلوند  طبیعی B  آبی A خاکستری  V بنفش R قرمز

رنگهای فانتزی crazy colour

طرز استفاده-با اکسیدان قاطی نکنید.مو را روش کرده و شامپو کنید.رنگ را روی سرتاسر مو بمالید و از ریشه مو یا کف سر دور نگهدارید. برای اینکه این رنگها خیلی سریع روی سطح میشینند. یادتان نرود که از دستکش استفاده کنید برای اینکه پوست سریع رنگ میگیرد.

 سعی کنید از پشت سر شروع کنید.مو را شانه کنید تا رنگ بصورت کف و سفیددیده شود. هر چی بیشتر شانه کنید رنگ بهتر جذب مو میشود.

این رنگ مو معمولا در ۱۵ دقیقه در هوای اتاق اماده شستن هست. اگر فکر میکنید بعضی از مو ها سخت رنگ میگیرند از کلاه پلاستیکی استفاده کنید و ۳۰ دقیقه بگزارید بماندبه هیچ عنوان این رنگ را با رنگهای دایمی یا با اکسیدان قاطی نکنید.

دوام این رنگ روی هر مویی مختلف هست که بستگی به تعداد شستن سر و جنس مو دارد. برای اینکه رنگ مورد علاقه شما و مکزیمم در بیاید و براق باشد بهتر است که مو را با  روشن کننده های مو به درجه نارنجی٫زرد یا سفید دربیاورید.

این رنگ مناسب موهای سفید نیست.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۳۱/۴/۱۳۸۸ساعت ۱۴:۲۳ توسط مهدی محمدی نژاد دسته : آرایش مو نظر(0)

آشنايي با ساختمان مو،عملكردوويژگي هاي آن

آشنايي با ساختمان مو،عملكردوويژگي هاي آن
مو يكي از ضمائم پوست است كه از دو قسمت پياز و ساقه تشكيل شده است .پياز در عمق 2 تا 4 ميلي متري پوست واقع گرديده و قسمت زنده و فعال مو ميباشد كه توست مويرگهاي لايه عمقي پوست تغذيه ميشود.
ساقه مو يك بافت فاقد حيات وقادر به ترميم خود نمي باشدو مرتبا" در حال تغيير از نظر قطر و طول ميباشد. عوامل فيزيكي و شيميائي و روحي وهرموني و نژادي تعيين كننده شكل ظاهري مو ساقه مو ميباشد بيشتر نواحي بدن در دوران جنیني از موهاي كركي پوشيده شده و اولين جوانه هاي مو در نواحي ابرو و مژه وچانه در ماههاي سوم تا چهارم زندگي داخل رحم ميرويد. در بدن انسان 5ميليون مو وجود داردكه از اين تعداد 4ميليون درتنه واندام ويك ميليون درسر وصورت وگردن قرارگرفته وجالب اينكه سهم پوست سر از اين رقم فقط يكصد هزار تار موميباشد.
رقم 5ميليون پياز مو براي همه يكسان است ولي شكل ورنگ وقطروطول مو در سنين مختلف و نژادهاو مكانهاي مختلف پوست انسانها متفاوت است.نژاد سفيد از جمله نژاد آريائي پر موتر.نژاد سياه و بوميان مناطق استوائي داراي موي متوسط ونژاد زرد كمترين غلظت مو در تنه اندام وصورت رادارند .

 

انسان در زندگي جنينييك نوبت در7 ماهگي نوبت دوم دراوائل ماه نهم دچار ريزش مو بالاخص در ناحيه پوست سر مي گرددكه در نوبت دوم موهاي ناحيه پشت سر بطور كامل نمي ريزدو در ماههاي اول ودوم بعد ازتولد ريزش موي پشت سر نوزاد كه در حقيقت ادامه ريزش موي دوران جنيني است باعث نگراني مادران ميگردد در حالي كه پديده اي طبيعي است در هر سانتي متر از پوست انسان بطور متوسط سيصد پياز مو وجود دارد كه در نقاط مختلف پوست از150تا600  عدد متغير  است. قطر مو از 2تا5دهم ميلي متر متغير است كه با طول عمر از نظر شكل موها به سه نوع  ۱-لانوگوياجنيني.۲-كركي ياولوز و۳-ترمينال تقسيم ميشود. موهاي كركي در تنه و اندام و موهاي ترمينال در سرو ابرو ومژه وقسمتهائي از پوست كه تحت تاثير هورمونهاي جنسي بعد از بلوغ قرار دارند ديده ميشود.رشد مو بطور متوسط در هر روز3/ ميليمتر است ودر شب بيش از روز در تابستان بيشتر از زمستان ودر دختر ها بيشتر از پسر هاست .در شرايت مختلف ژنتيكي و هورموني وروحي رشد آن متغيير است عوامل مختلف بيماريزا در پوست و ساير دستگاههاي بدن .عوامل تغذيه اي .حاملگي.
 داروها بررشد مواثر گذار ميباشند.


دوره تكاملي مو شامل سه فاز يا مرحله به نامهاي اناژن(دوره رشدونمو)كاتاژنيا جدا شدن مواز پيازوتلوژن كه مرحله نهائي استراحت وريزش مو ميباشد. عمر مو بر حسب ناحیه رشد آن از چند ماه تا هفت سال است كه بطور متوسط بويژه در ناحيه سر3سال است لذا با توجه به عمر هزار روزه موي سر و تعداد متوسط يكصد هزار تار مو در سر ريزش روزانه يكصد عدد مو از سر امر طبيعي است.
هر چه دوره اناژن طولاني تر و درصد بالاتري از موها دراين فاز باشند طول ساقه مو بيشتراست.در خانمها اين ويژگي بارزتر است و به همين دليل امكان داشتن گيسواني حجيم و طويل  در خانمها فراهم تر از اقايان است. موهاي اقايان تا حدود زيادي از عملكرد موهاي سر تبعيت مي نمايد ولي موي صورت زن بايستي از نوع كركي باشدو  وجودموي درشت در صورت خانمها دلالت بر سيستم هورموني دارد.البته نقش وراثت را در اين مورد نميتوان ناديده گرفت. مرحله اناژن در ابرو ها يك تا دو سال مرحله استراحت 3تا4 ماه ودر مورد مژه به ترتيب3تا4ماه است.در ناحیه سر در يك فرد بالغ 80%موها  د رفاز اناژن.10%در فاز كاتا آن قرار دارند.
در بچه هادرصد موهاي فاز اناژن بيشتر از بالغين است و به همين دليل ميزان ريزش مو كمتر است.
اگر موهاي بعضي افراد كوتاه ميماند ورشد طولاني مو محدودبدليل كوتاهي مو روي اناژن است.اين مسئله سرشتي وژنتيكي است ونمي توان اين مسئله را تغيير داد.

نقش و عمل كرد موها:
محافظت در برابر نور خورشيد_فيلتراسيون با تصفيه هواي مجاور پوست از گردوغباروآلودگي ها-دفع حشرات موذي -رادياتور حرارتي بدن در مقابل سرما وگرما-پخش كننده رطوبت  در سطح بدن-موي ابروان ومژه ها از ريزش عرق پيشاني و سر به داخل چشم جلو ليري ميكند وسايه باني براي چشمها در مقابل مواد خارجي واشعه ميباشد.موهاي داخل حفرات بيني فيلتر موثري در جلوگيري از گردوغبار وارده به بيني بوده ودر مرطوب نگهداشتن حفره بيني با كمك ترشحات آبكي بينی نقش دارد موهاي گوش با كمك ترشحات براي گوش از ورود حشرات ونفوذ گرد و غبار جلوگيري ميكند وبالاخره مهمترين نقش مو در زيبائي انسانهاست كه در نقات مختلف بدن در شرايط طبيعي جايگاه خاص خود را دارد.

   وظایف ونقش مو:

۱-وسیله ای برای تشخیص انسان ودر بر گیرنده قسمتی از ویژگیهای فردی با توجه به طرح رنگگ وگسترش مو در هر فرد.

۲-جاذبه جنسی به وسیله وضعیت ظاهری وحامل وپخش کننده ترشحات غدد عرق اپوکرین.

۳-وسیله حس لمس ظریف. 


ویژگیهای مو از نظر رنگ:

رنگ مو امری ژنتیکی است وشامل چهار رنگ اصلی است:مشکی،قهوه ای ،قرمز وبلوند.تغییرات ورنگهای بینابینی با مدلهای ژنتیکی نیز وجود دارد.موهای سر در طول سالهای کودکی و نوجوانی تدریجا" تیره میشوند.در سن پنجاه سالگی در۵۰٪افراد،۵۰٪موها سفید میشوند.

افراد با موهای قرمز ،پوست بسیار روشن ودارای کک و مک  میباشند که به سرعت دچار آفتاب سوختگی میشوند ولی به ندرت برنزه میشوند.

عوامل تغییرات غیر نرمال در رنگ مو:

خاکستری شدن مو، خاکستری یا سفید شدن  زودرس موهای سر، سفید شدن مو در جریان برص ،پولیزیویس یا پیچک سفید که سفید بودن دسته ای از موهای جلوی سر در بدو تولد میباشد.

آلبینیسم که سفیدی مادر زادی موهای سر ،ابرو ومژه ها و موهای بدن است وبه آن زالی هم میگویند.

تغییرات در اثر مصرف داروها و تماس با مواد شیمیایی-تغییرات رنگ مو در اثر کمبودهای تغذیه.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۲۳/۱/۱۳۸۸ساعت ۱۱:۵۹ توسط مهدی محمدی نژاد دسته : آرایش مو نظر(0)

مش های فانتزی

۱-در حال حاضر برای داشتن مش های فانتزی از رنگ های موقت و فانتزی به رنگ مورد نظر(آبی یا صورتی و...) روی پایه ۹ کامل بدون آب و اکسیدان استفاده می شود.

۲-ریمل ۱*۴ لورآل برای حجم دادن و مشکی کردن مژه مناسبه در ضمن یک ریمل خوب و مرغوب نباید خرده مژه مشخص داشته باشه.

۳-اگر مو هاتون رو به روشی که توضیح دادم دکلره کردید و جواب نداده:

۱-از مواد مرغوب استفاده نکردید.

