X
تبلیغات
پوست زیبا
پوست زیبا
اموزش ارایش خلیجی . ارایش لبنانی
نوشته شده در تاريخ ۱۳/۶/۱۳۸۸ - ۱۳:۵۵ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(2)

تغذیه کافی و مناسب باعث شفافیت و روشن شدن پوست شما می شود. اگر فردی را ببینید با مشاهده پوست او ممکن است فوراً بگویید که آیا فرد سالمی است یا خیر؟

 

آنتی اکسیدان ها  نقش مهمی در حفظ سلامتی پوست دارند و در برابر نور خورشید و سایر مواد مخرب محیطی از پوست محافظت می کنند.

این مواد به شکل ویتامین ، املاح یا فیتوکمیکال ها ( رنگدانه های گیاهی ) هستند که از تخریب غشاهای سلولی توسط رادیکال های آزاد جلوگیری می کنند.

 

ویتامین C  ، ویتامین E  ، بتاکاروتن  و سایر رنگدانه های گیاهی نمونه ای از آنتی اکسیدان ها  هستند که خطر بروز بیماری ها را کاهش می دهند.

با توجه به اینکه پوست مانند یک سد حفاظتی برای بدن عمل می کند، بایستی با رعایت یک برنامه غذایی مناسب این سد حفاظتی را تقویت کنید.

مطالعات علمی نشان داده مصرف یک رژیم غذایی کم چرب در افرادی که سابقه ابتلا به 

سرطان پوست  را داشته اند، رشد سلول های سرطانی را کاهش داده است. در حالی که رژیم غذایی پرچرب اثر عکس داشته است.

 

ویتامین C ، ویتامین E و بتاکاروتن نمونه هایی از مواد آنتی اکسیدان هستند که نقش مهمی در حفظ سلامتی پوست دارند.

طی یک مطالعه به تعدادی فرد مسن ( بالای 70 سال ) که در کشورهای اروپایی زندگی می کردند، یک رژیم غذایی شامل میوه ، سبزی ، 

آجیل  ، ماست  ، حبوبات  ، تخم مرغ  ، روغن های گیاهی ، غلات سبوس دار  ، چای  و آب  داده شد. بعد از مدتی دیده شد افرادی که این مواد غذایی را مصرف کرده اند ، نسبت به کسانی که گوشت قرمز  ، شیر پرچربی  ، کره  ، سیب زمینی  سرخ شده و شیرینی جات خورده بودند، کمتر دچار چین و چروک پوست شده اند. البته نباید فکر کنید که تغییر وضعیت برنامه غذایی شما (مثلاً از حالت دوم به حالت اول) می تواند تمام چین و چروک های پوست شما را از بین ببرد یا جلوی پیرشدن پوست شما را کاملاً بگیرد. ولی این هم غلط است که هر چه می خواهید بخورید و فکر کنید تاثیری روی پوست شما ندارد.

هر چیزی که می خورید، روی هر کدام از اندام های شما تاثیری می گذارد و پوست نیز از این تأثیر مستثنی نیست. شاید فکر کنید استفاده از کرم های گران قیمت مواد مغذی لازم برای پوست شما را تأمین می کنند. اما اینطور نیست. مصرف این گونه کرم ها تغذیه کافی و مناسب را برای پوست فراهم نمی کنند.

 

 

فواید تغذیه پوست از راه غذا

- هر سلولی از بدن شما نیاز به مواد مغذی گوناگونی دارد. بعضی از این مواد مغذی مثل ویتامین ها، املاح و اسیدآمینه های ضروری ( که بدن قادر به ساخت آنها نیست ) بایستی از طریق غذا برای بدن تأمین شوند. برای ساخت سایر مواد مغذی توسط بدن ، باید از یک تغذیه سالم و مناسب برخوردار بود. بنابراین هیچ کرمی نمی تواند جایگزین آن شود.

- مالیدن کرم بر سطح پوست باعث نمی شود که مواد مغذی به داخل سلول های پوستی نفوذ کنند و فقط تا زمانی که آن را نشویید ، روی پوست شما وجود دارد.

میزان نفوذ ترکیبات اصلی کرم به داخل سلول های پوستی بستگی به نوع پوست شما، مقدار ترکیبات موجود در کرم، کارخانه تولید کننده آن و بسیاری عوامل دیگر دارد. البته نمی توان گفت که تمامی کرم های موضعی بی تاثیر هستند، ولی اغلب غیر قابل اعتماد هستند.

به عبارت ساده تر، وقتی که ما مواد مغذی لازم برای پوست را از طریق غذاها دریافت می کنیم ، این مواد وارد جریان خون می شوند و توسط جریان خون به سلول های پوستی بدن می رسند.

تغذیه روی مکانیسم های پیر شدن بدن تأثیر می گذارد. ممانعت از عمل این مکانیسم ها، فرآیند پیری از جمله پیر شدن پوست را آهسته می سازد.

غذاهایی که برای حفظ سلامت پوست شما مفید هستند، برای سایر سیستم های بدن و حفظ سلامتی کل بدن نیز تأثیرات مفیدی دارند.

 

 

 

محدودیت های تغذیه پوست از راه غذا

فرآیند پیرشدن پوست به فیزیولوژی بدن هر فرد و عوامل مخرب محیطی مثل نورخورشید ، باد و آلودگی هوا بستگی دارد.

تغذیه مناسب تا حدودی از پیرشدن پوست تحت تأثیر عوامل داخلی بدن جلوگیری می کند ، ولی تأثیری روی عوامل خارجی و محیطی ندارد.

البته برای کاهش اثر عوامل خارجی نیز روش هایی وجود دارد. مثلاً برای کاهش اثر نورخورشید بر روی پوست، باید از کرم های ضد آفتاب مخصوص ( با SPF حداقل 30 ) استفاده کنید.

البته با مصرف غذاها نمی توان مقدار مواد مغذی را در سلول های پوستی خیلی بیشتر از حد طبیعی افزایش داد.

بعضی درمان های پوستی ( به خصوص آنهایی که اثرات سریع و چشمگیری در مدت زمان کوتاه دارند ) بر اساس ایجاد مقادیر بالا و غیرعادی مواد مغذی در پوست انجام می شوند. در بیشتر موارد، برای ایجاد این مقادیر زیاد از روش های موضعی ( کِرم و... ) یا بعضی تکنیک های پزشکی مخصوص مثل الکتروفورز استفاده می کنند، زیرا انجام چنین کاری از طریق خوردن غیرممکن و خطرناک است.

درمان موضعی با ویتامین C فقط با غلظت 10 درصد یا بیشتر، بر روی پوست موثر است. در صورتی که با مصرف قرص های خوراکی ویتامین C نمی توان به چنین غلظتی در سلول های پوستی دست یافت، زیرا ویتامین C یک ویتامین محلول در آب است و سریعاً از طریق کلیه ها دفع می شود. علاوه بر این، دریافت مقادیر بالای ویتامین C از طریق مکمل ها، برای بدن مضر است و باعث پیدایش 

سنگ کلیه  ، اسهال و تهوع می شود.

 

 مصرف میوه ، سبزی ، آجیل ، ماست ، حبوبات ، تخم مرغ ، روغن های گیاهی ، غلات سبوس دار ، چای و آب باعث می شود پوست کمتر دچار چین و چروک شود.

بعضی مواد برای مصرف موضعی پوستی بی خطر هستند ، ولی هرگز نباید خورده شوند.

بعضی مواد مثل پپتیدها ( متشکل از چند اسیدآمینه ) و فاکتورهای رشد به راحتی توسط آنزیم های گوارشی تجزیه می شوند. این مواد طی عبور از مجرای گوارشی، غیرفعال می شوند. بنابراین باید فقط به طور موضعی مصرف شوند.

بعضی مواد مغذی اگر خورده شوند ، نمی توانند به خوبی توسط مجرای گوارشی جذب شوند. این مسئله زمانی اتفاق می افتد که فرد نوعی مشکل گوارشی داشته باشد، مانند کمبود اسید معده . شاید هم مکمل خوراکی ضعیف باشد.

