X
تبلیغات
پوست زیبا
پوست زیبا
اموزش ارایش خلیجی . ارایش لبنانی

6-71-300x229

 آنفولانزای خوكی با نام‌های Hog Flu، Swine Flu و Pig Flu شناخته می‌شود. گزارشاتی از سابقه ابتلا انسان به آنفولانزای خوكی در سال‌های 1918، 1976 و غیره نیز وجود دارد. خوك ممكن است به ویروس آنفولانزای انسانی و سایر حیوانات و حتی پرندگان مبتلا شود و در بدن آن شیفت آنتی‌ژنیك و یا دگرگونی ژنتیك در جهت ایجاد ویروس جدید رخ دهد. ویروس آنفولانزای خوكی سال 2009 با زیرگروه “H1N1” نوع A آنفولانزا شناخته شده است.

 

 

 

 

طریقه انتقال ویروس

1ـ انتقال در حیوان:

طریقه انتقال بین خوك‌ها از طریق راه‌های هوایی شامل دستگاه تنفسی (مانند تماس دهان، بینی و…) صورت می‌گیرد.

 

2ـ انتقال از حیوان به انسان:

افرادی كه در معرض تماس با پرندگان و حیواناتی از قبیل خوك می‌باشند، خصوصا افرادی كه در مراكز نگهداری این حیوانات كار می‌كنند، در معرض خطر بالای انواع ویروس آنفولانزای اندمیك در این نوع حیوانات می‌باشند. بنابراین این جمعیت از انسان‌ها به عنوان میزبان این ویروس می‌توانند در نظر گرفته شوند. سایر افراد در معرض خطر، شامل دامپزشكان و كارگران در مراكز تهیه گوشت می‌باشند. هرچند خطر ابتلا برای این دو گروه كمتر از افرادی كه در مزارع پرورش خوك و پرندگان كار می‌كنند، می‌باشد.

نكته: ویروس H1N12009 از خوك جدا نشده است و از آن به انسان منتقل نمی‌شود، بلكه از طریق انسان به انسان شیوع می‌یابد.

علایم و نشانه‌ها

 

1ـ علایم در انسان:

مطابق با مركز كنترل و پیشگیری بیماری‌ها (CDC) علایم آنفولانزای خوكی سال 2009 با ویروس H1N1، در كل شباهت با علایم سایر سویه‌های آنفولانزا و شبه آنفولانزا دارد. علایم شامل تب، سرفه،گلودرد، بدن درد، سردرد، خستگی و لرز می‌باشد. درصد زیادی از مبتلایان به این نوع ویروس جدید علایم اسهال و تهوع را نیز داشته‌اند.

با توجه به اینكه علایم ذكر شده تنها منحصر به آنفولانزای خوكی نمی‌باشد، گرفتن شرح حال كامل از بیمار ضروری می‌باشد. همچنین تشخیص قطعی این نوع از آنفولانزا نیاز به تست‌های آزمایشگاهی مربوط به نمونه‌های تنفسی از قبیل نمونه‌های تهیه شده از بینی و گلو دارد.

2ـ علایم در حیوان

علایم بیماری در خوك شامل تب، عطسه، سرفه، مشكلات در تنفس و كاهش اشتها می‌باشد و در تعدادی از موارد منجر به سقط جنین در حیوان نیز شده است. مرگ ‌و میر ناشی از آنفولانزای خوكی در خوك پایین و حدود یک الی چهار درصد می‌باشد. این ویروس سبب كاهش وزن و رشد حیوان و بنابراین ضرر اقتصادی به دامدار می‌شود .

 

نكته: بیماری آنفولانزای خوکی از طریق خوردن گوشت خوک به انسان منتقل نمی‌شود. ویروس این بیماری در دمای پخت بالای 70 درجه سانتی‌گراد از بین می‌رود و شدت بیماری در انسان به حدت ویروس، وجود سابقه ایمنی در افراد، واکسیناسیون یا سابقه ابتلا به آنفولانزای فصلی و شرایط سلامتی میزبان بستگی دارد.

بيشتر مبتلايان به غير از 4 گروه در خطر(كودكان زير 5 سال، سالمندان بالاي 64 سال، خانم هاي باردار و افراد با بيماري زمينه اي) با استراحت در منزل و دوري در تماس با افراد و استفاده از داروهاي ضد ويروس به راحتي درمان مي شود. اما اگر علايم زير در كودكان بروز نمود حتماً نيازمند انتقال به بيمارستان مي باشند.
1- تنفس سريع و غير عادي(نفس نفس زدن)
2- تغير رنگ پوست به آبي يا خاكستري بخصوص در لب ها
3- بي اشتهايي شديد
4- تهوع و استفراغ مقاوم و مداوم
5- عدم هوشياري، تشنج و بي توجهي به محيط
6- بي قراري و اضطراب شديد
7- تب بالا و سرفه مقاوم
8- اسهال به همراه علايم فوق
و در بزرگسالان
1- تنفس كوتاه كه به سختي انجام مي شود.
2- احساس درد و فشار در قفسه سينه و شكم
3- سرگيجه ناگهاني و استفراغ شديد و مداوم و اسهال
4- كاهش سطح هوشياري
5- تب و سرفه داروهای آنتی‌و‌ایرال در انسان مبتلا به تخفیف بیماری و بهبود سریع‌تر آن كمك می‌كند. درمان بهتر است طی دو روز از شروع علایم انجام شود. در كنار داروهای ضد ویروس، درمان “علامتی‌ـ حمایتی” در منزل و یا در بیمارستان شامل جایگزین‌كردن مایعات از دست‌رفته و كنترل تب انجام می‌شود.

.

پیشگیری

شامل سه مرحله می‌باشد:

ـ پیشگیری در حیوان،

ـ پیشگیری در انتقال از حیوان به انسان

ـ پیشگیری در انتقال از انسان به انسان.

پیشگیری در خوك:

شامل واكسیناسیون در دامداری‌ها، قرنطینه‌كردن حیوانات و ضدعفونی كردن دامداری‌ها و غیره می‌باشد.

پیشگیری از انتقال به انسان:

اگرچه تاكنون واكسني براي اين بيماري كشف نشده اما نكات زير در پيشگيري مهم مي باشد.
1- پوشاندن صورت، بيني و دهان در زمان سرفه و عطسه با دستمال كاغذي يك بار مصرف و پس از آن قرار دادن آن در سطل در بسته مخصوص 2- شستشوي دست و صورت با آب و صابون بعد از هر عطسه و سرفه تا ويروس ها زدوده شوند. دستها را مي توان با پنبه و الكل ضدعفوني نمود.3- در خارج از منزل، محيط كار و معابر عمومي از تماس دستهايتان با صورت يا چشم، بيني و دهان تان خودداري نماييد. 4- حدامكان از تماس بسيار نزديك (دست دادن يا روبوسي) با افراد ديگر خودداري نماييد.5- آب دهان و ترشحات بيني را در زمين نريزيد. آنرا در دستمال كاغذي يك بار مصرف تخلیه و سپس آنرا به سطل مخصوص منتقل نماييد.6- سعي كنيد از حضور در مكان هاي پر ازدحام بخصوص در محيط هاي بسته كه امكان عطسه و سرفه در آن زياد مي باشد خودداري نماييد.7- دقت كافي به مسافراني كه از خارج كشور بخصوص كشورهاي آمريكايي، اروپايي و آسياي جنوب شرقي وارد کشور میشوند داشته باشيد و در مسافرت به این کشورها به همه نکات مراقبتی دقت نمایید.8- اگر احساس سرماخوردگي داريد در صورت شك به آنفولانزاي خوكي حداقل 7 روز در خانه بمانيد. و يك روز بعد از بهبودي كامل مي توانيد وارد فعاليت روزانه و اجتماعي شويد. اين راهي است كه ديگران را آلوده نمي كنید.9- بيمار بايد در اتاقي استراحت نماید كه محل عبور و مرور و رفت و آمد ديگران نباشد. اصطلاحاً ايزوله باشد. تماس با افراد بهتر است از طريق تلفن باشد و حدالامكان يك نفر نيازهاي شخص بيمار را تامين نمايد. درب و پنجره اتاق بيمار حدامكان باز باشد و از سيستم تهويه برخوردار باشد. 10- حمام جداگانه براي بيمار به همراه وسايل شخصي ضروري است. در غير اينصورت قبل از استفاده از حمام براي ديگران بايد حتماً كلرزدايي و گندزدايي شود. 11- نوشيدن مايعات فراوان و مسكن هاي استامينوفن، بروفن، ناپروكسن با نظر پزشك فراموش نشود. محدودیت مصرف دارو برای اشخاص با نارسايي و مشكلات كبدي و كليوي بايد مدنظر باشد و مصرف آنتي بيوتيك فقط با نظر پزشك در صورت احتمال بروز عفونت هاي باكتريال ضروري مي باشد.Oseltamivir (اسلتا مي وير) يا Zanamivir (زانا مي وير) كه داراي اشكال قرص، مايع و اسپري مي باشد و در داخل كشور توليد مي شود. اين دارو در پيشگيري موثر بوده و بخصوص با نظر پزشك معالج در موارد شديد ابتلاء به بيماري نيز مصرف ان ضروري مي باشد. اين دارو شدت و دوره بيماري را كم و كوتاه مي نمايد و همچنين از پيشرفت بيماري جلوگيري مي نمايد و امكان سرايت آنرا به ديگران كم مي نمايد و پيشنهاد شده اين دارو جهت پيشگيري فقط در 4 گروه پر خطر كه قبلاً ذكر شده استفاده شود و در ساير بيماران مبتلا به درجات متوسط و خفيف از شدت بيماري استراحت، مصرف مايعات فراوان و اقدامات درماني، حمايتي و علامت درماني با مسكن هاي تجويز شده از سوي پزشك كافي مي باشد. ( انتخابات افغانستان)

12- اگر يكي از اعضاي خانواده بيمارشد چه كنيم؟
در صورت ابتلاي يكي از اعضاي خانواده تان مي توانيد به محل كار و تحصيل خود برويد اما شرايط خود را كنترل نماييد و مسئول محيط كار را از موضوع مطلع نماييد زيرا به محض بروز علايم در شما مي بايست در منزل استراحت نماييد. 4 گروه افراد پرخطر ذكر شده در صورت اجبار به زندگي در كنار بيمار نيازمند درمان جهت پيشگيري از بيماري مي باشد و اگر شما در اين 4 گروه نمي باشيد نياز به درماني جز مراقبت هاي ذكر شده نداريد.(4 گروه شامل كودكان زير 5 سال، سالمندان، افراد با بيماري زمينه اي و خانم هاي باردار) در خصوص ظروف و وسايلي كه بوسيله شخص بيمار مورد استفاده قرار مي گيرند تاكيد شده شستن آن با آب گرم و مواد ضد عفوني كننده موجب نابودي ويروس مي شود و استفاده از آن برای ديگر افراد خانواده منعي ندارد. مانند (بشقاب، سيني، قاشق) البته اين مجزا از وسايل شخصي چون شانه، مسواك، لباس و … مي باشد. نكته مهم احترام و توجه ويژه به بيمار در اين شرايط بسيار مهم است. هرگز تصور نكنيد كه این بيماري بسيار خطرناك و صعب العلاج يا لاعلاج مي باشد. اين ويروس همانند همه ويروس هاي سرماخوردگي مي باشد اما با تفاوت هاي اندك و ناشناخته كه ما را مجاب به رعايت نكات جديد مي نمايد تا چيز مهمي را از دست ندهيم. بنابراين حتما بايد به سالمندان و كودكان كه به محدوديت در معاشرت و احترام حساس مي باشد و حتي ممكن است كمي ناراحت و دلگير شوند شرايط بيماري شان را توضيح دهيم كه بدانند بقاي سلامتي و شادابي ایشان و اطرافیان نيازمند يك هفته فراغت و دوري از تمايلات و علايق گذشته مي باشد. با پزشك معالج يا خانوادگي و يا مركز درماني همواره در تماس باشيد و همه روزه آنان را از شرايط بيمار خود مطلع نماييد تا در شرايط بحراني بيمار را به بيمارستان منتقل نماييد.

13- نحوه شستن دستها چگونه باشد؟
دستها با آب گرم و صابون به مدت 15 تا 20 ثانيه بايد شسته شوند و يا با پنبه و الكل تمام دستها و حتي بين انگشتتان و زير ناخن ها تميز شوند.

14- چه مدت ويروس خوكي مي تواند در محيط باقي بماند و بيشترين مكان هايي كه امكان آلودگي آن را دارد كجاست؟
در خارج از بدن ويروس به مدت 2 تا 8 ساعت زنده مي ماند. اما گرماي محيط 75 تا 100 درجه سانتيگراد مواد ضد عفوني كننده هيدروژن پروكسايد، بتادين و الكل آنرا به راحتي نابود مي كنند. اما منابع آلودگي در انسان شامل: بيني ، دهان، لب ها، چشم ها موي سر و دست ها مي باشند. زيرا مكان هاي فوق بيشتر مورد تماس دستها در افراد عادي مي باشد.
اما بيشترين امكان آلودگي محيطی براي وسايلي مي باشد كه به نحوي با دست، صورت انسان در تماس مي باشد. همانند دستگيره درها، ميز و صندلي، شيرآلات، نرده هاي پله ها، بالشت خواب و ملافه، اسباب بازي ها ، وسايل آشپزي و آشپزخانه، وسايل عمومي كه مورد استفاده مشترك مي باشد. همانند اسكناس، اسناد و مدارك دست به دست شده و … . بنابراين حائز اهميت است پس از تماس با هر فرد يا اشیاء مشكوك دست و صورت خود را با آب و صابون شستشو دهيم. و بهتر است در محیط کار قبل از شروع کار و پایان کار میز کار مان را با پنبه الکلی ضد عفونی نماییم.

15- آيا درمان دارويي براي درمان آنفولانزاي خوكي وجود دارد؟
بله داروي ضد ويروس
نوشته : دکتر محمدی نژاد

دختران زیباادامه مطلب...

b7e122bfb4974d81700003d7bbd02890

براي حفظ سلامت موها، فقط موادي که به صورت موضعي مي توان استفاده کرد مهم نيست، بلکه نوع رژيم غذايي شما نيز در اين زمينه نقش موثري بازي مي کند. پس تنها به شامپو و ساير مواد آرايشي و بهداشتي توجه نکنيد، بلکه حفظ پاکيزگي مو و تغذيه مناسب آن نيز لازم است.