۲-موهاتون مقاومت لازم رو نداره.

۳-برای رنساژ روی پایه پایین(۷و۸) از a10+c9 هر کدوم ۲ بند انگشت وچند قطره اکسیدان وآب به اندازه ای که دوغی شکل شود استفاده کنید 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۲۲/۱/۱۳۸۸ساعت ۰۰:۴۲ توسط مهدی محمدی نژاد دسته : آرایش مو نظر(0)

موهای سالم کاملا قابل تشخیص است

موهای سالم کاملا قابل تشخیص است انها پربراق وپرجلا و بدون پوسته یا وزوزی یا سایر ناراحتی های اشکاراست اما بعضی مواقع این تاج زیبایی چندان با شکوه نیست. دربعضی مواقع این مسئله می تواند نشانی از اختلالات سلامتی باشد یا میتواند به این دلیل باشد که بیش از اندازه از خشک کننده مو استفاده کرده اید.

سفید شدن ناگهانی مو:

همه داستان وحشتناکی راجع به این که یک نفر بعد از شنیدن یا تجربه کردن حادثه ای دلخراش به طور ناگهانی موهایش سفید شده شنیده ایم. اما نباید راجع به این حقیقت نگران بود زیرا این اتفاق به این سادگی رخ نمی دهد تنها دلیل خاکستری شدن موهای سر کم شدن تدریجی ملانین موجود در ریشه مو است هیچ اتفاق بیو لوژی نمیتواند رنگدانه ها را از ساقه مو مستقیما حذف کند. اما یک شوک عاطفی یا فیزیکی میتواند باعث ایجاد تعییر در شکل مو شود. بیماری یا استرس می تواند موهای در حال رشد را در فاز ساکن قرار دهد و بعد از گذشت چند ماه میریزد بنابراین اگر موهای مشکی ریخت و موهای سفید باقی ماند باعث میشود که به طور ناگهانی موها خاکستری شود

خاکستری شدن موها :

بعضی افراد در سن 20سالگی یا به طور کلی زودتر از موقع تارهای خاکستری  سیمی و زبری در لابه لای موهای خود کشف میکنند. در حالیکه بقیه افراد رنگ مشکی موی خود را تا سن 40سال حفظ میکنند. این البته ربطی به سلامتی یا عدم سلامتی شما ندارد. بلکه بیشتر جنبه ژنتیکی و ارثی دارد. بنابراین اگر موهای والدین شما سریع خاکستری شده این اتفاق برای شما نیز خواهد افتاد. اما موهایی که رنگدانه خود را از دست نداده اند به موازات افزایش سن و کاهش ملانین در ریشه به خاکستری میگراید این اتفاق در بین سفید پوستان با سرعت بیشتری رخ میدهد.

ریزش جدی مو :

دیدن انبوهی از تارهای مو روی برس بعد از شانه کردن موها نمی تواند لزوما هشدار دهنده باشد یا دلیلی برای عدم سلامتی. چون به طور نرمال روزانه 100تار مو از سر جدا میشود حتی اگر فکر میکنید ریزش موی سرتان روزانه بیش از این مقدار است، به خاطر داشته باشید که سر شما حداقل 100فولیکول مو را حمل میکند بنابراین جمع کردن یک مشت مو از روی برس یا در حمام بدون ایجاد تغییر قابل مشاهده در ظاهر موها نمی تواند نگران کننده باشد. بدلیل اینکه 100هزار تار موی سر در فازهای مختلف رویش قرار دارند، حتی اگر چند تار از انها ریخت تعدادی زیادی تار موی جایگزین انها میشود

کم شدن حجم مو:

در صورت داشتن فقر اهن یا پروتئین، بی تردید ریزش شدید مو را تجربه خواهید کردزیرا تغذیه بد بدن را مجبور به نگهداری کردن و ذخیره سازی پروتئین میکند و همین امر باعث توقف رشد مو میشود و در حالیکه موی سر میریزد و جایگزین برای ان وجود ندارد و بعد از گذشت چند ماه فرد شاهد کاهش چشمگیر موی سر میشود بیماری تیروئید(کم کار یا پر کار)نیز در کاهش حجم مو موثر است و اگر بتوان بیماری را به طرز صحیحی کنترل کرد رویش مجدد مو، کمبود قبلی را جبران میکند

تاسی:

از دست دادن موی سر میتواند نشانه این باشد که در اثر عوامل ارثی و ژنتیکی فرد گرایش به تاسی دارد یا میتواند دلیل داشتن مشکلی بزرگتر باشد. تاسی ارثی از نظر پزشک به عنوان ریزش موی اندروژنیک شناخته می شود.3/1 از مردان را تحت تاثیر قرار میدهد ریزش مو به طور عمومی از تاج سر شروع می شود و ثابت است. ریزش موی منطقه ای، یک نوع بیماری خود ایمنی است که میتواند منجر به قطعه ای تاسی در سر یا از دست دادن کل موهای سر و بدن شود دلیل این بیماری شناخته نشده اما از نظر پزشکی بعضی زمینه های ارثی موثر است

تولید مواد پوسته پوسته و ورقه ورقه:

شوره سر یا پوسته پوسته شدن یکی از بیماری های مو است که به درستی شناخته نشده است اغلب افراداین اختلال را به دلیل خشکی پوست سر میدانند و سعی میکنند با استفاده از مواد مرطوب کننده این نقص را بر طرف کنند. شوره یک نام رایج برای التهاب پوست چرب است یک وضعیت التهابی پوست سر که باعث قرمزی و شوره زدن منطقه ای از پوست می شود که سرشار از غدد چربی است سایر مشکلات پوستی مثل پسوزیاریس یا اگزما نیز میتواند این وضعیت ر    ایجاد کند که در این حالت پوست قرمز می شود و فرد احساس خارش در سر میکند به اضافه اینکه شوره سر نیز ایجاد میشود در هر شرایط بهترین درمان استفاده از شامپو های ویژه یا درمان پوست سر است.

موهای خشک و شکننده وخرد:

با مصرف رنگ های شیمیایی یا ثابت کردن سشوار بر روی سر در هر صبح میتوان اسیبهای جدی به مو زد.این موارد باعث میشود که کوتیکول مو از بین رفته و موی سر کاملا در معرض آسیب قرار گیرد بافتن سفت و سخت مو یا بستن مو به شکل دم اسبی می تواند فشار را زیاد کرده و منجر به شکستن مو شود یا حتی ایجاد نقطه های تاس در سر شود تغذیه نا صحیح نیز میتواند باعث ایجاد موی نا سالم شود بدون داشتن رژیم پروتئینی لازم و کافی،مو به اندازه کافی قوی و ارتجاعی نخواهد بود .اسیدهای چرب ضروری(موجود در مکمل های روغن ماهی و دانه های بزرگ)نقش موثری درایجاد موهای سالم، درخشان و قوی دارد. بنابراین اگر در هر یک از این زمینه ها کمبود غذایی دارید سعی کنید با تغذیه مناسب مرتفع کنید .البته آنچه میخورید تنها موهایی که تازه در حال رویش است را تحت تاثیر قرار می دهد بنابراین ماه ها بعد از تغذیه رژیم غذایی اش شاهد این بهبود و تغییر و ضعیت خوب در موی سر شوید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۱۶/۱/۱۳۸۸ساعت ۰۲:۱۹ توسط مهدی محمدی نژاد دسته : آرایش مو نظر(0)