 

 

مطلب پایانی

داشتن یک 

تغذیه متعادل  برای حفظ سلامتی پوست لازم است. البته تغذیه مناسب باعث جوان شدن پوست بطور چشمگیری نمی شود ولی بی توجهی در مصرف مواد غذایی لازم، باعث می شود پوست سریع تر دچار چین و چروک و پیری شود.

کمبود تعدادی از موادمغذی مثل 

ویتامین A  ، ویتامین های گروه B و اسیدهای چرب ضروری باعث ایجاد بیماری های پوستی  می شود.

کمبود خفیف مواد مغذی ( که عادی است و اغلب هم در نظر گرفته نمی شود ) باعث بیماری خاصی نمی شوند ، ولی قدرت بازسازی پوست را کاهش می دهند.

بهبود وضعیت تغذیه در چنین حالتی باعث می شود پوست جوان تر به نظر آید و بعضی علائم پیری پوست از بین بروند.

به عبارت دیگر، رفع 

چین و چروک  پوست و جوان شدن آن ، بدون دریافت مواد مغذی لازم امکان پذیر نیست.

در نهایت باید گفت دریافت بعضی مواد مغذی در مقادیر بالاتر از حداقل مورد نیاز ( یعنی هنوز در محدوده دریافت استاندارد است نه بیشتر از آن ) برای حفظ سلامتی پوست موثرتر از زمانی است که فقط با یک برنامه غذایی متعادل به بدن برسند.

نیره ولدخانی – کارشناس تغذیه تبیان

 

منابع :

 

- NUTRITION-INFORMATION.FEATHERISH.COM

- WWW.SMARTSKINCARE.COM/NUTRITIONادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۹/۵/۱۳۸۸ - ۰۱:۴۰ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

اين عمل را بايد بعد از نازك كردن پوست و پس از اينكه پوست صورت را از مواد آلوده و چربي ها و سلول هاي مرده عاري نموديم و همچنين در صورت امكان پس از انجام بخور، انجام داده و براي اينكه ميوه به خوبي جذب پوست شود بهتر است از ورقه هاي نازك ميوه يا از ميوه رنده شده استفاده نموده كه در اين صورت مواد درون ميوه راحت تر و سريعتر جذب پوست مي شوند.


بهتر است براي اينكار ميوه را همراه پوستش كه خواص ديگري نيز درون آن وجود دارد ، استفاده نماييم و اگر ميوه هسته دار يا دانه دار باشد، از هسته ها و دانه هاي آن استفاده نكنيم و آنها را از ميوه جدا نموده و سپس ورقه هاي نازك يا رنده شده ميوه را روي پوست صورت قرار داده ، اين كار را بايد بر روي تمام قسمت هاي پوست صورت و به طور هماهنگ و يكدست انجام دهيم و بهتر است در اين زمان آسوده و فارغ از هر كاري با اعصابي راحت دراز بكشيم و استراحت نماييم.
زيرا اعصاب راحت و آسوده باعث درست عمل نمودن همه اعضاي بدن و در اينجا تغذيه بهتر و سريع تر پوست از مواد مغذي كه بر روي آن قرار داده ايم مي شو د و پس از گذشت مدت زمان لازم (كمتر از يك ساعت)بهتر است مواد را از روي صورتمان پاك نموده و صورت را با آب نيمه گرم فقط در حدي كه مواد از روي صورتمان پاك شوند ، بشوييم.

این مطلب را به وسیله گزینه های زیر به اشتراک بذارید و لذت ببرید
  • Print this article!
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • E-mail this story to a friend!
  • Live
  • Turn this article into a PDF!
  • RSS
  • Twitter

نوشته ای از admin \ tags: , ,ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۵/۵/۱۳۸۸ - ۱۹:۴۲ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

عسل علاوه برداشتن خواص دارویی، می‌تواند به عنوان ماسکی مفید در شفافیت و شادابی پوست صورت به کار رود.عسل یکی از بهترین نعمت‌های الهی و فرآورده‌های طبیعی است که اهمیت آن ده‌ها هزارسال پیش شناخته شده است.

 عسل به دلیل داشتن انواع ویتامین‌ها و مواد قندی می‌تواند به عنوان ماسکی برای شفافیت و شادابی پوست به‌کار می‌رود.طبق مطالعات پیشین عسل در آرایش و زیبایی نیز سابقه ی دیرینه دارد و در ترکیب بسیاری از کرم‌ها و لوسیون‌ها نیز به کار می رود.ترکیب دو قاشق عسل صاف شده با شیر ولرم و مالیدن آن بر روی پوست به مدت20دقیقه، شفافیت و طراوت پوست صورت را به شما هدیه می‌کند.

گفتنی است عسل سرشار از ویتامین‌های B1 ،B2 ، B6 ‌، A است و وجود ازت و مواد قندی نیز، آن را در گروه غذاهای کامل جای داده است.امروزه در بیشتر کرم‌ها و ماسک‌های محافظت کننده ی پوست، عسل به کار رفته است. البته قابل ذکر است، عسل هنگامی می‌تواند در بازسازی سلول‌های پوست مفید باشد که در آن از قند و شکر استفاه نشده باشد(یعنی عسل طبیعی باشد)، زیرا وجود این مواد غیرطبیعی نه تنها در بازسازی پوست اثری ندارد، بلکه در دیر جوش خوردن ضایعات پوستی هم نقش دارد.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۵/۵/۱۳۸۸ - ۱۹:۴۲ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

از هزاران سال پيش، عسل را به منظور درمان بسياري از بيماري‌ها استفاده مي كردند . اين شربت مايع كه توسط زنبور عسل از گرد گياهان تهيه مي‌شود داراي طعم و رنگ‌هاي گوناگوني است. جالب است بدانيد كه اين مايع شيرين، خيلي سريع تر از قندهاي ساده هضم شده و جذب مي‌شود به اين دليل در هنگام افت قند خون توصيه مي‌شود كه از آن به جاي آب قند استفاده شود.
مطالعات نشان داده‌اند، در هر 100 گرم عسل طبيعي، 288 كالري انرژي وجود دارد و مواد مغذي موجود در آن عبارتند از سديم، پتاسيم، فسفر و مقدار ناچيزي آهن و مس . در ضمن از آنجا كه قند آن به سرعت جذب مي‌شود 20 گرم عسل به سرعت مي‌تواند 15 گرم قند مورد نياز بدن را تامين كرده و موجب تقويت بدن شود. ‌در طب چيني از آن به منظور تنظيم عملكرد كبد و دفع سموم استفاده مي‌كردند. به علاوه اين طب اعتقاد داشته است كه اين شيريني، طبيعت انرژي زايي دارد و در صورت بروز هرگونه جراحت و سوختگي از آن مي‌توان استفاده كرد. در طب قديم هندي نيز از آن در جهت درمان يبوست، فشار خون بالا و زخم معده استفاده مي شده است.
متخصصان زيبايي از اين مايع ارزشمند در مراقبت‌هاي پوستيشان استفاده كرده و آن را در تهيه انواع ماسك‌هاي تقويت‌كننده توصيه مي‌نمايند. آنها معتقدند كه عسل هزار و يك خاصيت دارد به اين ترتيب كه اگر يك قاشق غذاخوري عسل را با يك قاشق غذاخوري خامه مخلوط كرده و آن را به صورت يك ماسك بر روي پوست صورت قرار دهيد موجبات تقويت پوستتان را فراهم نموده‌ايد. البته توصيه مي‌شود اين ماسك در حمام كه بخار فراواني دارد استعمال شود تا جذب مواد مغذي آن به دليل وجود بخار افزايش يافته و نهايتا با آب نيم گرم نيز از روي صورت كاملا پاك شود.
عسل طبيعي را مي‌توان به همراه ميوه‌هاي تازه به صورت ماسك برروي پوست‌هاي پير استفاده كرد. به اين ترتيب كه، مخلوط عسل طبيعي به همراه ميوه‌هايي نظير توت‌فرنگي، انبه و آووكادو، هريك براي پوست‌هاي خاص مي تواند خواص تقويتي داشته باشد. به علاوه، 2 قاشق غذاخوري جوانه گندم تازه له شده به همراه 1 قاشق غذاخوري عسل مي‌تواند در حمام ماسك مناسبي براي پوست‌هايي باشد كه در معرض پيري قرار دارند و به تازگي چين‌هاي‌ريزي در آنها ايجاد شده و لكه‌هاي كمرنگي در آن به وجود آمده است. حتي استفاده از ماسك عسل براي پوست‌هاي جوان نيز بسيار مفيد است. به اين ترتيب كه، يك قاشق غذاخوري عسل را به همراه چند قطره آب پرتقال مخلوط كرده و آن را بر روي پوستي كه به مدت طولاني در معرض نور آفتاب قرار گرفته است، بماليد. اين ماسك را مي‌توان در زير چشم‌ها و كنار لب‌ها نيز استفاده كرده و بعد از گذشت 20 دقيقه با آب نيم گرم آبكشي كرد. توصيه مي‌شود از اين ماسك هر دو هفته يك بار استفاده نماييد. به علاوه اگر پوست چربي داريد از مخلوط سفيده تخم‌مرغ به همراه عسل استفاده كنيد به اين ترتيب كه يك قاشق غذاخوري عسل را با يك سفيده تخم مرغ مخلوط كرده و آن را به مدت 5 دقيقه روي پوست خود بگذاريد و بعد از گذشت زمان آن را با آب نيمه گرم از روي پوستتان پاك نماييد. اگر پوستتان خشك و يا معمولي است از مخلوط عسل به همراه ماست استفاده كنيد. ابتدا دو قاشق غذاخوري ماست شيرين را با يك قاشق غذاخورري عسل طبيعي مخلوط كرده و به مدت 5 دقيقه آن را بر روي پوست صورتتان بماليد و سپس با آب ولرم شستشو دهيد. اگر پوست شما خيلي خشك است از خامه به جاي ماست استفاده نماييد، پس از مدتي اثرات مطلوب اين توصيه را مشاهده خواهيد كرد.
در سال‌هاي اخير از ماده‌اي به نام رويال ژلي كه همان غذاي ملكه زنبور عسل است در تهيه مواد آرايشي بهداشتي استفاده مي‌شود.اين ماده كه بسيار ارزشمند است موجب تسكين چروك‌ها، و به تاخير انداختن فرايند پيري پوست مي‌شود و در كرم‌هايي كه اين ماده وجود دارد و يا حتي بر پايه عسل تهيه شده‌اند هزينه بالايي براي فراهم آوردنشان صرف شده و در اختيار مصرف‌كننده قرار مي‌گيردادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۵/۵/۱۳۸۸ - ۱۹:۴۱ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