موي هر فرد ماهيانه 3 تا 3/5سانتيمتر رشد مي کند و اساس موي جديد، پوست و يا رشد ناخن ها منوط به تغذيه شما است. اگر تغذيه شما سالم باشد، سلول هاي سالم و قوي تري در سراسر بدن توليد خواهد شد.

رژيم غذايي سرشار از پروتئين و آهن مي تواند کيفيت مو را به طور بارزي تحت تاثير قرار دهد.

مکمل هايي نيز با تبليغ پُرپشت کردن مو وارد بازار شده، ولي نتيجه عکس دارد. اگرچه ممکن است بعضي از اين مکمل ها واقعا نتيجه بخش باشد، اما چه بهتر که با کمک تغذيه صحيح به هدف خود برسيم.

 

DrawRace_iphone

در موارد نادري ملاحظه شده که مصرف بيش از اندازه مکمل ويتامين A منجر به ريزش مو شده است.

اما مواد لازم براي سلامت مو

1- ماهي سالمون: اين غذاي دريايي سرشار از اسيد چرب امگا 3 ، پروتئين ، ويتامين B12 و آهن است. اسيد چرب امگا 3 براي سلامت پوست سر مفيد و ضروري است و کمبود آن موجب خشکي پوست سر و ريزش مو مي شود.

2- سبزيجات سبز تيره: اسفناج ، بروکلي و برگ چغندر سرشار از ويتامين A و C هستند که بدن به منظور ساختن چربي پوست به آنها نياز دارد و سلامت مو را تضمين مي کنند. به علاوه سبزيجات سبز تيره سرشار از آهن و کلسيم هستند.

3- لوبيا، عدس ، نخود : آنها نه تنها سرشار از پروتئين هستند، بلکه آهن، روي و بيوتين نيز در آنها يافت مي شود که تمامي اين مواد براي سلامت مو مفيدند.

DrawRace_iphone

4- آجيل يا مغزهاي گياهي: اين دسته از مواد غذايي براي پُرپشت شدن و درخشندگي مو لازم هستند. اين مواد سرشار از سلنيوم هستند که براي سلامت پوست سر مفيد است.

مغز گردو حاوي اسيد آلفا لينولنيک (نوعي اسيد چرب امگا 3) است که حالت مو را بهبود مي بخشد.

آجيل همچنين سرشار از روي است. گفته مي شود که کمبود روي در رژيم غذايي منجر به ريزش مو مي شود.

5- گوشت مرغ و بوقلمون: اين مواد سرشار از پروتئين هستند که به طبع سلامت مو را تضمين مي کند. کمبود پروتئين موجب شکنندگي و کم پشتي مو مي شود و کمبود شديد آن نتيجه اي جز ريزش مو و تغيير رنگ آن ندارد. اين مواد همچنين حاوي آهن مي باشند.

6- تخم مرغ: سرشار از پروتئين است. همچنين بيوتين و ويتامين B12 نيز به مقدار فراوان در آن يافت مي شود.

7- غلات سبوس دار: اين مواد سرشار از آهن، روي و ويتامين هاي گروه B مي باشند. همچنين انرژي را ارتقا مي بخشند، بنابراين خوراک خوبي به خصوص در بعد از ظهرند.

8- لبنيات کم چرب: اين دسته از مواد به خصوص ماست و شير کم چرب سرشار از کلسيم هستند که ماده معدني حياتي براي رشد مو مي باشد.

9- هويج: هويج بهترين منبع ويتامين A مي باشد که براي سلامت پوست سر و قدرت بينايي مفيد است.

با تمام اين تعاريف مي توان گفت که مخلوطي از مواد غذايي ذکر شده در رژيم غذايي روزانه بايد گنجانده شود تا سلامت و زيبايي موها حفظ شود.

بوسیدن دخترانادامه مطلب...

استحمام مانند هر کار بهداشتی دیگر اصول و قوانینی دارد که با توجه به آنها می‌توان از پوست و موی خود محافظت کرد. یکی از مهم‌ترین کارها در هنگام استحمام، شستن سر و موهاست که به‌طور معمول با شامپو و در بعضی موارد که اشتباه است، با مایع ظرفشویی یا پودر رختشویی! صورت می‌گیرد.
كلمه شامپو از یك لغت هندو به نام چامپانا به معنی ماساژ دادن گرفته شده است. قبل از پیدایش شامپو به صورت امروزی، مردم برای شستشوی موی خود از مواد گیاهی مانند سدر و چوبك و كتیرا و مواد معدنی مانند خاك‌های سیلیسی استفاده می‌كردند ولی صابون، متداول‌ترین ماده جهت شست وشوی مو بود و به همین علت اولین شامپوها، شامپوهای صابونی بوده‌اند و كم‌كم با پیدایش پاك‌كننده‌های مصنوعی، مخلوطی از صابون و پاك‌كننده و بالاخره پاك‌كننده‌های خالص عرضه شدند.


البته در حال حاضر، هنوز هم بسیاری از مردم به علت نداشتن آگاهی از مشكلی كه قلیایی بودن صابون و سختی آب برای مو پدید می‌آورد، از صابون برای شستن موی خود استفاده می‌كنند. مهم‌ترین عملكرد شامپو، تمیزكردن مو و پوست‌سر و برطرف كردن چرك و آلودگی از روی سطح آن است.

مراحل شامپو زدن
به‌طور معمول بیشتر افراد بطری شامپو را برمی‌دارند، یك قطره بزرگ از شامپو روی سرشان می‌ریزند، مو را چنگ می‌زنند و بعد از اینكه شامپو كف كرد جریان‌ آب ‌را‌ وارد ‌آن می‌كنند. شامپو زدن عملی است كه در زندگی روزمره همه ما مرتب انجام می‌شود. بنابراین اشتباهاتی كه در اثر عادت‌های ناصحیح شامپو زدن مرتكب می‌شویم نیز مرتب تكرار خواهند ‌شد. شامپو زدن صحیح موها شامل مراحل زیر است:

1-گره‌گشایی‌ ‌از مو: موی خود را با یك شانه دندانه درشت شانه كنید تا هیچ‌گونه گره‌ای روی آن نمانده باشد. حواستان باشد كه هرگز موی خود را در حالت خیس شانه نكنید چون در این حالت نیروی بیشتری برای شانه كردن مصرف می‌كنید بنابراین موی شما ممكن است شكسته شود.

2- آب‌كشی اولیه با آب ولرم: در مرحله بعدی موهای خود را با آب ولرم و نیمه‌گرم آبكشی کنید. به این مرحله، آبكشی اولیه و یا پیش از شستشو گفته می‌شود كه برای زدودن گرد و غبار و به طور كلی آلودگی‌های قابل حل در آب انجام می‌شود. هرگز از آب داغ استفاده نكنید، چون باعث تردی و شكنندگی مویتان خواهد شد.

3- پخش كردن شامپو در كف دست: مقداری شامپو در كف دست خود بریزید و دست‌های خود را روی هم مالش دهید تا شامپو روی دست‌هایتان پخش شود. در واقع كف شامپو باید روی دست شما تشكیل شود. مقدار شامپو توسط خودتان تعیین می‌شود و باید به‌ اندازه‌ای باشد كه كف آن تمام موهای شما را بپوشاند.

4- ماساژ دادن شامپو روی پوست‌سر با نوك انگشتان: شامپو را روی همه جای سر پخش كرده و با نوك انگشتانتان به آرامی‌شامپو را روی پوست‌سر و موهایتان ماساژ دهید. دقت كنید كه از ناخن‌ها استفاده نكنید و برای جلوگیری از گره خوردن و شكسته شدن مو این كار را به آرامی‌ و به صورت دایره‌ای انجام دهید.

5- آب‌كشی نهایی: در این مرحله موی خود را به خوبی آبكشی نمایید تا هرگونه بقایای شامپو از لابه‌لای موی شما زدوده شود. باز هم تاكید می‌شود مو در حالت خیس نسبت به اصطكاك خیلی حساس است، بنابراین آن را در حالت خیس به سختی مالش ندهید. همیشه در هنگام شامپو كردن موها این پنج مرحله فوق را به خاطر بیاورید تا تكرار این مراحل برای شما تبدیل به عادت شود.

شیوه استفاده از شامپو
در صورتی كه شامپوی مصرفی شما باعث تجمع آلودگی روی سطح مو و پوست‌سر شما نمی‌شود، تعویض مكرر شامپو ضرورتی ندارد. از طرفی وفاداری به یك مارك خاص نیز توصیه نمی‌شود، زیرا در دنیای مدرن امروز سالانه محصولات جدیدی با خواص متنوع عرضه می‌شود كه استفاده نکردن از آنها به دلیل آن كه محصولی كه استفاده می‌كرده‌ایم امتحان خود را پس داده! محروم كردن خود از پیشرفت‌های فناوری است.

استفاده از شامپوهای نامناسب و استفاده از روش نادرست استفاده از شامپو، موجب كدورت و آسیب‌دیدگی موها می‌شود، اگر شامپوی مناسب موی خود را پیدا كنید و با روش صحیح شامپو كردن و خشك كردن مو نیز آشنا شوید، می‌توانید با خیال آسوده موی خود را هر روز یا چند بار در روز شستشو دهید.

مردم وقتی شامپوی خود را عوض می‌كنند، به‌طور معمول توجه بیش از حدی به حالت مو و پوست‌سر خود می‌نمایند. اگر بهبودی در وضعیت موهایشان حاصل شد آن را به فرآورده جدید نسبت می‌دهند و بر عكس در صورتی كه وضعیت موهایشان بدتر شد، بازهم فرآورده جدید را مقصر می‌دانند. برای مثال ریزش طبیعی موهای خود را به شامپوی ‌جدید ‌نسبت می‌دهند. تحقیقات نشان داده تعداد كمی ‌از مردم از نقش عواملی مانند شانه كردن، برس كردن، تاثیرات مخرب مواد شیمیایی و یا حتی داروها، رژیم غذایی، بیماری یا ویژگی‌های توارثی در ریزش‌مو آگاه هستند.

پس از استفاده از شامپو موی خود را به خوبی و به طور كامل آبكشی كنید، تا هیچ اثری از كف شامپو روی موی شما باقی نمانده باشد. یادآوری می‌شود برخلاف حالت‌دهنده، آبكشی شامپو هر چه كامل‌تر باشد، بهتر است. برای آبكشی شامپو از آب گرم استفاده كنید تا شامپو به‌طور كامل از روی مو خارج شود. اما دمای آب‌كشی حالت‌دهنده بستگی به عواملی مانند ضخامت موی شما دارد. هرگز از آب داغ برای آبكشی موی خود استفاده نكنید.ادامه مطلب...

هزاران سال است که گیاهان برای کسب انرژی ، دور کردن ارواح خبیثه و تقویت ارگان های خاصی از بدن به کار رفته اند ، امروزه نیروبخش های رایج در شرق چون جینسینگ و دانگ گویی (Dang gui) از نیروبخش های غربی چون رزماری و مریم گلی رایج تر و محبوب تر هستند. گیاهان نیروبخش می توانند به روش های متفاوتی طبقه بندی شوند. به عنوان افزایش دهنده انرژی یا کی (Qi) تغذیه کننده خون یا مایعات بدنی ، تنظیم بین اخلاط در پزشکی ایورودایی و منبع انرژی تولید مثل و زاد و ولد می باشد.
 

 

یکی از گیاهان نیروبخش و مقوی که مشهوریت زیادی در جهان دارد جینسینگ می باشد که بهتر است آن را گیاه جوانی یا نوشدارو بنامیم. در کتب سنتی و به عربی ریشه گیاه را «جنسه» و «جنسا» می نامند. به فرانسوی و انگلیسی Ginseng و Asiatie ginsengو Chinsese ginseng گفته می شود. گیاهی است از خانوادۀ عشقه Araliaceae می باشد که نام علمی آن Panax ginseng می باشد.

این گیاه Panax ginseng که بیش از 5000 سال است در چین به کار می رود. برای پزشکان عرب قرن نهم میلادی شناخته شده بود. مارکوپولو در مورد این گیاه شگفت کمیاب نوشته است : «هنگامی که هیئتی از سوی پادشاه سیام بالوئی چهاردهم دیدار کرد گیاه جینسینگ را به او معرفی کردند. از آن پس ثروتمندان اروپایی برای رفع خستگی و ناتوانی از جینسینگ استفاده می کردند. همچنین این گیاه در قرن هجدهم ، در آمریکا هم شهرت یافت ، مخصوصاً وقتی کشف شد که گیاه پاناکس کینکفولیوس (Panax quonquefolius) در آن قاره بومی است.

مشخصات :

گیاهی است چند ساله ، برگ های آن مرکب دارای 7-5 برگچه که به طور گروهی با دمبرگ های خود از یک نقطه خارج و تشکیل یک برگ مرکب را می دهند. هر برگچه ، بیضی با کنارۀ دندانه دار منظم ، نوک تیز و با گلبرگ های مشخص می باشد. ریشه گیاه که در قسمت مستعمل آن می باشد دراز، ضخیم یک شاخه یا منشعب و دو شاخه ، طول آن یک متر و بیشتر و قطر آن در ناحیه یقه گیاه تا 10 سانتی متر می رسد. پوست خارجی ریشه گیاه به رنگ زرد ، طعم آن کمی شیرین ، شبیه مغز ریشه شیرین بیان است. البته در بعضی گونه ها اندکی تلخ می باشد. این گیاه در کوهستان های چین و منچوری می روید و از داروهای شفابخش معروف چینی است که هم اکنون در تمام داروخانه های چین و اغلب داروفروشی های اروپا و آمریکا عرضه می شود.

ترکیبات شیمیایی :

از نظر ترکیبات شیمیایی برای اینکه به اسرار خواص شفابخش این ریشه پی برده شود ، مطالعات وسیعی صورت گرفته است و آنچه که تا به حال گزارش شده است این است که این گیاه دارای گلوکوزیدهای استروئیدی به نام پاناکیلون ، یک ساپونین به نام پاناکسوزید یا پاناکسین ، مواد صابونی ، یک اساس روغنی فرار به نام پاناسین و یک هورمون و ویتامین B و ویتامین D ، ترکیبات استیلنی ، استرول ها و سرانجام یک گلوکوزید به نام جینسینگ می باشد.