چرا موها میریزند

چرا موها میریزند
ریزش موی شدید تأثیر عمیقی بر زندگی افراد می‌گذارد چون نه تنها از لحاظ زیبایی نامطلوب است بلکه باعث می‌شود اعتماد به نفس فرد از بین برود.
همین الان اگر می‌توانستید نگاه دقیقی به کله خودتان بیندازید، می‌دیدید که حدود 90 درصد موهای سر دایماً در حال رشد هستند (که این مرحله حدود 2 تا 6 سال طول می‌کشد) و 10 درصد موها هم در مرحله استراحت قرار دارند که (آن هم بین 2 تا 3 ماه به طول می‌انجامد) در نهایت، موها در انتهای مرحله استراحت خود می‌ریزند. ریزش حدود 50 تا 100 تار مو در روز طبیعی است و سپس موی جدیدی از همان فولیکول جایگزین موی ریخته‌شده می‌شود. موی سر حدود یک سانتی‌متر در ماه رشد می‌کند.
  یک راه ساده و عملی که افزایش ریزش مو و نیز شدت آن را نشان می‌دهد، کشیدن مو است. در این روش یک دسته مو که شامل حدود 50 الی 100 تار مو می‌شود را در دست می‌گیریم و به ملایمت می‌کشیم. اگر فرد روز قبل استحمام نکرده باشد در حالت طبیعی حداکثر 4 تا 5 تار مو کنده می‌شود، اگر تعداد موهای کنده شده بیش از این مقدار باشد می‌توان گفت ریزش مو غیر طبیعی است.
مو از موادی مشابه مواد ناخن انگشتان ساخته شده است. بنابراین همین اول کار می‌شود فهمید که خوردن مقادیر کافی پروتئین مانند گوشت، مرغ، ماهی، تخم‌مرغ، پنیر، حبوبات وغلات برای داشتن موی سالم ضرورت دارد. بعضی از عللی که سبب ریزش مو می‌شوند (مثل عوامل ژنتیکی)، غیر قابل تغییرند؛ ولی مسائل دیگری مثل رژیم غذایی نامناسب به راحتی قابل اصلاح است. در واقع عوامل تغذیه‌ای و شیوه زندگی نقش کلیدی در ریزش مو دارند.
موها چرا می‌ریزند؟
زایمان - زنان در هنگام بارداری موی سرشان زیاد می‌ریزد. ولی پس از زایمان مو وارد مرحله استراحت می‌شود و در طی 2 تا 3 ماه بعد از زایمان ریزش موی آن‌ها افزایش می‌یابد.
بیماری‌ها - 4 هفته تا 3 ماه بعد از تب طولانی یا عفونت شدید، ریزش مو زیاد می‌شود. بیماری‌های غدد درون‌ریز (هورمونی) مانند دیابت کنترل‌نشده یا بیماری‌های تیرویید (پرکاری و کم‌کاری تیرویید) نیز باعث ریزش مو می‌گردند. بیماری‌های کلیوی و کبدی و بیماری لوپوس نیز سبب ریزش مو می‌شوند. اختلال تعادل هورمونی که در سندرم تخمدان پلی‌کیستیک شاهد آن هستیم هم می‌تواند در زنان و دختران جوان سبب ریزش مو ‌شود.
داروها- داروهایی مانند ایزوترتینوئین (برای درمان آکنه)، لیتیوم (برای درمان اختلال دوقطبی در روان‌پزشکی) و قرص‌های لاغری که دارای آمفتامین هستند باعث ریزش مو می‌شوند.
داروهای شیمی‌درمانی، شناخته‌شده‌ترین داروهایی هستند که باعث ریزش مو می‌شوند و 1 تا 3 هفته پس از شروع شیمی‌درمانی اثر می‌کنند. بیمار ممکن است تا 90 درصد موی خود را از دست بدهد ولی پس از درمان رشد مو دوباره آغاز می‌شود. بعضی از سرطان‌ها مانند لوسمی و لنفوم حتی قبل از شروع درمان سبب ریزش مو می‌شوند. داروهای رقیق‌کننده خون (ضد انعقادها) و داروهای ضد افسردگی و مصرف زیاد ویتامین A نیز ریزش مو را افزایش می‌دهند. قرص‌های ضد بارداری (شروع یا قطع مصرف آن‌ها) نیز سبب ریزش مو می‌شوند.
عفونت قارچی- در این بیماری که از قدیم به کچلی معروف بوده‌، نواحی کوچکی از پوسته‌ریزی بر پوست سر مشاهده می‌گردد. موهای شکسته‌شده، قرمزی، التهاب و حتی خونریزی‌های کوچکی در این ناحیه دیده می‌شود. این بیماری مسری بیشتر در کودکان شایع است و با درمان خوراکی بهبود می‌یابد.
استرس‌های بزرگ- بعضی اتفاقات و استرس‌های عمده می‌توانند به طور موقت چرخه رشد مو را تغییر دهند. به عنوان مثال استرس و زایمان و جراحی یا بیهوشی می‌توانند چرخه رشد مو را موقتاً متوقف کنند و معمولاً شخص تا چند ماه متوجه ریزش موی خود نمی‌شود. این نوع از ریزش مو خودبه‌خود اصلاح می‌گردد.
آلوپسی آره‌آتا- یک بیماری خود‌ایمنی است که در آن فولیکول‌های مو توسط سیستم ایمنی خود شخص تخریب می‌شوند (در بیماری‌های خودایمنی، سیستم ایمنی به طور اشتباه، سلول‌ها و بافت‌های سالم شخص را مورد حمله قرار می‌دهد) و سبب ریزش موی سر یا حتی ریزش مو در جاهای دیگر بدن می‌شود. معمولاً آلوپسی آره‌آتا از یک یا چند لکه کچلی کوچک و گرد بر روی پوست سر شروع می‌شود و می‌تواند به سمت ریزش کامل مو پیشرفت کند، گرچه این اتفاق بسیار نادر است. این بیماری در هر دو جنس و در هر سنی دیده می‌شود. گاهی پس از 6 ماه تا 2 سال مو‌ها مجدداً رشد می‌کنند.
تریکوتیلومانیا- یک اختلال روانی است که شخص مرتب موی خود را می‌کشد که نتیجه آن لکه‌های بدون مو روی سر خواهد بود. به مرور مناطق کچلی و موهای آسیب‌دیده با طول‌های مختلف دیده می‌شود. افرادی که دچار تریکوتیلومانیا هستند معمولاً نیاز به مشاوره با روان‌پزشک یا روانکاو دارند.
مواد آرایشی و آرایش نامناسب مو- فر، رنگ، دکلره و صاف کردن مو سبب آسیب‌هایی مانند شکسته شدن و ریزش موقتی مو می‌شود. سفت بستن مو به نحوی که باعث ایجاد کشش بر روی سر شود می‌تواند آلوپسی کششی ایجاد کند که اگر این نحوه بستن مو ادامه یابد باعث آسیب فولیکول‌های مو و در نتیجه کچلی دایم می‌شود. شامپوی بد، سشوار کردن بیش از حد و برس زدن نامناسب مو هم از جمله علل دیگر ریزش مو هستند.
تغذیه نامناسب- یکی از علل ریزش مو مصرف ناکافی پروتئین، ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز است. کم‌خونی فقر آهن نیز اغلب سبب ریزش مو می‌شود. توضیحات کامل در این باره را در قسمت تغذیه‌ای همین مقاله بخوانید.
ریزش موی مردانه و مشکلات هورمونی- شایع‌ترین علت ریزش در مردان آلوپسی آندروژنیک است که به آن ریزش مو با الگوی مردانه گفته می‌شود. عوامل مختلف هورمونی و ژنتیکی در این وضعیت نقش دارند. در بعضی از مردان این ریزش مو از سنین نوجوانی آغاز می‌شود. همچنین در مردانی که از هورمون‌هایی مانند تستوسترون برای تناسب اندام استفاده می‌کنند نیز این نوع ریزش مو به وجود می‌آید. تحقیقات اخیر نشان می‌دهند هورمون مردانه‌ای به نام دی‌هیدروتستوسترون (DHT) که از تستوسترون ساخته می‌شود به فولیکول مو می‌چسبد و تحریک‌کننده اصلی ریزش مو است. DHT باعث می‌شود که فولیکول‌ها سریع‌تر وارد مرحله استراحت شوند و در نتیجه موهایی که از این فولیکول‌ها تولید می‌شوند در هر چرخه رشد نازک‌تر و نازک‌تر می‌گردند. گرچه ریزش مو برای بسیاری از مردان اهمیت دارد، در زنان مسأله‌ای بسیار جدی‌تر است. ریزش موی سر در زنان معمولاً در حدود 30 سالگی آغاز می‌شود و حدود 40 سالگی قابل رؤیت است و پس از یائسگی نیز میزان آن بیشتر می‌شود و معمولاً به صورت نازک شدن تمام موها است، نه به صورت یک منطقه بدون مو بالای سر. خط رویش مو در زنان نیز در طی عمر پسرفت می‌کند.
شایع‌ترین نوع ریزش مو در زنان هم به علت تغییرات هورمونی است. ریزش موی زنان ندرتاً به علل ژنتیکی است و بیشتر به علت اختلال تعادل هورمون‌ها و سایر تغییرات هورمونی، یائسگی (که زنان حدود 20 درصد موی سر خود را در این دوران از دست می‌دهند) یا داروهای ضد بارداری است.
ژنتیک و جنسیت - برای این دو تا عامل هیچ کاری نمی‌شود کرد. ژنتیک مخصوصاً برای آقایان، حرف اول را در ریزش مو می‌زند. یک فرضیه جدید معتقد است که اختلاف بین زنان و مردان در ریزش مو به خاطر زاویه فولیکول‌ها و تجمع سبوم است. زاویه رویش مو در پوست سر زنان اجازه می‌دهد که سبوم (روغنی که توسط پوست سر ساخته می‌شود) حرکت کند در حالی که زاویه موها در مردان به نحوی است که باعث تجمع سبوم می‌شود.
اکثر پزشکان عقیده دارند که اگر پوست سر شما چرب و موهای شما در حال نازک شدن هستند، شامپوی مرتب لازم است، زیرا می‌تواند سبب کاهش سبوم گردد. سبوم دارای میزان زیادی تستوسترون و DHT است که می‌توانند دوباره وارد پوست شوند و بر فولیکول مو تأثیر بد بگذارند.(منبع : پیک تندرستی)

ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۱۲/۱/۱۳۸۸ساعت ۱۸:۲۵ توسط مهدی محمدی نژاد دسته : آرایش مو نظر(1)

تشخيص و درمان موی اضافه وزاید

موهاي زايد در زنان مشكل نسبتا شايعي است كه گهگاه عوارض رواني هم به دنبال دارد
حتماً شما نيز در ميان اطرافيانتان با خانم‌هائي كه در صورتشان موهاي ضخيم وسياه رنگ وجود دارد، رو به رو شده‌ايد . اصلا شايد خود شما يكي از كساني باشيد كه با اين مشكل مواجه هستند.اگر اين طور است بايد به اطلاعتان برسانم كه شما تنها نيستيد، چون خانم‌هاي زيادي وجود دارند كه با اين مشكل مواجهند و تعداد آنها به طور شگفت انگيزي رو به افزايش است .
اكثرخانم‌هائي كه با اين مشكل مواجهند، چون از ظاهرشان ناراضي هستند، قبل از اينكه علت اصلي ايجاد اين وضعيت را پيدا كنند، به انواع و اقسام داروها و روش‌هاي درماني دردناك و غير دردناك متوسل مي‌شوند. اما چون در بسياري از موارد علت اصلي برطرف نشده، پس از مدت كوتاهي همه چيز به حالت اول باز مي‌گردد.

  

هيرسوتيسم چيست؟
به رشد بيش از اندازه مو در مكان‌هاي خاصي از صورت و بدن خانم‌ها هيرسوتيسم يا پر مويي گفته مي شود. موهاي صورت يك خانم به طور طبيعي بايد كمرنگ و نازك بوده و به آساني قابل ديدن نباشند. اگر در صورتتان موهاي ضخيم و سياه با الگوي مردانه (خصوصاً در محل ريش و سبيل) رشد كرده، يا اگر در مدت زمان كوتاهي رشد سريع مو در بدنتان داشتيد حتماً به پزشك مراجعه كنيد و توجه داشته باشيد كه اين مشكل علاوه براينكه روي ظاهرتان اثر مي‌گذارد، ممكن است مشكلات دروني فراواني را برايتان ايجاد كند، پس آن را دست كم نگيريد. قبل از گذاشتن تشخيص هيرسوتيسم بايد به اين نكته توجه داشته باشيد كه الگوي طبيعي رشد مو بر اساس زمينه نژادي بسيار متفاوت است. مثلاً سفيد پوستان موهاي صورتي بيشتري نسبت به سياه پوستان و نژاد زرد دارند و زنان مديترانه اي به طور طبيعي موهاي بيشتري نسبت به زنان شمال اروپا دارند
.
علت ايجاد اين بيماري در خانم‌ها اين است كه پيازهاي مو توسط تستوسترون يا ساير آندروژن‌ها (هورمون‌هاي مردانه) دچار تحريك بيش از حد مي شوند. آندروژن‌ها برجسته‌ترين هورمون جنسي در مردان هستندو درخانم‌ها به طور طبيعي معمولاً سطح كمي از اين هورمون‌هاي مردانه وجوددارد اما گاهي به عللي اين هورمون‌ها به طور غير طبيعي افزايش مي‌يابند و منجر به ازدياد رشد مو مي‌شوند. هيرسوتيسم گاهي در حضور سطح طبيعيِ هورمون‌ها نيز رخ مي دهد كه در اين مورد معمولاًحساسيت گيرنده‌هاي پوست آن نواحي، نسبت به تستوسترون افزايش يافته است. 