1) ماسک برگ و تخم جعفری: برای رفع کک و مک و لکه های سفید و سیاه روی پوست صورت و بدن برگهای جعفری را کوبیده و شیره آن را روی خال ها بگذارید و یا می توانید 10 گرم ریشه و تخم جعفری را (از عطاریها تهیه کنید) بجوشانید و روی لکه های خود قراردهید.
2) ماسک روغن آفتابگردان: برای تمیز کردن و جلای پوست و از بین بردن چروکها
یک مشت تخم آفتابگردان بو نداده را تهیه و با هاون بکوبید تا کاملا خرد شود از توری گذرانده و در ظرفی به آن یک قاشق چایخوری عسل طبیعی اضافه کنید و در آب جوش حرارت داده و مخلوط کنید. چنانچه محتوای ظرف نرم نشد چند قطره آب جوش اضافه کرده و مجددا مخلوط نمائید. این خمیر را یکنواخت روی پوست صورت قرار داده و به مدت 30 دقیقه به حال خود گذاشته سپس با آب گرم بحد کافی صورت را بشوئید.
3) ماسک حریره بادام شیرین: برای نرم کردن پوست و محو و بازسازی مویرگهای ایجاد شده در زیر پوست حدود دو قاشق غذا خوری حریره بادام و یک زرده تخم مرغ و یک قاشق چایخوری عسل طبیعی و یک قاشق کوچک آبجوش را با هم مخلوط کرده بحد کافی بهم زده تا محتوای ظرف خمیر مانند شود. این ماسک را روی پوست صورت و گردن به مدت 30 دقیقه گذاشته تا بخوبی جذب شود.
4) ماسک سبوس گندم: برای پوستهای کثیف، جوش های ریز و خال چربی یک قاشق غذا خوری سبوس، یک زرده تخم مرغ، کمی عسل و یک قاشق چایخوری شیر خشک را با هم مخلوط کرده به طوری که تا حد معینی رقیق گردد. این خمیر را روی پوست صورت قرار داده بمدت 20 دقیقه به حال خود گذاشته و سپس از روی پوست جدا کنید.
5) ماسک عسل: برای پوستهای خشک، شکننده، پوست زرد و سایه روشن دار دو قاشق غذا خوری عسل طبیعی، دو قاشق غذا خوری سبوس پودر شده گندم و نصف قاشق آب لیمو ترش به آن اضافه کرده بهم بزنید این ماسک را حدود 30 دقیقه روی پوست گذاشته بعداً جدا کنید.
6) ماسک شیرخشک: برای پوست افراد عصبی و پوست خشن شده مقداری شیر خشک در ظرفی ریخته به آن به ازاء هر قاشق غذا خوری شیر خشک یک قاشق غذاخوری روغن بادام شیرین اضافه کرده خوب بهم بزنید. چنانچه محتوا سفت بود به آن چند قطره آبجوش اضافه کنید. پوست صورت را بخوبی قبلا با آب شستشو داده و این ماسک را روی آن بمالید بعد از 20 دقیقه مواد غذایی ماسک جذب پوست می شود.
7) ماسک تخم مرغ: برای از بین بردن چروک و شیارهای پوست و مفید برای پوستهای خشک
در ظرفی یک تخم مرغ را بهم بزنید و به آن قطره قطره به اندازه یک قاشق غذاخوری روغن کنجد و یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی اضافه کنید. محتوا را بهم بزنید، ماسک غذائی بسیار مفیدی بدست می آید. بهتر است که ابتدا زرده تخم مرغ را جدا کرده با عسل و روغن مخلوط نموده و بعد سفیده تخم مرغ را اضافه کنید.
8) ماسک مایونز بادام زمینی: ماسکی ترمیمی برای جلوگیری از پیری زودرس و نرم و لطیف کردن پوست یک زرده تخم مرغ، دو قاشق غذاخوری روغن بادام زمینی، کمی عسل طبیعی و چند قطره آبلیمو ترش تازه را با هم در ظرفی مخلوط کرده، به طوری که به صورت خمیر درآید این ماسک را روی پوست صورت و گردن بمالید، حداقل نیم ساعت به حالت خود گذاشته سپس پاک کنید و با آب فراوان بشوئید.
9) ماسک علف چای: برای تامین ویتامین های صورت در ظرفی یک زرده تخم مرغ تازه و 2 قاشق غذاخوری روغن علف چای و چند قطره آبلیمو را با هم مخلوط کرده و بهم بزنید. مخلوط بدست آمده مایونز خوب برای پوست صورت محسوب می شود. برای تهیه روغن علف چای معمولاً گلهای زرد این گیاه را در ظرفی ریخته به آن روغن زیتون اضافه کنید. شیشه دربسته را به مدت 7 هفته در زیر آفتاب یا جای گرم بگذارید. سپس محتوا را از پارچه ای عبور داده عصاره روغنی را در ظرف دیگر انتقال دهید. این علف چای ارزش فراوان دارد.
10) ماسک عسل و مخمر آب جو از پودر مخمر یک قاشق و از روغن گیاهی دو قاشق غذاخوری برداشته با کمی عسل در ظرفی مخلوط کنید روغن گیاهی را در ظرفی گرم کرده و به آن مخمر اضافه کنید سپس بهم زده عسل اضافه نماید. این ماسک برای پوست های خشک و عضلات شل شده صورت مفید می باشد که حاوی انواع ویتامین های B می باشد. با مصرف این ماسک پوست های چرب و کدر بهبود یافته و ترشح غدد عروقی صورت تنظیم می گردد. هنگام استفاده از این ماسک روزهای اول ظاهر پوست بدتر می شود اما بعد از سه ماه تغییرات سریعی رخ داده و پوست کاملا تمیز و جوان می گردد. به مدت سه ماه هر هفته یکبار از این ماسک استفاده کنید.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۵/۵/۱۳۸۸ - ۱۹:۴۱ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(1)