این دارو تونیک ، محرک ، بازساز و مقوی است. مرکز سیستم اعصاب و تنفس را تحریک می کند و این اثر دارو مربوط به وجود دو گلوکوزید به نام های پانوکسید آ و پانوکسید ب آن جدا شده اند. از ریشه گیاه 2-1 درصد کولین برحسب وزن و بتاسیتوسترول به دست می آید. از این دارو برای تهیۀ داروهای جوانی که در ترکیبات داروهای به کار می رود استفاده می شود.

از گزارش دیگری آمده است که در سال 1974 ریشه این گیاه و سایر اعضای اندام گیاه برای یافتن اسرار شگفت انگیز شفابخش آن تحت بررسی دانشمندان قرار دارد و تاکنون چندین ماده عامل فیزیولوژیک از آن جدا شده است، از آن جمله عمده ترین آن عبارتند از پانکسین که مقاومت عضلات را در برابر بی نظمی ها و ناراحتی ها افزایش می دهد و پانکس اسید که متابولیسم و سیستم عروقی را اصلاح می کند و پاناکولین یا پانکس ویلون که روی سیستم غدد مترشحه داخلی یا آندوکرین اثر می گذارد و پاناسن که مرکز اعصاب را تحریک می کند و در آخر جینسینگ برای بیماری قند اثر مثبت دارد.

خواص و کاربرد:

ریشه جینسینگ شاید معروفترین داروهای چینی باشد که از دوران کهن تاریخ تا حال همواره آثار شفابخش آن مورد توجه حکمای طب سنتی قرار داشته است و دارد. از نظر خواص به طور کلی ، نیروبخش ، مقوی ، محرک ، بادشکن و نرم کننده می باشد. بررسی های زیادی روی این ریشه به عمل آمده که به اسرار شفابخش آن در موارد معالجه قطعی بی نظمی های عصبی ، کم خونی ، ضعف ، کمبود تعرق و بی نظمی تنفس ، فراموشی و نسیان ، تشنگی مداوم ، بی میلی جنسی ، خستگی شدید ، سوء هاضمه ، دردهای ناحیه قلب و تهوع و … پی برده شود. خوردن آن به صورت جوشانده یا عصاره یا به صورت اسانس و یا مستقیماً از جرم گرد ریشه به صورت خام صورت می گیرد. خوراک آن نیرو و توانایی ایجاد می کند تا در دوران نقاهت پس از بیماری ، بی نظمی های غده های بدن و ضعف اعصاب از بین رود و کار طبیعی و شفادهنده آنها اعاده گردد. متابولیسم قندها و هیدراتهای کربن در بدن را منظم می کند و موجب می شود که مصرف اکسیژن به طور مداوم و عادی انجام گیرد و برای آرام کردن اشخاصی که ناراحتی های روانی دارند ، بسیار نافع است و یک نوع مسکن موثر برای مغز می باشد. چند نوع از Panax در بازار دنیا عرضه می شود که از نظر خواص و مرغوبیت در ردیف های متفاوتی قرار می گیرند.

انواع جینسینگ :

1- جینسینگ کره ای یا چینی(Pnax ginseng) :

در برخی مناطق کوهستانی هند و چین کاشته می شود و از نظر ریشه غده ای آن مورد توجه می باشد. در چین و ژاپن از جوشانده یا دم کرده غدۀ زیرزمینی خشک آن برای نرم کردن سینه و به عنوان مقوی معده و تب بر استفاده می شود. در هندوچین جوشانده ساقه ضخیم زیرزمینی به عنوان تقویت و تجدید قوا در دوره نقاهت بیماران و زنان پس از وضع حمل داده می شود. این دارو به عنوان نوشدارو در آن مناطق برای انواع بیماری ها تجویز می شود و اختصاص به یک بیماری خاص ندارد. جینسینگ چینی یا کره ای یکی از نادرترین و گرانترین گیاهان می باشد. یک تونیک تجدید کننده انرژی ، مخصوصاً در طحال و ریه . پژوهش های جدید ، وجود ترکیبات استروئیدی شبیه هورمون های جنسی انسان را در آن نشان داده است. این گیاه باعث تقویت سیستم ایمنی و کاهش خستگی هم می شود. نحوه مصرف به صورت جوشانده و تنتور می باشد که در جوشانده به عنوان تونیک عمومی 3 تا 10 گرم آن را در 500 میلی لیتر آب می جوشانیم و در حالت تنتور که در درمان اسهال ناشی از ضعف دستگاه گوارش مصرف می شود و همچنین در درمان آسم و سرفه مزمن نیز استفاده می شود.

می توان از کپسول حاوی 500 میلی گرم تا 4 گرم از پودر ریشه نیز به عنوان تقویت کننده استفاده نمود.

اگرچه پاناکس جینسینگ عموماً بی خطر است اما عوارض جانبی هم دارد. در دوران بارداری یا در صورت بالا بودن فشارخون از مصرف مقدار زیاد یا به مدت طولانی باید پرهیز کرد. همچنین از مصرف سایر محرک ها مانند چای ، قهوه و نوشابه های کولادار همراه با پاناکس جینسینگ باید خودداری نمود.

2- پاناکس نوتو جینسینگ (Panax noto ginsing) :

که دارای ساقه زیرزمینی ضخیم است و برای تقویت و جلوگیری از خونریزی ، بندآوری خونریزی خارجی یا داخلی، تف کردن با اخلاط خونی ، خونریزی از بینی ، عادات ماهیانه بیش از حد متعارف و وجود خون در ادرار و مدفوع به کار می رود. عده ای از دانشمندان خواص آن را شبیه خواص گیاه .Cynura pinnatifida Dc می دانند و از نظر قابض بودن و بندآوردن خونریزی و جوش دادن زخمها مانند آن گیاه تلقی می شود. استوارت معتقد است که برای جوش دادن زخمهای پوست بسیار مؤثر است. دانشمند دیگری به نام چیو اصولاً این دو گیاه را تحت یک نام چینی آنها ذکر کرده است ولی به هر حال در عین حال که شبیه هستند ولی دو گیاه مختلف می باشند و مؤثرترین آنها جنسه می باشد که نوشدارو به معنای واقعی می باشد و در موقع خرید باید دقت کرد که ریشه گیاه اصیل خریداری گردد. این جینسینگ که جینسینگ کاذب هم نامیده می شود به عنوان ضد درد و برای قطع خونریزی ( داخلی و خارجی ) به کار می رود. همچنین به داروهای مربوط به بیماری های عروقی و قلبی و آنژین صدری اضافه می شود. در دوران جنگ ویتنام سربازان ویت کنگ از این گیاه برای افزایش سرعت بهبودی زخم های گلوله استفاده می کردند. قسمت مورد استفاده این گیاه ریشه آن می باشد که بصورت پودر می باشد که در کپسول ها و یا قرص های 2-1 گرمی برای درمان زخم و خونریزی ها و یا درد به کار می رود و برای درد ناشی از زخم معده آن را با پوست درخت نارون مخلوط می کنند. در دوران بارداری از پاناکس نوتو جینسینگ نباید استفاده کرد ، زیرا ممکن است روی جنین اثر بدی داشته باشد.

3- پاناکس کینکفولیوس(Panax quinquefolius) :

در عده ای از مدارک علمی نیز این گونه که اصولاً بومی آمریکای شمالی می باشد و سابقاً از آنجا به چین برده و کاشته می شده نام برده می شود که در حال حاضر تقریباً در بازار معروفیتی ندارد. این جینسینگ آمریکایی هم یک تونیک می باشد که در چین برای تب و خستگی ناشی از بیماری های مزمن لاغر کننده ، مانند سل بکار میرود و همچنین در درمان سرفه های ناشی از ضعف ریه هم مفید است. قسمت مورد استفاده این گیاه نیز ریشه می باشد که به دو صورت تنتور و پودر می باشد که در تنتور به عنوان تونیک یا همراه گیاهانی مثل زنجبیل شامی و پوست درخت توت برای سرفه مزمن و ضعف ریه استفاده می شود. پودر ریشه پاناکس کینکفولیوس در کمبود انرژی به صورت قرص یا کپسول در دوزهای 2-1 گرمی استفاده می شود.

4- جینسینگ سیبری (Eleutherococcus Senticosus) :

بخش مورد استفاده این گیاه ریشه می باشد (مانند بقیه گونه های جینسینگ) و بعنوان داروی ضد اسپاسم و ضد روماتوئید است و توان انسان را در برابر استرس افزایش می دهد و هیجان زایی آن کمتر از جینسینگ چینی و کره ای می باشد و برای کسانی که به دنبال تحریک کننده قوی تری هستند روش مصرف آن به صورت تنتور یا کپسول حاوی 500 میلی گرم پودر ریشه می باشد ، البته بصورت قرص های دارویی نیز کاربرد دارد.

نظری به تحقیقات جدید علمی در مورد خواص درمانی جینسینگ :

درباره جینسینگ تحقیقات علمی گسترده ای در جهان به عمل آمده است. تنها دانشمندان روسی بیش از 400 طرح تحقیقاتی در مورد آثار شفابخش جینسینگ سیبری انجام داده اند. نتایج تمام تحقیقات نشان داده است اشخاصی که از دم کرده جینسینگ استفاده می کنند معمولاَ سالمتر و شادابترند و در برخورد با ناملایمات زندگی استقامت بیشتری از خود نشان می دهند ، انرژی بیشتری برای کار دارند و تمرکز حواس آنها خیلی بهتر و بیشتر است.

دکتر فرانسورت(Dr.Norman Franworth) که یکی از دانشمندان معروف گیاهان دارویی است تجربیات روسها را در مورد جینسینگ کاملاً تأیید می نماید. نظریه دکتر فرانسورت در مورد خواص جینسینگ این است که جینسینگ یک آداپتوژن است. آداپتوژن یک اصطلاح فنی و پزشکی می باشد که آن را اولین بار پزشک معروف روسی به نام برخمان (Dr.I.I.Berkhman) ، از آکادمی علمی شوروی ، تعریف کرده است و این لقب را برای توضیح خواص شفابخش جین سنگ به کار برده است.

یک آداپتوژن ماده ای است بی ضرر که نقش تعدیل کننده در بدن را دارد ، یعنی ورود آداپتوژن به بدن موجب می شود هرچیزی که در بدن در حالت عدم تعادل یا غیر نرمال است عادی و نرمال شود. مثلاً اگر فشارخون خیلی زیاد است تا حد عادی آن را کاهش می دهد و اگر فشارخون پایین افتاده و کم است ؛ آن را تا حد عادی و طبیعی ، متناسب با فیزیولوژیی بدن افزایش می دهد. به این ترتیب وجود آداپتوژن در یک ماده غذایی و ورود آن به بدن آثار فیزیولوژیکی گسترده ای شبیه ضداکسیدکننده ها دارد. البته در جینسینگ مواد ضداکسیدکننده نیز وجود دارد که خاصیت مفید آداپتوژن جینسینگ را تشدید و تحریک می کند.

تحقیقات علمی جدید دیگری نشان می دهد که فرایند تعدیل کردن نه فقط در جینسینگ بلکه در اغلب مواد خوراکی نیز وجود دارد. مثلاً محققان وزارت کشاورزی آمریکا اخیراً کشف کرده اند که عنصر کروم که به مقدار خیلی کم برای بدن لازم است از عوامل آداپتوژن می باشد و آثار دو بعدی دارد و در دو جهت مخالف برای تعدیل اختلالات و عدم تعادل های فیزیولوژیکی بدن اثر می گذارد. مثلاً قند خون را تعدیل می کند ، یعنی اگر زاید برحد نرمال باشد تا حد نرمال کاهش می دهد و اگر کمتر از حد نرمال شده است آن را تا حد نرمال و طبیعی بدن افزایش می دهد. به نظر می رسد این خاصیت برقراری تعادل بیوشیمی در بدن که اصل Yin-Yang معروف چینی ها را به خاطر می آورد در اغلب گیاهان شفابخش و مواد خوراکی طبیعی یافت می شود.

از نظرمقدار و مدت مصرف ، عده ای از دانشمندان توصیه می کنند که روزانه 2/1-1 قاشق مربا خوری از گرد ریشه جینسینگ 6 ساله در مدت یک ماه خورده شود و سپس دو ماه بعد از آن خورده نشود ، ولی عده ای نیز معتقدند که تا مدت ها هر روز از پودر جینسینگ می توان خورد. جینسینگ را بصورت جوشانده نیز می توان خورد. برای این کار 2/1 قاشق مربا خوری گرد جینسینگ را در یک پیمانه آب جوش (220 گرم ) ریخته و بگذارند 10 دقیقه ریزریز بجوشد و 2 پیمانه در روز از این جوشانده بخورند.
مقدار خوراک از گونه P.ginseng :

این دارو بصورت عصاره آبی در شیشه های کوچک یا در کپسول عرضه می شود.

1- شیشه ها به ظرفیت 50 سانتی متر مکعب است که در آن 40 گرم از جرم ریشه گیاه وجود دارد. از این عصاره سه بار در روز و در هر بار 20-10 قطره باید خورد.

2- کپسول ، در هر کپسول 700 میلی گرم جرم ریشه گیاه وجود دارد که از این کپسول ها روزی یک بار و دو کپسول باید خورده شود.

3- آمپول ، در هر آمپول 2-1 گرم از جرم ریشه گیاه موجود است و ظرفیت هر آمپول از نظر مایع و جرم ریشه گیاه 10 سانتی متر مکعب می باشد و آمپول ها در بسته بندی هایی که در هر بسته 10 آمپول می باشد ، عرضه می شود که حاوی 12000 میلی گرم جرم ریشه گیاه جینسینگ است ، از این آمپول ها روزی باید یک عدد خورد (این آمپول ها برای تزریق نیست و فقط باید خورده شود).

به طور کلی مقدار خوراک از جرم ریشه گیاه در حدود 5/1-1 گرم در روز می باشد که علاوه بر موارد فوق می توان به صورت جوشانده نیز تهیه کرد و خورد.