 

كي به بالا رفتن هورمون‌هاي مردانه شك كنيم؟
در صورت ايجاد هر يك از علائم زير حتي در صورت عدم وجود هير‌سوتيسم به بالا رفتن هورمون‌هاي مردانه در بدنتان شك كرده و با پزشك مشورت كنيد:
‌‌‌‌ قاعدگي هاي كم، نامنظم يا قطع شده
جوش‌هاي مقاوم به درمان
خشونت صدا
عقب رفتن خط رويش موهاي سر
كاهش اندازه پستان‌ها يا بزرگ شدن كليتوريس
نشانه‌هاي زير ممكن است مطرح كننده علت زمينه‌اي براي هيرسوتيسم در تخمدان‌ها، غدد فوق كليوي يا هيپوفيز باشند :
چاقي به طور شايعي در نشانگان تخمدان پر كيست كه يك علت شايع براي افزايش هورمون مردانه است ديده مي شود.
پوست تيره و ضخيم شده در چاله آرنج، كشاله ران يا گردن
كبودي سريع، اضافه وزن در ناحيه مياني يا ضعف
ترشح شير يا ساير مايعات از پستان در زماني كه كودك شيرخوار نداريد
فشار خون بالا،قند خون بالا و مشكلات كلسترول

هيرسوتيسم پيش
از بلوغ يا هيرسوتيسمي كه به طور ناگهاني رخ مي‌دهد
.
از آنجا كه برخي مشكلات پزشكي كه باعث پر مويي مي شوند، شكل خانوادگي دارند حتي اگر پرمويي در بين اعضاي خانواده شما رايج است، با پزشك مشورت كنيد.

 

هورمون هاي مردانه چگونه ايجاد مي‌شوند؟
محل اصلي توليد هورمون‌هاي مردانه در بيضه است.اما همانطور كه مي‌دانيد خانم‌ها بيضه ندارند، پس منشاً اين هورمو‌ن‌ها در خانم‌ها كجاست؟ افزايش توليد هورمون‌ مردانه در يك خانم مي‌تواند از اختلالي در تخمدان‌ها، غدد فوق كليوي يا غده هيپوفيز در مغز ناشي شود. مثلاً نشانگان <تخمدان پر كيست> يكي از بيماري‌هاي تخمدان است كه مي‌تواند باعث پرموئي شود (در مورد اين نشانگان در همين صفحه صحبت خواهيم كرد.)
علت ديگر داروها هستند. برخي داروها مانند پروژسترون‌هاي استفاده شده در بعضي مدل‌هاي قرص‌هاي پيشگيري از بارداري يا داروهاي فشار خون يا استروييدهاي تسكيني كه حاوي هورمون مردانه هستند و اثراتي مشابه هورمون‌هاي مردانه دارندنيز باعث ايجاد هورمو‌ن‌هاي اضافي مي‌شوند. داروهاي ديگري نيز وجود دارند كه به طور غيرمستقيم باعث ساخته شدن تستوسترون مي شوند.از اين دسته مي‌توان به داروهايي براي درمان تهوع، اسكيزوفرني، پرخاشگري، صرع، سردردهاي ميگرني، و داروهاي درمان اختلالات دو قطبي اشاره كرد. گاهي بعضي از موارد رشد زياد مو با رشد موي مردانه تناسب ندارد (مانند رشد مو در ميان چشم‌ها، پيشاني، شقيقه‌ها، بالاي چانه و صورت.) اين نحوه رشد مو مي تواند از مشكلات تيروييدي ‌يا ‌بيماري بي‌اشتهايي عصبي ناشي شود.
همچنين اين مشكل مي‌تواند از استفاده طولاني مدت از داروهاي خاص مانند داروهاي ‌استروييدي‌: سيكلوسپورين فني‌تويين، مينوكسيديل، پني‌سيلامين و داروهاي پوستي كه با درمان‌هاي ضد‌آفتاب‌تركيب مي‌شوند، ناشي شده باشد.
  

 

نشانه ها و تشخيص
براي پيدا كردن علت هيرسوتيسم بايد به سن ايجاد، سرعت پيشرفت رشد مو و نشانه همراه آن توجه كنيم.اگر چرخه هاي قاعدگي به هم خورده باشد به احتمال زياد مشكل از تخمدان است (مثلاً تخمدان پر كيست) وربطي به غده فوق كليه ندارد، اما اگر ترشح شير از پستان، فشار خون بالا، سهولت كبود شدن، افزايش وزن قسمت‌هاي مركزي مثل شكم و ضعف وجود داشته باشد به مشكلات غده فوق كليه فكر مي كنيم.
اگر قاعدگي شكل طبيعي دارد، ممكن است هيرسوتيسم ژنتيكي باشد. هيرسوتيسم داراي درجات مختلفي است.زني با هيرسوتيسم خفيف ممكن است علائم رويش موي تيره در روي لب فوقاني، چانه، اطراف پستان‌ها يا روي شكم داشته باشد. هيرسوتيسم پيشرفته تر منجر به رشد مو در پشت، شانه ها، جناغ سينه و بالاي شكم مي شود. اين نوع هيرسوتيسم بيشتر اوقات در هنگام بلوغ ايجاد مي‌شود وعلت آن تغييرات هورموني شديدي است كه در اين دوران ايجاد مي شود.
براي تشخيص حتماً به يك پزشك مراجعه كنيد. پزشك شما ممكن است سوالاتي در مورد تاريخچه پزشكي با توجه خاص به چرخه‌هاي قاعدگي‌تان بپرسد و ممكن است معاينه تان كند.
در مورد كساني كه هيرسوتيسم و به هم خوردن چرخه هاي قاعدگي جديداً اتفاق افتاده ، ممكن است نياز به بررسي در مورد مشكلات بالقوه خطرناكتري مانند تومور تخمدان‌ها، غدد فوق كليوي يا هيپوفيز باشد.

 

نشانگان تخمدان پركيست
نشانگان تخمدان پر كيست وضعيتي است كه اغلب با قاعدگي نامنظم (كه شايع‌ترين يافته است)، افزايش رشد موهاي زائد ( هيرسوتيسم) و چاقي مشخص مي‌شود. اما مي‌تواند زنان را به اشكال متفاوت مبتلا كند. قاعدگي نامنظم به معناي داشتن چرخه هاي قاعدگي است كه در فواصل طولاني تر از ۵۳ روز يا كمتر از ۸ بار در سال اتفاق مي‌افتد. نشانگان تخمدان پركيست امكان دارد در زماني كه خانمي براي باردار شدن مشكل دارد بارز شود.
علائم و نشانه‌هاي نشانگان تخمدان پر كيست از اختلال در چرخه توليد مثل منشاء مي‌گيرد. كه بصورت طبيعي هر ماه با آزاد شدن يك تخمك از تخمدان ( تخمك گذاري ) تكميل مي‌شود. نام اين وضعيت از ظاهر تخمدان‌ها، در زناني كه اين اختلال را دارند گرفته شده است. ( تخمدان بزرگ و پر از كيست است) اين كيست‌ها فوليكول‌هايي هستند كه از كيسه مايع حاوي تخمك‌هاي نابالغ پر شده‌اند. تشخيص زود هنگام و درمان تخمدان پركيست مي‌تواند خطر عوارض طولاني مدت مانند ديابت و بيماري قلبي را كم كند .
  

 

راه تشخيص
حضور كيست‌هاي تخمداني كه در سونوگرافي توسط پزشك تشخيص داده مي‌شود، مي‌توانند علا‌مت نشانگان تخمدان پركيست باشند. زني ممكن است تخمدان پركيستي داشته باشد ولي نشانگان تخمدان پر كيست نداشته باشد . از سوي ديگر زني با نشانگان تخمدان پر كيست ممكن است تخمدان‌هائي با ظاهر طبيعي داشته باشد. بسياري از زنان مبتلا به نشانگان تخمدان پر كيست چاق هستند. به نظر مي رسد توزيع چربي بر شدت علائم اثر مي‌گذارد. يك مطالعه نشان داد زناني كه چاقي مركزي دارند ( وجود چربي در قسمت مياني بدن يا تنه ) هورمون مردانه و سطح قند و چربي بالاتري نسبت به زناني كه چاقي آنها در اندم‌ها ست دارند.