شاید تا به حال از خواص عسل زیاد شنیده باشید . منظورم خواص خوراکی و مزایای تغذیه ای آن نیست . بد نیست بدانید عسل اثرات معجزه آسایی بر پوست دارد . معمولا در در دستور ماسک های مختلفی که برای صورت توصیه می شود ، عسل هم وجود دارد . درست است که در هنگام استفاده پوست چسبناک و غیر قابل تحمل می شود ، اما شادابی و تمیزی که بعد از شست و شو به جای می ماند ، شما را وسوسه می کند تا باز هم از آن استفاده کنید . اصولا سالم ترین ماسک های صورت آنهایی هستند که در منزل و توسط خود شما تهیه می شوند . چرا که در تهیه آنها از مواد صد در صد طبیعی و بدون هیچ ماده ی افزودنی استفاده می کنید . قبل از گذاشتن ماسک روی صورت باید کاملا بقایای کرم ها و مواد آرایشی را با پنبه ی آغشته به ماده ی پاک کننده از صورت خود پاک کنید . سپس پوست صورتتان را با آب ولرم و صابون بشویید و ماسک را به صورت دورانی با حرکات دست از اطراف بینی و لب به سمت گونه ها بزنید . همچنین پیشانی و چانه را نیز با ماسک بپوشانید . اطراف چشم و لب ها را خالی نگه دارید . اگر ماسک بعد از 20-15 دقیقه اثرات خود را گذاشته و باید شسته شود ، به آرامی مواد را با آب ولرم از صورت خود پاک کنید . مطلقا به هنگام پاک کردن ماسک از صابون استفاده نکنید . می توانید در هنگامی که ماسک بر صورت دارید ، ورزش های آرام بخش یا حرکات یوگا انجام دهید . شادابی و لطافت پوست همراه با آرامش روحی ارمغان این 30 دقیقه برای شماست .ماسک عسل و ماست

دو قاشق ماست و یک قاشق عسل را با هم مخلوط کنید . این مایع را به نحو ذکر شده روی پوست بگذارید و بعد از 20-15 دقیقه شست و شو دهید . عسل علاوه بر خاصیت ضدعفونی باعث باز شدن منافذ پوست و خروج جوش های سر سیاه خواهد شد . همچنین ماست با حفظ تعادل اسیدی پوست به شادابی آن و جلوگیری از جوش های چرکی کمک خواهد کرد .ماسک سیب و عسل

سیب را بشویید و همراه پوست رنده کنید . یک قاشق عسل را روی آن بریزید ، کاملا مخلوط کنید و به عنوان ماسک روی صورت بگذارید . این ماسک نیز اثرات نرم کنندگی و ضد آکنه دارد .ماسک هلو ، زردآلو و عسل

هلو و زردآلو را همراه با پوست له کنید و با یک قاشق عسل ، مایعی خوشبو و مفید برای انواع پوست ها تهیه کنید .ماسک خیار ، عسل و لیمو ترش

خیار را با پوست رنده کنید . دو عدد لیمو ترش را درون آن بچکانید و یک قاشق عسل نیز به آن اضافه کنید . می توان از رنده شده ی پوست لیمو هم در ماسک استفاده کرد . خیار باعث سفتی پوست و جلوگیری از افتادگی ، خنک کنندگی و کاهش چین و چروک می شود .ماسک موز و عسل

مخلوط موز له شده و دو قاشق عسل ، ماسک بسیار مناسبی جهت پوست های خشک است . در زمستان که دست ها نیز اغلب پوسته پوسته و خشک می شوند می توانید از این ماسک برای دستان استفاده کنید . همچنین اضافه کردن یک قاشق پودر جوانه ی گندم به این ماسک اثر آن را بیشتر خواهد کرد .ماسک عسل و گلیسیرین و جوانه ی گندم

یک سفیده ی تخم مرغ را کاملا بزنید . یک قاشق عسل ، یک قاشق جوانه ی گندم و چند قطره گلیسیرین و یکی دو قطره آب لیمو ترش برای بهتر شدن عطر ماسک به آن اضافه کنید . این مایع به صورت مخلوط کرم رنگی درمی آید که اثرات فوق العاده ای در نرمی و لطافت پوست دارد .ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۵/۵/۱۳۸۸ - ۱۹:۴۰ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(1)

هر پوستی با توجه به رطوبت , چربی , جوش و منافذی که دارد برای شادابی بیشتر نیاز به تقویت دارد. در زیر با

 ارائه ماسک های طبیعی که از میوه های گوناگون تهیه می شود, می توانید پوست خود را زنده و با طراوت نگه

 دارید.

ماسک انگور: این ماسک برای روشن نگه داشتن پوست صورت مفید است.

ماسک اسفناج: اسفناج را در روغن زیتون بریزید درست به همان صورتی که بورانی درست می کنید بعد این

 ماسک را روی صورت پهن کنید.

 این ماسک برای پوستهای کدر مفید است و باعث درخشش پوست می شود.

ماسک میخک: مقداری گل میخک را در آب خیس کنید و بعد از 24 ساعت آن را صاف کرده و با مقداری عسل و آب

 خیار مخلوط کنید به اندازه یک فنجان این مخلوط را میل کنید این کخلوط باعث باز شدن رنگ رخساره و جلای

 پوستتان می شود.

ماسک گیلاس: ماسک زیبایی که از دسته های گیلاسی که هسته آن را گرفته اید می توانید روی وست خود

 بگذارید. این ماسک به پوست خود شما نرمی داده و باعث می شود رنگ رخسارتان باز شود.

ماسک هلو: ماسک هلو ماسکی است که روی تمام پوستها می توانید استفاده کنید. هلو را رنده و  روی پوست

 بگذارید , جند دقیقه صبر کنید و بعد از شستشو نتیجه آن را ببینید.

مسدود کردن منافذ صورت: یک قرص اکسیژنه را در مقداری گلاب حل کنید یک قاشق آرد گندمم را به آن اضافه

 کنید و بگذارید برای 10 دقیقه روی پوستتان بماند.

پوستهایی با منافذ زیاد: 7 عدد زرد آلوی رسیده را قطعه قطعه کنید و له کنید. چند قطره روغن بادام روی آن

 بچکانید و بگذارید تا برای 20 دقیقه روی پوستتان بماند و بعد آن را با آب نیمه گرم بشویید.

کرم آرایش و زیبایی: کرم مسدود کردن منافذ صورت را روی پوست می مالیم و برای یک ساعت پوست را ماساژ

 می دهیم تا خوب روی پوست بخوابد. نیم ساعت صبر کنید و بعد صورت را بشویید.

ماسک برای پوستهای معمولی: یک زرده تخم مرغ , یک قاشق مربا خوری آب پرتغال, یک قاشق مربا خوری

 روغن بادام را با شیره نارگیل اضافه کرده و به صورت بمالید و پس از 20 دقیقه بشویید.

ماسک لک صورت: ماسک زیبایی گرمک برای باز و شاداب شدن چهره مفید است. این ماسک را روی صورت

 بکشید و بگذارید برای 15 دقیقه بماند. این ماسک برای از بین بردن لکه ها و سر سیاه ها نیز مفید است.

ماسک عسل و سرکه: مقداری عسل و سرکه را مخلوط کنید و روی لکه های صورت بمالید, کبودی های زیر

 چشم را با این ماسک بر طرف کنید.

ماسک هویچ و سیب: هویچ و سیب را رنده کرده و یک قاشق مربا خوری عسل به آن اضافه کرده و روی

 صورتهایی که لک دارد بگذارید و پس از 20 دقیقه با آب ولرم بشویید.

ماسک برگ چغندر: برگ چقندر را بکوبید . به صورت ماسک در آورید روی تمام صورت پهن کنید این ماسک برای از

 بین بردن کک و مک مفید است.

ماسک چهره های خسته و بی خواب: موز سالم و رسیده را خوب له کنید و به آن نصف قاشق مربا خوری عسل

 اضافه کنید و خوب آن را به هم بزنید. این مخلوط را به چهره و گردن خود بمالید و بعد از نیم ساعت بشویید.