به طور کلی می توان گفت که جینسینگ گیاهی است گرم ، خنک ، تمام گونه های آن شیرین و تا حدی اشتهاآور است و باعث ترشح شیره گوارشی می شود و به عنوان تقویت کننده ، محرک ، کاهنده قند خون و کلسترول خون ، تقویت کننده و محرک دستگاه ایمنی بدن به کار برده می شود. این گیاه داروی خوبی برای ریه ها می باشد و مشکلات و بیماری های مزمن ریه را به سرعت بهبود می بخشد.

قرن هاست که چینی ها سالمند از جینسینگ به عنوان داروی تقویتی استفاده می کنند. سابقه استفاده چینی ها از این گیاه به 5000 سال پیش می رسد. گرچه غربی ها جینسینگ را در زمان مارکوپولو شناختند ، اما استفاده وسیع آن را از قرن هیجدهم شروع کردند. امروزه از جینسینگ به عنوان بخش اصلی بسیاری از داروهای ترکیبی گیاهی استفاده می کنند.ادامه مطلب...

به نام خدا

با عرض سلام خدمت همه دوستان خوبم .امیدوارم که حال همگی خوب باشه.
 
امیدوارم که بتونم در خدمت شما باشم با مطالب جالب.من تصمیم دارم در مورد زیبایی پوست و مو و روشهای نگهداری از آنها برای شما مطالب جالب و موثری بفرستم .
 در قسمت اول یک سری نکات در مورد اینکه چگونه پوست خوب و شادابی داشته باشیم برای شما ارسال میکنم و در قسمتهای بعدی انواع ماسکهای زیبایی ،پاکسازی پوست و روشهای مراقبت از پوست و مو بدون داروو مواد شیمیایی و استفاده از گیاهان و مواد ارزان و در دسترس خواهم فرستاد.. من خودم از همه این نکته ها و ماسک ها استفاده می کنم و بسیار بسیار موثر هستند.البته به شما قول 100 درصد نمی دهم که پوستتان به زیبایی برگ گل و لطافت زمان تولدتان شود اما  به هر حال در جهت بهبود وضع کمکی خواهد بود.این مطالب تا حدودی می تواند در سالم سازی و سالم نگهداری پوست و مو راهنمایتان باشد .امیدوارم استفاده لازم را ببرید.


 
همانگونه که میدانید پوست نقش مهمی در سلامت بدن دارد.دفع مواد زاید از راه تعریق ، تنفس و کمک به حفظ تعادل
 آب در بدن ، ترشح ، تهیه ویتامین D  ، تنظیم درجه حرارت بدن ، انتقال حس لمس و حرارت ، آنتی کورسازی و حفظ
  ساختمانهای زیرین و اندامهای درونی از کارهای اساسی پوست است.18 تا 20 درصد از آب بدن در پوست و فقط در
 ناحیه درم جای دارد که با بالارفتن سن از مقدارش کاسته می شود.این آب همیشه در حال تبخیر از سطح پوست است.
 پوست سالم و شادابی خواهید داشت ، اگر …….
 
1-  خوب بخوابید !
بی خوابی ، کم خوابی ،بد خوابی و دیر خوابی پوست را خسته و بیمار می کند.7 تا 8 ساعت خواب شبانه به ویژه اگر به موقع و راحت باشد خستگی روزانه را از پوست می گیرد و به آن شادابی می بخشد.
 
 2-  از هوای سالم بهره بگیرید !
 هوای آلوده ، دشمن قوی پنجه ای است که روز به روز نیرویش بیشتر می شود و دامنه فعالیتش را گسترده تر
 می کند ، به ویژه در شهرهای بزرگ و پرجمعیت که کم کم ممکن است اجازه نفس کشیدن هم به ما ندهد ! اگر
مجبور به زندگی در چنین شهرهایی هستید و دائم در چنگ این هیولای در حال رشد ، بهتر است حداقل روزی یک
تا دو ساعت در پارکها و فضاهای باز و دور از ترافیک قدم بزنید .
 
3-  برنامه غذایی درستی داشته باشید !
 تغذیه بد باعث می شود که پوست ، سلامت و شادابیش را از دست بدهد. یک غذای خوب ، حاوی مقدار لازم پروتئین ، ویتامین و املاح مورد نیاز بدن است و می تواند مواد مناسبی در اختیار پوست بگذارد.
  4-  آب بنوشید !
 نکته مهم دیگر ، نوشیدن آب به مقدار کافی است.روزانه 5 تا 6 لیوان آب بنوشید.اگر پیش از خوردن صبحانه یک لیوان آب بنوشید بسیار مفید است .
  5-   بوراکس و آب به صورت بپاشید !
 یک قاشق چایخوری بوراکس را در مقداری آب سرد بریزید و آن را به صورت بپاشید .این محلول مانند آب باران لطافت بخش پوست است . بهترین زمان برای انجام این کار شبها پس از پاک کردن پوست است .
 
6-  ورزش کنید !
 حرکات ورزشی به شادابی پوست و سلامت آن کمک می کند .زیرا موجب سرعت گردش خون می شود و اکسیژن بیشتری به بدن می رساند.
 
7-    دستگاه گوارش سالم و مرتبی داشته باشید !
 کار منظم معده و روده ها در سلامت بدن نقش موثری دارد و پوست که آینه بدن است میزان سلامت بدن را نشان
  می دهد.کسانی که رنگ پریده و خسته به نظر می رسند و زیر چشمانشان حلقه های کبودی نقش بسته است باید
 در سالم سازی دستگاه گوارش خود بکوشند و اگر دچار یبوست هستند ، از سبزی و میوه به مقدار بیشتری
مصرف  کنند. انجیر و آلو در درمان یبوستهای مزمن موثر است .نوشیدن یک لیوان آب نیمگرم با آب یک عدد لیمو
ترش و یا  یک قاشق غذا خوری سرکه سیب و یک قاشق غذاخوری عسل در یک لیوان آب گرم ، پیش از خوردن صبحانه می تواند در رفع یبوست اثر خوبی داشته باشد.
 
8-  از مصرف لوازم آرایش خودداری کنید !
 مواد آرایشی مانع از فعالیتهای طبیعی پوست می شود و آن را رنجور و بیمار می کند .پوست را همیشه تمیز و آزاد بگذارید تا زنده و سالم بماند.
 
9-  بیش از هفتهای یک بار از ماسک استفاده نکنید !
 درست است که ماسک مناسب لطافت بخش و شاداب کننده پوست است اما از آنجا که زیاده روی در هر کاری خطاست در این مورد هم ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد.پس بیش از هفته ای یک بار نباید از ماسک استفاده کرد.
 
  10-  دشمنان پوست را بشناسید !
 نگرانی ، هیجان ، تشویش ، هوای آلوده غذاهای سرخ شده و پر ادویه ، غم و غصه ، کار زیاد و گرمای بیش از اندازه دشمنان خطرناک پوست هستند .
  11-   واکنشهای طبیعی خود را بشناسید !
کوشش کنید هنگام حرف زدن و فکر کردن به عضلات صورتتان فشار نیاورید . عادت کنید در هر فرصت مناسبی به
  پوست استراحت بدهید.اگر هنگام نگرانی ، هیجان ، تفکر و یا …. عضلات چهره را به شکل خاصی تغییر می دهید ، به محض آنکه متوجه شدید ، وضع عادی به صورتتان بدهید .
 12-   پوست را ورزش دهید !
 در مورد ورزش و ماساژ پوست در مطلب بعدی توضیح خواهم داد .ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۲/۲/۱۳۸۸ - ۱۲:۲۶ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

تاریخچه استفاده از ترکیبات مختلف در بهبود وضع دهان به جهار هزار سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. در نوشته‌های بدست آمده از پاپیروس طرز ساخت ترکیباتی به صورت پودر یا دهان شویه وجود دارد. رومی‌ها از دهان شویه‌های حاوی الکل (شراب سفید) استفاده می‌کردند.
قرن‌ها مردم برخی از کشورها ادرار را به عنوان دهان شویه بکار می‌برند. حتی تا دویست و پنجاه سال پیش فوشارد، دانشمند فرانسوی استفاده از ادرار تازه را توصیه می‌کرد. فلسفه استفاده از ادرار بکاربردن ترکیبات اوره بود که امروزه پایۀ علمی ندارد.
بیماری‌های لثه و استخوان که اصطلاحاً ژنژیویت و پریودنتیت خوانده می‌شوند، منشاء میکروبی دارند و در اثر تجمع ماده‌ای به نام پلاک میکروبی بر سطح دندانی و سطوح نرم دهانی بوجود می‌آیند. برای جلوگیری از بروز این بیماری‌ها باید به برطرف کردن پلاک به صورت مداوم اقدام نمود. پلاک از طریق مکانیکی و با استفاده از انواع مسواک‌ها برطرف می‌شود. معمولاً مسواک زدن نمی‌تواند کل پلاک موجود بر سطح دندان‌ها را برطرف نماید،
لذا توصیه می‌شود علاوه بر مسواک از مواد کمکی نظیر خمیر دندان‌ها و دهان شویه استفاده گردد.
در حال حاضر مواد برطرف کنندۀ پلاک و یا مواردی که از چسبندگی پلاک به سطح دندان‌ها جلوگیری کنند ولی در عین حال بی‌ضرر هم باشند، وجود ندارد. ولی از آنجایی که باکتری‌های موجود در پلاک عامل بروز این بیماری‌ها هستند با جلوگیری از چسبندگی باکتری‌ها به پلاک و یا جلوگیری از تکثیر باکتری‌ها و از بین بردن آنها می‌توان وضع دهان را بهبود بخشید. در این حالت پلاک وجود دارد ولی حاوی میکروب‌های مضر نیست.
برای انتقال مواد میکروبی به موضع تاثیر (پلاک میکروبی) حامل‌های مختلفی وجود دارد این حمل کننده‌ها یا انتقال دهنده‌ها بیشتر به صورت خمیردندان و دهان شویه هستند.
خمیر دندان عملی‌ترین و ارزانترین حامل است. اما به علت وجود ترکیبات دیگر موجود در آن و تداخل عملکرد این ترکیبات با مواد ضدمیکروبی برخی از مواد ضدمیکروبی نمی‌تواند به صورت موثر، کارآئی خود را در ترکیب خمیر دندان حفظ نماید.
بنابراین بکار بردن دهان شویه‌های حاوی مواد شیمیایی ضد میکروبی به عنوان وسیله‌ای کمکی در بسیاری از موارد توصیه می‌گردد.
بیش از سه دهه است که استفاده از مواد شیمیایی برای کنترل پلاک فوق لثه‌ای و جلوگیری از بروز ژنژیویت مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. این مسئله باید مورد تاکید قرار گیرد که بکار بردن این فرمولاسیون‌ها بیش از آنکه خاصیت درمانی داشته باشد، جنبۀ پیش‌گیرانه‌ داشته و برای جلوگیری از بروز بیماری بکار می‌رود و نه برای درمان بیماری، زیرا مواد ضدمیکروبی از تشکیل کلونی‌های میکروبی در پلاک جدید جلوگیری می‌کند ولی نمی‌تواند میکروب‌ها را در پلاک تشکیل شده سریعاً و به طور مؤثر از بین برده و التهاب لثه را كاملا برطرف نماید. مواد ضدمیکروبی بکار برده شده دردهان شویه‌ها طیف وسیعی دارند.
ترکیباتی هم چون آنتی بیوتیک‌ها، آنزیم‌ها،ترکیبات آمونیوم چهارتایی، فنل و روغن‌های اصلی، ترکیبات گیاهی، فلوراید نمک‌های فلزی مواد اکسیژن زا، آمین الکل‌ها، استرنسیم کلراید و ... در دهان شویه‌ها بکار رفته است. اما تا به امروز موثرترین مادۀ ضد میکروبی کلر هگزیدین می‌باشد. گرچه کاربرد مواد گیاهی به عنوان دهان شویه به طور روز افزونی افزایش می‌یابد ولی متاسفانه تحقیقات مؤید سودمندی ویژه‌ای در آنها نیست.
حتی اخیراً نشان داده شده که با مصرف دهان شویه حاوی سان گوای نارین (یک ترکیب گیاهی) بروز ضایعات پیش سرطانی در حفرۀ دهان تا ده برابر افزایش داشته است. لذا امروزه در بسیاری از دهان شویه‌های گیاهی این ماده حذف و با مواد دیگر جایگزین شده است.• (ادامه دارد)

نام نویسنده :دکتر شیرین امینی - متخصص جراحی لثه - عضو هیئت علمی دانشگاهادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۳۱/۱/۱۳۸۸ - ۱۴:۲۷ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
   دندان‌ها مشتمل بر نوعی ماده معدنی کلیسم فسفات هستند که هنگامی که pH محیطی افت می‌کند، معدنی‌زدایی می‌گردد، با برطرف شدن افتpH محیطی، کلسیم و فسفات حل شده می‌توانند مجدداً بر روی بلورهای معدنی باقیمانده برگردند، این فرآیند اصطلاحاً دوباره معدنی شدن خوانده می‌شود. دوباره معدنی‌شدن فرآیندی آرام‌تر از معدنی‌زدایی است و هنگامی که در طول مدت کافی روی می‌دهد، می‌تواند آسیب ناشی از معدنی‌زدایی را برطرف نماید، اما عدم فزونی این فرایند در پوسیدگی‌ها موجب پیشرفت و ایجاد ضایعه می‌گردد، عاج بیشتر از مینا در خطر قرار دارد.
کربوهیدرات‌های رژیم غذایی برای باکتری‌ها ضروری هستند تا بتوانند اسیدی را تولید نمایند که آغازگر معدنی‌زدایی است بطور کلی، توصیه‌های رژیم غذایی برای پیشگیری از پوسیدگی‌ها بر اساس سه اصل استوارند:
1) افت PH حدوداً 30 دقیقه ادامه می‌یابد. 2) عادات متعدد دریافت مواد قندی اهمیت بیشتری نسبت به مقادیر دریافت مواد دارند. 3) چسبندگی عامل مهم پوسیدگی‌زایی غذاهاست. البته تأثیر فلوراید در بی‌اثرسازی میزان و دفعات مصرف در افراد مشخص شده است.
افت pH که در اثر مصرف غذا بروز می‌نماید، ممکن است ساعت‌ها دوام داشته باشد، البته در صورتی که هیچ گونه ترشحی از بزاق مشاهده نگردد. حتی خوردن یک سیب می‌تواند pH را بمدت 2 ساعت یا بیشتر پایین آورد. مدت‌های طولانی افت pH بیشتر در نواحی که بزاق به میزان کمی بدان‌ها دسترسی داشته یا اصلاً به آنها نمی‌رسد، مشاهده می‌گردد. مسلماً این نواحی مستعدترین نواحی برای بروز پوسیدگی هستند.
غذاهایی که معتقد به خوب بودن آنها برای دندان‌ها هستیم، ممکن است خیلی بهتر از غذاهایی که بد در نظر می‌گیریم، نباشند. قطعه‌ای شکلات یا کارامل ممکن است بد به نظر برسد، چرا که به نظر چسبنده می‌رسد، حال آنکه، کارامل حل شده و به سرعتی نسبتاً زیاد محیط دهان را ترک می‌کند، حال آنکه چیپس‌های سیب زمینی، که عمدتاً کمتر مضر به نظر می‌رسند، در زمانی نسبتاً طولانی‌تر دهان را ترک می‌کنند. در طی دوره حضور و گیر کردن در دهان، اجزای کربوهیدات‌ها، ممکن است به قندهای ساده هیدرولیز شده و نوعی ماده زمینه‌ای برای باکتری‌های اسیدزا فراهم آورند.
تمامی عدم قطیت‌های موجود در باب شاخص‌های پوسیدگی‌زایی مواد غذایی، دست به دست یکدیگر داده و تعیین دستورالعمل‌های رژیم غذایی مشخص و و قاطع را ناممکن می‌سازد.
دریافت مواد غذایی به میزان متوسط در واقع زمانی حاصل می‌گردد که وعده‌های دریافت مواد قندی به 3 یا 4 وعده در روز محدود گردد. این امر عاقلانه‌ترین پیشنهاد تصور می‌گردد.•
برگرفته از کتاب اصول دندانپزشکی ترمیمی
نام نویسنده :دکتر پروین میرزا کوچکی