 

درمان هيرسوتيسم
بسياري از علل هيرسوتيسم تمايل به رشد زياد مو در كل دوره زندگي دارند. اما بيشتر زنان به درمان پزشكي در صورتي‌كه چند ماه يا بيشتر ادامه يابد، پاسخ مي دهند.
براي همه زنان درمان زيبايي و داروهائي كه اثر هورمون‌هاي مردانه را بر پيازهاي مو كم مي‌كنند كمك كننده است، اما بايد توجه داشته باشيد كه از بين بردن ظاهري موها، علت اصلي ودروني هيرسوتيسم را از بين نخواهد برد.پس تا‡كيد مي‌كنيم كه حتمابا مراجعه به پزشك علت را پيدا كنيد. در صورتي‌كه علت مشخصي براي هيرسوتيسم شناسايي شود، پزشك درمان مناسب آن مورد را پيشنهاد مي كند و در اين صورت است كه بيشتر موارد هيرسوتيسم مي تواند با موفقيت، با درمان دارويي و زيبايي برطرف شود.
در زناني كه اضافه وزن دارند، از دست دادن وزن مي‌تواند سطوح آندروژن را كم كرده و هيرسوتيسم را بهبود ببخشد. برخي علل هيرسوتيسم مانند تومورهايي كه آندروژن توليد مي كنند يا تومورهاي غده هيپوفيز مي‌توانند از طريق جراحي، اشعه درماني يا هر‌دو درمان شوند. پزشك ممكن است براي تعديل اثرات ناشي از افزايش ‌هورمون، داروهايي‌ را ‌تجويز ‌كند. اسپيرنولاكتون اثر هورمون مردانه را از بين برده و توليد هورمون جديد ‌مردانه ‌را‌ متوقف مي‌كند. اسپيرنولاكتون يكي از داروهاي دفع كننده آب است و ممكن است باعث شود بيش از روزهاي ديگر ادرار كنيد. عوارض جانبي ديگر آن‌، خشكي پوست، سوزش سردل‌، سردرد و خستگي است. ديگر داروهاي ضدهورمون مردانه فيناستريد و فلوتاميد هستند اما اين داروها گرانتر از اسپيرنولاكتون هستند و عوارض جانبي بيشتري دارند.
داروي ديگر (ديان) است. اصول مصرف قرص‌‌ ‌ديان به اين‌ ‌ترتيب است كه يك قرص در روز به مدت ۱۲ روز تجويز مي‌شود. توجه كنيد كه اين دارو بايد زير نظر پزشك مصرف شود.
 

 

الكتروليز
براي برداشتن دائمي موهاي زائد ، بعضي از زنان علاوه بر درمان طبي تحت الكتروليز هم قرار مي‌گيرند. در اين روش سوزن نازكي داخل فوليكول مو قرار داده مي‌شود و از جريان الكتريكي براي از بين بردن فوليكول مو استفاده مي‌شود.اين روش دردناك است و از آنجا كه تنها يك فوليكول در هر مرتبه درمان مي‌شود ، براي نواحي بزرگ بدن مفيد نيست .اپيلاتورهااين موبرها مانند تيغ هستند اما در اين روش مو از زير پوست كنده مي شود. فايده اين روش در اين است كه بدن مدت طولاني بدون مو خواهد بود و زمان بيشتري براي رشد نياز دارند و اگر اين روش در قسمتي از بدن بطور مرتب و مكرر انجام شود تعداد موهاي آن منطقه به مرور كاهش خواهد يافت. اين روش قدري دردناك است.
در اين روش مو بايد تا اندازه ‌ي بلند شده باشد تا دستگاه اپيليتور كار كند. اين دستگاه را روي پوست هاي خيلي حساس بدن مانند پوست صورت، دستگاه تناسلي و زير بغل نبايد استفاده كرد. اين دستگاه و اين روش براي از بين بردن موهاي زائد مناطق بازوها و پاها مناسب است.در ضمن پس از استفاده از اين دستگاه حتما قسمت‌هاي مختلف آن را با مواد ضد عفوني كننده(مانند الكل) تميز كنيد تا هنگام استفاده مجدد در پوست شما ايجاد عفونت نكند.

ليزر
ليزر مطمئن‌ترين روش در برطرف كردن موهاي زائد بدن است چرا كه فقط جهت نفوذ در ريشه مو طراحي شده است. بنابراين براي بقيه قسمت‌هاي بدن شما، عامل مخربي محسوب نمي‌شود.
در عمليات درماني ليزر مراقبت‌هاي لازم انجام مي‌شود تا پوست اطراف صدمه اي نبيند. ماده اي كه به مو رنگ مي دهد، ملانين نام دارد. اين ماده نور را از ليزر جذب كرده و آن را تبديل به حرارت مي كند اين حرارت به اندازه اي است كه مكانيسم رشد مو را غير فعال كرده و از كار مي اندازد و به اين ترتيب باعث از بين رفتن فوليكول مو مي شود. درست است كه در اين روش نياز به چندين مرحله درمان است اما مطمئناً بيشترين اثر را برروي موهايي كه در مرحله رشد هستند دارد .از طرفي ليزرها سريعتر عمل مي كنند و در مقايسه با تكنيك‌ها و روش‌هاي ديگر مانند مومك انداختن، بي رنگ كردن ،كندن، اصلاح كردن با تيغ و الكتروليز در كاهش تعداد موها تقريبا نتيجه كار دائمي است.
ليزر درماني بيش از همه در افرادي با موهاي تيره و پوست روشن قابل استفاده است.
علاوه بر مو، پوست هم رنگ خود را از ملانين مي‌گيرد و پوست تيره با ملانين بيشتر مي تواند، انرژي ليزر بيشتري را جذب كند كه منجر به آسيب پوست و بي‌رنگ شدن آن مي شود. به هرحال پزشكان شروع كرده‌اند به استفاده از وسايل و تكنيك‌هاي ليزري كه نتايج بهتري را براي افراد تيره پوست دارند. تنها محدوديت براي استفاده از اين روش درماني قيمت و هزينه آن است كه بسيار گران است. معمولا دو هفته پس از انجام ليزر موها ريزش پيدا مي‌كند و در فواصل۵/۱ تا ۲ ماه موها دوباره رشد مي‌كند، ‌هنگامي كه حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد موهاي بار قبل رشد كرد، زمان مناسب براي انجام مجدد ليزر است، اين فاصله مي‌تواند بين ۵/۱ تا ۳ ماه باشد. معمولا با انجام ۴ تا ۷ بار عمل ليزر بيمار به نتايج مطلوب مي‌رسد. موهاي ضخيم و مشكي بهترين هدف براي هر ليزر هستند و به راحتي معدوم مي‌شوند، ولي موهاي سفيد تاكنون جواب مطلوبي به ليزر نداده‌اند.
اگر قصد استفاده از ليزر را داريد يك ماه قبل از عمل ليزر و در طول درمان موها را از ريشه نكنيد زيرا كه نور ليزر در پياز موي در حال رشد و فعال جذب مي‌شود. با قطع كردن ساقه‌هاي مو از سطح پوست و تراشيدن، مي‌توانيد موها را در اين وضعيت فعال و پاسخگو به نور ليزر نگاه داريد.
 
 

 

هيرسوتيسم و بارداري
بيشتر زنان در زمان‌ ‌بارداري به درجاتي از پر موئي دچار مي‌شوند كه در صورت واضح تر از نواحي ديگر است‌. ‌اين پرموئي در نتيجه اثرات هورموني دوران بارداري است و در فواصلي بعد از زايمان از بين مي‌روند.  در سر هم موها پر پشت تر مي‌شوند و ريزش طبيعي مو هم كم مي‌شود. بعد از‌ ‌زايمان بدليل برگشت وضعيت هورموني به قبل از بارداري ؛ نسبت موهاي در حال رشد نيز‌ ‌به حالت طبيعي بر مي‌گردد و ۳ تا ۵ ماه بعد از زايمان يك ريزش نسبتا زياد مو را‌ ‌خواهيم داشت كه علاوه بر اثرات افت هورمون‌هاي دوران بارداري؛ اثرات تغذيه اي و كاهش‌ ‌املاح خوني بخصوص آهن و همچنين مسائل روحي و رواني بعد از زايمان نيز در اين ريزش‌ ‌سهيم هستند.شير دادن جدا از مسائل تغذيه‌اي هيچ نقشي در ريزش مو ندارد و اگر مادري بطور صحيح تغذيه شود و كالري و ويتامين و آهن كافي به بدنش برسد با شير دادن هيچ‌ ‌نوع اثري در بدن وي بوجود نمي آيد. اين ريزش بعد از زايمان با برگرداندن كمبود مواد‌ ‌خوني و تغذيه كافي معمولا بعد از چندين ماه بر طرف شده و تراكم موها به حد قبل‌ ‌از بارداري ميرسد. در موارد نادري كمبود موهاي ريزش كرده به حد قبل از بارداري نمي‌ ‌رسد كه نياز به بررسي بيشتر دارد. در صورتي كه تا يك سال بعد از زايمان كمبود مو در‌ ‌سر و يا وجود موهاي ضخيم در صورت و نواحي ديگر بدن كه در دوره بارداري بوجود آمده‌ ‌از بين نرود بايد بيمار از نظر هورمون آندروژن و وجود كيست و علل ديگر بررسي‌ ‌گردد‌.

 

توصيه‌هاي براي خانم‌هاي باردار
به خانم‌هاي باردار در دوران بارداري توصيه مي شود كه تا بعد از وضع حمل صبر كنند. اگر وجود اين موهاي زائد برايشان خيلي آزار دهنده بود مي توانند در صورت تمايل آنها را اصلاح كرده يا با موچين آنها را بكنند. اگر از قبل از شروع دوران بارداري موهاي زائد در صورت داريد بهترين زمان براي از بين بردن موهاي زائد صورت الان است.الكتروليز عمري بيش از ۱۲۰ سال دارد و در تمام اين سال‌ها هيچ نمونه يا خبري از اثرات و عوارض مخرب يا سوء دوران بارداري وجود نداشته است. اما احتياطا مي‌توانند پس از وضع حمل بقيه قسمت هاي بدن مانند خطوط مايو، شكم و يا سينه را الكتروليز كرده و از شر موهاي زائد بدن خلاص شوند.در چند هفته آخر دوران بارداري روي سينه ها و مخصوصا نوك سينه ها را نبايد الكتروليز كرد .بالاخص اگر قصد داريد كه فرزندتان را با شير خودتان تغذيه كنيد بايد حتماً به اين نكته توجه كنيد.  طي ۳ ماهه آخر اين دوران نيز الكتروليز شكم توصيه نمي‌شود. سينه‌ها و شكم در دوران بارداري مي توانند بسيار پر مو شده باشند. هم چنين از آنجائيكه كودك در آخرين ماه‌هاي بارداري فعال و پرتحرك مي‌باشد، الكتروليز بر روي شكم مي‌تواند باعث شود كه كودك در شكم مادر شروع به لگد زدن كرده و مادر را ناراحت كند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۶/۱/۱۳۸۸ساعت ۰۰:۵۵ توسط مهدی محمدی نژاد دسته : آرایش مو نظر(0)

اكستنشن يا کاشتن موهای مصنوعی

خوب يا بد، درست يا غلط، در اين سال‌هايي كه تب جراحي‌هاي زيبايي بدجوري بالا‌ گرفته و محصولا‌ت آرايشي هر روز بيشتر از ديروز توليد و مصرف مي‌شوند، موهاي اضافي هم به اين بازار وارد شدند و مشتري‌هاي خودشان را پيدا كردند.
اضافه كردن مو (ا‌كستنشن) در لابه‌لاي موهاي طبيعي، حدود ۳۵ سال است كه همگاني شده ولي تب و تاب آن در ۱۰ سال اخير بالا گرفته است. در اين روش دسته‌هاي باريك موهاي طبيعي يا مصنوعي از جنس نايلون را در لا‌به‌لاي مو اضافه مي‌‌كنند. بعضي از اين روش، براي بلندتر كردن موهايشان و برخي براي پرپشت نشان دادن آن استفاده مي‌كنند. البته مي‌توانيد اين
موهاي اضافي را در رنگ‌هايي متفاوت با موهاي طبيعي خودتان انتخاب كنيد و از آن به عنوان <هاي‌لايت> يا <مش> استفاده كنيد.
اين موها اگر جنس مناسبي داشته و به وسيله فرد آموزش ديده‌اي در لابه‌لاي موهاي طبيعي اضافه شوند، كاملا با موهاي طبيعي مخلوط شده و غيرقابل تشخيص‌خواهند شد.  