ماسک پوست تیره و آفتاب سوخته: یک هویچ تازه را به قطعات پهن تقسیم کنید و برای نیم ساعت روی پوست

 بگذارید در این مدت استراحت کنید و بعد صورت را با آب نیمه گرم بشویید.

ماسک گلگون شدن صورت: باقلا را به صورت آرد در اورید و آن را خمیر کنید و برای 5 دقیقه روی صورت بگدارید و

 بعد صورت را بشویید.

ماسک تقویتی : 14 گرم موم سفید را با 84 گرم روغن بادام و 28 گرم لانولین و 28 گرم گلاب تهیه کنید. موم

 سفید و لانولین را روی بخار آب گذاشته  تا با هم آمیخته شود بعد روغن بادام و گلاب را به آرامی در آن ریخته و

 هم بزنید تا مخلوط شود. این کرم را در ظرف در بسته ای بریزید

و هر روز از آن برای نرمی و تقویت پوستتان استفاده کنید.

ماسک جوش چرکی: برای جوشهای چرکی با قاشقک مخصوص پودر گل ریواس را با یک قاشق ماست مخلوط

 کنید . هفته ای سه روز روی پوستتان بمالید.

ماسک جوشهای سر سیاه: ابتدا گل ریواس را با گل بابونه و گل بنفشه می جوشانیم وقتی بخار آن بلند شد

 صورت را بخور می دهیم و یک قاشق روغن زیتون و زرده تخم مرغ را که قبلا مخلوط کردیم به صورت ماسک روی

 صورت می گذاریم و بعد از شستن ماسک پنبه الکل زده را به صورت می مالیم تا ضدعفونی شود.

ماسک چین زیر چشم: سفیده تخم مرغ را خوب به هم زده زیر چشم می گذاریم . برای جلوگیری از چین و چروک

 پوست لانولینرا می توان عر شب به تنهایی روی پوست بمالید برای اینکه لانولین کاملا جذب پوست شود با

 انگشت ارام به صورت تلنگر بزنید و صبح آن را بشویید.

ماسک چروک چشم: روغن کرچک را یک شب روی پوست مالیده و تا صبح می گذارین بماند.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۵/۵/۱۳۸۸ - ۱۹:۴۰ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

خلاصه : طرز تهیه چند ماسک برای طراوت پوست دست
متن کل خبر : ماسکهاي ويژه پوست دست

- جهت نرم کردن پوست دست، مقدار برابر گليسيرين و گلاب را مخلوط کرده و به کار بريد.
- جهت نرم و سفيد کردن دست، مقدار عسل و آب ليموترش را مخلوط نموده به مدت پانزده تا بيست دقيقه روي دستها بماليد و سپس بشوئيد.
- جهت نرم کردن دستهاي زبر و خشن، دو عدد زرده تخم مرغ را با دو قاشق چاي خوري روغن بادام شيرين به همراه بيست و پنج گرم گلاب و بيست و شش قطره تنتور ساده بنژوان مخلوط کرده و دستها را آغشته نماييد و با يک دستکش نخي بپوشانيد و پس از چند ساعت بشوئيد. (يک تا دو بار در ماه)
- جهت نرم کردن دستهاي خشن و تيره ميتوان از مخلوط آب پرتقال و عسل استفاده کرد.

ذکر مطالب سایت مشروط به لینک به parsiteb.com میباشدادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۵/۵/۱۳۸۸ - ۱۹:۳۹ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(2)

خلاصه : طرز تهیه ماسکهای گیاهی برای پوست خشک
متن کل خبر : انواع ماسک براي پوست خشک

چگونه ماسک هاي زيبايي طبيعي بسازيم: هر چند در فصل تابستان آفتاب دائمي نداشته باشيم ولي پوست و مو خشک ، دي هيدراته و تيره خواهد شد.


پس بياييد با استفاد ه از اين دستورالعمل هاي تماما طبيعي که حاوي تنها چند چيز ساده و سهل الوصول است پوست و موي خود را درخشان و براق کنيد.

ماسک هلو : هلو را له كرده چند دقيقه بر روى پوست مي گذاريم.

ماسک نارگيل : گرد نارگيل را در شير حل كرده خوب به هم بزنيد تا خميرى شكل شود سپس آنرا بر روى صورت ماليده بگذاريد تا خشك شود، سپس با آب ولرم بشوئيد. آب خيار را باخامه مخلوط كرده مدت نيم ساعت محلول را بر روى صورت بگذاريد،اين ماسك خاصيت آبرسانى دارد. ماسک عسل و زرده تخم مرغ: 1 قاشق سوپخوري عسل (پوست را تحريک و نرم مي کند)+1 عدد زرده تخم مرغ (در پوست نفوذ کرده و آب رساني مي کند)+يک دوم قاشق چايخوري روغن بادام ( درپوست نفوذ کرده و آب رساني مي کند) +1 قاشق سوپخوري ماست (پوست را نرم و لطيف کرده و سپس آنرا سفت و محکم مي کند) تمامي اين مواد را با هم مخلوط کرده و به مدت 15 الي 20 دقيقه بر روي پوست خود بگذاريد و بعد با آب ولرم بشوييد.

ماسک توت فرنگي : 8 الي 9 عدد توت فرنگي را با استفاده از يک چنگال له کرده و 3 قاشق سوپخوري عسل را به آنها اضافه کنيد و با هم مخلوط کنيد. فقط زياد هم نزنيد چون ممکن است رونده و شل شود. بلافاصله بر روي پوست صورتتان بماليد و پس از چند دقيقه آن را بشوييد.
(آيا مي دانستيد توت فرنگي براي رومي ها به خاطر خصوصيات و استفاده هاي پزشکي با ارزش بوده و به همان اندازه که مرکبات ويتامين C دارند، توت فرنگي هم دارد و خطر ابتلا به سرطان هاي دستگاه گوارش و روده اي را بطور چشمگيري کاهش مي دهند.)

ماسک سبزيجات : منتخبي از سبزيجات مانند: کلم پيچ، هويج ها، خيارها، گوجه فرنگي، کرفس، کاهو، اسفناج ، جوانه لوبيا را کاملا بشوييد. سپس در يک مخلوط کن ريخته و آنها را خرد و ريز کنيد تا له شود و يا اينکه در هاون ريخته و بکوبيد سپس چند قطره روغن "jojoba" اضافه کنيد. اين مخلوط را بروي پوست بماليد و پس از 15 تا 20 دقيقه آنرا بشوييد.

ذکر مطالب سایت مشروط به لینک به parsiteb.com میباشدادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۵/۵/۱۳۸۸ - ۱۹:۳۹ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

خلاصه : طرز تهیه ماسکهایی برای پوست چرب
متن کل خبر : انواع ماسک براي پوست چرب

ماسک آلوي قرمز : براي تهيه ماسك آلوي قرمز كافي است هسته آلوي قرمز را درآوريد و سپس آلوها را له كنيد و چندقطره روغن بادام شيرين به آن اضافه كنيد و خوب مخلوط نماييد و سپس به مدت20 دقيقه آن را برروي پوست بماليد و آنگاه باپنبه آغشته به گلاب آن را پاك كنيد.

ماسک ليمو ترش: براي تهيه ماسك ليموترش آب2 ليمو را بگيريد و با 1قاشق عسل گرم، مخلوط كنيد و روي پوست بماليد و پس از20 دقيقه آن را با پنبه آغشته به گلاب پاك كنيد.

ماسک هويج : ماسك هويج نيز به وسيله آب هويج تهيه مي شود. براي اين منظور مقداري آب هويج را با ماست مخلوط كنيد و با انگشت روي پوست بماليد و پس از20 دقيقه آن را با پنبه آغشته به گلاب پاك كنيد.

ماسک کدوحلوايي : مقداري كدو حلوايي رسيده را له كرده بصورت ماسك براي متعادل ساختن چربي پوست صورت استفاده كنيد.

ماسک سفيده تخم مرغ: يك عدد سفيده تخم مرغ را خوب بزنيد پس از كف كردن به آن نصف ليوان ليمو ترش اضافه كنيد وبه هم بزنيدو روي تمام پوست بماليدپس از 15 دقيقه با آب ولرم بشوئيد.