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۳۱/۱/۱۳۸۸ - ۱۴:۲۶ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
نخ دندان و نحوة استفاده از آن
بیماری‌های پریودنتال از جمله بیماری‌های رایج دهان و دندان هستند که پلاک میکروبی عامل اصلی آن می‌باشد. دو راهکار مکانیکی و شیمیایی برای کنترل پلاک میکروبی وجود دارد، در دندانپزشکی به روش‌های کنترل مکانیکی پلاک، به عنوان روشی قابل اطمینان برای دستیابی به سلامت دهان تکیه می‌شود. در میان روش‌های مکانیکی مسواک زدن، رایج‌ترین راه است. ولی این مشکل وجود دارد که همواره نقاطی از دهان بخصوص نواحی بین دندانی به خوبی توسط مسواک‌های معمولی قابل دسترس نمی‌باشد. از طرفی ضرورت حذف پلاک میکروبی از نواحی بین دندانی به دلیل شروع و گسترش بیماری‌های پریودنتال و پوسیدگی، از این نواحی ضروری می‌باشد.
نوع وسیله جهت حذف پلاک بین دندانی، نحوه قرار گرفتن دندان‌ها و وجود وسایل ارتودنسی یا پروتزهایی ثابت دارد. از میان وسایل بهداشتی بین دندانی مانند خلال‌های چوبی یا پلاستیکی و مسواک‌های بین دندانی، نخ دندان وسیله‌ای است که بیشتر از سایر وسایل جهت برداشت پلاک از سطوح بین دندانی با فضای امبراژور تنگ توصیه می‌گردد. استفاده از نخ دندان ممکن است با یک نگهدارنده یا با استفاده از انگشتان انجام شود.
نخ‌های دندانی در انواع مختلفی وجود دارند. این نخ‌ها عمدتاً از جنس نایلون یا پلی‌تترافلورواتیلن (PTFE) می‌باشند. همچنین این نخ‌ها دارای دو نوع با موم و بدون موم هستند. یکی از مسائلی که هنگام عبور نخ دندان از ناحیه تماس‌های بین دندانی وجود دارد احتمال پارگی نخ و همچنین آزردگی نسوج لثه به علت اعمال نیروی اضافی هنگام عبور از تماس‌های بین‌دندانی است که بصورت شکاف یا زخم‌های لثه‌ای بروز می‌کند.
در موقعیت‌های کلینیکی مختلف استحکام تماس‌های بین دندانی ثابت نیست و به عواملی مانند وضعیت پریودنتال، نوع دندان، بار اکلزال، موقعیت سر و بسیاری از عوامل فیزیولوژی و پاتولوژیکی بستگی دارد. همچنین بنظر می‌رسد که توانایی و سهولت عبور نخ دندان از تماس‌های بین‌دندانی یک عامل مهم در پذیرش نخ دندان از سوی بیمار می‌باشد. بنظر می‌رسد که نخ‌های PTFE به جهت سهولت استفاده و نیاز به اعمال نیروی کمتر جهت عبور از تماس‌های بین دندانی بر زخم‌های دندان از جنس نایلون ارجحیت دارد که این امر می‌تواند یک عامل مهم در پذیرش نخ دندان از سوی بیماران باشد.
نحوه استفاده از نخ دندان

• از یک نخ دندان مناسب که در داروخانه‌ها به وفور یافت می‌شود یک تکه به اندازه تقریبی ۲۰ الی ۲۵ سانتیمتر می‌بریم. به طوری که بعد از گره زدن دو سر نخ دندان حلقه‌ای تشکیل شود که این حلقه نخ به درستی در بین انگشتان دو دست قرارگیرد و تسلط کافی به نخ دندان داشته باشیم، مانند شکل روبرو.

حلقه نخ دندان را در لای انگشتان به صورتی میگیریم که انگشتان شست و سبابه آزاد باشد. بزرگ و کوچک بودن حلقه تسلط ما را به نخ دندان کمتر میکند لذا بعد از مدتی طول نخ دندانی که باید ببریم و مناسب اندازه انگشتانمان باشد را بدست خواهیم آورد.
• مانور انگشتان جهت سهولت در کار با نخ دندان خیلی مهم است .... از انگشتان شست جهت استفاده در دندان‌های فک بالا و از انگشتان سبابه جهت پاک کردن دندان‌های پائین استفاده میشود .....
• قرار گیری انگشتان باید به صورتی باشد که فاصله دو انگشت دست بین ۵/۱ الی ۲ سانتیمتر باشد که بهترین وضعیت جهت تسلط بر نخ دندان است و این فاصله را با افزایش و یا کاهش قطر حلقه نخ دندانی که ایجاد کرده ایم می‌توانیم بدست آوریم
در تصاویر روبرو نحوه استفاده از نخ دندان را در فک پائین و بالا بخوبی نشان داده شده است. نکته خیلی مهم در استفاده از نخ دندان این است که بعد از تمیز کردن یک ناحیه به ازای هر دندان که تمیز میکنید یک انگشت نخ دندان را در بین انگشتانتان بچر خانید تا همیشه یک ناحیه تمیز از نخ دندان در بین دو انگشتتان قرار گیرد. حلقه بودن نخ دندان این مزیت را دارد که از کل طول نخ استفاده میکنید حتی نزدیکی‌های محل گره زدن نخ. در صورت چرخش مداوم نخ از انتقال مواد عفونی موجود در بین یک دندان به نواحی مجاور جلوگیری خواهیم کرد.
چند نکته در استفاده از نخ دندان :
1- نخ دندان را از یک طرف دیواره دندان وارد کرده و موقع خارج کردن از دیواره مقابل خارج کنید یعنی نخ دندان یک حلقه کامل لای دو دندان مجاور بزند.
2- نخ دندان را حتما به لثه مجاور دو دندان بکشید تا خوب تمیز شود. در ابتدا شاید از لثه خون بیاید ... ولی بی توجه باشید چون بعد از مدتی که لثه خوب تمیز شد خونریزی کاهش پیدا خواهد کرد. در صورت ادامه خونریزی حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. احتمالا به جرم گیری نیازمند خواهید بود.
3- در صورتی که استفاده از نخ دندان همراه با رشته رشته شدن نخ باشد و یا منجر به پاره شدن نخ دندان گردد دو مشکل ممکن است که باعث این مسئله شود اول پوسیدگی بین دو دندان ... دوم وجود جرم در ناحیه مزبور. البته ترمیم نامناسب هم باعث پاره شدن نخ دندان خواهد بود که در هر سه صورت باید به دندانپزشک مراجعه و نسبت به رفع مشکل اقدام نمائید.
4- بهترین موقع استفاده از نخ دندان در بین مسواک زدن خواهد بود به این صورت که وقتی مسواک زدن را شروع کردیم و خمیر دندان بخوبی کف کرده .... مسواک زدن را موقتا کنار میگذاریم و نخ دندان را بدست میگیریم و بعد از استفاده از نخ دندان دوباره مسواک زدن را ادامه میدهیم ... این بهترین روش است. در صورتی كه امكان چنین کاری را ندارید، بهتر است قبل از مسواک زدن اول با نخ دندان لای دندان‌ها را خوب تمیز کنید بعد مسواک بزنید.
مطمئن باشید که در صورتی که مشکلی از لحاظ پوسیدگی یا ترمیم نامناسب دارید یا دچار بیماری لثه هستید استفاده از مسواک و نخ دندان مشکل شما را حل نخواهد کرد، لذا حتما به دندانپزشک خود مراجعه کرده و ابتدا از سلامتی دندان‌هایتان مطمئن شوید. •ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۸/۱۱/۱۳۸۷ - ۰۰:۴۸ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
مسواک کردن کودک

 

ادامه ي پاسخ به سؤالات شايع شما راجع به بهداشت دهان و دندان در 8 سال اول زندگي از زبان يک دندانپزشك.

چشم بستن براي چند ماه

- بچه من 6 سال دارد و يکي از دندان هاي شيري پيشين بالاي او پوسيدگي دارد. مي خواستم بدانم با توجه به اينکه تا يك سال ديگر دندانش خواهد افتاد و با توجه به هزينه هاي بالاي دندانپزشکي، اصلاً لازم است دندانش پر شود؟

 

نکته دوم اينکه اگر دندان شيري پوسيده منجر به آبسه شود، مي تواند باعث آسيب به دندان دائمي اي شود که زير آن وجود دارد، پس در اين گونه موارد، بايد حتماً به دندانپزشک مراجعه کرد؛ البته براي رفع نگراني در مورد هزينه هاي بالاي دندانپزشکي، بايد اين نکته را متذکر شد که اگر پوسيدگي دندان شيري بسيار جزئي باشد يا کمتر از 6 ماه ديگر به افتادن دندان مانده، مي توان با شرط رعايت دقيق‌تر بهداشت دهان، از پر کردن دندان صرف‌ نظر کرد؛ البته تشخيص اين دو مورد فقط از عهده دندانپزشک برخواهد آمد، چرا که گاهي اوقات، ظاهر دندان پوسيدگي کوچکي دارد، اما پوسيدگي از زير به قسمت هاي داخلي تر نفوذ کرده است. در اين موارد، ممکن است مادر بر مبناي ظاهر دندان اين طور نتيجه‌گيري کند که پوسيدگي جدي نيست، اما زماني متوجه اشتباه خود شود که به عصب برسد. پس در اين موارد به هيچ‌عنوان خودتان تصميم نگيريد.

بي‌دنداني از نوع موقت

- دندان شيري آسياي اول پسر4 ساله من پوسيده شده است. مي خواستم بدانم اگر دندان او را بکشيم، آيا در زودتر در آمدن دندانش تأثيري دارد؛ شايد به اين وسيله مجبور به تقبل هزينه هاي درمان نباشيم؟

 

مهم ترين مسئله در زماني که اين دندان در سنين پايين کشيده شود، پر شدن جاي خالي آن توسط دندان هاي مجاور، قبل از درآمدن دندان دائمي است. در اين وضعيت، در سنين بالاتر نياز به ارتودنسي خواهد بود که البته هزينه‌اش بيش از ترميم دندان مي شود. مشکل ديگري که با کشيدن دندان به وجود مي آيد، ايجاد اختلال در جويدن کودک است.

پس اگر متوجه پوسيدگي دندان آسياي کودک خود شديد، در اولين فرصت به دندانپزشک مراجعه کنيد تا درمان لازم در مورد آن صورت بگيرد. توجه داشته باشيد که گاهي اوقات پوسيدگي دندان طوري است که لازم مي شود از روکش استفاده شود.

در مواقعي نيز با دير مراجعه کردن به دندانپزشک، ممکن است چاره اي جز کشيدن دندان نباشد؛ البته معمولاً در اين شرايط، بهترين گزينه جهت جلوگيري از عوارض بعدي، استفاده از فضاي نگهدارنده بعد از کشيدن دندان است. استفاده از اين وسيله به همکاري والدين کودک نياز دارد تا نتيجه مناسب را بدهد.

اگر دندان شيري آسياي اول کودک 7 تا 8 ساله اي دچار پوسيدگي شديد باشد و امکان ترميم وجود نداشته باشد، با توجه به نزديک بودن نسبي زمان درآمدن دندان هاي دائمي، مي ‌توان با نظر دندانپزشک، دندان پوسيده را کشيد. در اين سن، کشيدن دندان مي ‌تواند باعث رويش سريع تر آن شود.

آبنبات خوردن کودک

رؤياي هميشگي شکلات

- کودک 4 ساله من عاشق شکلات و آب‌نبات است، اما با توجه به آنکه مي گويند براي دندان بد است، من سعي مي کنم به او ندهم. ولي از طرفي او بهانه‌گيري زيادي در اين مورد مي‌ كند. مي خواستم بدانم اگر بعد از هر بار خوردن شکلات مسواک بزند، مي توانم اين خوراکي ها را به او بدهم؟

 

مهم ترين نکته‌ درباره ي تاثير خوراکي هاي شيرين در پوسيدگي دندان، دفعات زياد مصرف است، براي همين يک راه پيشگيري از عوارض خوردن شيريني جات، اختصاص دادن زماني خاص براي خوردن شيريني است، به اين معني که به ‌عنوان مثال ساعت 10صبح را ساعت خوردن شيريني، شکلات و آب‌نبات قرار دهيد و در آن زمان خوردن آن را آزاد بگذاريد. بعد از آن نيز اگر دهان به ‌خوبي با آب تميز شود، کفايت مي کند.