 

كار را بدهيد به كاردان
قبل از اينكه اقدام به اين كار كنيد، با كساني كه قبلا اين كار را انجام داده‌اند صحبت كنيد و درباره مشكلاتشان پس از اضافه كردن مو و يا احيانا مزايايي كه اين كار دارد، مشورت كنيد. امكان دارد شما فقط زيبايي ظاهري، موهاي بلند و پرپشت را ببينيد ولي از مشكلاتي مانند چسبندگي در لابه‌لاي موها و يا گره خوردن آنها بي‌خبر باشيد. حتما كسي را براي اضافه كردن مو به موهاي طبيعي‌تان انتخاب كنيد كه آموزش ديده باشد و تجربه كافي در اين زمينه داشته باشد چون تميزي كار و اضافه كردن صحيح موها، در زيبايي و سلامت بعدي موها و پوست سر موثر است. بسياري از شركت‌هايي كه محصولات اكستنشن را عرضه مي‌كنند، نحوه استفاده از آن را به افراد متقاضي آموزش داده و مدرك يا گواهي پايان اين دوره آموزشي را به آنها مي‌دهند. در جلسه اول، معمولا اين موهاي اضافي بر روي بخش كوچكي از موهاي شما اضافه مي‌شوند تا شما بتوانيد از رنگ، بلندي و جنس آنها مطمئن شويد. در اين جلسه، مشاور زيبايي وضعيت فعلي موهاي شما را بررسي مي‌كند و به شما مي‌گويد كه موها و پوست سر شما توانايي نگهداري موهاي اضافي را دارد يا نه. همچنين شما در اين جلسه با مراقبت‌هاي بعد از اكستنشن و عوارض آن آشنا خواهيد شد.

 

چسب، انبرك، گرما؛ حركت!اضافه كردن مو در لابه‌لاي موهاي طبيعي،‌ روش‌هاي بسيار متفاوتي دارد اما يكي از ساده‌ترين آنها، روشي است كه در اينجا توضيح مي‌دهيم. ابتدا يك دسته باريك از موهاي شما جدا شده و كمي بالاتر از ريشه موها، محلول چسبناك خاصي ماليده مي‌شود و يك دسته باريك از موهاي اكستنشن بر روي آن قرار مي‌گيرد. به وسيله گيره يا انبرك ويژه‌اي اين موها به هم فشرده شده و حرارت انبرك، چسب را ذوب كرده و موهاي مصنوعي به موهاي طبيعي مي‌چسبند. اين روش به نام <اتصال حرارتي> معروف است. البته علا‌وه بر اين روش، با كليپس و نخ نيز مي‌توان موهاي مصنوعي را به موهاي طبيعي متصل نگه داشت.فراموش نكنيد كه اضافه كردن مو، حتما بايد به وسيله يك فرد آموزش ديده و باتجربه انجام شود. شما نمي‌توانيد خودتان اين كار را انجام دهيد چون علاوه بر اينكه بايد چند ساعت دستانتان را بالا نگه داريد و احتمالا‌ً خسته ‌شويد، ممكن است موها را به طور صحيح و در محل مناسب نچسبانيد و نهايتاً موهايتان كوتاه و بلند و نامرتب به نظر بيايند.

 

موهايي كه قد مي‌كشند
شما هر اندازه‌ كه بخواهيد، مي‌توانيد طول موهايتان را بلند كنيد ولي حداكثر آن ۲۶ تا ۳۰ سانتي‌متر است. به اين نكته توجه كنيد كه هر چه طول موهاي مصنوعي و مقدار آنها بيشتر باشد، فشار بيشتري به پوست سرتان وارد خواهد شد چون وزن اين موها زياد خواهد شد. اين فشار زياد ممكن است موجب آسيب موهاي طبيعي شما شود.بهترين طول موي اضافه شده براي خانمي كه قد متوسطي دارد، ۲۲ سانتي‌متر و يا كوتاه‌تر از آن است. درست مثل موهاي طبيعي؟!

موهاي اضافه شده را درست مانند موهاي طبيعي مي‌توانيد آرايش كنيد، چون اين موها تقريبا از كنار گوش به موهاي طبيعي اضافه مي‌شوند، بنابراين شما مي‌توانيد آنها را به راحتي ببافيد، دم اسبي و يا شينيون كنيد. موهاي مصنوعي را درست مانند موهاي طبيعي‌تان مي‌توانيد بشوييد و نرم‌كننده به آنها بزنيد. شامپوها و لوسيون‌هاي خاصي مخصوص موهاي اضافي در بازار وجود دارد كه مي‌توانيد در هنگام خواب، شنا و… براي زيبايي و حفاظت بيشتر، از آنها استفاده كنيد. درد؛ هرگز

اگر كسي به شما گفت اضافه كردن مو، كمي درد دارد و درد در حين كار و يا پس از آن طبيعي است، به هيچ‌وجه، حرف او را نپذيريد. در يكي دو روز اول شايد احساس كنيد كه چيز اضافه‌اي روي سر شما وجود دارد ولي اين احساس با درد متفاوت است و طي چند روز برطرف مي‌شود. هنگامي كه موهاي اضافي در لابه‌لاي موهاي شما اضافه مي‌شوند، شما نبايد به هيچ‌وجه احساس كشيدگي و درد داشته باشيد. درد در حين كار يا بعد از آن نشانه اين است كه در روش كار مشكلي وجود دارد و فشار زيادي به ريشه‌هاي موهاي طبيعي و پوست سر شما وارد شده است.

 

خداحافظي با موهاي بلند
بيشتر اكستنشن‌ها حدود ۳ تا ۴ ماه در لابه‌لاي موهاي شما دوام مي‌آورند. بعد از گذشت اين زمان، كم‌كم چسبندگي موها كم شده و موهاي اضافي، شل شده و در نهايت جدا خواهند شد.البته بعضي‌ها، اكستنشن را فقط براي مدت كوتاهي مثلا به اندازه حضور در يك جشن ازدواج مي‌خواهند و بعد از آن، موهاي اضافي را برمي‌دارند. بنابراين دوام اين موها بستگي به نظر شما و نحوه مراقبت از آنها دارد. اگر بخواهيد بدانيد كه اين موها پس از چه مدت از كف سر شما فاصله مي‌گيرند بايد گفت كه سرعت رشد موها در ماه، تقريبا در حدود ۱/۲۵ سانتي‌متر و در سال حدود ۱۵ سانتي‌متر است. هر چه سن شما بيشتر باشد، سرعت رشد موهايتان كاهش مي‌يابد و بنابراين موها ديرتر از كف سر شما فاصله مي‌گيرند.

 


خطر زيرپوست سر
اين يك واقعيت است كه اكستنشن، به موهاي شما آسيب مي‌رساند.
چسبي كه براي اضافه كردن موهاي اضافي استفاده مي‌شود مي‌تواند به ريشه موها آسيب رسانده و يا موجب <موخوره> شود. بنابراين بعد از برداشتن موهاي اضافي، همواره نوك موهايتان را كوتاه كنيد. از طرف ديگر اگر مقدار زيادي مو با طول بلند را به لابه‌لاي موهايتان اضافه كنيد، فشار زياد ناشي از وزن زياد موها بر پوست سرتان، موجب ريزش موهاي طبيعي و كم‌پشت شدن موهايتان خواهد شد. بعضي افراد نيز به دليل كشش زياد موها، دچار سردرد مي‌شوند. گاهي چسب و يا خود اين موهاي مصنوعي موجب ايجاد حساسيت در پوست‌سر خواهند شد.
مطلب آخر اينكه اگر بخواهيد يك‌باره موهايتان را بلند كنيد و هميشه آنها را به همان شكل نگه داريد، بايد منتظر آسيب آن باشيد ولي استفاده از موهاي اضافي، براي مدت كوتاه و فقط چند سانتي‌متر بلندتر، خطرات و مشكلات كمتري را در پي دارد.