ماسک پرتقال و ليمو: دو قاشق آب پرتقال ويكقاشق آب ليمو ترش را خوب مخلوط نموده `بصورت بماليدوبعد از 15دقيقه با آب ولرم بشوئيد.

ماسک خيار: خيار را پخته له كنيد ،به صورت ماسك روي صورت بگذاريد وپس از20 دقيقه با آب ولرم بشوئيد.


ماسک زرده تخم مرغ وآوکادو: 1 قاشق سوپخوري خاک رس (خاک رس يا خمير پاک کننده که به شکل پودر در تمام مغازه ها و فروشگاه هاي غذايي بهداشتي موجود است) + 1 عدد زرده تخم مرغ + يک چهارم قاشق آوکادو له شده + مقداري روغن فندوق( براي اينکه يک مخلوط نرم داشته باشيم) را با هم مخلوط کرده و بر روي پوست خود به مدت 15 الي 20 دقيقه گذاشته و بعد با آب ولرم بشوييد.


(زرده تخم مرغ وآوکادو رطوبت از دست رفته پوست را دوباره باز مي گرداند ،خمير پاک کننده ترشحات چربي پوست را خشک کرده ، روغن فندق اين حالت را در پوست تعديل کرده و آن را تقويت مي کند. )

ماسک سيب : يک عدد سيب رنده شده را با 5 قاشق سوپخوري عسل مخلوط کنيد و سپس روي پوست صورتتان بماليد و پس از 10 دقيقه با آب سرد بشوييد. (آيا مي دانستيد که زنبورها ممکن است مسافت 55 هزار مايل (حدودا 101000 کيلومتر) را پرواز کنند و به روي بيش از 2 ميليون گل بنشينند و شهد جمع آوري کنند که تنها براي درست کردن تقريبا نيم کيلو عسل کافي است. عسل حاوي قندهايي مانند فروکتوز، گلوکز و همچنين آب مي باشد. علاوه بر اينها حاوي ديگر قندها، آنزيمها ، مواد معدني، ويتامين ها و اسيدهاي آمينه مي باشد.)

ماسک گوجه فرنگي: يک عدد گوجه فرنگي را خوب له کنيد و بگذاريد به مدت 15 تا 20 دقيقه روي پوستتان بماند. سپس پوستتان را با آب گرم بشوييد. پوست هاي چرب نسبت به موادپاك كننده و موادآرايشي و دارويي حساس هستند و ممكن است در اثر مصرف موادپاك كننده يا محلول هاي الكل دار دچار قرمزي، خشكي، خارش يا پوسته ريزي شوند.دراين صورت بايد مصرف هرگونه شيرپاك كن، محلول هاي طبي و داروهاي موضعي را متوقف و به پزشك مراجعه كرد تا پمادساختني (تركيبي) التيام دهنده اي را تجويزكند. روي پوست هاي چرب كه اينگونه تحريك شده اند نبايد پماد يا كرم بتامتازون، تريامسينولون، هيدروكورتيزون يا فلوسينولون ماليد و نيز دراين مواقع نبايد صابون اسيدي مصرف كرد. افرادي كه پوست چرب دارند بايد مصرف چربي و قند را به حداقل برسانند و غذاهايي مثل خرما، پسته، فندق، گردو، شكلات و موز را بسياركم مصرف كنند. اين افراد براي كنترل چربي پوست خود و برخورداري از يك پوست شاداب و خوب بايد خواب كافي، اعصاب راحت و تغذيه مناسب داشته باشند و هرچه مي توانند سبزي و ميوه مصرف كنند.

ذکر مطالب سایت مشروط به لینک به parsiteb.com میباشدادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۵/۵/۱۳۸۸ - ۱۹:۳۸ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

خلاصه : طرز تهیه ماسک هايي براي برطرف کردن لکه هاي سفيد پوست
متن کل خبر : ماسک هايي براي برطرف کردن لکه هاي سفيد پوست

براي از بين بردن لکه هاي سفيد صورت از يکي از ماسک هاي زير مي توان استفاده کرد:

1- تخم شاهي را کوبيده و با کمي عسل مخلوط نماييد، سپس اين ماسک را بر روي لکه ها قرار دهيد، اين عمل را روزي يک بار انجام دهيدتا به مرور زمان از لکه هاي سفيد پوست کاسته شود.

2- ورقه هايي از چغندر را درست کرده و بر روي لکه هاي سفيد پوست قرار دهيد. اين ماسک نيز باعث از بين رفتن لکه هاي سفيد پوست مي شود.

3- ضماد دانه نخود را تهيه کرده و آن را با عسل مخلوط نماييد. از اين ماسک براي از بين بردن لکه هاي سفيد پوست استفاده نماييد و به مدت 40 دقيقه روي لکه ها قرار داده و سپس صورت را بشوييد. (اين ماسک علاوه بر از بين بردن لکه هاي سفيد صورت ، لکه هاي سياه و کک و مک و خارش پوست را نيز از بين مي برد و باعث مي شود تا زردي چهره نيز گرفته شود و اگر به سرتان بماليد براي تقويت موها بسيار مفيد مي باشد.

4- جوشانده برگ و تخم جعفري را اگر صاف نموده و بر روي لکه هاي سفيد پوست قرار دهيد و اين عمل را هر روز ، روزي چند بار تکرار کنيد ، کم کم لکه ها بر طرف خواهند شد.

5- پوست کدوحلوايي را خشک کرده و بعد آنرا بسوزانيد، اين پوست سوخته را با سرکه مخلوط نموده و هر روز در محل لکه ها بماليد تا بهبودي حاصل شود.

6- ضمادي که از مخلوط گرد فلفل سياه با کوبيده قارچ خوراکي، ساخته باشند چنانچه در محل لکه هاي سفيد پوست قرار دهند اثر شفابخش دارد.

7- براي درمان لکه هاي سفيد پوست مقداري سيرخام را با کمي نشادر مخلوط نموده و بر محل لکه هاي پوست قرار دهيد. اين عمل را تکرار کرده تا بهبودي کامل حاصل شود.

8- آب سير را گرفته با کمي عسل مخلوط کنيد و بر روي لکه هاي سفيد پوست قرار دهيد تا اين لکه ها از بين روند.

9- ضماد تخم پياز براي معالجه لکه هاي پوستي سفيد رنگ مفيد است.

10- مقداري بادمجان را در آب پخته، سپس کوبيده وصاف نوده ، حاصل را با روغن زيتون آنقدر بجوشانيد تا آب بادمجان بخار شود. از اين محصول هر روز وشب يک مرتبه در محل تغيير رنگ پوست بماليد تا رنگ پوست طبيعي شود و بيماري بهبودي يابد.

11- ترمس و ريشه کبر را کوبيده با سرکه و ضماد ساخته و به محل لکه ها بماليد. (دوا را در آفتاب يا نزديک آتش به کار بريد و هنگامي که دارو خشک شد نشوييد و فقط با دست پاک کنيد)

12- اگر لکه ها در بدن باشند خردل و سرکه يا آهنگ زرنيخ در آب حل کنيد و به محل لکه ها بماليد.

13- ضماد ميوه سرو کوهي توام با سرکه ، لکه هاي سفيد پوستي را بر طرف نموده و زخم ها و ورم هاي پوستي را التيام مي بخشد.

14- ضماد خاکستر پرسياوشان توام با روغن زيتون بيماري هاي پوستي به خصوص "پزوزيازيس" و "داءالثعلب" را درمان مي کند.

15- ضماد کلاهک بادمجان توام با روغن زيتون لکه هاي سفيد پوست را درمان مي کند.