راه ديگر اين است که بعد از وعده ي غذاي اصلي شکلات يا شيريني بخوريد. اين کار چند فايده دارد: اول آن که چون کودک غذا خورده، اشتهاي کمتري براي خوردن شيريني دارد. در ضمن چون در همان زماني که دندان‌ها در معرض مواد غذايي قرار مي گيرند، در معرض شيريني نيز قرار مي‌ گيرند، آسيب کمتري متوجه دندان ها مي ‌شود.

در ضمن با حداکثر 3 بار مسواک زدن نيز بهداشت دهان رعايت مي شود. مسواک زدن بعد از صبحانه و شام دفعاتي هستند که نبايد فراموش شوند. بعد از ناهار نيز اگر مسواک زده شود، بهتر است. در باقي ساعات روز بعد از خوردن مواد غذايي، شست‌وشوي دهان با آب خالي کفايت مي کند.

نکته:

اگر کودکتان در وعده صبحانه آب ميوه و نوشيدني هاي اسيدي مثل پرتقال، گريپ فروت و ساير مرکبات را ميل کند ، بهتر است قبل از صبحانه مسواک بزند، زيرا مسواک زدن دندان ها بعد از خوردن غذاها و نوشيدني هاي اسيدي، باعث تخريب دندان ها مي شود.

منبع: روزنامه همشهري

*

اينکه از اين سن به فكر سلامت دندان هاي کودک خود هستيد، بسيار خوب است، البته براي آنکه هم بچه‌ها بتوانند خوراکي هاي مورد علاقه ي خود را بخورند و هم سلامت دندان هايشان حفظ شود، راه هاي ديگري نيز جز مسواک زدن پي درپي در روز وجود دارد.
پاسخ) دندان هاي شيري آسياي اول، تقريباً در محدوده 9 تا 10 سالگي مي افتند و به ‌جايشان دندان هاي دائمي درمي آيند. اگر دندان شيري پسر شما در 4 سالگي کشيده شود، نه ‌تنها به زودتر درآمدن دندان دائمي كمكي نمي کند، بلکه آن را به تأخير هم مي اندازد، در عين‌حال که مي‌ تواند عوارض ديگري نيز داشته باشد.
پاسخ) در مورد پوسيدگي دندان ابتدا بايد توجه داشت که اين موضوع مي تواند يک اخطار باشد، اخطار براي عدم رعايت بهداشت دهان. در عين حال پوسيدگي خود محلي عفوني است که ميزان باکتري هاي پوسيدگي ‌زا را در دهان افزايش مي دهد. پس لازم است با مشاهده ي اولين پوسيدگي، مراقبت بيشتري در مورد بهداشت دهان داشته باشيم تا دندان هاي ديگر دچار پوسيدگي نشوند.

ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۳/۱۱/۱۳۸۷ - ۱۲:۵۹ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
مسواک

 

با اينكه مسواك‌هاي فانتزي و گران‌قيمت، روز به روز فضاي بيشتري را در ويترين‌ داروخانه‌ها و مغازه‌ها اشغال مي ‌كنند، اما در اين ميان همچنان كالاهايي به چشم مي‌ خورند كه هيچ‌ اطلاعات ضروري روي برچسب‌هاي اصلي و ترجمه‌ شده آنها يافت نمي‌ شود.

براي نمونه چندي است كه توليد‌كنندگان مسواك، رگ خواب خريداران را يافته و فقط به تزئين سر و شكل مسواك‌ها مي ‌پردازند و اطلاعاتي همچون ميزان نرمي و سفتي مسواك به عنوان يكي از ضروري‌ترين ملاك‌هاي خريد، روي اين محصولات درج نمي ‌شود.

اين در حالي است كه كارشناسان پيوسته توصيه مي ‌كنند افرادي كه داراي دندان و لثه‌هاي حساسي هستند، حتماً بايد از مسواك‌هاي نرم (soft) استفاده كنند، اما متأسفانه همانطور كه يادآوري شد در حال حاضر اغلب مسواك‌هاي توليد و عرضه شده در سطح شهر فاقد برچسب‌هاي دارنده اين اطلاعات هستند.

علاوه بر اين از آنجا كه بازار، اين روز‌ها مملو از كالاهايي با مارك‌هاي متفرقه است، توجه به لزوم وجود برچسب‌هاي مربوط به مجوز ساخت و پروانه بهداشت از جمله موارد مهمي است كه بايد در خريد مسواك رعايت شود، زيرا ممكن است محصولات متفرقه داراي اليافي باشند كه نه تنها به سلامت دندان كمك نمي کنند، بلكه با ساييدن ميناي دندان، آسيب‌هاي جدي نيز به آن وارد كنند.

متأسفانه تمامي موارد مربوط به نبود اطلاعات كافي روي برچسب خمير‌دندان‌ها نيز مشاهده مي ‌شود. در حال حاضر بسياري از خمير‌دندان‌هاي خارجي در واقع سفيد‌كننده و جرم‌گير هستند و برخي از آنها چنانچه به صورت روزانه و مداوم مورد استفاده قرار گيرند، آسيب‌هاي جدي به دندان‌ها وارد مي‌ كنند.

همچنين خريداران بايد هنگام خريد مسواك، به اصلي يا تقلبي بودن مسواك‌ها به ويژه مارك‌هاي معروف توجه كنند.

منبع: روزنامه همشهريادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۲/۱۱/۱۳۸۷ - ۱۲:۴۴ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

لثه ملتهب  

همه دوست دارند لبخندي زيبا داشته باشند، ولي داشتن لبخندي زيبا، فقط داشتن يک رديف دندان سفيد در هنگام لبخند زدن نيست.

ديده شدن لثه‌هايي سالم و خوش رنگ نيز يکي ديگر از شاخص‌هاي يک لبخند زيباست؛ شاخصي كه دكتر ركن، رئيس‌هيأت ‌مديره انجمن پريودونتيست‌هاي ايران درباره آن صحبت مي ‌كند. با اين متخصص درباره پيشگيري از بيماري‌هاي لثه‌اي به گفت‌وگو نشستيم.

مي‌ گويند بيماري‌هاي لثه، بيماري‌هايي خاموشند، چرا ؟

بيماري‌‌هاي لثه بي‌ سر و صدا و به آرامي پيشرفت مي‌ کنند و چون دردي ايجاد نمي‌ کنند، بيشتر افراد فکر مي ‌کنند چنين بيماري اي ندارند و تا کار از کار نگذرد، به دندانپزشک مراجعه نمي ‌کنند، در حالي‌كه در سنين بالا يعني 60-50 سالگي، حدود 70 درصد افراد به نوعي از بيماري‌هاي لثه‌ مبتلا هستند.

شايع‌ترين نوع بيماري لثه‌اي كه افراد به آن مبتلا مي‌ شوند، كدام است؟

شايع‌ترين بيماري لثه‌اي، همان التهاب لثه است که با خونريزي از لثه آشکار مي ‌شود. خونريزي لثه در بسياري از بيماراني که به مطب دندانپزشکي مراجعه مي کنند، شايع است.

حالا از كجا بفهميم كه به اين بيماري خاموش مبتلا شده‌ايم؟ بيماري‌هاي لثه‌اي علامت‌ مشخصه‌اي هم دارند؟

خونريزي لثه يکي از اولين نشانه‌هاي بيماري‌هاي لثه‌اي است. اين خونريزي مي ‌تواند به صورت خودبه‌خود يا هنگام مسواک زدن يا حتي گاز زدن يک سيب اتفاق بيفتد.

دومين نشانه بيماري‌هاي لثه، تغيير رنگ لثه است.

بوي بد دهان هم از ديگر علايم بيماري‌هاي لثه‌اي به شمار مي‌ آيد.

لثه سالم

تغيير رنگ لثه كه به آن اشاره كرديد به گونه‌اي هست كه به سادگي مشاهده ‌شود؟

بله. کافي است شما جلوي آيينه برويد و نگاهي به رنگ لثه‌هايتان بياندازيد. رنگ لثه سالم صورتي صدفي است. در شروع بيماري‌هاي لثه‌اي، رنگ لثه قرمز رنگ به‌ نظر مي‌ آيد و به تدريج به سمت خاکستري متمايل به سفيد و مات در مي‌ آيد.

لثه بيمار

علاوه بر اين، لثه‌ طبيعي نبايد تحليل داشته باشد و به حالت هلالي (دالبوري) به دندان متصل شده باشد. تورم و تغيير قوام لثه‌ها نيز علائمي هشدار دهنده هستند که بايد افراد را به فکر رسيدگي به وضعيت لثه‌هايشان بياندازند.

آقاي دکتر، اصلاً چرا لثه‌ها بيمار مي‌ شوند؟

بيماري‌هاي لثه‌اي منشاء عفوني دارند، يعني مجموعه‌اي از ميکروب‌ها مي ‌توانند لثه‌ها را بيمار کنند. شايد اين ميکروب‌ها در حالت عادي در دهان همه ما وجود داشته باشند، ولي وقتي تعدادشان از ميزان مشخصي‌ بالاتر رفت، قدرت تخريب لثه و بافت‌هاي نگهدارنده دندان را پيدا مي کنند و بيماري‌هاي لثه‌اي آغاز مي ‌شوند.

بنابراين افراد بايد تلاش کنند با مسواک زدن مرتب و نخ‌کشيدن منظم، تعداد ميکروب‌هاي بيماري‌زا براي لثه و بافت‌هاي نگهدارنده دندان را پايين نگه‌ دارند.

شايد تشخيص اينکه لثه‌ها بيمار شده‌اند براي خيلي‌ها دشوار باشد، به ‌نظر شما چند وقت به چند وقت براي چکاپ و معاينه لثه‌ها بايد به متخصص لثه‌ مراجعه کرد؟

 

توصيه ما اين است که افراد نه فقط به متخصص لثه، بلکه هر 6 ماه يک بار به دندانپزشک عمومي مراجعه کنند تا از سلامت دندان‌ها و لثه‌هايشان مطئن شوند. در اين‌ صورت بيماري‌هاي لثه‌اي نيز  تشخيص داده مي ‌شود.

آيا دندانپزشك عمومي مي ‌تواند درمان‌هاي اوليه براي بهبود بيماري‌هاي لثه‌اي را انجام دهد؟

در بسياري موارد اين گونه است، مثلاً التهاب لثه ناشي از وجود جرم که منجر به خونريزي از لثه‌ها يا تحليل آن شده است را مي ‌توان در مطب يک دندانپزشک عمومي با يک جرم‌گيري درمان کرد و لثه‌ها پس از چند هفته به حالت طبيعي خود باز خواهند گشت.

ولي اگر بيماري لثه در مراحل پيشرفته باشد و نياز به درمان‌هاي پيچيده‌تري مثل پيوند لثه، جراحي‌هاي وسيع در لثه‌ها و... باشد، همين دندانپزشک عمومي، بيمار را به يک متخصص لثه ‌ارجاع مي ‌دهد تا اقدامات درماني مناسب براي او انجام گيرد.

به ‌طور كلي متخصص لثه، چه اقدمات درماني به بيماران ارائه مي‌ کند؟

 

لازمه داشتن سلامت دهان و دندان، داشتن لثه‌ها و بافت‌هاي نگهدارنده دندان سالم است که از دندان‌هاي درون خود به خوبي حمايت کنند.

متخصصان لثه به بيماران کمک مي ‌کنند که از بيماري‌هاي لثه و بافت‌هاي نگهدارنده دندان پيشگيري کرده و بيماري‌هاي اين بافت‌ها را درمان مي ‌کنند.

جرم‌گيري زير لثه، جرم‌گيري بالاي لثه، پيوند لثه، جراحي‌هاي لثه، محکم کردن دندان‌هايي که اندکي لقي دارند(اسپلينت کردن)، تقسيم دندان‌هايي که دچار مشکلاتي شده‌اند به چند بخش و استفاده از آنها پس از روکش کردن به‌ عنوان واحدهايي مستقل، کار گذاشتن ايمپلنت‌هاي دنداني به جاي دندان‌هاي از دست رفته و... از جمله درمان‌هايي است که متخصصين لثه براي بيماران انجام مي ‌دهند.

ادامه دارد...
دكتر گلرخ ثريا


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۱/۱۱/۱۳۸۷ - ۱۲:۱۰ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
اولين دندان

آيا مي‌دانيد هنگام پوسيدگي دندان‌هاي شيري كودكتان بايد چه کار كنيد و چه وقت بايد آنها را پر كنيد يا بكشيد؟

شما هم مانند بسياري از مردم فكر مي ‌كنيد مراقبت از دندان ها، در مسواک زدن خلاصه مي ‌شود، مسواک ‌زدني که متأسفانه در بسياري از موارد هم به درستي انجام نمي‌ شود!؟ بعضي‌ها وقتي به دندانپزشک مراجعه مي کنند، که البته معمولاً بسيار هم دير به دير صورت مي ‌گيرد، از داشتن دندان هاي پوسيده در دهان خود تعجب مي‌ كنند و جمله تکراري آنها اغلب اين است: " اما من که دندان هايم را هر شب مي شويم!".

بد نيست بدانيد پوسيدگي دندان، نه مربوط به يک ماه يا دو ماه اخير، بلکه تاريخچه آن مي تواند به زماني خيلي دور برگردد، شايد قبل از 8 سالگي.

سؤالات شايع شما راجع به بهداشت دهان و دندان در همين دوره ي حساس را از يك دندانپزشك پرسيده‌ايم.

رويش اولين دندان

- بچه ي اول من 9ماهه بود که اولين دندان هايش درآمد، اما بچه ي دومم در 6ماهگي صاحب دندان شد. بچه ي خواهرم هم در همان ماه اول، دندانش درآمد. مي خواستم بدانم اصلاً قانون خاصي در مورد دندان درآوردن بچه ها وجود دارد؟ البته بچه ي خواهرم الان يك ماه و نيمه است و خواهرم زمان شير دادن به او خيلي اذيت مي شود. آيا راه ‌حلي براي او وجود دارد؟

در مورد سؤال اول بايد گفت که در مورد سن دندان درآوردن محدوده مشخصي وجود دارد. ايده ال‌ترين زمان براي رويش اولين دندان، 9ماهگي است، البته اگر 3 ماه زودتر يعني از 6ماهگي يا 3 ماه ديرتر يعني 12ماهگي هم اولين دندان هاي کودک شيرخوار درآمدند، طبيعي است و جاي نگراني ندارد.