 

اصول پنجگانه مراقبت
۱
موها را با يك برس بسيار نرم و مرحله به مرحله ا‌ز پايين به بالا شانه كنيد.
۲
در هنگام خوابيدن بايد موهاي خود را در بالاي سرتان جمع كنيد، قرار دادن اين مو‌ها در زير سر، موجب نامرتب شدن و گره خوردنشان به يكديگر خواهد شد
.
۳
موهاي اضافه را نبايد خودتان در خانه رنگ كنيد
.
۴
براي جلوگيري از درهم پيچيدگي موها همواره دست خود را به داخل حاشيه موهاي اضافه شده برده و به سمت پايين بكشيد
.
۵
از تافت و ساير حالت‌دهنده‌هاي حاوي سيليكون بر روي موهاي اضافه شده استفاده نكنيد. اين كار باعث مي‌شود كه موها از محل اتصال خود جدا شوند.‌

ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۴/۱/۱۳۸۸ساعت ۰۱:۵۰ توسط مهدی محمدی نژاد دسته : آرایش مو نظر(0)

پرسش و پاسخ درباره درمان موهای زائد به وسیله لیزر

پرسش و پاسخ درباره درمان موهای زائد به وسیله لیزر

1. هیرسوتیسم یعنی چه؟ هیرسوتیسم (پرمویی) به معنی رشد مو درخانمها مشابه الگوی رشد موی مردانه است.این بیماری مشکل شایعی است و برای اغلب خانمها آزاردهنده می باشد.
2. رشد مو در افراد تابع چه عواملی است ؟ توزیع رشد مو در اشخاص سالم تحت کنترل سیستم پیچیده ای از عوامل نژادی,ژنتیکی وغدد درون ریز است و در هر دو جنس زن و مرد به وسیله هورمونهای مردانه(آندوژن) کنترل میشود.
در بیماران هیرسوتیسم احتمال تغییرات هورمونی وجود دارد ولی اغلب این بیماران آزمایشات هورمونی طبیعی دارند و به اصطلاح پزشکی بیماری آنها ایدیوپاتیک است.
3. روشهای قدیمی زدودن موهای زائد کدامند؟ ا لکترولیز روشی کند و دردناک بوده که طی آن فولیکولهای مو یک به یک توسط تکنسین یا پزشک متخصص به روش ایجاد حرارت از طریق برقراری جریان الکتریکی مورد تخریب قرار می گیرد.
کندن موها که روشی دردناک است و ایجاد فولیکولیت میکند.
موم انداختن موها که آن هم دشواریهای خاص خود را دارد.
4. مصرف دارو چه اثری بر موهای زاید دارد؟ دارو در مواردی که بیمار اختلال هورمونی دارد موثر است ولی در بیمارانی که اختلال هورمونی ندارند صرفاً اثر موقتی دارد یعنی تا زمانیکه بیمار دارو مصرف میکند سرعت رشد موها کم میشود ولی با قطع دارو مجدداً به حالت قبل برمیگردد.
5. دستگاههای لیزر چگونه عمل میکنند؟ سیستم های لیزر با انتخاب طول موجهای مناسب در ناحیه ای نسبتاً وسیع در آن واحد تعداد زیادی از فولیکولهای مو(ریشه های مو)را مورد هدف قرار می دهد.
مکانیسم اثر لیزر هدف قرار دادن ملانین(رنگ تیره مو) به وسیله طول موج خاص از اشعه است که باعث ایجاد حرارت شده و متعاقب آن تخریب سلول های زاینده مو در ناحیه فولیکول صورت میگیرد.
6. در حال حاضر چه لیزرهایی برای درمان موهای زائد توصیه می شود؟ لیزرهای زیر برای درمان موهای زائد توصیه می شود:
1- سیستم لیزر الکساندرایت با طول موج 755 نانومتر
2- سیستم لیزر دیود با طول موج 800 نانومتر
3- سیستم لیزر Nd-YAG با طول موج 1056 نانومتر 4- سیستم نوری IPL نیز با روش کار کردی مشابه لیزر ها در درمان موهای زائد به کار می رود.
7. کدامیک از لیزر های فوق بهتر عمل میکنند؟ مقالات مختلف هر کدام از برتری یکی از لیزر ها سخن میگوید ولی در مجموع میتوان گفت که اثرات لیزر الکساندرایت و دیود بهتر است.
8. چند جلسه برای از بین بردن کامل موهای یک ناحیه لازم است؟ زدودن موهای زائد به وسیله لیزر معمولاً در طی جلسات متعدد(بین3الی6 جلسه)انجام می شود.
9. فواصل جلسات درمانی چقدر است؟ فاصله جلسات با توجه به ناحیه ای از بدن که مورد درمان قرار می گیرد بین 5/1 الی 6 ماه متغیر است.
10. میزان کاهش موهای زاید در پایان جلسات چقدر است؟ در پایان جلسات مقدار موهای زائد به میزان 100-80% کاهش می یابد.
11. آیا برداشتن مو ها در بین جلسات لازم است؟ در فواصل جلسات معمولاً ناحیه مورد درمان فاقد مو بوده و شخص نیازی به استفاده از روش های متداول برداشتن مو مثل تیغ زدن یا بند انداختن ندارد.
12. عوارض انجام لیزر موهای زائد چیست؟ رنگ پوست ناحیه ای از بدن که تحت درمان با اشعه لیزر قرار می گیرد اندکی قرمز می شود که طی یک تا دو ساعت بعد تدریجاً از بین می رود.
عوارض شدید شامل تاول و اسکار فقط در موارد عدم رعایت انتخاب دستگاه مناسب و یا عدم بکارگیری پارامترهای مناسب برای هر نوع پوست اتفاق می افتد.
13. آیا با انجام لیزر احتمال سرطان افزایش می یابد؟ خیر.تا کنون هیچ نوع سرطان زایی برای درمان موهای زائد به وسیله لیزر گزارش نشده است. 
14. آیا انجام لیزر موقع حاملگی اشکالی دارد؟ تحقیقات انجام شده نشان داده که انجام لیزر موقع حاملگی هیچ عارضه ای برای مادر و جنین ندارد حتی اگر لیزر روی شکم خانم باردار انجام شود.
15. اقدامات لازم قبل از انجام لیزر چیست؟ باید دو هفته قبل از انجام لیزر موهای محل کنده نشود و فقط با تیغ تراشیده شود. قبل از انجام لیزر باید موضع شسته شود تا کرم یا آرایش کاملاً پاک شود. 
16. اقدامات لازم بعد از انجام لیزر چیست؟ باید به مدت سه روز هر 12 ساعت از کرم هیدروکورتیزون استفاده کرد. مصرف ضدآفتاب هر 2 ساعت نیز لازم است.

17. چه مواردی باید به هنگام انتخاب روش درمان لیزری برای موهای زائد مورد توجه قرار گیرد؟ 1- انتخاب مرکز درمانی مجهز که انواع لیزر برای تیپ های پوستی متفاوت را داشته باشد.
2- دستگاه لیزر انتخاب شده بایستی از انواع ساخته شده در کمپانی های معتبر دنیا بوده ترجیحا" مورد تایید سازمان دارو و غذای امریکا (FDA) باشد.
3- اینکار توسط افراد متخصص پوست که تجربه کافی در این زمینه دارند انجام گیرد.


برای اطلاعات بیشتر لطفاً با شماره 09131145548 یا 03112240592تماس بگیرید.

منبع :پزشک آنلاین


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸/۱۲/۱۳۸۷ساعت ۰۱:۰۵ توسط مهدی محمدی نژاد دسته : آرایش مو نظر(0)

رنگ کردن موها با حنا و وسمه

برای آنکه مویی به رنگ روشنتر داشته باشید از یک قسمت حنا و دو قسمت وسمه استفاده کنید و رنگ آماده را به مدت 30 دقیقه به روی مو ها نگه دارید .
برای مشکی نمودن موها یک قسمت حنا را با سه قسمت وسمه مخلوط کنید و به مدت چهار ساعت در روی موها قرار دهید .(معین کردن مدت دقیق نگهداشتن رنگ بر روی مو بسیار مشکل است زیرا به خصوصیات مو و رنگ مو بستگی دارد ).
قبل از رنگ کردن چند دانه موی خود را ببرید و تمیز بشوئید و 
خشک کنید و رنگ کنید با حاصل شدن رنگ دلخواه مدت رنگ کردن را معین کنید .
حنا و وسمه را باید در جای تاریک و خنک ،در ظرف در بسته تگهداری کنید .
رنگ کردن مو ها با پوست گردو :
آب پوست گردوی تازه به موها رنگ قهوه ای بسیار زیبایی می بخشد ولی این رنگ بر روی مو زیاد دوام نمی آورد .
صد گرم پوست گردوی سبز تازه را بکوبید و در یک لیتر آب بریزید و بر روی آتش ملایم حرارت دهید تا نصف آن بخار شود .موها را با این محلول به مدت 30 تا 40 دقیقه تر نگه دارید
 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۱۱/۱۰/۱۳۸۷ساعت ۱۲:۲۴ توسط مهدی محمدی نژاد دسته : آرایش مو نظر(0)

ارتباط موچین با رشد مو

سئوال) من چند تار موی زبر و خشن روی چانه دارم که به راحتی با موچین کنده می شوند اما دوست من می گوید که این کار باعث تیره تر، خشن تر و زیاد شدن آنها می شود آیا حقیقت دارد؟

پاسخ) هیچ دلیل علمی وجود ندارد که کندن موها باعث تیره تر، خشن تر شدن و یا افزایش رشد آنها شود. خانم ها به طور رایج ابروهای خود را بدون افزایش رشد و تیره ترو زبرتر شدن آنها را می کنند، بنابر این هیچ نگرانی درباره موی جاهای دیگر بدن نیز نباید باشد.

در حقیقت شواهدی وجود دارد که بعد از سال ها کندن موها، رشد آنها کم شده و موها زبر و تیره به موهای ظریف، کوچک و بی رنگ تبدیل می شوند.

کندن موها با استفاده از موچین روشی است که ترجیحا برای از بین بردن موقتی موهای پراکنده صورت به کار می رود و برای موهای زیاد مسلما غیر عملی خواهد بود. کندن موها ممکن است دردناک باشد، مخصوصاً روی مناطق حساسی مانند لب بالا، اما عوارض جانبی دیگری ندارد.

بسته به تراکم و سرعت رشد موها در مناطق مختلف، رشد مجدد آنها به حدی که نیاز به کندن بعدی داشته باشد دو تا دوازده هفته طول می کشد.

آیا موهای زائد صورت بیان کننده به هم خوردن تعادل هورمون هاست؟
در خانم ها ممکن است که چنین باشد. اگر شما از نظر خانوادگی پُرمویی صورت ندارید و افزایش موهای زائد نسبتاً سریع و ناگهانی است، ممکن است عدم تعادل هورمونی داشته باشید.