16- دو قاشق غذاخوري ترب کوهي رنده شده را در کمي شير بپزيد و به مدت 15 دقيقه روي پوست بگذاريد.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۲/۲/۱۳۸۸ - ۱۲:۳۶ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

امروزه کاربرد ماسك‌های زیبایی در جهان رو به فزونی است اما هنوز این پرسش باقی است که آیا براستی استفاده از ماسك‌های پوست می‌تواند موجب سلامت و شادابی آن گردد؟! در شرایط کاملاً کنترل یافته و مناسب، اثرات مفیدی از بکارگیری ماسك‌های زیبایی حاصل می‌گردد به گونه‌ای که اولین شرط موفقیت کاربرد این ماسك‌ها، تطابق نوع فرآورده با ویژگی‌های پوست، بیماری‌های زمینه‌ای احتمالی و شرایط سنی فرد می‌باشد.
ویژگی ماسك‌ها: ماسك‌های زیبایی به دو گروه طبیعی و ساختگی تقسیم می‌شوند.
ماسك‌های طبیعی: ماسك‌های طبیعی مشتق از میوه‌ها، گیاهان، املاح خاک و یا موجودات دریایی هستند. ماسك‌های میوه‌ای (توت فرنگی، آناناس، پاپایا، شیره سویا) از بهترین ماسك‌ها خصوصاً برای پوست‌های خشک بوده و با دارا بودن مقادیر زیاد ویتامین C و اسید‌های آلفا هیدروکسی قادر به رفع چروک‌های سطحی و تیرگی رنگ پوست می‌باشند.
ماسك‌های معدنی از املاح خاک رس تشکیل یافته و موجب کاهش چربی اضافی پوست و پاکسازی دهانه غدد چربی می‌گردند. گاهی به این ماسك‌ها اکسیدهای آلومینیم و ذرات سیلیکون نیز افزوده می‌شوند که موجب لایه‌برداری از سطح پوست و کاهش جوش‌های سیاهرنگ می‌گردند.
ماسك‌های دریایی از سخت ‌پوستان و جلبک‌های دریایی تهیه شدند و مواد موثر‌ه آنها خاصیت مرطوب‌کنندگی ضد‌میکروبی و ضد قارچی دارند.
ماسك‌های ساختگی: پایه این قبیل ماسك‌ها از هیدروکربن‌ها نظیر پولی‌پروپیلن تهیه شده و همانند غشایی مرطوب بر روی پوست نهاده می‌شود. از مواد مؤثره موجود در این ماسك‌ها می‌توان به متیل‌متاکریلات، اسید هیالورونیک و اسید آلفالیپوئیک اشاره نمود که موجب مرطوب‌کنندگی و کاهش چروک‌های سطحی پوست می‌گردند. اخیراً افزودن مواد پپتیدی نظیر ماتریکسیل و آرژیرلین به پایه این ماسك‌ها در کاهش انقباضات عضلات صورت و بهبود چروک‌های ناشی از اخم کردن مؤثر بوده است.
شیو‌ه کاربرد ماسك‌ها:
ماسك‌های زیبایی طبق جدول زمانی مناسب استعمال می‌شوند. پیشنهاد شده است برای سنین 20 تا 30 سال ماسك‌ها ماهیانه، حتی 2 ماه یکبار استعمال گردند. در سنین بالای 30 سال؛ برای دارندگان پوست‌های خشک و حساس 2 هفته یکبار و پوست‌های نرمال هفته‌ای یکبار، پوست‌های مختلط و چرب هفته‌ای 2 بار استعمال گردند.
ابتدا پوست صورت با آب و صابون مناسب تمیز گردد، سپس غشاء یا خمیر محتوی ماسک روی صورت گسترده شده و پس از 20 تا 30 دقیقه به آرامی غشاء از روی پوست برداشته شود، پس از آن بهتر است پوست به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ داده شود.
احتیاط‌های لازم:
در عفونت‌های حاد پوستی (کورک، تب خال، زونا و آکنه شدید)، دوره‌های تشدید بیماری‌های مزمن پوستی (پسوریازیس، کهیر، لوپوس و پمفیگوس) و بیماری‌های تب‌دار(نظیر آنفلوآنرا، سرخک، حصبه و تب مالت) بایستی موقتاً مصرف هرگونه ماسکی را قطع نمود.
احساس سوزش، خارش و گزگز شدن خفیف و قابل تحمل در 15 دقیقه ابتدای مصرف ماسك‌ها، شایع است و نیاز به اقدامی ندارد. اگر این احساسات بیشتر طول کشید و حتی پس از مصرف ماسک نیز ادامه یافت با پزشک در این باره مشورت گردد.•
نام نویسنده :
دکتر گیتا فقیهیادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۲۳/۱/۱۳۸۸ - ۱۱:۵۶ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
تهيه ماسك عسل براي پوست:
براي تهيه ماسك زيبايي عسل ، 100 گرم عسل خالص طبيعي را در ظرف غير فلزي (پلاستيكي) ريخته و نصف استكان شير (40 درجه سانتيگراد ) كه قبلا جوشيده به‌ آن اضافه مينماييم و خوب به هم ميزنيم تا عسل كاملا در شير حل شود.موقع خوابيدن صورت يا محل مورد نظر را با آب گرم خالص شسته و با حوله تميز خشك و سپس مايع تهيه شده را به صورت ( محل‌) ماليده به طوري كه كاملا سطح مورد نظر را بپوشاند.براي جلوگيري از چسبناك شدن بالش و زير سري با پارچه سفيد تميزي كه توسط بخار آب مرطوب گرديده صورت(محل) را بپوشانيد.پس از خارج شدن از بستر صورت را باآب گرم خالص(بدون هر نوع ماده پاك كننده) شسته و با حوله تميز خشك نماييد.اين كار را به مدت 10 شب متناوب انجام دهيد. مطمئنا بهبودي و لطافت را در پوست خود حس خواهيد نمود.


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۹/۱/۱۳۸۸ - ۱۸:۳۱ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)

 فواید سرما درمانی :
_ کمک به بسته شدن منافذ پوست بعد از سونا و ورزش
_ شاداب کننده و جلوگیری از افتادگی و چین و چروک پوست
_ به عنوان کمک اولیه پس از ضربه و آسیب دیدگی صورت

* فواید گرما درمانی
رفع درد و ناراحتی سینوس ها در سینوزیت های حاد و آلرژیک

* روش استفاده از ماسک در سرما درمانی و گرما درمانی :
برای سرد کردن ماسک را به مدت حدود یک ساعت در فریزر و یا جایخی یخچال قرار دهید . در صورت تمایل یک گاز و یا حوله نازک بر روی صورت خود قرار دهید و سپس ماسک را بر روی آن بگذارید(قرار دادن گاز و یا یک حوله الزامی می باشد .) اجازه دهید ماسک به مدت 15 تا 20 دقیقه بر روی صورت شما باقی بماند و این کار را روزی یک بار انجام دهید . پس از هر بار استفاده آن را مجددا داخل فریزر قرار دهید و بر روی آن اجسام سنگین قرار ندهید .
برا ی گرم نمودن ماسک ابتدا درون ظرفی آب را به دمای جوش رسانده و سپس ظرف را از روی اجاق برداشته و ماسک را برای مدت پنج دقیقه داخل آن بیندازید ، سپس ماسک را به مدت 15 دقیقه هر بار بر روی صورت قرار دهید . بین دو بار درمان حداقل یک ساعت فاصله باشد .(زیر ماسک پارچه بگذارید )
پس از تمامی موارد ذیل سرما درمانی انجام می شود :
_ رفع چروک های پوست صورت با استفاده از لیزر
_ بر داشت موهای زاید با لیزر و یا هر روش دیگر
_ جراحی زیبایی صورت
_ جراحی پلک ها ( بلفارو پلاستی )
_ جراحی زیبایی بینی ( رینو پلاستی )
_ لیپو ساکشن صورت
_ تزریق ژل و بوتاکس
_ لایه برداری شیمیایی پوست صورت
_ جراحی فک و دهان
_ سوختگی
_ ضربه
_استفاده از میکرو درم ابریشن

*روش تمییز کردن و نگه داری ماسک :
پس از استفاده می توانید آن را با آب و صابون ملایم ، یا الکل و تمییز کنید .ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۶/۱/۱۳۸۸ - ۰۲:۲۹ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)