اما در رابطه با مورد دوم، در موارد استثنايي ممکن است نوزادي در همان ابتداي تولد، صاحب دندان باشد يا در ماه اول، دندان درآورد؛ البته اين فقط در مورد 2 دندان جلوي پايين اتفاق مي افتد. در اين مواقع، فقط اين دو دندان جلو هستند که زودتر از موعد درمي آيند و باقي دندان ها در زمان مناسب درخواهند آمد.

در صورت بروز اين مسئله، بايد در اولين فرصت به دندانپزشک مراجعه کرد چرا که بايد مشخص شود، اين دندان درآمده دنداني اضافي است يا جزء دندان هاي شيري محسوب مي شود. براي تشخيص اين موضوع ، بايد عكس گرفته شود. اگر در عکس مشخص شود که دندان شيري در زير اين دندان وجود دارد، اين دندان، اضافي است که البته در اکثر مواقع نيز چنين است.

با توجه به اينکه اين دندان عمر طولاني نخواهد داشت و هنگام افتادن، مي تواند به درون حلق کودک بيفتد و خطراتي را متوجه او کند، همچنين با توجه به ناراحتي اي که مادر در زمان شير دادن خواهد داشت، اين دندان بلافاصله کشيده مي ‌شود. اما اگر در عکس دندان ها متوجه شويم که اين دندان شيري کودک است که زودتر از موعد در آمده، در صورت امکان، بايد با آن کنار آمد، هرچند که براي مادر شيرده سخت خواهد بود.

افتادن دندان

شيرت را بخور؛ مفيده!

بچه من 6ساله است و اولين دندان شيري‌اش از هفته پيش لق شده؛ البته هنوز نيفتاده است. من از آن موقع هر روز به او 3 ليوان شير مي دهم تا دندان هاي دائمي اش محکم شوند. مي خواستم بدانم چه کار ديگري مي توانم انجام دهم تا فرزند من دندان هايي خوب و سالم داشته باشد؟

بايد توجه داشت که اولين دندان هاي دائمي که درمي ‌آيند، دندان هايي نيستند که به جاي دندان هاي شيري درمي آيند، بلکه دندان هاي آسياي بزرگ کودک هستند که در محدوده ي سني 6 سالگي بيرون مي آيند. نکته دوم اينکه دندان هاي دائمي از مدت‌ها قبل از آنكه بخواهند دربيايند، شروع به تشکيل کرده اند.

به‌عنوان مثال، تشکيل تاج دندان هاي آسياي دائمي يعني قسمتي از دندان که ما در دهان مي بينيم ،که از 8-7 ماهگي شروع مي شود. پس براي داشتن دندان هايي سالم و محکم بايد از همان ابتدا به تغذيه و بهداشت دهان کودک توجه داشت؛ البته اين به آن معنا نيست که خوردن شير در 6 سالگي ديگر فايده اي ندارد چرا که تا 8 الي 9سالگي دوره حساس رشد دندان هاست و تأمين کلسيم لازم براي بدن امري ضروري است.

در عين حال تعدادي از تحقيقات جديد نشان داده اند که کلسيم نه ‌فقط براي رشد و استحکام دندان ها، بلکه براي حفظ سلامت لثه ها نيز مفيد است. پس مصرف لبنيات براي همه ي سنين سودمند خواهد بود، البته فقط داشتن تغذيه اي خوب براي رشد و سلامت دندان ها کافي نيست و بايد از همان سنين ابتدايي به بهداشت دهان و دندان توجه لازم داشت.

منبع: روزنامه همشهري


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۷/۱۱/۱۳۸۷ - ۲۰:۵۲ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
دندان درد

در قسمت اول اين مطلب ، در باره ي عواملي که باعث مي شوند دندان ها حساس شوند براي شما مطالبي را بيان کرديم. حال در مورد کاهش اين حساسيت صحبت مي کنيم.

خب، با وجود همه دلايلي که دندان‌ها را حساس مي‌کنند، چه‌کار کنيم که دندان‌هايمان حساس نشوند؟

بهترين روش اين است که شرايطي را که باعث حساس شدن دندان‌ها مي‌شوند، در دهان از بين ببريم.

با رعايت بهداشت دهان ، روزي دو بار مسواک زدن و استفاده از دهان شويه فلورايد و مراجعه منظم به دندانپزشک از پوسيدگي دندان‌ها و تحليل لثه جلوگيري کنيم.

اگر دندان قروچه داريد و يا دندان‌هايتان را روي هم فشار مي‌دهيد، بايد با ورزش‌هاي فکي و کم کردن استرس‌هاي روزانه، اين فشارها را از روي دندان‌ها حذف کنيد. گاهي دندانپزشک برايتان يک محافظ شبانه شفاف (تايت گارد) مي‌سازد که به کاهش فشار دندان قروچه کمک مي‌کند.

اگر حساس شدن دندان در اثر پودگي بلند و يا روکش بلند است، بايد با مراجعه به دندانپزشک روکش و ترميم، اصلاح شود.

بيماران بايد روش درست مسواک زدن را از دندانپزشکان بياموزند.

اگر با اين مراقبت‌هاي خانگي، حساسيت دندان‌ها کاهش پيدا نکرد، چه کنيم؟

 

در اين صورت بايد در مطب دندانپزشکي، محلول‌هاي حساسيت‌زدا روي دندان‌ها ماليده شود و فلورايد با غلظت بالا روي سطوح دنداني قرار گيرد. اگر همچنان حساسيت باقي بود، دندانپزشک با مواد هم رنگ دندان، نواحي که باعث حساسيت دندان مي شوند را ترميم مي‌کند. فلورايد و مواد حساسيت‌زدا، دهانه لوله‌هاي عاجي را مسدود مي‌کنند و با جلوگيري از حرکت مايع درون اين لوله‌ها، مانع تحريک انتهاي اعصاب دندان و بروز درد و حساسيت مي‌شوند.

آيا همه بيماران با اين روش‌ها، حساسيت دنداني‌شان برطرف مي‌شود و جواب مي‌گيرند؟

آستانه درد در افراد مختلف، متفاوت است. بعضي‌ها آستانه درد پاييني دارند و به آساني دندان‌هايشان حساس مي‌شود. در اين افراد بايد درمان‌هاي پيشرفته‌تر دندانپزشکي براي رفع حساسيت انجام شود.

اين روزها، خمير دندان‌هاي ضد حساسيت را در تبليغات روزنامه‌اي زياد مي‌بينيم. اين خمير دندان‌ها در رفع حساسيت دنداني مفيدند؟

 

اين خمير دندان‌ها مفيدند، به شرط آن‌که حساسيت دنداني بيمار، خيلي پيشرفته نباشد. اين خمير دندان‌ها در حساسيت‌هاي متوسط و کم مي‌توانند باعث کاهش حساسيت دنداني شوند.

دستورالعمل مصرف آن‌ها چگونه است؟

روزي دو مرتبه، به مدت دو هفته بايد استفاده شوند.

مطالعات نشان مي دهند که اگر بيمار 1 تا 5 هفته پس از يک دوره مصرف، خمير دندان ضد حساسيت را کنار بگذارد، حساسيت دنداني دوباره باز خواهد گشت. بنابراين براي دستيابي به نتايج مطلوب، بايد به طور منظم و پيوسته استفاده شوند.

ليزر چطور؟

جديداً آن را براي رفع حساسيت دنداني توصيه مي‌کنند. استفاده از ليزر براي رفع حساسيت دنداني، روش جديدي است. ليزر با انعقاد پروتئين‌ها، دهانه لوله‌هاي عاجي را مي‌بندد و حساسيت را رفع مي‌کند. ليزر در ايران بيشتر در مراکز دانشگاهي‌ و تحقيقاتي استفاده مي‌شود.

بعضي از بيماران مسن همه دندان‌هايشان سايش پيدا کرده‌اند و به همين دليل حساس‌اند. در اين شرايط، استفاده از خمير دندان ضد حساسيت، مي‌تواند درمان اين دردها  باشد؟

در اثر افزايش سن و رژيم غذايي خام و سخت، همه دندان‌ها سايش پيدا کرده و دندان‌ها دچار گودي‌ها و فرورفتگي‌هايي مي شوند که گاهي حساس مي گردند. بايد اين ضايعات ترميم شوند. بر اساس ميزان سايش، دندان‌ها ترميم يا روکش مي‌شوند.

گاهي وقتي به تازگي دندان را با مواد ترميمي نقره‌اي (آمالگام) ترميم مي‌کنيم، آن دندان‌ها با خوردن غذاهاي سرد و گرم تير مي‌کشند و درد مي‌گيرند با اين حساس شدن دندان چه کنيم؟

 

حساسيت دندان پس از ترميم با مواد نقره‌اي، اگر فقط به صورت حساسيت به سرما باشد، تا دو ماه طبيعي است و در طول اين مدت اين دردها بايد به تدريج کمتر شوند و در نهايت برطرف گردند. اگر پس از دو ماه همچنان باقي بود، ترميم بايد تعويض شود.


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۵/۱۱/۱۳۸۷ - ۲۲:۳۱ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
دندان درد

خوردن يک بستني سرد در تابستان يا نوشيدن يک فنجان چاي داغ در يک روز برفي حسابي مي‌چسبد. ولي اگر دندانتان با نوشيدن يا خوردن اين خوراکي‌هاي سرد و گرم، آنچنان درد بگيرد که از جا بپريد، ديگر شايد اين خوراکي‌ها به دلتان ننشيند. دندانپزشکان به اين مشکل مي‌گويند "حساسيت دنداني". شما حتماً انواع خمير دندان‌هاي ضد حساسيت را در بازار ديده‌ايد، ولي هر حساسيت دنداني با خريد يک خمير دندان ضد حساسيت بهبود نمي يابد.

حساسيت دنداني علل گوناگوني دارد و روش‌هاي گوناگوني هم براي درمانش وجود دارد که براي هر فردي فرق مي‌کند.

در اين زمينه با دکتر کسري طبري، متخصص ترميمي و زيبايي و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيدبهشتي به گفت‌وگو نشسته‌ايم.

آقاي دکتر، گاهي وقتي «چاي داغ يا بستني سرد و يا آب يخ مي‌خوريم» همه دندان‌ها تير مي‌کشند. اين همان حساسيت دنداني است؟

نه. گاهي در اثر خوردن و يا نوشيدن خوراکي‌هاي داغ يا سرد، همه دندان‌ها هم‌زمان درد مي‌گيرند، اين طبيعي است و دليلي بر حساس بودن دندان‌ها نيست. در اين موارد فقط بايد دماي غذا را تعديل کرد و آن را کم کم خورد.

پس چه موقع مي‌گوييم دندان‌ها حساس شده‌اند؟

زماني‌که يک يا چند دندان در جاي مشخصي از فک دهان در اثر سرما يا گرما و لمس (مثل مسواک زدن يا ناخن کشيدن) درد مي‌گيرند و يا اصطلاحاً تير مي‌کشند، اين درد را حساسيت دنداني مي‌گوييم و به بيمار مي‌گوييم دندان‌هاي شما حساس شده‌اند.

گاهي بعضي بيماران مي‌گويند وقتي مسواک نمي‌زنند، دندان‌هايشان حساس نيست، ولي وقتي مسواک مي‌زنند دندان‌هايشان حساس مي‌شود و درد مي‌گيرد، اين دليلي است که مسواک زدن را کنار بگذارند؟

 

به هيچ وجه. گاهي در اثر رعايت نکردن بهداشت دهان ومسواک نزدن، لثه‌ها تحليل مي‌روند و سطح ريشه دندان در دهان نمايان مي‌شود. در اين شرايط با کشيدن مسواک روي دندان، موهاي مسواک با سطح ريشه تماس پيدا کرده و دندان را حساس مي‌کند و شما در دندان‌هايتان احساس درد مي‌کنيد. اين گروه از بيماران نبايد مسواک زدن را کنار بگذارند، بلکه بايد به فکر درمان تحليل لثه و رفع حساسيت دنداني‌شان باشند.

گاهي کساني‌که دندان قروچه مي‌کنند، از درد دندان‌ها شکايت دارند. اين هم حساسيت دنداني است؟

بله، گاهي کساني‌ در اثر استرس عادت دارند، در شب دندان‌هايشان را روي هم سايش دهند و وقتي صبح از خواب بيدار مي‌شوند، احساس مي‌کنند عضلات فک و صورتشان خسته است. بعضي‌ها هم در اثر اين استرس‌ها عادت دارند، در بيداري دندان‌هايشان را روي هم فشار دهند.

در اثر اين فشارهاي شديد طوق دندان‌ها به تدريج ترک برمي‌دارد و مينا خرد مي‌شود و مي‌ريزد و از آن نواحي، دندان حساس مي‌شود.

چرا طوق(گردن) دندان؟ چرا بيشتر حساسيت‌هاي دنداني از اين بخش احساس مي‌شود؟

چون مينا که لايه ي محکم پوشاننده دندان است، در قسمت گردن دندان کمترين ضخامت را دارد، لذا به آساني در اثر وارد آمدن نيروي زياد دچار ترک مي‌شود و يا اگر بهداشت دهان را رعايت نکنيد، دندان از گردن دچار پوسيدگي شده و حساس خواهد شد.

بعضي از بيماران ترک‌هاي ريزي در سطح دندان‌هايشان دارند و بيشتر به سرما حساسند. اين ترک‌ها در راديوگرافي (عکس دندان) به سختي قابل تشخيص‌اند. اين ترک‌ها دندان‌ها را حساس مي‌کنند. راه چاره هم فقط اين است که دندان‌هاي ترک‌دار را روکش کنيم تا حساسيت برطرف شود.

خود روکش‌ها چطور؟ بعضي‌ها مدتي پس از روکش کردن دندان‌هايشان احساس مي‌کنند اين دندان‌هاي روکش شده، به سرما و گرما حساسند. چرا؟

 

درد پس از روکش کردن، در چند روز اول به دليل تراش دندان، طبيعي است، ولي اگر اين درد ادامه يابد، بايد به دندانپزشک‌تان مراجعه کنيد تا علت را پيدا کند. ممکن است لبه‌هاي روکش کوتاه باشد، لثه تحليل رفته باشد و يا همان (چپ روکش) حل شده باشد که بايد اين مشکلات برطرف شوند تا درد از بين برود.