بدن مردان و زنان هر دو هورمون های زنانه و مردانه را تولید می کنند. به طور متوسط زنان دو سوم بیشتر از مردان هورمون مردانه تولید می کنند.

زنانی که دارای کارکرد نامناسب یا تومور غدد فوق کلیوی یا تخمدان ها باشند ممکن است در اثر هورمون های مردانگی، رویش موهای تیره و خشن روی صورت را پیدا کنند. موهای غیر طبیعی همچنین ممکن است روی سینه، پایین شکم و اندام ها ظاهر شود.

به هر حال این نکته قابل تاکید است که اغلب موارد، رویش موهای زائد در خانم ها با هیچ مشکل قابل شناسایی  یا عدم تعادل هورمونی همراه نمی باشد. بعضی از زنانی که مشکل موهای زائد دارند، به طور کامل تیپ زنانه داشته و دوره های پریود ماهیانه مرتب و باروری دارند. اغلب، آزمایشات هورمونی افزایش سطح هورمون های مردانه را نشان نمی دهند.


علت چنین موهای زائدی ممکن است حتی با اختصاصی ترین آزمایشات غیر قابل شناسایی بوده و احتمالا مشکل به علت ناهنجاری در سطح سلولی می باشد که تا کنون شناسایی و تصحیح این تغییرات به جایی نرسیده است.

+ نوشته شده در ۲۲/۸/۱۳۸۷ساعت ۱۷:۴۶ توسط مهدی محمدی نژاد دسته : آرایش مو نظر(0)

فر کردن مو در خانه

در اینکه فر کردن دایمی موها در برخی از افراد مشکلاتی مانند شکنندگی، خشکی، موخوره و شکستن موهای نزدیک به پوست سر را موجب می ‌شود، شکی نیست اما اگر ماده شیمیایی مخصوص فر کردن مدت زیادی روی مو بماند، به علت فعل و انفعالات شیمیایی زیاد موجب شکستن شدید و گسترده موها می ‌شود. پس برای پیشگیری باید نکاتی رعایت شوند.

نتیجه حاصل از فر کننده‌های خانگی و حرفه‌ای (در سالن زیبایی) به مدل موی مورد نظر و دقت و تجربه فرد در انجام راهنمایی‌های گفته شده بستگی دارد. اگر فر موها به وسیله فرد با تجربه انجام شود، صدمه کمتری به موها وارد می ‌شود. یا اگر مو خیلی کوتاه باشد، به طوری که حداقل یکبار به طور کامل پیچیده نشود و یا اینکه موها را محکم دور فر کننده نپیچند تا فر اولیه محکمی ایجاد کنند ، فر حاصله ضعیف بوده و مدت زیادی دوام نمی ‌آورد. گذشته از این، محلول‌های فر کننده خانگی نسبت به محصولات مورد استفاده در سالن‌های زیبایی دارای قدرت کمتری هستند. علت این امر، احتیاط کارخانه‌های سازنده به علت به حداقل رساندن آسیب‌ به موها حتی در صورتی که استفاده‌‌کنندگان خانگی راهنمایی‌های قید شده را به خوبی رعایت نکنند، است.

علت بیشتر مسایل فر کننده‌های دایمی خانگی، رعایت نکردن اصول گفته شده از طرف کارخانه‌ سازنده است. گذشته از این اگر ماده خنثی‌ کننده نیز به درستی استفاده نشود، موها به طور مناسب خنثی نشده و شکننده، فرفری و نوک شکسته (موخوره) می ‌شوند. به همین دلایل بهتر است از شخص دیگری کمک بگیرید و او این کارها را برایتان انجام دهد. اگر موهای شما آسیب‌ دیده‌اند (به دلیل مش و رنگ مو)، بهتر است یا از فر کردن صرف‌ نظر کنید و یا به وسیله یک آرایشگر خوب که توانایی جلوگیری از صدمات بیشتر به موهایتان را دارد، کمک بخواهید. آرایشگران خوب نمونه‌ها و مارک‌های گوناگون از فرکننده‌ها را می‌ شناسند که برحسب مدل مورد نظرتان و سلامت موها آنها را انتخاب خواهند کرد.
+ نوشته شده در ۱۶/۸/۱۳۸۷ساعت ۰۱:۱۴ توسط مهدی محمدی نژاد دسته : آرایش مو نظر(0)

انتخاب بهترین رنگ مو

آیا تا به حال از رنگ موهایتان خسته شده اید؟ خوب، چرا رنگشان نـمی کنید؟ وقتی می خواهید موهای خودتان را
رنگ میکنید، ممکن است برای انتخاب رنگ مناسب دچار تردید شوید. امـا نکاتی هست که استفاده از آنها اینکار را
برایتان ساده تر می کند.اگر به تازگی وارد وادی رنگ کردن مو شده اید و برای اولین
بار است که می خواهید موهایتان ر ا رنگ کنید، میتوانیـد بـا رنـگ موهای موقت شروع کنید. رنگ موهای موقت پس از چند مرتـبه شسـت و شو از بین میروند، اما رنگ موهای دائم اینگونه نیستند و با شست و شو از بین نمی روند. پس می توانید کارتان را با رنگ موهای موقت شروع کنید، مگر اینکه رنگ کردن
مو را بخواهید برای پوشاندن تارهای سفید مو یا دو پرده یا بیشتر روشنتر یا تیره تر کردن موهایتان انجام دهید.

موقع انتخاب رنگ مو، از روی عکس روی جعبه رنگ موی خود را انتخاب نکنید چون خیلی اوقات این تصویرها گول زنک هستند. بهتر است از روی ویژگی های نوشته شده روی جعبه رنگ موی مورد نظر خود را انتخاب کنید. روی اکثر جعبه های رنگ مو، رنگ به اینصورت توصیف می شود: بلوند، قهوه ای، مشکی و قرمز (شرابی) و درجه آن را نیز مشخص می کنند: روشن، متوسط، و تیره. ممکن است تن و سایه رنگ را نیز قید کنند مثلاً طلایی یا خاکستری یا زیتونی و...

رنگ پوست: رنگ پوستتان گرم است یا سرد؟ اکثر رنگ موها در دو دسته گرم یا سرد جای می گیرند. اگر رنگ پوستتان طلایی، زیتونی یا تیره است و پشمانی قهوه ای یا تیره دارید (اکثر آسیایی ها، افریقایی-امریکایی ها و لاتین ها در این دسته جای میگیرند)، پس رنگ مویتان از نوع گرم است. اگر رنگ پوستتان روشن و رنگ چشمانتان سبز یا آبی است، از نوع رنگ موی سرد هستید. شما معمولاً موقع برنزه کردن اول قرمز شده و می سوزید و رگ های روی مچ دستتان آبی رنگ است.

انتخاب درجه رنگ مناسب: اگر رنگ پوستتان گرم است، باید سایه های طلایی مثل کاراملی و برنز در سایه ای تیره تر از رنگ پوستتان انتخاب کنید. رنگ های تیره ومشکی را نباید انتخاب کنید چون صورتتان را به کلی محومی کند و اگر هم درجه های طلایی را انتخاب می کنید، دقت کنید که خیلی روشن نباشد چون ممکن است رنگ مویتان نارنجی از آب درآید. اگر رنگ پوستتان سرد است، از رنگهایی که سرخی رنگ پوستتان را بیشتر جلوه می دهد اجتناب کنید، رنگ هایی مثل طلایی، طلایی مایل به قرمز، و مسی. بلوند خاکستری و قهوه ای روشن برای پوست گرم شما بهترین انتخاب است.

افرادیکه در کودکی رنگ موی بلوند و طلایی داشته اند، بهترین رنگ پوست را برای داشتن موی بلوند حتی در بزرگسالی دارند. برای کسی که رنگ پوست گرمی دارد بلوند برنجی یا هایلایت تقریباً مناسب نیست. این افراد بهتر است از درجه ها و سایه های گرمتر استفاده کنند. اگر رنگ مویتان قهوه ای است و می خواهید آن را به بلوند تغییر دهید، سعی کنید بلوند خیلی روشنی انتخاب نکنید. اگر میخواهید رنگ مو و پوستتان ضد و نقیض باشد به شکلی که هر دو رنگ خوب جلوه کند، هایلایت و لولایت برای شما مناسب است. به خاطر داشته باشید که برای چشمان سبز و قهوه ای، رنگ موی تیره بهتر است تا رنگ موی بلوند.

درمورد رنگ موی قرمز و شرابی هم باید بگویم که تقریباً همه می توانند از آن استفاده کنند. مسئله مهم این است که درجه وسایه رنگی را انتخاب کنید که با رنگ پوستتان بیشتری سازگاری را داشته باشد. خانم هایی که رنگ پوستی روشن یا صورتی رنگ دارند، رنگ موی قرمز و شرابی بیشتر از همه به آنها می آید.

رنگ کردن رنگ موی خاکستری به خاطر بافت زبری که دارد خیلی سخت است. اگر موهایتان کمتر از یک سوم سفید شده است، از رنگ موی موقتی که یک سایه از رنگ موی طبیعی خودتان روشن تر باشد یا تقریباً با آن همرنگ باشد استفاده کنید. رنگ موهای موقت کمتر از رنگ موهای دائم مو را خراب می کند. اما اگر موهایتان بیشتر از این مقدار سفید شده است، یک رنگ موی بلوند خاکستری توصیه می شود چون باعث می شود موهایتان طلایی و بلوند به نظر برسد.

برای آندسته از افرادیکه می خواهند رنگ مویشان را یکی دو پرده روشنتر یا تیره تر کنند یا سفیدی موهایشان را با رنگ بپوشانند، بهتر است که در خودشان در خانه موهایشان را رنگ کنند. اگر موهایتان قهوه ای روشن است، بلوند تیره مطمئناً خیلی به شما می آید. اگر می خواهید تغییر بیشتری در خودتان ایجاد کنید، بهتر این است که با یک متخصص آرایشگر در این رابطه مشورت کنید تا اینکه خودتان رنگ قهوه ای تیره موهایتان را یکدفعه بلوند روشن کنید.

+ نوشته شده در ۱۳/۸/۱۳۸۷ساعت ۱۸:۲۰ توسط مهدی محمدی نژاد دسته : آرایش مو نظر(0)