انجیر دارای ویتامین های فراوان ,مواد معدنی وچربی مفید ومواد قندی است . خوردن انجیر قبل از غذا مجاری دستگاه گوارش را باز واشتهای شما را تحریک و سبب تخلیه کامل معده خواهد شد .
انجیر افزایش دهنده عرق بوده وسموم و چربی را با عرق بدن دفع می کند . میوه خشک انجیر را بو داده ومی کوبند و از آن گردی بدست می اید که بنام قهوه انجیر معروف است وبرای سیاه سرسرفه ,ذات ریه و سینه درد های کهنه مفید است . به دلیل داشتن گوگرد از ریزش مو جلوگیری می کند.
انجیر برای از بین بردن بوی بد دهان نیز توصیه شده است . شیرابه انجیر شیر را منعقد کرده وان را تبدیل به پنیر می کند ومالیدن شیر ابه به میخچه ,زیگیل , خال گوشتی این اثار را از بین می برد بعلاوه گذاشتن کمی از شیرابه انجیر به محل حفره دندان کرم خورده درد آن را فورا ساکت می کند ومیوه کامل انجیر در موقع طبخ غذا سرعت آن را افزایش می دهد .ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۲۱/۱۲/۱۳۸۷ - ۲۰:۳۳ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
ماسک مرطوب کننده پوست خشک
پوست را تميز کنيد و بعد با مقدار کمي کرم يا روغن زيتون آتن را خوب چرب نمايئد . پنبه اي به ضخامت انگشت را در آب نرم (آب بدون نمک ،که صابون در آن به آساني کف مي کند )يا در آب مقطر تر کنيد و بر روي پوست بمدت نيم ساعت قرار دهيد . در اين مدت چشمها را باز نگه داريد . روي پنبه را مي توان با پلاستيک پوشاند و روي آن حوله قرار داد . اين کمپرس پوست را مرطوب و با طراوت مي کند .
ماسک روغني :
پارچه را در روغن نباتي (روغن زيتون ) گرم مرطوب نمائيئ و بر روي پوست صورت و گردن قرار دهيد در صورتي که ماسک را با کاغذ مخصوص يا حوله بپوشانيد تاثير آن بيشتر است .در هر نيم استکان روغن يک قاشق چاي خوري عسل و يک قاشق چاي خوري محلول علف بابونه اضافه نمائيد (محلول بايد گرم باشد ) يعد از 10 تا 15 دقيقه ماسک را برداريد و پوست را با لوسيون تميز و بعد با حوله خشک کنيد .اين ماسک براي گرم کردن و طراوت بخشيدن پوست خشک و چروک مفيد است .بجاي روغن نباتي مي توان از کرم تغذيه کننده استفاده نمود .
ماسک زرده و عسل روغني :
يک زرده تخم مرغ ،يک قاشق چاي خوري عسل رقيق و يک قاشق چاي خوري روغن زيتون گرم شده مخلوط کنيد بعد از استفاده ماسک را با پنبه روغني تميز کنيد و پوست را با آب سر بشو.ئيد ،اين ماسک براي پوست هاي چروک و خشک و نرمال مفيد است .
ماسک هويج و شير :
اين ماسک براي پوست هاي خشک مناسب است .قبل از استفاده پوست را با کرم يا روغن زيتون چرب نمائيد .يک قاشق چاي خوري سرشير را با يک ثاشق چاي خوري آب هويج مخلوط کنيد و بر روي پوست بماليد .بهتر است که ماسک را با جوشيده علفهاي کياهي بشوئيد .
ماسک شير و کلم :
برگهاي تازه کلم را خوب خرد کنيد و در شير بجوشانيد و بمدت 20 دقيقه در روي پوست بگذاريد و سپس با آب گرم و بعد با آب سرد بشوئيد .
ماسک از برگ کاهو :
برگهاي کاهو را ريز ببريد ،بکوبيد و با روغن زيتون مخلوط کنيد سپس يک قاشق چاي خوري آب ليمو به آن اضافه کنيد .
ماسک کدوي سفيد :
کدو مسماي خام را ورق ورق ببريد و بر روي پوست صورت و گردن بگذاريد و بمدت 20 دقيقه نگاه داريد .سپس صورت و گردن را با لوسيون تميز نمايئد


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۲۱/۱۲/۱۳۸۷ - ۲۰:۳۲ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)


هلوي کاملاً رسيده اي را انتخاب کرده و خوب له نمائيد . يک گاز استريل را پهن کرده و بعد از ماليدن هلوي له شده در آن تا کنيد . سپس آنرا بر روي صورت و گردنتان ماليده و 20 دقيقه در جائي استراحت کنيد . اين ماسک را با گلاب خوب تميز نمائيد .ماسک هلو شادابي پوستتان را افزايش ميدهد .

ماسک هويج :

هويج و مقداري جعفري را در ميکسر بصورت پوره در آوريد .اين ماده خمير مانند را بر روي صورت و گردن ماليده و بعد از 20 دقيقه با آب ولرم بشوئيد . ماسک هويج پوست را از سموم مختلف پاک کرده و بدان ظرافت و لطافتش را بازميگرداند .

ماسک خيار :

مقدارمساوي تخم خيار ،کدو و خربزه بخريد .اين تخمها را جداگانه آسياب کرده و بصورت پودر درآوريد .اين پودرها را بمقدار مساوي در ليواني شير مخلوط کرده و آنقدر بهم بزنيد تا قوامي کرم مانند يابد . مخلوط مذکور را بصورت و گردنتان ماليده و 20 دقيقه صبر کنيد . سپس آنرا با گلاب بشوئيد .اين ماسک براي پوستهائي که روزنه هاي بزرگ بسياري دارد مفيد ميباشد


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۲۶/۱۱/۱۳۸۷ - ۰۰:۳۶ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
معجون تقويت كننده و روشن كننده پوست
به ميزان مساوي از ماست ، جعفري و خيار را در مخلوط كن ريخته تا به شكل مخلوطي يك دست درآيد .آنگاه اين معجون را بر روي پوست در نواحي كه بيرون از لباس هستند ماليده و پس از 20 دقيقه با آب سرد بشوييد.


ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۲۴/۱۱/۱۳۸۷ - ۰۰:۱۲ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(0)
ماسک براي از بين بردن آثار جوش ها
ماسک براي از بين بردن آثار جوش ها
بعضي از افراد داراي پوست بسيار حساسي مي باشند و اگر زخم يا جوشي در روي آن پديد آيد جاي آن پس از بهبودي به صورت لکه در بدن و در روي پوست باقي مي ماند براي معالجه اين لکه هاي حاصل از خون مردگي مي توان از روشهاي زير استفاده کرد:

محل جوش را با مخلوط عسل و ويتامين "E" به صورت روغن و يا پودر در جوز به مدت 20 دقيقه بپوشانيد و سپس با آب ولرم بشوييد و بعد آب سرد به صورت بپاشيد، اين روش را هفته اي يکبار انجام دهيد تا آثار جوش ها کاملا از بين برود. مخلوط آب اسفناج و سفيدآب ، آثار جوش هاي صورت را از بين مي برد. به محل جوشها مي توان مخلوط عسل و زرده تخم مرغ و روغن زيتون ماليد و يک ساعت روي صورت قرار داده و بعد آن را با آب ولرم بشوييد. اين عمل را يک روز درميان تکرار کنيد تا آثار جوش ها از بين برود.

برگ کلم يا برگ ترب يا پونه را کوبيده و ضماد اندازيد، يا زرنيخ واشق را با آب کوبيده با سرکه، ضماد گذاريد. شاه بلوط، مازو، اقاقيا هر يک از اينها را که مي خواهيد کوبيده و با آب گرم خمير کرده و ضماد اندازيد، مواظب باشيد که محل جوش شکافته نشود. برگ جعفري و برگ تلفوني را کاملا له کنيد اين مخلوط له شده را به اضافه کمي عسل به صورت ماسک به پوست خود بماليد، اين عمل را هر روز به مدت 40 دقيقه تکرار کنيد و سپس صورت خود را با آب ولرم بشوييد تا آثار جوش ها از بين برود. (کمپرس با جوشانده تخم جعفري نيز براي از بين بردن آثار جوش ها مفيد مي باشد.)ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۲۳/۱۱/۱۳۸۷ - ۰۰:۴۱ توسط مهدی محمدی نژاد | نظر(1)

يك خيار متوسط را به همراه 100 گرم نعناع داخل مخلوط كن ريخته ومخلوط نماييد تا خمير يك دستي حاصل گردد. اين معجون را به پوست خود ماليده و پس از 20 دقيقه پوست خود را شستشو دهيدادامه مطلب...
.: Weblog Themes By Blog Skin :.

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن مي باشد.