گاهي کساني‌که دندان‌هايشان را سفيد کرده‌اند، مي‌گويند دندان‌هايم حساس شده‌اند. درمان‌هاي دندانپزشکي هم مي‌توانند باعث حساسيت دنداني شوند؟

 

بله روکش‌‌هايي که بلندند و يا ترميم‌هايي که بلند شکل داده شده‌اند نيز مي‌توانند دندان‌ها را حساس کنند.

همچنين روش‌هاي سفيد کردن دندان (bleaching) هم گاهي دندان‌ها را حساس مي‌کنند. در اين‌صورت بايد مدت زمان استفاده از ژل سفيدکننده را در روز کاهش دهيد و يا با مراجعه به دندانپزشک غلظت ژل فلورايد را کاهش دهيد. گاهي نيز بايد قبل از ژل سفيد کننده، از دهان شويه فلورايد استفاده کنيد و با خمير دندان ضد ‌حساسيت دندان را بشوييد و سپس ژل سفيدکننده را بگذاريد. سپس دندان‌ها را دوباره بشوييد و دهان شويه فلورايد استفاه کنيد.

در قسمت بعدي اين مطلب، درباره ي "راه هاي کاهش حساسيت دندان ها" براي شما صحبت خواهيم کرد. با ما همراه باشيد.

ادامه دارد...ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۲/۱۱/۱۳۸۷ - ۱۳:۲۵ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
دهان و دندان

بسیاری از مردم از مزه تلخ در دهان خود شكایت دارند. این تلخی همیشگی به اندازه‌ای آزاردهنده است كه با شیرین‌ترین شیرینی‌‌ها هم از بین نمی‌رود.

در واقع مسواك زدن و شست‌وشوی مكرر دهان با انواع دهان‌شویه ‌ها ، تنها اندكی این تلخی را از بین می‌برد، اما مشكل همچنان به قوت خود باقی است.

علت این مشکل:

پزشكان می‌گویند دلیل اصلی احساس مزه تلخ در دهان، ترشح یك نوع اسید در معده است كه از مری بالا می‌آید و انتهای زبان را تلخ می‌كند. اگر میزان این اسید زیاد باشد، سوزش سر معده كه خیلی از مردم آن را تجربه كرده‌اند، به وجود می‌آید.

ممکن است وجود مشکلی در سینوس ها یا واکنش نسبت به یک نوع داروی مصرفی باعث تلخی دهان شود.

تجمع باکتری ها روی زبان

اگر پرده ی نازک سفید رنگی در عقب زبان خود مشاهده کردید، نشانه ای از تشکیل و تجمع باکتری هاست. تشکیل باکتری ها نیز می تواند مزه ی تلخی در دهان به وجود آورد.

کاهش تلخی دهان:

به اعتقاد پزشكان راهكار حل این مشكل در موارد غیر حاد، آهسته غذا خوردن است.

همچنین نوشیدن آب و كوچك‌تر كردن وعده‌های غذایی هم مانع ترشح این اسید می‌شود.

مراجعه به پزشک:

اما در صورتی كه با وجود به كارگیری این توصیه‌ها، مشكل به قوت خود باقی بود، باید برای بررسی‌های بیشتر با پزشك مشورت كرد.

نیره ولدخانی- کارشناس تغذیه


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۲/۱۱/۱۳۸۷ - ۱۳:۲۵ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
دندان درد

در قسمت اول اين مطلب ، در باره ي عواملي که باعث مي شوند دندان ها حساس شوند براي شما مطالبي را بيان کرديم. حال در مورد کاهش اين حساسيت صحبت مي کنيم.

خب، با وجود همه دلايلي که دندان‌ها را حساس مي‌کنند، چه‌کار کنيم که دندان‌هايمان حساس نشوند؟

بهترين روش اين است که شرايطي را که باعث حساس شدن دندان‌ها مي‌شوند، در دهان از بين ببريم.

با رعايت بهداشت دهان ، روزي دو بار مسواک زدن و استفاده از دهان شويه فلورايد و مراجعه منظم به دندانپزشک از پوسيدگي دندان‌ها و تحليل لثه جلوگيري کنيم.

اگر دندان قروچه داريد و يا دندان‌هايتان را روي هم فشار مي‌دهيد، بايد با ورزش‌هاي فکي و کم کردن استرس‌هاي روزانه، اين فشارها را از روي دندان‌ها حذف کنيد. گاهي دندانپزشک برايتان يک محافظ شبانه شفاف (تايت گارد) مي‌سازد که به کاهش فشار دندان قروچه کمک مي‌کند.

اگر حساس شدن دندان در اثر پودگي بلند و يا روکش بلند است، بايد با مراجعه به دندانپزشک روکش و ترميم، اصلاح شود.

بيماران بايد روش درست مسواک زدن را از دندانپزشکان بياموزند.

اگر با اين مراقبت‌هاي خانگي، حساسيت دندان‌ها کاهش پيدا نکرد، چه کنيم؟

 

در اين صورت بايد در مطب دندانپزشکي، محلول‌هاي حساسيت‌زدا روي دندان‌ها ماليده شود و فلورايد با غلظت بالا روي سطوح دنداني قرار گيرد. اگر همچنان حساسيت باقي بود، دندانپزشک با مواد هم رنگ دندان، نواحي که باعث حساسيت دندان مي شوند را ترميم مي‌کند. فلورايد و مواد حساسيت‌زدا، دهانه لوله‌هاي عاجي را مسدود مي‌کنند و با جلوگيري از حرکت مايع درون اين لوله‌ها، مانع تحريک انتهاي اعصاب دندان و بروز درد و حساسيت مي‌شوند.

آيا همه بيماران با اين روش‌ها، حساسيت دنداني‌شان برطرف مي‌شود و جواب مي‌گيرند؟

آستانه درد در افراد مختلف، متفاوت است. بعضي‌ها آستانه درد پاييني دارند و به آساني دندان‌هايشان حساس مي‌شود. در اين افراد بايد درمان‌هاي پيشرفته‌تر دندانپزشکي براي رفع حساسيت انجام شود.

اين روزها، خمير دندان‌هاي ضد حساسيت را در تبليغات روزنامه‌اي زياد مي‌بينيم. اين خمير دندان‌ها در رفع حساسيت دنداني مفيدند؟

 

اين خمير دندان‌ها مفيدند، به شرط آن‌که حساسيت دنداني بيمار، خيلي پيشرفته نباشد. اين خمير دندان‌ها در حساسيت‌هاي متوسط و کم مي‌توانند باعث کاهش حساسيت دنداني شوند.

دستورالعمل مصرف آن‌ها چگونه است؟

روزي دو مرتبه، به مدت دو هفته بايد استفاده شوند.

مطالعات نشان مي دهند که اگر بيمار 1 تا 5 هفته پس از يک دوره مصرف، خمير دندان ضد حساسيت را کنار بگذارد، حساسيت دنداني دوباره باز خواهد گشت. بنابراين براي دستيابي به نتايج مطلوب، بايد به طور منظم و پيوسته استفاده شوند.

ليزر چطور؟

جديداً آن را براي رفع حساسيت دنداني توصيه مي‌کنند. استفاده از ليزر براي رفع حساسيت دنداني، روش جديدي است. ليزر با انعقاد پروتئين‌ها، دهانه لوله‌هاي عاجي را مي‌بندد و حساسيت را رفع مي‌کند. ليزر در ايران بيشتر در مراکز دانشگاهي‌ و تحقيقاتي استفاده مي‌شود.

بعضي از بيماران مسن همه دندان‌هايشان سايش پيدا کرده‌اند و به همين دليل حساس‌اند. در اين شرايط، استفاده از خمير دندان ضد حساسيت، مي‌تواند درمان اين دردها  باشد؟

در اثر افزايش سن و رژيم غذايي خام و سخت، همه دندان‌ها سايش پيدا کرده و دندان‌ها دچار گودي‌ها و فرورفتگي‌هايي مي شوند که گاهي حساس مي گردند. بايد اين ضايعات ترميم شوند. بر اساس ميزان سايش، دندان‌ها ترميم يا روکش مي‌شوند.

گاهي وقتي به تازگي دندان را با مواد ترميمي نقره‌اي (آمالگام) ترميم مي‌کنيم، آن دندان‌ها با خوردن غذاهاي سرد و گرم تير مي‌کشند و درد مي‌گيرند با اين حساس شدن دندان چه کنيم؟

 

حساسيت دندان پس از ترميم با مواد نقره‌اي، اگر فقط به صورت حساسيت به سرما باشد، تا دو ماه طبيعي است و در طول اين مدت اين دردها بايد به تدريج کمتر شوند و در نهايت برطرف گردند. اگر پس از دو ماه همچنان باقي بود، ترميم بايد تعويض شود.


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۳۰/۱۰/۱۳۸۷ - ۲۳:۴۷ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
آیا شکلات موجب پوسیدگی دندان می ‌شود؟

پوسیدگی نوعی بیماری چند عاملی و شایع‌ترین بیماری بشر است که بافت دندانی را درگیر می‌ کند. مینا سخت‌ترین نسج بدن است که پوسته خارجی تاج دندان را پوشانیده است. سطح ریشه از ماده دیگری به نام سمان پوشیده شده است که ماده آهکی کمتری دارد. لایه زیر مینا و سمان، عاج است و در زیر عاج، عصب یا مغز دندان وجود دارد.

از مهم ترین عوامل مؤثر بر پوسیدگی، وجود رژیم غذایی حاوی مواد پوسیدگی ‌زا، بهداشت ضعیف دهان و محرومیت از فلوراید است، هر چند تحقیقات اخیر عوامل دیگری از قبیل کیفیت و کمیت بزاق را نیز در ایجاد پوسیدگی دخیل می ‌داند.

به طور معمول چند ساعت پس از تمیز کردن دندان‌ها، لایه نازکی سطح دندان‌ها را می‌ پوشاند. هر چه زمان می ‌گذرد، ترکیب میکروبی موجود روی این لایه تغییر می‌ کند و باکتری‌های پوسیدگی‌ زا تکثیر می‌ شوند.

چنانچه فرد از موادغذایی پوسیدگی ‌زا شامل کربوهیدرات های قابل تخمیر(مانند نشاسته، بیسکوییت و...) و مواد شیرین (قند، شکر، تنقلات شیرین و...) استفاده کند، این مواد به وسیله باکتری‌های پوسیدگی ‌زای موجود در دهان تخمیر شده و اسید تولید می ‌شود. اسید حاصل، مواد معدنی مینا، عاج و سمان را حل می ‌کند و در نهایت روی دندان لکه‌های سفیدی تشکیل می ‌شود (البته هر لکه سفیدی پوسیدگی نیست و در صورت تردید باید با دندانپزشک مشورت کرد).

در صورتی که رژیم غذایی فرد سرشار از مواد پوسیدگی ‌زا باشد و این مواد مرتب مصرف شوند، روند پوسیدگی تسریع شده و این لکه‌های سفید به حفره تبدیل می ‌شوند که در نهایت، موجب آسیب عصب دندان و بروز درد و ناراحتی می‌ شود.

بنابراین یکی از راه‌های پیشگیری از پوسیدگی دندان، کنترل مصرف شیرینی‌هاست. توجه به این امر مهم است که به خصوص مواد شیرینی که حالت چسبنده دارد، در شیار‌های سطح دندان نفوذ کرده و سخت‌تر از سایر مواد غذایی، از سطوح دندانی پاک می ‌شوند.

لذا توصیه می شود که مصرف مواد غذایی شیرین، ترجیحاً در وعده‌های غذایی باشد و پس از مصرف دندان‌ها با مسواک و خمیر دندان حاوی فلوراید شسته شوند.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۰/۸/۱۳۸۷ - ۰۱:۰۹ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
لبخندی زیبا با دندان هایی سفید

اگر می خواهید هنگامی كه لبخند می زنید زیبایی دندان هایتان خودنمایی كند چند نكته را به شما پیشنهاد می كنیم:

1 - به سفیدی دندان های خود اهمیت بسیاری دهید. به این منظور باید:

- از خوردن و نوشیدن موادی كه باعث كدر كردن دندان ها می شود تا حد ممكن پرهیز كنید و در صورت مصرف آنها بلافاصله مسواك بزنید.

- استعمال دخانیات نه تنها صدمات جبران ناپذیری به سلامت شما وارد می آورد، دشمن بزرگی برای دندان و لثه نیز محسوب می شود.

2 - به مدت زمان مسواك زدن خود توجه كنید. فكر نكنید كه یك مسواك زدن باعجله می تواند به بهداشت دهان و دندان شما كمك كند.

پیشنهاد می كنیم كه حداقل دو دقیقه مسواك بزنید. حالا اگر بیشتر خواستید كه چه بهتر!

3 - سفت و سخت مسواك نزنید. فكر نكنید این كار دندان ها را تمیزتر می كند.

4 - چای را در برنامه غذایی خود بگنجانید، چرا كه گفته می شود این نوشیدنی دارای خواص ضد باكتری است، از تجمع موادی كه باعث پوسیدگی دندان می شوند جلوگیری می كند و همچنین مقدار قابل توجهی فلوراید  را نیز در بردارد. روزانه یك فنجان چای نیز برای بهره بردن از تمام این خواص كفایت می كند. البته بعد از نوشیدن چای مسواك را فراموش نكنید چون می تواند باعث تیرگی دندان ها شود.

5 - هر یك ماه یا دو ماه مسواك خود را عوض كنید. برس مسواك با گذشت زمان و مصرف مكرر نه تنها خاصیت تمیز كنندگی خود را از دست می دهد، بلكه می تواند به محل مناسبی برای تجمع باكتری ها بدل شود.

از خوردن و نوشیدن موادی كه باعث كدر كردن دندان ها می شود تا حد ممكن پرهیز كرده و در صورت مصرف بلافاصله مسواك بزنید.

6 - از دهان شویه هایی كه می توانند مانع پوسیدگی و تجمع باكتری در دهان شوند نیز استفاده كنید. البته این كار را پس از مشورت با یك دندان پزشك انجام دهید.

7 - زبان خود را هم بشویید.

8 - از مصرف زیاد غذاهای شیرین پرهیز كنید. حتی اگر دیگر بزرگ شده اید!

9 - از مصرف میوه بخصوص سیب غافل نشوید.

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن مي باشد.